Sayfa 2/3 İlkİlk 123 SonSon
50 sonuçtan 21 ile 40 arası

Konu: Yağ tavsiyesi

HALİL h@lil
    halilimo - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İzmir
    Rengi
    Beyaz
    Edilen teşekkür: 310

Standart Cevap: Yağ tavsiyesi

Alıntı feyzullah Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Murat hocam bizim fire motora uygun lubex yağ var mı? Paramız memleketimizde kalsın castrol alıp 10.000'de değişeceğime bunu 6-7.000'de değişiriz.
    Bu yagida 10 bin kullanirsiniz cok rahat . Sonucta araci yarislarda kullanmiyoruz sikmiyoruz uzmuyoruz. Ben hep kendi aracimda hep mobil kullandim simdiye kadar birde 8 binde degistiriyorum. Tamamen israf nerdeyse yari fiyatina hemen hemen ayni kalite. Lubex i traktorde ve tarim aletlerinde kullaniyorum ben kalitelidir.

Hür General
    feyzullah - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Rengi
    Rock Siyah
    Edilen teşekkür: 653

Alıntı halilimo Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Bu yagida 10 bin kullanirsiniz cok rahat . Sonucta araci yarislarda kullanmiyoruz sikmiyoruz uzmuyoruz. Ben hep kendi aracimda hep mobil kullandim simdiye kadar birde 8 binde degistiriyorum. Tamamen israf nerdeyse yari fiyatina hemen hemen ayni kalite. Lubex i traktorde ve tarim aletlerinde kullaniyorum ben kalitelidir.
    7-8000'de değişsek de bişey olmaz halil hocam. Yeterki memleket kazansın. Zaten fire motor atmosferik 60.000 km.'dir castrol edge kullandım. Fakat fiatın istediği spesifakasyonları karşılayan çok daha uygun fiyatlı yağlar var. Turbo yok araçta. Çok yüksek devirlerde uzun süre yolculuk ta yapmıyorum. En fazla 110-120 takılıyorum uzun yolda. Koyup denerim eğer 3-5000'de yağ su gibi olmadığı sürece sıkıntı olmaz.

ihsan gökalp
    kovboy - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Ankara
    Rengi
    Yok
    Edilen teşekkür: 63

Alıntı MKavruk Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    merhabalar İhsan Bey, motul tamamen ithal ve ester bazlı yağları (motulu motul yapan bu baz yağdır) içinde fiat grubu araçlara uygun bulunmadığı için yazmamıştım açıkçası. Ama doğrudur, acea c2 sınıfı yağı mevcuttur. Yerli marka yerli üretim olarak da Lubex SPF 5w30 LA'yı öneririm. Kullanıcı yorumlarına bakarsanız pek çok kişinin bu markadan memnun olduğunu görebilirsiniz. Kullanan arkadaşlarımız var yakıt tüketimi dahil gayet memnunlar. Firmanın savunma sanayimize yağ tedarik ettiğini ve ihracat yapan bir firma olduğunu belirtmeliyim. Dandik bir dolum ürünü olarak da görmeyin lütfen, Mercedes Benz onaylı yağları mevcut. bevo.mercedes veri tabanından aratabilirsiniz. Beyan değil onay olduğunu vurgulamak isterim. internetteki fiyatlarına alternatif olarak firmayı arayarak ilinizdeki distribütörün telefon numarasını alarak oradan da fiyat alabilirsiniz.

4L - 85TL https://urun.n11.com/motor-yagi/lube...tre-P229238501
    3.2L - 70TL https://www.oilmarkt.com/5w30/790-lu...-om000790.html
    merhaba murat bey lubex ten başka yerli malı yağlarda mevcut,tecrübe ve araştırmalarım motula yönlerdirdi.aracım lpg li olduğu için hassas davranıyorum.yerli malı konusunda katılıyor yinede motul diyorum.

Murat Kavruk
    MKavruk - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İstanbul
    Rengi
    Yok
    Edilen teşekkür: 253

Benih aracım da lpgli İhsan Hocam. astra H 1.6 lpgli araç kullandım, grande punto 1.4 lpgli araç kullandım, şimdiki aracım da astra j 1.4 turbo ve lpgli. bu araçlara 1.6tdci focus u da katarak 350.000kmden fazla bakım yaptırdım 10.000kmlik bakım aralığında, hava filtremi 5.000kmlik aralıklarda değiştiriyorum turbolu araçlarımda. Anlayacağınız acizane hassas olmaya çalışıyorum Hemen hemen tüm filtrelerim ve yağlarım yerli oldu (punto ve astra j hariç diğer araçlar sıfırdı, ilk 1-2 bakım yetkili servislerdi) ve bu zamana kadar hiçbir sıkıntı yaşamadım (açıkçası; lastik, bobin, buji kablosu, subap vs gibi bulabildiğim pek çok parçayı da yerli kullandım, kısmetse focus için yerli turbo alacağım yakında).

