15 sonuçtan 1 ile 15 arası

Konu: Objektif Bir 1.4 Fire Duologic İncelemesi

Hür General
    feyzullah - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Rengi
    Rock Siyah
    Edilen teşekkür: 653

Standart Objektif Bir 1.4 Fire Duologic İncelemesi

İnternette gezinirken bir 1.4 fire duologic incelemesi dikkatimi çekti. Şanzımanın yanı sıra motorun karakteristiği ile ilgili açık, anlaşılır ve akıcı bir üslupla detaylı açıklamalar yapılmış. Emeğine saygı duyduğum ve buraya kopyalayıp yapıştırdığım yazının kaynağı şu linktir: https://otopark.com/forum/threads/20...dualogic.3401/
    1.4 Fire Duologic ile ilgilinenler, merak edenler için aydınlatıcı bir yazı olduğunu düşünüyorum. Keyifli okumalar dilerim.

bölüm 1 : Robot ile ilk Temas. Fiat Grande Punto 1.4L Dualogic İle Bozcaada Seyahati
    Önce araç hakkında bilgi vermek isterim. Arabamızda 1,4 litre tamamen robotlar tarafından yapılan 8 valfli bir motor bulunuyor. Bu motor 6000 devirde 75 beygir güç, 3000 devirde 115 nm tork üretiyor. Öncelikle belirtmeliyim. Bu motor hiç de fena değil. Hatta 3000 devirde maksimum tork üretiyor olması harika. Nerdeyse bir dizel gibi alcak devirde maksimum torku üretirken, benzinli gibi yüksek devir ceviriyor. Yazımın devamında bu motorun eşsiz cruse özeliklerinden bolca bahsedeceğim. Aracın motoru teknolojik olartak fazlasıyla başarılı buldum. Modelin emsalleri 2009 Hyundai i20 1.4 maksimum tork devri 4000, Ford fiesta 1.4 maksimum tork devri 4200 devirde üretebiliyor. Bariz şekilde Fiat Grande Punto teorik olarak emsallerinden 1000 devir daha az cevirdiği için daha ekonomik çalışıyor.
    Yine en çok satılan i20 ve Fiestaya nazaran 2009 model Fiat Grande puntomuzda dualogic adı verilen 5 ileri robotize, semi otomatik bir şanzıman görev yapıyor. 2009 yılında her iki rakibide Tork konverterli olması ekonomiyi biraz daha zorluyor. Fakat Tork Konverter yerine Robotize olmasının fayda ve yararlarını anlatacağım.
    1.4 litre Fire motor 8 valfli ve 2003 yılından beri üretiliyor. Maksimum tork devrinde 50 beygir güc üretiyor. Emsali en çok satan dizel 2009 model Ford Fiesta maksimum tork devrinde sadece 45 beygir güc üretiyor. Grande Punto çekişte hiç bir sorun yaşamadım.
    Arabanın konforu hakkında bişey diyemiyorum. Fakat Klima gazı olmadığı için arabanın kliması sogutmuyordu. Ben bir Hypermilir olduğum için konfor bakımından inceleyemedim. Bagajı bana yetti, Arka koltuklarına ben sığdım. Hatta ön koltukları ileri itince, ayaklarımızı koyduğumuz yerde rahatlıkla bacakları uzatıp yantirik uyuyabilirsiniz. Bir kişi arka koltukta, bir kişide arka koltuğun ayak boşluğunda sırtını kapıya dayayarak uzanabiliyor. ön koltuklar deyim yerindeyse ön konsola kadar yapışak kadar ileri itilebiliyor. arkada yayla gibi alan olunca araç içinde uyumak zor olmuyor. Bu arabanın Şöfer koltuğuna en fazla 6 saat dayanabildim. 45 dakika mola verip sırtımı rahatlatmak zorunda kaldığımıda belirtmek isterim.
    Size arabayla olan deneyimimin yol boyunca yaşadıklarımla beraber anlatayım. Bu şeilde daha akılda kalacaktır.
    Grande Puntoyu 1 Ağustos 2015 tarihinde tam saat 12:00 da Direksiyonun başına geçtim. Araba 2009 model olduğuna ilk ruhsatına bakarak fark ettim. Araba altı yaşında olmasına rağmen 49639 km yol gitmişti. Sahibi arabayı sıfır almıştı. Arabanın Dualogic Şanzımanı hep manual olarak kullanıldığı ve sabahları 3 kmlik mesafede kullanıldığı bilgisi verildi. Antalya'dan 15 günlük tatil yolundan yeni dönmüştü. Servise tatil öncesi girmiş şikayetler giderilmişti. Aracın sahibinin çocuğunun klimadan etkilenmesi sebebiyle klima bakımları yapılmamıştı. Emniyet