11 sonuçtan 1 ile 11 arası

Konu: Dizel partikül filtresi mi başka bir sorunmu?

mutlu polat
    mtlplt04 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Ankara
    Rengi
    Evo Siyah
    Edilen teşekkür: 10

Bilgilendirme Konusu Dizel partikül filtresi mi başka bir sorunmu?

Öncelikle herkese iyi günler dilerim. Bir ay önce ilk puntomu alarak aranıza katılmış oldum aracım 2011 punto evo euro 5 manuel dynamic + skydome modeli. Aracımı 150 bin km de aldım istanbulda bir fiat ustasına gösterdim. Yağı, suyu, turbosu, teigeri vs herşeyi kontrol ettikten sonra bir problem yok dendi.

Olaylar şöyle başlıyor sayın abilerim ve kardeşlerim. Aracım suan 152 binde. İlk defa dizel aracım olmuştu ve öğrenci olduğumdan az yaksın diye alt devir kullanmaktan dpf arızası ile karşılaştım. Herkesin bahsettiği fanın hızlı çalışması, çekişten düşüş, duman hikayelerini yaşadım ve motoru korkumdan durdurdum. Servisi aradım bir daha olunca 3000 devir 20 dk boyunca kullan düzelir dendi. Birkaç gün sonra tekrar olunca cıktım bastım ve düzeldi. Bunu yaşadıktan 1 hafta sonra tekrar fan çift kademe çalışmaya başladı araç çekişten düştü ve duman atmaya başladı bende yine gideceğim yere kadar 3000 devir kullanmaya başladım. Kırmızı ışıkta yokuş yukarı kalkarken çekiş zayıf olunca tam stop etmeye yakın debriyaja bastım ve el freni ile kaldırdım. Bu sırada motorda " yağ basıncı düşük motoru hemen durdurun" hatası verdi ama ben ondan sonra aracı bi 30 km kadar daha kullandım başka hiçbir uyarı ışığı veya mesajı yoktu ekranda. Vardığım yerden 1.5 saat sınra aracı tekrar çalıştırdığımda uyarı ışıkları söndü ancak yağ ışığı 2 saniye sonra söndü. 1 dakika sonra da sağ sinyal ışığının yanında küçük turuncu üçgen uyarı yandı ama mesaj yoktu. Stop edip tekrar çalıştırdım bu sefer hiçbir problem olmadı. Şimdi binmeye korkar oldum sabah ilk iş sanayiye gidicem. Acaba bilenler ya da başına aynı şeyler gelenler bana yardımcı olabilirler mi? Bir de ankarada özellikle punto ve fiat üzerine çok çok iyi bir ustası olan var mı? Uzun bir yazı oldu şimdiden özür dilerim ve teşekkürler.

Hasan Hasan
    Seagate189 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Adana
    Rengi
    Beyaz
    Edilen teşekkür: 20

Standart Cevap: Dizel partikül filtresi mi başka bir sorunmu?

Merhaba hocam yağ seviyesini kontrol ettinmi ? Kontrol edin yag kritik seviyede eksikse arabayi calistirmayin bile

süleyman Ş
    General edll - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Mersin
    Rengi
    Evo Gri
    Plaka
    TR
    Edilen teşekkür: 834

motor yağ basıncı uyarısı bendede arada vermekte. yağ narmal seviyede. aracı park ettiğiniz konuma göre yağ tamamen kartere indiğinden algılama sorunu geç olup bu uyarıyı veriyor. bunda bir sıkıntı yok. aracı kapatıp açınca uyarı tekrar gelmiyor.
    bu partikül olayını trafik olmayan 30 km hiç durmadan gidebileceğiniz yerde yapılması gerekiyor, otoban gibi. 2nci vites 300 sabit devir gibi. bunu uygulayın ve sonrasında biraz devirli kullanın sorun kalmayacaktır.

4. 13/11/2017, 11:52

mutlu polat
    Nereden
    Ankara
    Rengi
    Evo Siyah

Alıntı Seagate189 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Merhaba hocam yağ seviyesini kontrol ettinmi ? Kontrol edin yag kritik seviyede eksikse arabayi calistirmayin bile
    yağ seviyesi normal abi ondan değil gibi. bugün önce bilgisayara sonra ustaya göstericem bakalım ne diyecekler.

6. 13/11/2017, 11:56

mutlu polat
    Nereden
    Ankara
    Rengi
    Evo Siyah

Alıntı edll Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    motor yağ basıncı uyarısı bendede arada vermekte. yağ narmal seviyede. aracı park ettiğiniz konuma göre yağ tamamen kartere indiğinden algılama sorunu geç olup bu uyarıyı veriyor. bunda bir sıkıntı yok. aracı kapatıp açınca uyarı tekrar gelmiyor.
    bu partikül olayını trafik olmayan 30 km hiç durmadan gidebileceğiniz yerde yapılması gerekiyor, otoban gibi. 2nci vites 300 sabit devir gibi. bunu uygulayın ve sonrasında biraz devirli kullanın sorun kalmayacaktır.
    abi aracı hep düz zemine park ediyorum bundan dolayı olabilir mi acaba ? partikül olayı başıma geldi abi ilk oldugunda anlayamadım ama ikinci de cıktım bastım düzeldi. şimdi de işte hararet direk ortaya geliyo şu havalarda o kadar hızlı kalkması imkansız. dpğ temizliği yaparkenki sıcaklığa alıyor ama uyarı yandı diye korku sardı beni. dpf temizleme spreyi 100 tl direk sokup temizlemek 350 demişlerdi. sprey iyi bir sonuc verirmi yoksa direk söküp temizletmekmi gerek

süleyman Ş
    General edll - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Mersin
    Rengi
    Evo Gri
    Plaka
    TR
    Edilen teşekkür: 834