Ülkemizde diğer yerli üreticilerin olduğunu biliyorum, dolum tesisi olarak hangilerinin başka firmaların tesislerini kullandıklarına kadar takipteyim. Motulun lpgye özgü yağının ülkemizde satıldığından haberim yok, bulabildiyseniz adınıza sevindim: https://www.amazon.co.uk/Motul-10171.../dp/B00HQ5LKHE

Açıkçası lpgli motorlar için yağda hangi özelliklerin gerektiği bile genellikle bilinmiyor, dolayısıyla firmalar "lpgye uygundur" bulanık ibaresiyle satış gerçekleştiriyorlar. LPG kimi hususlarda (yağa karışıp özelliğini etkileme gibi) yakıt olarak benzinden daha iyi davranır yağa ama kimi konularda ise (özellikle ayarsız lpg sistemlerinin yüksek ısı yaratması) yağı zorlar. Yüksek sıcaklığın yarattığı oksidasyon yağı yoğunlaştırır, subaplar gibi hassas parçaların korunmasını engeller. Motora bindirdiği ciddi yük de cabası. Bu sebepten ötürü antioksidan katık içeriği yüksek yağ tercih edilmeli. Çamurlaşma ve asitleşme benzinli motorlara göre yüksek olabilecek diğer parametrelerdir. Lubexi acizane önermemin sebebi, eğerki aracın orjinal yağı kullanılmayacaksa (hani tükaka dediğimiz selenia varya, petronas adıyla mercedes motorlarda kullanılan) 100C ve 40C kinematik viskozite değerleri orjinale bir kuple yakın ve TBN değeri (yağdaki katkıların yoğunluk değeri diyebiliriz) görece yüksek olduğu içindi. Bu alanlarda daha iyi yağlar mevcut ama fiyat/performans olarak bir öneridir yalnızca. Motul yağlama teknolojisinin önemli markalarından, cümle bile kuramam. Lakin aracım için gereksiz, asıl istediğim konuda (lpg ile uyum) kanıtını bulabildiğim fazladan artısı yok ve çok pahalı. 15.000km motul kullanacağıma yerli üretim yağı 7.500de bir değiştirebilirim mesela
    Konu MKavruk tarafından (21/01/2018 Saat 22:52 ) değiştirilmiştir.

Murat Kavruk
    Nereden
    İstanbul
    Rengi
    Yok

Bu arada lütfen yanlış anlamayın, benimki yalnızca bir görüş, hangi yağı kullanırsanız kullanın güzel günlerde ve kazasız belasız kullanın. Maalesef piyasada zaman zaman aracına bakmayıp ya can sıkılan ya da kusurlarıyla arba satıp başkalarının canını sıkan insanlar duyuyorken aracına deer veren ve bakan insanlarla tanışmak mutluluk verici

6. Bu mesajı için 3 kişi MKavruk'ye teşekkür etti:

ihsan gökalp
    Nereden
    Ankara
    Rengi
    Yok

merhaba murat bey iltifatınıza tşk.ederim.yağı motorun kalbi olarak görürüm.aracınızda turbo olduğuna göre 0w yağ kullanın.aveoda 0w 30 panda da 5w 40 kullanıyorum.panda da motul aveo da castrol edge var.bi sonraki değişimde aveonun damarlarında motul 5w 30 x clean fe dolaşacak.birde savurganlıkta deseniz 15000 km hiç bir aracımda yağ barındırmadım.hayırlı sürüşler

gok ten
    timbaz - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Yurtdışı
    Rengi
    Yok
    Edilen teşekkür: 503

Benih aracım da lpgli İhsan Hocam. astra H 1.6 lpgli araç kullandım, grande punto 1.4 lpgli araç kullandım, şimdiki aracım da astra j 1.4 turbo ve lpgli. bu araçlara 1.6tdci focus u da katarak 350.000kmden fazla bakım yaptırdım 10.000kmlik bakım aralığında, hava filtremi 5.000kmlik aralıklarda değiştiriyorum turbolu araçlarımda. Anlayacağınız acizane hassas olmaya çalışıyorum Hemen hemen tüm filtrelerim ve yağlarım yerli oldu (punto ve astra j hariç diğer araçlar sıfırdı, ilk 1-2 bakım yetkili servislerdi) ve bu zamana kadar hiçbir sıkıntı yaşamadım (açıkçası; lastik, bobin, buji kablosu, subap vs gibi bulabildiğim pek çok parçayı da yerli kullandım, kısmetse focus için yerli turbo alacağım yakında).