kemer tokası tutukluk yaptığından, sürekli emniyet kemeri ikaz sesi vermekteydi. Klima yerine camı açarak çözüm bulduk. Emniyet kemeri temassızlık sorunu için ise diş çöpü ve selo bant kullanarak ikaz sesinden kurtulduk. Sanmayın ki emniyet kemeri kullanmadım. Ben kemer takmadan araba sürmem. Kemeri her çıkarışım da tokayı hafifi kastırarak bazı metaryelleri aralara sıkıştırıyordum. Aracın ayrıca ön tamponu hafif cıkıktı, Ön ızgarası üsten yerinden ayrık durumda idi. Sonuc olarak araba altı yaşında , çalışmayan kliması dışında beni sıkıntıya düşürecek bir problemi daha yoktu.
    Gelelim şanzımana , Şanzımanın koluna baktım. Neyin nerde olduğunu anlamak biraz kafamı karıştırdı. Deneme yanılma yöntemiyle nerde ne yaptığını anlamam zor olmadı. Özelikle ilk çalıştırma sırasında şanzımanın konumu nedeniyle arabayı çalıştıramıyacağımı söyleyen ikaz sesiyle karşılaştım. Bu araba N demi P demi. Arabada P oktu gerci, Ortada ama Vites 1 de kaldığı için çalışmamıştı. Şaşırtıcı geldi. Sahibi hep manual olarak kullandığından, Vitesi ileri vitesde takıp stop ediyormuş. Siz araba boşta sanıyorsunuz ama aslında boşta değil Vites 1 de. Araba Vites 1 de çalıştırmak için Frene abanma gerekiyor. Bunuda sonradan fark ettim. Yani dualogic bir araba kullanmak zorunda kalırsanız, şanzıman 1 gösteriyor ise frene basın. Altan bızt diye ses geliyor. Debriyaja basan robotun sesi. Araba hareket emez iken Frene basınca aynı zamanda Debriyajda ayrılıyor. Marş veriyorsunuz araba çalışıyor. Ayağınızı frenden çekince araba hareket etmiyor. İllaki debriyaj tekrar birleştirmek için gaza basmanı bekliyor.
    Dualogic Şanzımanlı arabalarda durağanken Frene basınca Debriyaj ayrılıyor, Gaza basınca Debriyaj birleşiyor. İlk çalıştırma böyle işliyor.
    Araba hakkında bir kaç makale okumuştum. Grande Punto forumlarında Dualogic yazıları ve orta konsoldaki çok şikayet edilen Eco modunu öğrenmiştim. Ayrıca Dreksiyonu City moduna sokan düğmeden de haberim vardı . City modu bana fazla yumuşak geldi , iş bu sebeble kullanmayı gerek görmedim.
    Ben bir Hypermilirım. yani yakıtı koklatarak kullanırım. Zaten butcemide bu şekilde ayarlıyorum. Arabayı Eco moduna aldım , Daha çevre yolunda iken aracı gözlemleme ya başladım. Araba saate 45 km hızla giderken bile 5 nci vitesle ilerliyor. Tabi bu hıza tırmanırken daha düşük vitesleri kullanıyor. Hıza ulaştıktan sonra yükseltiyor. Bunu yapakerden biraz farklı hareket ediyor
    Araba saate 100 km hızla giderken son viteste 3000 devir çeviriyor. Bu hızda ortalama 5,6 litre yakıt tüketiyor.
    Yola çıkamadan evvel , alış veriş mağazalarından eksiklerimizi tamamladık. Bende yakıt tüketimini hesaplamak için depoyu fulledim. Full depo için 170 Tl yakıt parası verdim. 36,5 litre yakıt aldım
    Tripleri sıfırladım . Böylece depoyu tekrar doldurduğumda gerçek yakıt tüketimimi çıkarıcaktım.
    Dualogic nasıl çalışıyor, motor ile ilişkisi, robotların hereketleri, size bunlardan bahsedeyim. Size bunları yazmadan evvel Bozcaada iskelesine kadar 460 km test etme şansım oldu. Neredeyse her türlü otoban kullanımı testini yaptım. Önce Eco modundan başlıyayım. Forumlarda en cok bu Eco modundan şikayetci Punto kullanıcıları. Oysaki ben şikayetlik bir dumunu görmedim. Araba sokak aralarında 4 ve 5 vitesde gidebiliyor. maksat ekonomi olsun istiyor. Araba hızlanırken her 2500 2000 devirde vites değiştiriyor. Araba normal bir insan ile aynı hızda vites değiştiriyor. Eğer gaza abanmıyorsanız , sarsıntı adına bir şey hissedilmiyor. Araba yaklaşık 1 saniyede vites yükseltiyor veya düşürüyor. Araba saate 80 km hızla giderken 2500 devir