Sayfa 1/2 12 SonSon
34 sonuçtan 1 ile 20 arası

Konu: Çeyrek depo benzinle sakın araba kullanmayın!

süleyman Ş
    General edll - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Mersin
    Rengi
    Evo Gri
    Plaka
    TR
    Edilen teşekkür: 834

Standart Çeyrek depo benzinle sakın araba kullanmayın!

Eklenti 34782

Her yıl binlerce sürücü yakıt göstergesindeki uyarı ışığını önemsemediği için araç arızası ile karşı karşıya kalıyor.

Her yıl 827 bin sürücünün yakıt göstergesindeki uyarı ışığını önemsemediği için araç arzası ile karşı karşıya kaldıkları ortaya çıktı. Bir sigorta firması tarafından yapılan ankete katılan sürücülerin dörtte birinin ışık göstergesi yanmaya başladıktan sonra en az bir 40 mil (yaklaşık 65 km) daha gidebileceklerine inandıklarını ortaya koydu.

İki milyon sürücü ise çoğunlukla ucuz yakıt bulma umuduyla neredeyse sürekli uyarı ışığı ile sürüş yaptıklarını söyledi. Erkeklerin yakıt uyarı ışığı yandığı halde yeterli yakıt olduğuna inanma eğilimi ortalamanın üzerinde.

Kadınlar ise daha ihtiyatlı. Sonuç olarak yakıtı bitip yoldan kalan sürücülerin yarısından fazlası erkek. 35 yaşın altındaki sürücülerin üçte ikisi ise bir kere yolda kalmış. Yakıtın tükenmesinin yardım için birini aramaktan ya da benzin bidonuyla en yakın istasyona yürümekten çok daha ciddi sonuçları olabilir. Kişinin kendisini tehlikeye atmasının yanı sıra araca da pahalıya patlayacak zararlar verme riski var.

Çeyrek depo benzinle sakın araba kullanmayın! - Finans haberlerinin doğru adresi - Mynet Finans Haber

szgnpnt
    Ziyaretçi szgnpnt - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Standart Cevap: Çeyrek depo benzinle sakın araba kullanmayın!

Alıntı edll Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Eklenti 34782

Her yıl binlerce sürücü yakıt göstergesindeki uyarı ışığını önemsemediği için araç arızası ile karşı karşıya kalıyor

Çeyrek depo benzinle sakın araba kullanmayın! - Finans haberlerinin doğru adresi - Mynet Finans Haber
    Yakıt ışığı yandığında ortalama 7 litre yakıt kaldığını söylüyor kılavuz. Ona göre ayarlamak lazım kendimizi.

kadir s
    Kadyr - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İstanbul
    Rengi
    Tekno Gri
    Edilen teşekkür: 85

çeyrek depo kullanıyorsanızda araca aşırı yüklenmeyin depodaki pompayı ısıtmasın.

Erdi Reis
    erdikara - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Karabük
    Rengi
    Yok
    Edilen teşekkür: 4

Biraderde 607 binde taksi çıkması Albea var 3 senedir sınırlı menzil demeyince arabaya mazot almaz mazot bitmişliğinden yolda kalmışlığı bile var. Buna üstün araba RSA yazılımlı yolda Linea Punto dinlemiyor. Ve 3 senedir araca anahtar vurulmadı. Anlayacağınız bunlar boş haberler

5. Bu mesajı için 2 kişi erdikara'ye teşekkür etti:

Hür General
    feyzullah - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Rengi
    Rock Siyah
    Edilen teşekkür: 653

Alıntı erdikara Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Biraderde 607 binde taksi çıkması Albea var 3 senedir sınırlı menzil demeyince arabaya mazot almaz mazot bitmişliğinden yolda kalmışlığı bile var. Buna üstün araba RSA yazılımlı yolda Linea Punto dinlemiyor. Ve 3 senedir araca anahtar vurulmadı. Anlayacağınız bunlar boş haberler
    Benzinli araçlarda benzin pompası yanabiliyor. Çokça örneği var. Dizeldeki sistem nasıl işliyor bilmiyorum