Ülkemizde diğer yerli üreticilerin olduğunu biliyorum, dolum tesisi olarak hangilerinin başka firmaların tesislerini kullandıklarına kadar takipteyim. Motulun lpgye özgü yağının ülkemizde satıldığından haberim yok, bulabildiyseniz adınıza sevindim: https://www.amazon.co.uk/Motul-10171.../dp/B00HQ5LKHE

Açıkçası lpgli motorlar için yağda hangi özelliklerin gerektiği bile genellikle bilinmiyor, dolayısıyla firmalar "lpgye uygundur" bulanık ibaresiyle satış gerçekleştiriyorlar. LPG kimi hususlarda (yağa karışıp özelliğini etkileme gibi) yakıt olarak benzinden daha iyi davranır yağa ama kimi konularda ise (özellikle ayarsız lpg sistemlerinin yüksek ısı yaratması) yağı zorlar. Yüksek sıcaklığın yarattığı oksidasyon yağı yoğunlaştırır, subaplar gibi hassas parçaların korunmasını engeller. Motora bindirdiği ciddi yük de cabası. Bu sebepten ötürü antioksidan katık içeriği yüksek yağ tercih edilmeli. Çamurlaşma ve asitleşme benzinli motorlara göre yüksek olabilecek diğer parametrelerdir. Lubexi acizane önermemin sebebi, eğerki aracın orjinal yağı kullanılmayacaksa (hani tükaka dediğimiz selenia varya, petronas adıyla mercedes motorlarda kullanılan) 100C ve 40C kinematik viskozite değerleri orjinale bir kuple yakın ve TBN değeri (yağdaki katkıların yoğunluk değeri diyebiliriz) görece yüksek olduğu içindi. Bu alanlarda daha iyi yağlar mevcut ama fiyat/performans olarak bir öneridir yalnızca. Motul yağlama teknolojisinin önemli markalarından, cümle bile kuramam. Lakin aracım için gereksiz, asıl istediğim konuda (lpg ile uyum) kanıtını bulabildiğim fazladan artısı yok ve çok pahalı. 15.000km motul kullanacağıma yerli üretim yağı 7.500de bir değiştirebilirim mesela
    Ah o TBN yok mu TBN TAN HTHS NOACK ACEA Ax/Bx - ACEA Cx ...

low saps mid saps derken sap gibi ortada kalmak, şapa da oturmak var bazen.. aku, lastik gibi yag da sartlara, kullanima ve yakita bagli aslinda.. ayni yag ayni km ayni arac olsa da performansi durumu farkli olabiliyor ..
    Ama genelde gorunen yag tercihi, kullanimi, tavsiyesi vs marka ve viskoziteden ileriye pek gitmiyor gibi.. viskoziteden sonra oem spesifikasyonu var ama o noktaya biraz uzak hatta tbn tan hths vs ye daha cok var bence

Bahsettiginiz lubex e baktim, dediginiz gibi memnun olanlar var, hatta minskte 2500km uzakta adam uzun sure lubexin bir urununu honda element 2.4 aracinda kullanmis.. tek sikayeti de tekrar bulamadigi zaman baska urune odedigi fazla para Avrupada bir markanin.. onay pahalli oldugundan o butceyi urune harcadik, onayi yok ama karsilar gibilerinden bir cevabi aklima geldi, lubex in mb onayi da ayri bir guzellik

Bu ford un zamaninda turkiyede yaptigi bir calismadan alinti detaylari paylasmadim ama sonucu..
    6.5-9.3-12-9.2 tbn degerinde 4 farkli yag...

Oil change indicator sisteminin temelinde de sicaklik mesafe sure yuk vs var, bu tur calismalar ile yazilim gelistiriliyor.. sartlara gore 5 bin de olur 35bin de..
    Bazi fiat modelinde, kilavuzlarinda max saat de belirtilir ya da bazi yaglarda max km, max saat kullanimi de belirtilir ama yine de kullanim kilavuzunda yazanlar gecerlidir...
    Burada yetkili servis burada benzinde fiat bazi modellerde fiat s2 c3 yerine de m2 a3/b4 kullaniyor.. gerekcesi biraz da bu sebepten.. digeri de fiat s2 c3 ise c3 e devam ama daha az km de erken degisim oneriyor, sartlara gore degerlendiriyor..
    Veya dizelde.. dpf olmayan fiat n2 a3/b4 devam ediyor.. dpf li araclarda fiat s1 c2 devam.. e6 da durum degisiyor zaten.. n2 den s1 gecmek, sadece viskozite degil acea da degisecekti.. dolayisi ile tbn vs de.. Bazi markalarda ayni arac / motor ulkeye pazara gore de farkli spesifikasyonda olabiliyor.. eu bolgesinde veya euro yakit standardi bolgelerde mesela c3 ise baska pazarlarda a3/b4 olabiliyor.. hatta bu pazarlardaki araclarin daha saglikli, performansini korudugu vs belirtiliyor bazen..

Castrol, motul, mobil veya diger yag markalari da benzer sekilde belirtirler,

Castrol:
    Farklı marka araçlar içinde uygundur, aracınızı en uygun yağ için, aracınızın kullanım kılavuzuna ve ürün spesifikasyonlarına bakın.

Motul:
    Before use always refer to the owner manual or handbook of the vehicle.
    (Kullanmadan önce daima araç el kitabına... başvurun.)

Mobil:
    Aracınız için tavsiye edilen viskozite derecesi ve şartnameler için her zaman kullanıcı el kitabınıza başvurunuz.