ceviriyor. Ben genelde bu hızlarda ilerledim. Dualogic hızlanma esnasında gaza %30 bastığınızda 60 - 80 km hıza kadar 4ncü vitesi kullanıyor. Ama ayagınızı gazdan cekince 5 nci vitese yükselmiyor. Eco modunda bile olsa , ne yapmak istediğinizi anlamıyor. Diğer otomobillerde 60 70 80 gibi hızlarda otomatik şanzıman ayağınızı gazdan çekinde en yüksek vitese gecerdi. Dualogic ayağınızı gazdan çekince kullandığı en son vitesde kalıyor. Yani 4 se 4 , 3 se 3. Dualogic ne yapmak istediğinizi gaz pedalına basma oranınızla algılıyor. Ayağınızı gaza dokundurup azcık gaza verdiğinizde vites 5 e yükseliyor. Araba eco modunda bile olsa gaza %5 basmadığınız sürece son vitese yükselmiyor. Bu dualogic şanzıman 5nci vites onarınında teorik olarak 199 km hız yapıyor. Her 1000 devirde 30 km hız demek.
    Dağ bayırlara geldik, Araba %10 rampa çıkarken eco modunda 2500 devir ceviririken yavaş yavaş boğulmaya başlıyor. Saate 80 km hızımız var. İşte burda mudahale etmeniz gerekiyor. Vites kolu otomatik olsa bile çalışıyor. Bir geri cekiyorsunuz vites 4 de geciyor ,az gaza yükleniyorsunuz, yaklaşık %20 basmanız gerekiyor. Yoksa araba 5nci vitese 5 saniye kadar sonra geri cıkıyor. Araba %10 gazla iken vites düşürdüğünüzde yaklaşık 5 saniye sonra tekrar 5nci vitese yükseliyor. Ama siz gaza %20 basarsanız , vites düşürdüğünüzde taktığınız vites oranını koruyor. Ama hiç vites koluyla oynamak istemiyorsanız %35 %40 bastığınızda zaten kickdown yapıyor. Gene yeterli gelmediyse, dipgaz basınca 80 km hızla giderken 2 vites düşürüp 4500 devire yükseliyor. 80 km hızla giderken 3ncü vitesde 4500 devirde dip gazda 70 beygir ürten motor , beklenmeyecek şekilde hızlanarak 6000 devirde 125 km hıza kadar çıkabiliyor. İsterseniz bu devri gördürmeden elinizle shift up yaparak 4 ncü vitese gecebiliyorsunuz.
    Aynı yokuşu Ford Fiesta 1.5 TDCi ile çıkmıştım. Ondaki yüksek torklu motor, Fiatın 6000 devirlik, robot üretimi motoru yanında kolaylıkla cuvalıyabilir. Birkere tüm şanzıman oranları bir birine yakın ve kısa oranlı. Arabanın performans konusunda dolu dolu devir cevirmesini sağlıyor. Benim gibi vites düşürme konusunda üşengecler için düşünülmüş kickdownları biraz yavaş yapsada motoru en ideal devirde kullanmayı bildiği için çok başarılı. Dualogic rampada rahatlıkla kendi klasmanındaki Dizel rakiplerine karşı geride değil. Hatta daha iyi bir hızlanma eğrisi sunuyor. Fakat yakıt tüketimi yüksek oluyor.
    Dualogic kullanıcılarının genel şikayeti, eco modunda rampa cıkarken arabanın boğulması olarak bahsediliyor. İyide abi araba zaten sana vites düşürme olanağı sunuyor. Yokuşa gelince bi zahmet vites düşür sende. Ustelik eğlencelide oluyor. Ben sollama yaparken, yokuş çıkarken , rampa inerken hep vitese müdahale ettim. Ayağımı gazdan cekip vites artırdım. 5 nci vitesde sıfır gaz ile rampa aşağı süzüldüm.
    Gün batıyor, bir çok kez trafikte kaldık. Bozcaada son feribot seferi gece 24:00 da . Ona yetişmem gerekiyor. Fakat ödünç araba ile trafik cezası yemekte istemediğimden , ekstra masrafda yapmamak için saate 80-100 km arasında hızlarda yola devam ediyorum. Arabanın şoför koltuğu beni rahatsız etmeye başladı. Sıcakta pişmekte cabası. Radio zaman zaman susuyor. İyi çekmiyor. cızırtılı bir şekilde arka fonda Gökhan Türkmen ve Hadise parçaları arka arkaya çalıyor. "Yaz günü" parçası neredeyse yolculuk ile özdeşleşmek üzere. çünkü sürekli radiyo bunu çalıyor. Çanakkale Biga ya ulaşmamız trafik yüzünden 4 saaten fazla zaman alıyor. Arabalı vapur iskelesine 150 km yol kaldı. 50 km tabelarlarına aldanmayıp trafikte 80 km hızla yola devam ediyorum. Saatler 20:10 u gösteriyor.