Erdi Reis
    erdikara - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Karabük
    Rengi
    Yok
    Edilen teşekkür: 4

Alıntı feyzullah Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Benzinli araçlarda benzin pompası yanabiliyor. Çokça örneği var. Dizeldeki sistem nasıl işliyor bilmiyorum
    Dizel benzinliden her konu da 1000 kat daha tehlikelidir emin olabilirsiniz. Benzinlide Pompa meselesi genelde Işık'lar sönmeden direk marş yapmayla daha çok ilgisi olur.

ÖMER YALÇIN
    punto1414 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İstanbul
    Rengi
    Beyaz
    Edilen teşekkür: 165

albeaları niye kaldırdılar,baktılar araç arıza yapmıyo,servisler ekmek yiyemiyo

gok ten
    timbaz - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Yurtdışı
    Rengi
    Yok
    Edilen teşekkür: 503

Haber de bayagi bos alakasiz kopuk seyler var, basligina gore..

10. Bu mesaj için teşekkür edenler:

ibrahim Kars
    ibrahim0 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Ankara
    Rengi
    Yok
    Edilen teşekkür: 6

Alıntı punto1414 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    albeaları niye kaldırdılar,baktılar araç arıza yapmıyo,servisler ekmek yiyemiyo
    5 sene sıfır albea kullandım. Taş gibiydi

12. Bu mesaj için teşekkür edenler:

Önder Murat
    ondermurat - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İstanbul
    Rengi
    Beyaz
    Edilen teşekkür: 42

Özellikle lpgsi olanlar boş depoyla binmemeli, çünkü benzin pompası kendisini benzinle soğutuyor benzin az olunca genelde pompa boşa çalışmaktan yanıyor.

gok ten
    Nereden
    Yurtdışı
    Rengi
    Yok

Az miktar yakit.olsa da pompa surekli yakitin icindedir... Tamamen yakit alamayacak noktaya geldikten bir sure sonra pompa kazanindaki yakit bir sure sonra biter, zaten pompa da calismaz..
    Pompanim yakitin icinde olmadan calisacagi sure cok kisa bir.suredir ve anca depodaki yakit bittiginde gerceklesebilir...

Albea linea punto vs.. yeni nesilde bu sekilde...
    Eski nesilde deponun yakit seviyesine bagli idi
    Konu timbaz tarafından (19/05/2017 Saat 23:28 ) değiştirilmiştir.

15. Bu mesajı için 3 kişi timbaz'ye teşekkür etti:

gok ten
    Nereden
    Yurtdışı
    Rengi
    Yok

17. Bu mesaj için teşekkür edenler:

atakan yılmaz
    Kurallara uymadığı için forumdan uzaklaştırılmıştır. dz9727 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Amasya
    Rengi
    Yok
    Plaka
    05 HK 7...
    Edilen teşekkür: 29

Teknik olarak haklılar aslında acil durumlar harici kesinlikle yakıt ışık yanana kadar kullanılmamalı. Bunu birçok büyük servis de onaylıyor ( Ford, vw, opel,) . Ayrıca şu yakıtı sonuna kadar kullananları anlamıyorum ya kardeşim arabayı o kadar silersin yıkarsın önem verirsin yakıtı da biraz erken alıp yakıt sistemini riske atmasan ne olur .