Ortada net bir sekilde bahsedilen bir kilavuz spesifikasyon, viskozite var aslinda

Spesifikasyon sadece arac ureticisinin degil, yag markasinin da garanti sartlarindan bir maddesidir. mesela mobil, oem spesisfikasyon sarti vardir, kullanim klavuzunda yazan bir cok noktaya dikkat ceker, eger arac icin oem spesifikasyonu belirtilmis ise.. uretim tarihinden itibaren 5 yil icinde kullanilmis olmasi ve oem spesifikasyonunun ambalaj ustunde yazmasi veya yazili onay sarti vs devam eder..

Veya tavsiye den ornek...

Castrol, herhangi bir tavsiyenin doğruluğuna veya uygunluğuna ilişkin hiçbir sorumluluk kabul etmemektedir (kanunların izin verdiği ölçüde). Bu sitedeki bilgilere dayanarak verdiğiniz kararlar ve bu sitede yapılan herhangi bir öneri tamamen kendi sorumluluğunuzdadır. Aracınıza herhangi bir ürün eklemeden önce lütfen uyumluluk için araç kullanım kılavuzundaki ilgili teknik özellikleri kontrol edin.

Gecen sene mobil1 urun yelpazesi yenilendi, burada distributor, satis noktasi vs icin hazirladigi bir sunumda eklenen, yenilenen, uretimden veya satistan kalkan urunler, oem spesifikasyonlari, pazara sunum tarihleri, ambalaj detaylari vs.. den bahsetmis.. bazi ulkelerde web sitelerinde bazi hatalar oluyor ama zaten o bilgiler de pek baglayici degil, eski seride de s1 yoktu, yenisinde de...

esp formula da onceden de su an da bu aciklamalarin altinda veya urunde fiat fiat 9.55535 s1 yazmadi.. karsilasa veya gecse sanirim cok rahat belirtirlerdi...
    (Fiat 9.55535 S2 M2 N2 Z2 yazan urunleri var ama....)

Mobil 1 ESP Formula 5W-30 aşağıdaki onay ve spesifikasyonları karşılar veya geçer:

Mobil 1 ESP Formula 5W-30 aşağıdaki imalatçı onaylarına sahiptir:

Mobil 1 ESP Formula 5W-30 ExxonMobil tarafından aşağıdaki şartları talep eden uygulamalarda kullanımı tavsiye edilir.

Arac kullanim klavuzu ile urun uzerinde yazan bilgileri eslestirmek ve klavuzda yazan diger notlara dikkat etmek.. en basit sekilde tuketiciye yazmislar..

Adres belli aslinda, net basit sekilde..
    Oem spesifikasyonu...

bu tablo mesela.. 504/507 den bir kisim sadece..
    mobil1 esp 5w30 dediginiz gibi, sinifinda en iyi urunlerden, bazi degerlerde on olanda vs tabloda da kendini belli ediyor ( tbn tan olan bolumunu paylastim, alt kismini paylasmadim ama orada da farkliligi var ) ama.. s1 yazmamis .
    Satirlar
    V40, v100, VI, TBN, TAN, sulfat kulu, akma, parlama, CCS, noack, kukurt
    0% noack yok bu arada
    Urun speklerinde belirtilen degerler tam dogru veya ayni standartlarda olmayabiliyor, tablodaki degerler ayni standartlarda labaratuvar sonuclari..

Bu arada, motul...
    Motul fiat s1 yazan 3 urunu.. 3u de 5w30 ama..

Specific s1 veya eco-clean,

viskozite 100°C 10.4 TBN 8 HTHS 3
    ama diger urun, x-clean Fe

viskozite 100°C 12.1 TBN 7.1 HTHS 3.5

Az fark sayilmaz...

Mjet dpf li aracim olsa, eger tercih motul ise, eco-clean veya specific s1 derdim yuksek hths, viskozite, dusuk tbn yerine dusuk viskozite ve hths yuksek tbn tercih sebebi olurdu..

Min max yag cubugu gibidir, bazen minimum deger kadar maximum degerler de faktordur..min altina dusmemek kadar maxi veya ideali gecmemek..

(Bu arada daha once bahsetmistiniz, hths c2 de min 2.9 c3 te min 3.5, max. belirtilmediginden 3.5 ve ustu bazi urunlerde c2/c3 yazmasi.. sanirim yakit testinde c2 icin belirtilen degeri de karsilamasindan dolayi, o m111 motor da bende de yok, ekonomi saglar saglamaz bilemem ama c2 de yazsa yuksek hths degerini dusurmuyor gercekte)

Konu timbaz tarafından (24/01/2018 Saat 23:27 ) değiştirilmiştir.

9. Bu mesajı için 3 kişi timbaz'ye teşekkür etti:

ALI ORS
    ORS15 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İstanbul
    Rengi
    Beyaz
    Edilen teşekkür: 257

Arkadaşlar, iki yağda 5w30 olarak düşünürsek.
    viscosity at 100 decerede 15,1 ile viscosity at 100 derecede 12,1 olunca ne oluyor yani aradaki fark ne?
    100 derecede ki viscositysi 15.1 olan yağ , viscositiy 100 derce de 12.1 olan yağdan, daha mı kalın oluyor.
    Konu ORS15 tarafından (25/01/2018 Saat 14:04 ) değiştirilmiştir.