Evet sadece 16 saat adada kalmak için 6 saat yol tepmiştim. Tüm Marmarayı 35 derece sıcaklıkta kliması çalışmayan Grande Punto ile dolanmıştım. Üstelik araba Benzinliydi. Şu ana kadar yapılan masrafın hesabını daha yapmadım. Ama inanın Dualogic Puntoyu incelemekden büyük zevk aldım.
    Tamamı Robotlar tarafından yapılan eşsiz bir motor , tamamen bir robot tarafından kumanda edilen bir şanzımanla kullanılıyor. Arada bir vites kolunu itip kaksamda , bana fazlasıyla güven verdi şanzıman. Vakit geldi rıhtımda bekleyen arabalı vapura dolduk, zifiri karanlıkta adaya doğru açıldık.
    Sonuçlar
    Araba eco modunda, sıkışık trafiğe, %10 luk yokuşlara rağmen ortalama yakıt tüketimi olarak 5,8 litre verdi. Bu değeri depoyu fullediğimde yeniden sonraki yazımda hesaplıyacağım
    Arac ile ortalama 68 km sürat yapmışım. Oysaki 100 km hızı ve üstünde bol bol gitmeme rağmen 3 tane ağır trafik içinde uzun süre vakit kaybettim
    Arabanın deposu fullendikten sonra 6:41 saat sürmüşüm. Depoyu Kocaelinde bir benzin istasyonunda fulledim.
    Arabayı deposu fullediğimde sıfırladığım noktadan itibaren 460 km yol tepmişim.
    Mevcut depodaki yakıt ile yaklaşık 300 km menzilim kalmış. Arabamın yakıt göstergesi 8 birim, 5 birim yakıt yakmışım. 3 birim yakıt kalmış. Arabanın deposu 45 litre . Birim başına 5,5 litre kadar düşüyor.