Zafer Han
    Ezeldenberi - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Adana
    Rengi
    Evo Granit Gri
    Plaka
    Evo 1.3 ss 75bg
    Edilen teşekkür: 617

Alıntı dz9727 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Teknik olarak haklılar aslında acil durumlar harici kesinlikle yakıt ışık yanana kadar kullanılmamalı. Bunu birçok büyük servis de onaylıyor ( Ford, vw, opel,) . Ayrıca şu yakıtı sonuna kadar kullananları anlamıyorum ya kardeşim arabayı o kadar silersin yıkarsın önem verirsin yakıtı da biraz erken alıp yakıt sistemini riske atmasan ne olur .
    Bu kadar açıklamadan ve videodan sonra bu sonucu nasıl çıkardınız helal olsun.
    Gerçi bakış açısına göre değişiklik göstermesi normal, ben mesela bu videodan yakıt deposu olarak "" kulpsuz leğen "" kullanıla bilir sonucu çıkarttım

Anladığımı anlatmaya çalışayım;
    Hani şu petrol istasyonunda mazot ve Benzin doldurduğumuz depo" evet. İşte o deponun içinde bir pompa var" ewet O pompa AYRICA KENDİSİNİN ÇALIŞTIĞI BİR TANK'ın içinde sürekli dolu olarak çalışıyor. Yani deponun dışı 0,5 lt olsa yakıt pompasınin bulunduğu tank hep dolu dolu dolu)

Ziya ziya
    arenas - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İstanbul
    Rengi
    Tekno Gri
    Edilen teşekkür: 346

Standart Çeyrek depo benzinle sakın araba kullanmayın!

Ya işte bunlar hep benzin lobisi

5 senedir hiç çeyreğin altına düşmedim,yine de depodaki mazot pompası bozuk

21. Bu mesaj için teşekkür edenler:

Zafer Han
    Nereden
    Adana
    Rengi
    Evo Granit Gri
    Plaka
    Evo 1.3 ss 75bg

Altı senedir, full depo- full depo kullanıyorum. Bozulacağı olsaydı benim pompa çoktan bozulurdu. Hatta iki defa tam dip kullandım, birisinde 47,5 lt mazot almıştı.
    Ayrıca, her aldığım yakitin km kontrolünü bu sayede yapabiliyorum, hemde puntiş taze mazot içiyor.
    Konu Ezeldenberi tarafından (24/07/2017 Saat 09:18 ) değiştirilmiştir.

Naklov Deniz
    PUNTOCU volkan1065 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Bartın
    Rengi
    Egzotik Kırmızı
    Edilen teşekkür: 1081

Teknik olarak tabiki haklılar. Pompa içine aldığı miktar ile soğutmayı tam olarak ne kadar sağlıyor birazda dış aksamının benzin yada mazotun içinde iken soğutma miktarı nedir ona bakmak lazım. LPG li benzinli araçlarda sistem lpg de iken pompa devir daime devam eder. bazı firmalar ve sistemler role kesici gibi çözümler ürettti bazı firmalar gerek görmedi vesayre. Şimdi aracınızda ben iyi niyetliyim yine 2 litre benzin olsun bununla soğutma işlemi gerçekleşiyor ama az miktar kısa sürede ısınıyor birde 15 litre olduğunu düşünün hangisi daha uzun soğutma yapar. 2 litremi 15 litremi. Çeyrek depo iyidir. Altına düşmemekte fayda var bende zamanında dibini çok gördürüyordum ama arkadaşın ford foucs 1 aracında yasadığımız sorundan sonra bizde tövbe ettik. Yarım depoya yakın devam. Bozulacak pompada bozulur orası ayrı ama emniıyet tedbir her zaman iyidir.

atakan yılmaz
    Kurallara uymadığı için forumdan uzaklaştırılmıştır. dz9727 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Amasya
    Rengi
    Yok
    Plaka
    05 HK 7...
    Edilen teşekkür: 29

Benim görüşüm ışık yanmadan yakıt alınması yönünde . Videolar , teknik bilgiler sonuna kadar kullanılmasını söyleyebilir fakat ben pompa arızaları yüzünden yolda kala kala öğrendim kullanılmaması gerektiğini . Sırf bu yüzden 20 den fazla araçla yolda kaldım. Şimdi bana teknik bilgi deseniz de benim canım yandı yolda kalmaktan

