13 sonuçtan 1 ile 13 arası

Konu: Yardım İsteği / İlk Araç Olarak Punto İçin Tavsiyeler

Can Mert
    big10bang - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Ankara
    Rengi
    Yok
    Edilen teşekkür: 0

Bilgilendirme Yardım İsteği / İlk Araç Olarak Punto İçin Tavsiyeler

Herkese merhabalar.
    Kısmet olursa ilk aracımı satın alacağım. Bütçem max 40-45.000 TL civarlarında.
    Golf ya da Getz'e nazaran Punto araçların dış görünümünü ve tasarımını beğendiğim için Punto alayım istiyorum.

Sizlerden asıl yardım istediğim konu Punto araçların model, donanım paketi, (evo, pop, easy, multijet, mylife) km, yakıt, vites tipi vb konular.
    Ama tabiiki diğer hatchback model tavsiyelerinizi de araştırabilirim.

Benim önceliklerim şu şekilde.
    1. Otomatik vitesli olması.
    2. Düşük km'li olması
    3. Lpg performansını nasıl etkiler?

İlk aracım olacağı için ve 5-6 aylık bir kullanım dışında trafik tecrübem olmadığından vites değiştirmekten ziyade yola odaklanmak istiyorum. O yüzden otomatik vites bakıyorum.
    Yine araçlarla ilgili tecrübem olmadığı için mümkün olduğunca az sorun çıkaracak, düşük km'li olduğu için yalnızca periyodik bakımını yaptırıp binebileceğim, özel servis vs.'de usta usta gezdirmeyecek bir araç almak istiyorum.

İşyerim eve 15 km mesafede. Gün içinde de şehir içinde aktif olarak kullanacağım için günlük yaklaşık 80-100 km kullanım muhtemel gözüküyor.
    Bunu da düşünerek yakıt konusunda lpg takılıp motora uyum sağlar mı konusunda da sizden destek isteyeceğim.

Şimdiden teşekkür ederim.

Micheal Stonebridge
    stonebridge - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Denizli
    Rengi
    Evo Beyaz
    Edilen teşekkür: 79

Standart Cevap: Yardım İsteği / İlk Araç Olarak Punto İçin Tavsiyeler

Markayı kötülemek için demiyorum ama otomatik vites alacaksanız Fiat grubundan uzak durmanızı tavsiye ediyorum.
    Saygılarımla.

3. Bu mesaj için teşekkür edenler:

Hür General
    feyzullah - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Rengi
    Rock Siyah
    Edilen teşekkür: 653

Düzgün ve kaliteli montaj yapıldığında lpgye fevkalede uyumludur. Ancak otomatik konusunda temkinli olmanızı öneririm. Geçmişini bilmediğiniz aracı almayın. Bunlara ek olarak puntolarda city direksiyon arızası ve ön yolcu kısmı airbag çatlaması görülebiliyor. En pahalı sorunları bunlar araç alacağınız zaman mutlaka dediğim aksaklıkların olup olmadığını iyi kontrol ettirin. Otomatik konusu tam bir muamma puntolar için. 4 yıldır bu forumu takip ederim otomatikten canı ve cebi yanan birçok insan sıkıntısını paylaştı. Memnun olanlar da var elbet ancak nihai karar sizin tabi.

Can Mert
    big10bang - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Ankara
    Rengi
    Yok

Cevaplarınız için teşekkür ederim. Ben rahatlık açısından otomatik vites düşünüyordum.
    Punto'yu arka plana alırsak diğer hatchback modellerden otomatik vites olarak hangilerini önerirsiniz acaba? Yaris, Auris, C4, Fiesta, Micra ve i20 arasından?
    Konu big10bang tarafından (25/02/2018 Saat 01:17 ) değiştirilmiştir.

Micheal Stonebridge
    stonebridge - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Denizli
    Rengi
    Evo Beyaz
    Edilen teşekkür: 79

Otomatik olarak marka açısından fikrim yok. Sadece çift kavramalardan uzak durmanızı tavsiye ederim. (Sorunsuzluk açısından) Tork konvertörlü yağ ile soğutma yapılan modellere bakabilirsiniz. (Örn. Hyundai getz 4 ileri vites.) arkadaşımda var 230.000 km de 0 olarak aldı. Şanzıman olarak hiç sorun yaşamadı.

Orçun tofur
    baytofur - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Adana
    Rengi
    Yok

Merhaba,otomatik araç istiyorsan japon gurubuna bakmanı tavsiye ederim.Bütçene göre Toyota/Honda/Mitsubishi bu markalar otomatik viteste çok başarılı.