Sonuçlar :
    890 km yol gimiştik. Giderken İzmit körfezi dolanmış, Gelirken Çanakkaleden gelmiştir.
    Ortalama Yakıt Tüketimi Göstergede 5,9 litre
    Averaj hızım 58 km
    15 saat araç kullanmıştım
    462 km mesafelik yakıtım kalmıştı.

Maliyet ve Zaman

12:05 arabayı aldım.
    16:00 Kocaeli civarında 170 tl 36,5 litre benzin aldım
    22:51 Bozcaada Arabalı vapur bekle alanına vardım 70 tl ödedim
    01:00 Bozcaada ayak bastık.
    01:25 Çorbacıda Sulu köfte ve Mantı yedik. 25 tl patladı
    06:12 Ayazma plajında aracımızdan uyandık.
    09:30 Ayzma plajında yuzduk güneşlendik ayrıldık.
    09:35 Arabaya benzin aldık 140 tl 29 litre yakıt aldık.
    10:40 Kahvaltı yaptık. 40 tl ödedim
    11:10 Adayı gezmeye başladık
    11:35 Kaleye çıktık iki kişi için 6 tl ödedim. ( hatırlamakta zorluk cekiyorum.)
    12:10 Kale turu bitince tekrar merkezi gemeye başladık.
    14:10 çiçek pastanesinde limonata içip acıbadem kurabiyesi aldık 25 tl ödedik
    15:00 Bozcaada Buzdolabı süsleri için 10 tl ödedim.
    15:30 Dün geceki çorbacıda corba içtik, 20 tl ödedik.
    16:10 Vapura binip ayrıldık.
    18:00 Ecabat Arabalı vapuruna 35 tl verdik
    01:21 Arabayı sahibine bıraktık.

Toplam maliyet 541 tl

Gidiş süresi : 14 saat sürdü.
    Ada aktivitesi : 15 saat sürdü 5 saati uykuya ayırdık
    Dönüş Süresi : 9 saat sürdü

Tork, beygir ve devir grafiği
    <strong><i>Eklenmiş küçük resimler</i></strong><br/><br/> Eklenmiş küçük resimler

-dualogic.jpg  
    Konu feyzullah tarafından (14/06/2017 Saat 02:39 ) değiştirilmiştir.

süleyman Ş
    General edll - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Mersin
    Rengi
    Evo Gri
    Plaka
    TR
    Edilen teşekkür: 834

Standart Cevap: Objektif Bir 1.4 Fire Duologic İncelemesi

adam erinmemiş hesap tutmuş helal olsun. yanlış hesaplamadımsa 24 krş yakmış araç.

Murat Kavruk
    MKavruk - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İstanbul
    Rengi
    Yok
    Edilen teşekkür: 253

mustafa özbey
    reddragon - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İstanbul
    Rengi
    Granit Gri
    Edilen teşekkür: 166

Güzel inceleme. Makineyi sıfır aldım, 7 senedir kullanıyorum. City direksiyon ve Dualogic robot arızası hiç yaşamadım. (Araç dikkatli ve az kullanılıyor)
    Şu ana kadar beş kronik sorunla karşılaştım:
    1. Arka kapılar berlin flarmoni orkestrası gibi ses çıkartıyor.
    2. Arka cam manuel kaldıraçlarından biri bozuldu çıkmasıyla tamir ettirdim sanayide. Diğeri de bozulmak üzere.
    3. Çakmaklık telefon / navigasyon için yeterli şarj gücünü veremiyor ve bunun çözümü yok.
    4. Far kolu arıza yaptı bi ara sonra kendiliğinden düzeldi gibi.
    5. Saat mutlaka geri kalıyor ama mutlaka.
    Bu saydıklarım benim kullanımımla hiç alakası olmayan kronik sorunları.
    Güvenlik, iç hacim , frenler, stabillik ve sorunsuz motor başarılı olduğu alanlar.
    Vitese bazı durumlarda illa ki elle müdahale etme zorunluğu, güçsüz motor ise zayıf noktalar.
    Konu reddragon tarafından (15/07/2017 Saat 01:51 ) değiştirilmiştir.