Alıntı mtlplt04 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    abi aracı hep düz zemine park ediyorum bundan dolayı olabilir mi acaba ? partikül olayı başıma geldi abi ilk oldugunda anlayamadım ama ikinci de cıktım bastım düzeldi. şimdi de işte hararet direk ortaya geliyo şu havalarda o kadar hızlı kalkması imkansız. dpğ temizliği yaparkenki sıcaklığa alıyor ama uyarı yandı diye korku sardı beni. dpf temizleme spreyi 100 tl direk sokup temizlemek 350 demişlerdi. sprey iyi bir sonuc verirmi yoksa direk söküp temizletmekmi gerek
    yağ ölçümüne bir baksan. ne zaman değişti en son. özelliğini yitirmiş olabilirmi yada son yağ konmasında uygun olanın dışında yağ konmuş olabilirmi. bir baktır bence. ben yaü değişiminden sonra dik yokuşa bırakıp 2 gün beledikten sonra o uyarıyı alıyorum. kontağı katıp açınca o uyarı geçiyor.
    dpf olayı hakkında çok bir bilgim yok. sadece youtube dan gözlemlediklerim. ne desem yalan olur. mutlaka bununla alakalı bilgili arkadaşlar yorum yapacaktır. tekrar geçmiş olsun.

Ceyhun Ş.
    Ceyhun - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İstanbul
    Rengi
    Titanyum Gri
    Plaka
    KCT
    Edilen teşekkür: 73

Dpf temizliğini aracın kendi yapması daha iyi diye söylendi bana, benim araç da çekişten düştü garip şeyler yapmaya başladı arabayla oynamaya başlayınca bazı yerlerde tepki vermemeye başladı biraz duman atmaya başladı servise götürdüm kafa karıştırdılar sonra 20 gün araca binmedim. Ve cumartesi gidip bilgisayara bağlatıp yaptırdım. Problemler ortadan kalktı aşağı yukarı. Malum İstanbul'da sabit 3000 devir 20 dakika gidilebilecek yer yok gibi. Fiat servisinden 250 TL fiyat almıştım (sende bir servise sor derim) temizlemek için tanıdık ustaya gittim yaptırdım ücret talep etmedi. 30 dakika falan sürdü. Öyle aman aman internette izlediğim gibi çok duman çıkmadı açıkçası. Bu arada çeyrek depo motorin çöp oldu

mutlu polat
    Nereden
    Ankara
    Rengi
    Evo Siyah

abiler bugün gittim ustaya tek dediği dpf tıkanıklığı. arabada çekiş düşüklüğü fan vs değil sadece hararet hemen kalkıyor ve öyle kalıyor. benim düşüncem her an dpf temizliği yapmak istiyor araç ama tam bilmiyorum işte. perşembe temizleticem temizletmişken yağı suyu filtre vs herşeyi değiştiricem kafam rahat olsun dedim. resimleri de sizinle paylaşmaya çalışırım bakalım ne kadar dolu bendeki dpf.

mutlu polat
    Nereden
    Ankara
    Rengi
    Evo Siyah

dün dpf temizlemesi yaptırdım aracıma. kimi yerler ilaçla 5-6 saatte temizliyormus. benim ustam öyle yöntemler pek işe yarar değil dedi ve dpf temizlemek için kullanılan makinanın oldugu yere yönlendirdi. ankara da olanlar için ivedik de seçkin pompa da yaptırdım. dpf ile ilgilenen usta kaan bey. ilgisi alakası olarak gerçekten cok memnun kaldım sizler de memnun kalırsınız. normal yerlerden biraz daha tuzlu ama temiz ve garantili iş yapıyorlar. aracım 152 binde oldugundan tıkanıklık normal dedi. söküldü temizlendi ve rejenerasyonu yapıldı. gerçekten aracın rahatladıgını hissettim. bugün de 10 bin bakımı yaptırdım conku dpf temizledikten sonra yağ değişmesi gerekiyormus. ustam dpf için olan yağlardan al dedi bende selenia 5-30 dpf olanı aldım fiyatı 130 liraydı. bakımdan sonra arac biraz daha sessiz calısmaya basladı.

12. Bu mesaj için teşekkür edenler:

mutlu polat
    Nereden
    Ankara
    Rengi
    Evo Siyah

bu iki resim temizlemeden önceki hali. tıkanıklık ve biriken kurum belli oluyor. -img_1998.jpg -img_1999.jpg

bu üçü ise temizlikten sonraki hali. sonuc bence basarılı. orada siyahlaşmış gibi yerlere bakıp soranlar oldu belli olmuyor ama su oradakiler. -img_2005.jpg

14. Bu mesaj için teşekkür edenler:

mutlu polat
    Nereden
    Ankara
    Rengi
    Evo Siyah

-img_2006.jpg-img_2007.jpg
    bu da makineye bağlıyken temizlenme şekli. suyun siyahlığından tıkanıklığın cok oldugu ortadaydı.-img_2004.jpg