Serkan Tultak
    serkan1065 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Mersin
    Rengi
    Kar Beyaz
    Edilen teşekkür: 40

Punto kendi sınıfında iyi bir model ama yaşına dikkat edin; çünkü iki kronik sorun yaşayıp yaşamadığı önemlidir. Bu kronik sorunlar henüz yaşı küçük araçlarda görülmedi ama ne olur bilinmez... Her markanın kendi içinde kronik sorunları var. Bunu da unutmayın. Sorunsuz araç markası neredeyse yoktur. Daha geçen ay Honda kullanıcıları İstanbul da eylem yaptı.
    Punto benzinli de şehiriçi 7-8 litre/100 km.; şehir dışı 5 - 5.5 litre/100 km. ortalaması var. Lpg de ise Atiker Gold oldukça başarılı ve uyumludur. En kötü ihtimalde bile yüzde 30-35 tasarrufunuz olur; tabi bu tasarruf aslında litre fiyatı açısındandır. Yoksa lpg benzinden daha çok yakar.
    Aylık ortalamanız sizin ifadenize göre Bin km'yi buluyor. Bunun için mutlaka lpg ya da dizel düşüneceksiniz. Ancak Punto da 2017 yılından itibaren dizel tercihi yok. Sadece benzinli üretildi ve Fiat grubun 4 yıl içinde dizelden vazgeçeceği haberleri var.
    Alacağınız araçta lpg varsa iyi bir kontrolden geçirin ve tahmini 1500-2000 TL karda olacağınızı unutmayın. En azından lpg iyi ise montajına para vermez ve amorti derdiniz olmaz.
    Puntonun kullanımı ve konforu iyidir. Parça ve usta sorunu yaşamazsınız. Türkiye şartlarına oldukça uygun bir araçtır ve Fiat'ın diğer modellerinden daha iyidir.
    Kararınızı verirken her markanın kendine göre sorunları olabileceğini, bu bakımdan bütçenizi sarmayacak bir marka, model daha da önemlisi sorunları çözebilecek tercihlerin hangisinde daha çok olduğuna bakarak seçmenizi öneririm. Tüm bunların yanında otomatik bir çok araçlarda sorun yaratıyor. Yaratmayanda vardır elbette. Çevremde düz vitese dönmek için çabalayanları bile gördüm. Tabi sizin aldığınız araçta illa bunlar olacak diye bir şey yok. Şimdiden kazasız belasız sürüşler.

9. Bu mesaj için teşekkür edenler:

deniz deniz
    bluetoothpunto - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İzmir
    Rengi
    Yok
    Edilen teşekkür: 15

Öncelikle hangi aracı alırsanız alın hayırlı uğurlu olmasını ve güzel günlerde kullanmanızı dilerim. Benim ilk aracım punto evo my life paketli 2011 model ve 40 bin kilometrede bir araçtı. Kişiden kişiye göre değişmekle birlikte manuel araç kullanmanızı tavsiye ederim. Çünkü ilk başlarda manuele alışırsanız çok daha avantajlı olacağını düşünüyorum. İnsanın başına herşey gelebiliyor ve bazı durumlarda manuele acil bir durumsa mecbur kalabiliyorsunuz. Sonrasında otomatik düşünülebilir. Bir de hangi otomatik olursa olsun manuel gibi kafan rahat olmuyor. En sorunsuz olanlar da yakıt tüketimini arttırıyor. Vites işi zamanla beyninle değil reflekslerinde kontrol ettiğin bir duruma dönüştüğü için trafiğe odaklanma konusunda bir engeli olmaz diye düşünüyorum. Bir de eğer manuel alacaksan dizel almanı tavsiye ederim. Dizeli debriyaj kontrolü rölantideki torkunun nispeten yüksek olması ve tork bandının geniş olması nedeniyle daha rahat. İstop ettirme riskin daha düşük. Punto eğer yeni model ve düşük kilometre ise çok keyifli ve konforlu. Debriyajı ve direksiyonu çok yumuşak. Kesinlikle tavsiye ederim.

11. Bu mesaj için teşekkür edenler:

ihsan gökalp
    kovboy - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Ankara
    Rengi
    Yok
    Edilen teşekkür: 63

Alıntı big10bang Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Cevaplarınız için teşekkür ederim. Ben rahatlık açısından otomatik vites düşünüyordum.
    Punto'yu arka plana alırsak diğer hatchback modellerden otomatik vites olarak hangilerini önerirsiniz acaba? Yaris, Auris, C4, Fiesta, Micra ve i20 arasından?
    6 ileri tam otomatik olarak b sınıfı önerim yeni corsa,yeni aveodur.c sınıfı egea,cruze dur.bunların otomatiği japon aisin markadır.bu şanzımanı pejoda kullanyor.i 20 4 ileridir.eski kasa corsa 4 ileridir.yeni fiestada aisin kullanıyor.az km.li düzgün kullanılmış yarı ot.vitesler dahi sorun çıkarmaz.

Bahadır Singin
    bacadir68 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Aksaray
    Rengi
    Yok
    Plaka
    68BD033
    Edilen teşekkür: 2

İyi günler. Benim aracımı yakın zamanda aşdım sayılır. Daha doğrusu bir alacak verecek konusundan araç bana geçti. Birlikte iş yaptığımız ve hala görüştüğümüz bir abimin eşinin aracıydı. Şu an aracı aktif olarak benim eşim kullanıyor.