5. Bu mesajı için 2 kişi reddragon'ye teşekkür etti:

mustafa özbey
    Nereden
    İstanbul
    Rengi
    Granit Gri

Bu arada az önce kapı sesi olayını Wurth hhs 2000 ile gergilerin kapı giriş yerine alttan ve üstten bolca sıkmak suretiyle çözmüş bulunuyorum. Teşekkürler Forumdaşlarım!

gok ten
    timbaz - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Yurtdışı
    Rengi
    Yok
    Edilen teşekkür: 503

3. Madde sarj adaptoru ile ilgili olabilir mi
    Mesela bende 2 farkli marka var.. tableti birine takinca sarj suresi 6 saat yaziyor, digerini takinca 2.5 saat
    Oysa ki iki sarj aleti cikis i da yazan 2a..
    Ben de usb sarj adaptorlerini bu sekilde test ediyorum..
    Navigasyonun orjinal adaptoru bozuldugunda benzer sorun yasamistim..
    Cakmakliktan direk buzluk veya lastik kompresorunde problem yasamiyorum ama...

mustafa özbey
    Nereden
    İstanbul
    Rengi
    Granit Gri

Alıntı timbaz Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    3. Madde sarj adaptoru ile ilgili olabilir mi
    Mesela bende 2 farkli marka var.. tableti birine takinca sarj suresi 6 saat yaziyor, digerini takinca 2.5 saat
    Oysa ki iki sarj aleti cikis i da yazan 2a..
    Ben de usb sarj adaptorlerini bu sekilde test ediyorum..
    Navigasyonun orjinal adaptoru bozuldugunda benzer sorun yasamistim..
    Cakmakliktan direk buzluk veya lastik kompresorunde problem yasamiyorum ama...
    Merhaba, değişik adaptörlerle denedim. İlk denediğim basit bir iphone için şirket daptörüydü. Ondan sonuç alamayınca markalı 2A olan aldım denedim. Naviagasyonu da bir türlü verim alamayınca zorlayıp çevirirken attırdım sigortayı. Çakmaklık da değişti. Birmot servisteki arkadaşa izah ettim ben sigara içmem şu adaptörü şarj edebilir olanla hatta sadece usb çıkış ile değişin diye. Bana verdiği cevap: Puntoların çakmaklığının şarja yönelik tasarlanmadığı sadece sigara yakmaya yaradığı oldu. Yani yapılabilecek bir şey yokmuş. (Ha ben bunu 2011 model grande punto için söylüyorum. Değişik yıl ve modellerde farklı durumlar olabilir.)
    Bunlar ufak tefek şeyler. Şimdi powerbanklar var. Olmadı bağlarsın powerbanke görürsün yine işini...
    Velhasılkelam şu anda en ucuz otomatik vites B sınıfı araç (Renault ve Hyundai gibi en uygun markalar için) boş donanımda 60 TL. Donanımlı olanlar 80'e kadar gitmekte. Puntonun da otomatiği bildiğiniz gibi artık üretilmemekte. Yine de fiyatına göre Punto candır.
    Konu reddragon tarafından (18/07/2017 Saat 22:18 ) değiştirilmiştir.

sinan turgut
    SinanTR - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İstanbul
    Rengi
    Titanyum Gri
    Edilen teşekkür: 421

bende subway diye bi marka çakmak şarjı var note5 gibi bi cihazı 1,5 saatte kendine getiriyor bulursanız tavsiye ederim üzerinde toplam 3 usb var bende çift telefon+hanımın telefon hepsini aynı anda edebilyor uzun yolda hayatı kolaylaştırıyor

çakmaklığın deliği arkadaşın dediği gibi şarj cihazlarına uygun olmadığından oynayınca şarjı kesiyor onuda dikkat ediyorum şarj etmemesi yada az şarj etmesi gibi bi durum söz konusu bile olmadı
    G.Punto 2008 1,3 m.jet dynamic

Naklov Deniz
    PUNTOCU volkan1065 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Bartın
    Rengi
    Egzotik Kırmızı
    Edilen teşekkür: 1081

Aşağıdaki konumu inceleyebilirsiniz. Çakmaklikla uğraşmak istemiyorsanız. cihazın linkinide ekledim gayet başarılıdır.

https://forum.grandepuntotr.com/akse...rj-modulu.html

https://tr.aliexpress.com/item/Unive...708.0.0.reH8ie
    Konu volkan1065 tarafından (18/07/2017 Saat 23:49 ) değiştirilmiştir.