Bahadır Singin
    bacadir68 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Aksaray
    Rengi
    Yok
    Plaka
    68BD033
    Edilen teşekkür: 2

Viskosite sıvının akmaya karşı gösterdiği dirençtir. Viskos değeri ne kadar düşük olursa o kadar iyidir. Tabi bu optimal koşullar için geçerlidir.

SM-G800H cihazımdan gönderildi

Hür General
    feyzullah - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Rengi
    Rock Siyah
    Edilen teşekkür: 653

Alıntı timbaz Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Ah o TBN yok mu TBN TAN HTHS NOACK ACEA Ax/Bx - ACEA Cx ...

low saps mid saps derken sap gibi ortada kalmak, şapa da oturmak var bazen.. aku, lastik gibi yag da sartlara, kullanima ve yakita bagli aslinda.. ayni yag ayni km ayni arac olsa da performansi durumu farkli olabiliyor ..
    Ama genelde gorunen yag tercihi, kullanimi, tavsiyesi vs marka ve viskoziteden ileriye pek gitmiyor gibi.. viskoziteden sonra oem spesifikasyonu var ama o noktaya biraz uzak hatta tbn tan hths vs ye daha cok var bence

Bahsettiginiz lubex e baktim, dediginiz gibi memnun olanlar var, hatta minskte 2500km uzakta adam uzun sure lubexin bir urununu honda element 2.4 aracinda kullanmis.. tek sikayeti de tekrar bulamadigi zaman baska urune odedigi fazla para Avrupada bir markanin.. onay pahalli oldugundan o butceyi urune harcadik, onayi yok ama karsilar gibilerinden bir cevabi aklima geldi, lubex in mb onayi da ayri bir guzellik

Bu ford un zamaninda turkiyede yaptigi bir calismadan alinti detaylari paylasmadim ama sonucu..
    6.5-9.3-12-9.2 tbn degerinde 4 farkli yag...

Oil change indicator sisteminin temelinde de sicaklik mesafe sure yuk vs var, bu tur calismalar ile yazilim gelistiriliyor.. sartlara gore 5 bin de olur 35bin de..
    Bazi fiat modelinde, kilavuzlarinda max saat de belirtilir ya da bazi yaglarda max km, max saat kullanimi de belirtilir ama yine de kullanim kilavuzunda yazanlar gecerlidir...
    Burada yetkili servis burada benzinde fiat bazi modellerde fiat s2 c3 yerine de m2 a3/b4 kullaniyor.. gerekcesi biraz da bu sebepten.. digeri de fiat s2 c3 ise c3 e devam ama daha az km de erken degisim oneriyor, sartlara gore degerlendiriyor..
    Veya dizelde.. dpf olmayan fiat n2 a3/b4 devam ediyor.. dpf li araclarda fiat s1 c2 devam.. e6 da durum degisiyor zaten.. n2 den s1 gecmek, sadece viskozite degil acea da degisecekti.. dolayisi ile tbn vs de.. Bazi markalarda ayni arac / motor ulkeye pazara gore de farkli spesifikasyonda olabiliyor.. eu bolgesinde veya euro yakit standardi bolgelerde mesela c3 ise baska pazarlarda a3/b4 olabiliyor.. hatta bu pazarlardaki araclarin daha saglikli, performansini korudugu vs belirtiliyor bazen..

Castrol, motul, mobil veya diger yag markalari da benzer sekilde belirtirler,

Castrol:
    Farklı marka araçlar içinde uygundur, aracınızı en uygun yağ için, aracınızın kullanım kılavuzuna ve ürün spesifikasyonlarına bakın.

Motul:
    Before use always refer to the owner manual or handbook of the vehicle.
    (Kullanmadan önce daima araç el kitabına... başvurun.)

Mobil:
    Aracınız için tavsiye edilen viskozite derecesi ve şartnameler için her zaman kullanıcı el kitabınıza başvurunuz.

Ortada net bir sekilde bahsedilen bir kilavuz spesifikasyon, viskozite var aslinda

Spesifikasyon sadece arac ureticisinin degil, yag markasinin da garanti sartlarindan bir maddesidir. mesela mobil, oem spesisfikasyon sarti vardir, kullanim klavuzunda yazan bir cok noktaya dikkat ceker, eger arac icin oem spesifikasyonu belirtilmis ise.. uretim tarihinden itibaren 5 yil icinde kullanilmis olmasi ve oem spesifikasyonunun ambalaj ustunde yazmasi veya yazili onay sarti vs devam eder..

Veya tavsiye den ornek...

Castrol, herhangi bir tavsiyenin doğruluğuna veya uygunluğuna ilişkin hiçbir sorumluluk kabul etmemektedir (kanunların izin verdiği ölçüde). Bu sitedeki bilgilere dayanarak verdiğiniz kararlar ve bu sitede yapılan herhangi bir öneri tamamen kendi sorumluluğunuzdadır. Aracınıza herhangi bir ürün eklemeden önce lütfen uyumluluk için araç kullanım kılavuzundaki ilgili teknik özellikleri kontrol edin.