Daha öncedende aracı bildiğim için uzun zamandır biniyorum diyebiliriz. Araç otomatik vites ve lpg'li. Biz bu abimize aracı, araçlarımızı bakım için götürdüğümüz özel servisin sahibinden almıştık. Adam titiz biraz o yüzden her türlü bakımı vakit geçirmeden yapmıştı. Şanzuman yağı, triger kayışı vs değiştirdi ve araç bize geçti. Daha sonrada bana geçti araç.

Bende birde fd6 kasa civic var, otomatik vites. İkisini kıyaslarsanız vites bakımından çok fark var ancak şehir içi sakin kullanımlarda otomatik mi otomatik işte diyorsunuz. Bakımları yapıldımı hiç bir sorunda çıkarmaz düzgün kullandıktan sonra. Yakıt olarak 8-9 lt civarında lpg tüketimi var hava sıcaklığına göre. Civic tam otomatik inanın 11-12 lt'lerde tüketimi. Geçen günlerde uzun yolda 3 kişiyle 8,5lt yaktı düşünün.

Yürür aksam olarak klasik fiat diyebiliriz. Bagajı çok küçük sonuçta b sınıfı. Ancak fiyatına göre diğer araçlarla kıyaslanınca gayet alınabilir küçük otomatik vites bir araç diye söylerim.

Benim aracım 2009 model 123000 kmde otomatik fire dinamic. Yalnız benim araç ithal gelen araçlardan yani en ful olanı. Açılır cam tavan, dijital klima, kol dayama, park sensörü, yağmur sensörü, 4 cam otomatik, vs...

Punto ile ilgili soracağınız sorulara yardımcı olmaya çalışırım. Düşünürseniz benim aracıda verebilirim size.

SM-G800H cihazımdan gönderildi

İlkay Metin
    Metin5959 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Tekirdağ
    Rengi
    Beyaz
    Plaka
    59lf906
    Edilen teşekkür: 2

Alıntı big10bang Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Herkese merhabalar.
    Kısmet olursa ilk aracımı satın alacağım. Bütçem max 40-45.000 TL civarlarında.
    Golf ya da Getz'e nazaran Punto araçların dış görünümünü ve tasarımını beğendiğim için Punto alayım istiyorum.

Sizlerden asıl yardım istediğim konu Punto araçların model, donanım paketi, (evo, pop, easy, multijet, mylife) km, yakıt, vites tipi vb konular.
    Ama tabiiki diğer hatchback model tavsiyelerinizi de araştırabilirim.

Benim önceliklerim şu şekilde.
    1. Otomatik vitesli olması.
    2. Düşük km'li olması
    3. Lpg performansını nasıl etkiler?

İlk aracım olacağı için ve 5-6 aylık bir kullanım dışında trafik tecrübem olmadığından vites değiştirmekten ziyade yola odaklanmak istiyorum. O yüzden otomatik vites bakıyorum.
    Yine araçlarla ilgili tecrübem olmadığı için mümkün olduğunca az sorun çıkaracak, düşük km'li olduğu için yalnızca periyodik bakımını yaptırıp binebileceğim, özel servis vs.'de usta usta gezdirmeyecek bir araç almak istiyorum.

İşyerim eve 15 km mesafede. Gün içinde de şehir içinde aktif olarak kullanacağım için günlük yaklaşık 80-100 km kullanım muhtemel gözüküyor.
    Bunu da düşünerek yakıt konusunda lpg takılıp motora uyum sağlar mı konusunda da sizden destek isteyeceğim.

Şimdiden teşekkür ederim.
    Bence Skoda fabia bakabilirsiniz ama otomatiği varmı bilmiyorum gayet rahat araba

CASPER_VIA_M1 cihazımdan gönderildi

Çağatay Koçak
    fawori - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Ankara
    Rengi
    Evo Gri
    Edilen teşekkür: 221

bütçenizi 40-45.000 TL. belirtmişsiniz bence bir miktar daha çıkıp bravo sport syyle dizeltomatik bakın bravoların şanzımanlarında sıkıntı yaşayan pek yok punto gibi

baturay iskender
    bais - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İstanbul
    Rengi
    Vişne Kırmızı
    Plaka
    34gh6842
    Edilen teşekkür: 7

merhabalar can bey bende evo var 2013 1.4 8v dualogic. araba gayet güzel konforlu. bende tüp yok mesela düşünmedim. gidişi oyle çok seri değil. sakin kullanım için ideal. diyebilirim. ama sakın ola dualogic alacaksanız. şanzımanı iyice kontrol ettirin. ben 3 ay oldu kendi arabamı alala az kalsın şanzıman robotunu söküceklerdi. sedece yazılımsalmış sıkıntısı. siz siz olun otomatiğini alacaksanız enine boyuna bilen bir ustaya gösterip test ettirin derim. yoksa benim gibi uğraşırsınız..