ALPAY TATLI
    alpi33 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İstanbul
    Rengi
    Evo Granit Gri
    Edilen teşekkür: 11

FIAT dünya çapında bir markadır arkadaşlar. ABD de satışları vardır ve amerikan klasik otomobil satışlarında FIAT'ın modelleri yüzbinlerce dolara alıcılar bulmaktadır. 500X IIHS teslerinde small overlap testinden "GOOD" almıştır. Bursa üretimi olmayan tüm modelleri insanı tatmin eder. Malzeme ve işçilik kalitesi iyi seviyededir. Bursa üretimi modellerde malesef malzeme kalitesi (Linea, Egea, Doblo, Fiorino gibi) İtalyan üretimleri ile kıyasladığınızda daha düşüktür. Multijet ve Fire motorlar sorunsuza yakın motorlardır adam gibi kullanıldığında. Herşeyden de önemlisi fayda-maliyet analizinde diğer markalara göre daha ucuzdur. Aynı segmentte almak istediğiniz fransız arabalarından daha kaliteli ve ucuz; alman arabalarından ise daha ucuzdur. (Alman aracı satan grupların ukalalığını düşündüğümüzde bu kalite farkınında bir anlamı kalmıyor, kalitesiz insan muamelesi görmek istemem doğrusu) Kısacası 160 yıllık tarihi olan bir markadır FIAT, hiçbirşey tecrübenin üzerinde değildir...İyi ki varsın FIAT

12. Bu mesaj için teşekkür edenler:

EVO fire 1.4 8V LPG
    ethemyigit - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İstanbul
    Rengi
    Titanyum Gri
    Edilen teşekkür: 76

Alıntı reddragon Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Güzel inceleme. Makineyi sıfır aldım, 7 senedir kullanıyorum. City direksiyon ve Dualogic robot arızası hiç yaşamadım. (Araç dikkatli ve az kullanılıyor)
    Şu ana kadar beş kronik sorunla karşılaştım:
    1. Arka kapılar berlin flarmoni orkestrası gibi ses çıkartıyor.
    2. Arka cam manuel kaldıraçlarından biri bozuldu çıkmasıyla tamir ettirdim sanayide. Diğeri de bozulmak üzere.
    3. Çakmaklık telefon / navigasyon için yeterli şarj gücünü veremiyor ve bunun çözümü yok.
    4. Far kolu arıza yaptı bi ara sonra kendiliğinden düzeldi gibi.
    5. Saat mutlaka geri kalıyor ama mutlaka.
    Bu saydıklarım benim kullanımımla hiç alakası olmayan kronik sorunları.
    Güvenlik, iç hacim , frenler, stabillik ve sorunsuz motor başarılı olduğu alanlar.
    Vitese bazı durumlarda illa ki elle müdahale etme zorunluğu, güçsüz motor ise zayıf noktalar.

bu yorumunuza katılmıyorum cakmaklıga taktıgınız sarj aletınden kaynaklı olmalı benım cakmaklıga paralel hat cekılı ve full HD 60 FPS cekım yapan kameradan 2 adet ve tel şarjına note 5 güç yetiyor bence siz çakmaklık şarj aletini kaliteli birşey alın
    reklam olmasın bendeki xiaomi

Özer Aydoğdu
    Ozer77 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Yalova
    Rengi
    Yok
    Edilen teşekkür: 168

Adam süper anlatmış.. emeğinize sağlık

15. Bu mesaj için teşekkür edenler:

Gokhan A
    gokhan54 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İstanbul
    Rengi
    Rock Siyah
    Edilen teşekkür: 7

Paylaşım için teşekkürler.
    iyi ki almışım diyorum bende emsallerine göre (diğer markalar) otomatik olduğu için yakıt olarak (lpg siz) biraz tuzlu geliyor e her zevkin bir bedeli var diyoruz bunada.

Özer Aydoğdu
    Ozer77 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Yalova
    Rengi
    Yok
    Edilen teşekkür: 168

Alıntı gokhan54 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    iyi ki almışım diyorum bende emsallerine göre (diğer markalar) otomatik olduğu için yakıt olarak (lpg siz) biraz tuzlu geliyor e her zevkin bir bedeli var diyoruz bunada.
    Lpg taktır bak keyfine derim

Hür General
    feyzullah - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Rengi
    Rock Siyah
    Edilen teşekkür: 653

Alıntı gokhan54 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Düzgün montaj ve ayar ile lpgden de benzin gibi keyif alırsınız.