Gecen sene mobil1 urun yelpazesi yenilendi, burada distributor, satis noktasi vs icin hazirladigi bir sunumda eklenen, yenilenen, uretimden veya satistan kalkan urunler, oem spesifikasyonlari, pazara sunum tarihleri, ambalaj detaylari vs.. den bahsetmis.. bazi ulkelerde web sitelerinde bazi hatalar oluyor ama zaten o bilgiler de pek baglayici degil, eski seride de s1 yoktu, yenisinde de...

esp formula da onceden de su an da bu aciklamalarin altinda veya urunde fiat fiat 9.55535 s1 yazmadi.. karsilasa veya gecse sanirim cok rahat belirtirlerdi...
    (Fiat 9.55535 S2 M2 N2 Z2 yazan urunleri var ama....)

Mobil 1 ESP Formula 5W-30 aşağıdaki onay ve spesifikasyonları karşılar veya geçer:

Mobil 1 ESP Formula 5W-30 aşağıdaki imalatçı onaylarına sahiptir:

Mobil 1 ESP Formula 5W-30 ExxonMobil tarafından aşağıdaki şartları talep eden uygulamalarda kullanımı tavsiye edilir.

Arac kullanim klavuzu ile urun uzerinde yazan bilgileri eslestirmek ve klavuzda yazan diger notlara dikkat etmek.. en basit sekilde tuketiciye yazmislar..

Adres belli aslinda, net basit sekilde..
    Oem spesifikasyonu...

bu tablo mesela.. 504/507 den bir kisim sadece..
    mobil1 esp 5w30 dediginiz gibi, sinifinda en iyi urunlerden, bazi degerlerde on olanda vs tabloda da kendini belli ediyor ( tbn tan olan bolumunu paylastim, alt kismini paylasmadim ama orada da farkliligi var ) ama.. s1 yazmamis .
    Satirlar
    V40, v100, VI, TBN, TAN, sulfat kulu, akma, parlama, CCS, noack, kukurt
    0% noack yok bu arada
    Urun speklerinde belirtilen degerler tam dogru veya ayni standartlarda olmayabiliyor, tablodaki degerler ayni standartlarda labaratuvar sonuclari..

Bu arada, motul...

Az fark sayilmaz...

Mjet dpf li aracim olsa, eger tercih motul ise, eco-clean veya specific s1 derdim yuksek hths, viskozite, dusuk tbn yerine dusuk viskozite ve hths yuksek tbn tercih sebebi olurdu..

Min max yag cubugu gibidir, bazen minimum deger kadar maximum degerler de faktordur..min altina dusmemek kadar maxi veya ideali gecmemek..

(Bu arada daha once bahsetmistiniz, hths c2 de min 2.9 c3 te min 3.5, max. belirtilmediginden 3.5 ve ustu bazi urunlerde c2/c3 yazmasi.. sanirim yakit testinde c2 icin belirtilen degeri de karsilamasindan dolayi, o m111 motor da bende de yok, ekonomi saglar saglamaz bilemem ama c2 de yazsa yuksek hths degerini dusurmuyor gercekte)

Gökten bey kapsamlı bir teknik açıklama olmuş emeğiniz için teşekkürler.

Erkut ATAMAN
    scooby555 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İstanbul
    Rengi
    Kar Beyaz
    Edilen teşekkür: 41

Alıntı ORS15 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Arkadaşlar, iki yağda 5w30 olarak düşünürsek.
    viscosity at 100 decerede 15,1 ile viscosity at 100 derecede 12,1 olunca ne oluyor yani aradaki fark ne?
    100 derecede ki viscositysi 15.1 olan yağ , viscositiy 100 derce de 12.1 olan yağdan, daha mı kalın oluyor.
    viscosity at 100 derece testleri, motor sıcaklıkları ortalama 100 derece olarak kabul edildiği için, yağın 100 dereceye kadar ısıtıldığında ki akma hızını ifade eden, CST değerinden ifadelerdir. CST nin açılımı Centistokes dur. sıvının 1 mm2 yi kaç saniyede kat ettiğinin rakamsal ifadesidir. Yağın performansı ya da kalitesi ile ilgisi yoktur. Su için örnek vermek gerekirse 1 mm2/s = 1 cSt dir. Bal dan örnek vermek gerekirse 1 mm2/s = 10000 cST dir. Piyasa deyimiyle yağın ne kadar kalın ne kadar ince olduğunu ifade eder.

14. Bu mesaj için teşekkür edenler:

Cumhur Kaya KURTOĞLU
    cmhrky - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Ankara
    Rengi
    Yok
    Edilen teşekkür: 31

Alıntı timbaz Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster

Bu arada, motul...

Az fark sayilmaz...

Selenia WR 5w30 P.E. ile kıyaslaması nasıldır?

gok ten
    Nereden
    Yurtdışı
    Rengi
    Yok

Alıntı cmhrky Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Selenia WR 5w30 P.E. ile kıyaslaması nasıldır?
    WR pure energy
    100°C 10.2, TBN >7 belirtilmis..
    Hths sanirim 3-3.1 arasi....
    ( 100°C 9.3 - <12.5 arasi xW-30)

https://forum.grandepuntotr.com/gene...yaglardan.html
    Konu timbaz tarafından (26/01/2018 Saat 21:42 ) değiştirilmiştir.

17. Bu mesaj için teşekkür edenler:

gok ten
    Nereden
    Yurtdışı
    Rengi
    Yok

TBN/TAN Saat iliskisi.. (degerler temsili)

Bunlar da TBN/TAN a biraz ornek olsun

Mesela bu arac.. land cruiser prado, 5 litre yag kapasite, ortalama 5 bin km sehir icin kullanimda tbn 1/3 e dusuyor.. yesil yeni, kirmizi kullanilmis analizi.. en sag kolon sehir disi agirlikli ama onda da durum pek farkli degil..Yagi da degistirse durum farkli olmuyor...
    Ayni yag (3), baska bir aracta farkli sartlarda 23780 mil / 38bin km kullanilmis, tbn 3.3 ve bir sonraki degisim icin de 25bin mil (40bin km) tavsiye edilmis
    (Satirlar: 40, 100, VI, TBN, TAN, FLASH)

Orneklere devam

Analizlerin tbn/tan, viskozite vs..tipik ozellikleri kismi...
    detaylarda kullanilan yakit cinsi, kimisinde toplam miktar, filtrelerin markasi, ekleme var ise eklenen yag miktari, eski yagin hangi ambalajda toplandigi, yagin icindeki diger maddelerin analizi vs de var..

350cdi 48.000km agustos-eylul 2015, 2 ay
    8000km, 160 saat, 50km/s,
    Yag: MB 229.51 oem orjinal yag, 8 litre
    TBN 3.90 TAN 2.30

-----

350cdi 59.800km
    8.500 km, 185 saat, 45km/s, ekim 2015- ocak 2016 4 ay
    Mobil1 esp formula 5w30, 8 litre
    TBN 2.77 TAN 1.84

------

350cdi 80.000km
    8.600km (8200 yazilmis ama aciklamalarda 8600), 200saat, 43km/s, mayis-agustos 2016 3.5 ay
    Mobil1 esp formula 0w40, 8 litre
    TBN 4.82 TAN 2.87

Jetta 1.4 tsi 84.400km
    6.925km 174 saat, 40km/s
    Mobil1 esp formula 5w30 4.1 litre
    TBN 1.13 TAN 2.61

Jetta 1.6 mpi, 25.000km
    6.650km 173 saat, 38km/s
    Mobil1 esp formula 5w30 3.6 litre
    TBN 1.78 TAN 2.64

Pajero sport 2 , 2.5 TD, 65.000km
    10.000km
    Mobil1 esp formula 5w30, 6.5 litre
    TBN 1.74 TAN 3.24

Bu da baska bir ornek

Motul vs mobil1@Audi Q5 2.0tfsi

Motul specific 504/507
    4965km, 155 saat, 32km/s
    TBN 4.32 TAN 1.54

Mobil Esp formula 5w30
    5540km, 140 saat, 40km/s
    TBN 2.47 TAN 2.47

10bin km de ortalama hiz 20 olsa 500 saat, 40 olsa 250 saat eder, 20 bin km de bu sureler iki katina cikar..2km gitmek ile 8 km gitmek bile etken..
    Arac kilavuzda belirtilen zor sartlarda kullaniliyor ise, dikkate alip, sartlara gore degerlendirip belirtilen sabit km araligindan daha erken degisim gerektiren durumlar da var aslinda..
    Yagda limitler olunca arac ureticileri motorun yag hacmini arttiriyor.. 1.0L 3 silindirli motorda nerdeyse 5 litre yag var.. yeni mjetlerde 3.9 litre oldu kapasite.. (0w30 fiat ds1)

Mobil1 esp 5w30 veya baska yag, 3.2 litre , hatta 3.2 yerine 3 litre kullanilan mjetlerde 10bin km sonra TBN/TAN ne acaba
    Konu timbaz tarafından (27/01/2018 Saat 17:08 ) değiştirilmiştir.

19. Bu mesaj için teşekkür edenler:

ihsan gökalp
    Nereden
    Ankara
    Rengi
    Yok

emekleriniz için teşekkürler.benim ve çok kişinin teknik detaylara kafası basmaz.basit bir örnek vereyim. aracım panda 1.2 lpg fabrika 5w 40 a3 b4 standartları karşılar diyor.bende bu standartlara uygun yağ kullanıyorum.tabii olarak tam sentetik

Cumhur Kaya KURTOĞLU
    cmhrky - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Ankara
    Rengi
    Yok
    Edilen teşekkür: 31

Yetkili servis 1.3 motor için Opar Olio S1 5W30 kullanıyor. Ben de Opar yağ koyulacaksa Lubex SPF 5W30 LA olsun diyorum. Lubex ve Opar yağlar için bir teknik pdf dosyası bulamadım. Bu yüzden kağıt üzerinde başka yağlarla da karşılaştırma yapamıyorum.

emre karca
    Emre26 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Eskişehir
    Rengi
    Yok
    Edilen teşekkür: 0

Hocam merhaba konuyu hortlatıcam ama kafam karman çorman oldu punto evo 2011 model 1.3 multijet aracım var. Daha önce 5w 30 motul koydurdum. Siz baya hakimsiniz konuya yağ tavsiyeniz var mı acaba?

emre karca
    Emre26 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Eskişehir
    Rengi
    Yok
    Edilen teşekkür: 0

Alıntı Halilice Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Castrol magnetech 5-30 şiddetle öneririm her yağ değişiminde birde würt motor koruyucu koydururum araca motor yağı kalitesi daha da artar.
    Merhabalar Kerim Bey, dizel aracınız için fiatın yağ kriteri temelde acea c2'dir. Dolayısıyla yakıt tasarruflu ve dpf uyumlu bu yağ kriterini karşılayan bir yağ kullanmanız gerekmekedir. dolayısıyla;

selenia (orjinal yağ, yalnızca bu motora özgü geliştirilmiş) - ithal
    total ineo ecs 5w30 (peugeot özelinde geliştirilen ama acea c2 kriteri olan bir yağdır) - yabancı firma, yerli üretim
    castrol magnatec 5w30 c2 (edge değil) - yabancı firma, yerli üretim
    petrol ofisi pg 5w30 (3.2 litre, peugeot/citroen ve fiat motorları için geliş - yabancı firma (po, bir hollanda firması tarafından satın alınmıştır, önceki sahibi de avusturyadan bir firma idi), yerli üretim
    mobilin uygun yağı yok (kusura bakmayın, yok)

yağlarını internetten bulabilirsiniz. Tercih elbette size kalmış lakin unutmayın, motorun üreticisi biz forum üyelerinden daha iyi biliyor, aracınızın belki de en pahalı parçasını üzmemeye çalışın derim
    Hocam merhaba konuyu hortlatıcam ama kafam karman çorman oldu punto evo 2011 model 1.3 multijet aracım var. Daha önce 5w 30 motul koydurdum. Siz baya hakimsiniz konuya yağ tavsiyeniz var mı acaba?

A 33
    hurratec - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Rengi
    Beyaz
    Edilen teşekkür: 9

https://www.lubricants.total.com/con...and-oil-grades

"Motor yağı viskozitesi, yağın belirli bir sıcaklıkta ne kadar kolay döküldüğünü ifade eder. İnce yağlar daha düşük viskoziteye sahiptir ve daha yüksek viskoziteye sahip daha kalın yağlara göre düşük sıcaklıklarda daha kolay dökülür. İnce yağlar, motorlarda sürtünmeyi azaltır ve soğuk havalarda motorların daha hızlı çalışmasına yardımcı olur. Kalın yağlar, yüksek sıcaklıklarda ve yüklerde film gücünü ve yağ basıncını korumada daha iyidir.

Motor yağı viskozitesinin ölçülmesi

Otomotiv Mühendisleri Derneği, hem motor (motor yağı dereceleri) hem de şanzıman yağları için bir ölçek geliştirdi.

Viskozite, "XW-XX" ortak sınıflandırması belirtilir. "W" (kış) öncesindeki sayı, petrolün akışını (viskoziteyi) sıfır derece Fahrenheit (-17,8 derece Celsius) ile derecelendirir. Sayı ne kadar düşükse, soğuk havalarda yağ o kadar az kalınlaşır.

"XW" işaretinden sonraki sayılar 100 Santigrat derece viskoziteyi gösterir ve yağın yüksek sıcaklıklarda incelmeye karşı direncini temsil eder.

Örneğin, 5W-30 dereceli yağ, soğuk havalarda 10W-30 dereceli yağdan daha az kalınlaşır. 5W-30 dereceli yağ, 5W-40 dereceli yağlara kıyasla yüksek sıcaklıklarda daha hızlı incelir.

Kış aylarında ve daha soğuk bölgelerde kullanılan otomobiller için motorunuz, düşük kış viskoziteli yağ kullanmaktan fayda sağlayacaktır. Yaz aylarında ve daha sıcak bölgelerde, motorunuz 100 santigrat derecede daha yüksek viskoziteli yağdan daha fazla yararlanacaktır.

Yağları karşılaştırırken, aracın kullanılacağı yeri hesaba katmak önemlidir. Düşük sıcaklıklarda kalınlaşmaya daha az meyilli olan ince yağlar, kışın motorunuzu daha hızlı çalıştırmanıza yardımcı olurken, sıcak sıcaklıklarda incelmeye daha az meyilli olan kalın yağlar, motorunuzun yazın daha iyi performans göstermesine yardımcı olur. Sonuç olarak, daha soğuk iklimler için 0W-20 ve 5W-30 yağları geliştirilirken, daha sıcak iklimler göz önünde bulundurularak 15W-40 ve 20W-50 yağları geliştirilmiştir."

Murat Kavruk
    Nereden
    İstanbul
    Rengi
    Yok

Alıntı Emre26 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Hocam merhabalar, özelden yazdığınızı gördüm oradan cevap verdim. Selamlar saygılar

Sayfa 2/3 İlkİlk 123 SonSon