Zafer Han
    Nereden
    Adana
    Rengi
    Evo Granit Gri
    Plaka
    Evo 1.3 ss 75bg

Düz hesabla 20 x 100000
    Benim görüşüm ışık yanmadan yakıt alınması yönünde . Videolar , teknik bilgiler sonuna kadar kullanılmasını söyleyebilir fakat ben pompa arızaları yüzünden yolda kala kala öğrendim kullanılmaması gerektiğini . Sırf bu yüzden 20 den fazla araçla yolda kaldım. Şimdi bana teknik bilgi deseniz de benim canım yandı yolda kalmaktan
    Düz hesabla şirket aracı olarak kabul edersek ;
    Sıfır km' den 100bin km' ye kadar kullanılsa;20 araç ortalama 100bin km kullanılsa, ayrıca hepsi full depo - boş depo şeklinde kullanıldığı için pompaları bozulup yolda kalma ihtimali, 20x100.000= 2 milyon km
    100 ' de 100 diyorsunuz,,
    Açıkçası böyle bir ihtimal yeryüzünde yok!!!
    Ama uzayda olabilir

ALI ORS
    ORS15 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İstanbul
    Rengi
    Beyaz
    Edilen teşekkür: 257

Arkadaşlar,
    bilgili olan arkadaşlar zaten yorum yazmış ama bende bir iki bilgi paylaşmak istedim, bence ışık yandıktan sonra eğer sizi zora sokacak bir durum yoksa sonuna kadar kullanılmalı, öncelikle dizel araçlar için yazıyorum, dizel araçlarda eğer yakıtınız uzun süre depoda kalırsa, deponuzda çamurlaşma oluşur.

Eğer yakıt ışığı yandıktan sonra da, son kısmına kadar uzun süre kullanmazsanız; artık deponuzun dibinde mazot yerine çamurlu mazot olacaktır, çamurlaşma oluştuktan sonra artık yakıt ışığı yanınca da mazotu sonuna kadar kullanmayın çünkü yakıt siteminizi bozar, bunun sebebi çamurlaşmış yakıtı pompanız çeker ve yakıt sitemine gönderir.

Bunun sonucunda ilk olarak enjektörler ve diğer yakıt sistem parçaları bozulur ancak sürekli yakıttı devridaim yaptırırsanız, deponuzda çamurlaşma oluşmaz istediğiniz zaman ışık yandıktan sonra da yakıt bitene kadar bile kullana bilirsiniz. Hatta bunu tamamen önlemek için arda deponuza enjektör temizleyici atarsanız bütün yakıt sisteminiz temizlenmiş olur ve çamurlaşma oluşmaz.

Gelelim yakıt pompasına tatbiki fazla yakıt olması yakıt pompasına için faydalıdır ama yakıtın az olması da, yakıt pompasına, belki çok az zarar verir o da yılar alır. Bozulacak olan yakıt pompası zaten bozulur.

Araç üreticilerin uyarısı varsa ise; ışık yandıktan sonra yakıt alın ve son yakıtları kullanmayın yakıt pompası zarar görür diye o zaman tercih sizin.

Benzinli araçlarda, deponun sonuna kadar kullanmanın bir faydası olmuyor fazla, benzinli araçlarda sadece pislik birikir deponun dibine o da yakıt sistemine fazla etkilemez. Benzinlilerde ışık yanmadan yakıt almanın bir zararı yok bence, eğer yakıt az olunca pompasının zarar gördüğünü düşünüyorsanız (bence zararı yok olsa da çok az) , tabi istenirse ışık yanmadan da benzin alınabilir, LPG’ li araçlarda yakıtın en az çeyrek depo olmasında bir sıkıntı yok sürekli çeyrek depo olarak tutula bilir.
    Konu ORS15 tarafından (24/07/2017 Saat 15:14 ) değiştirilmiştir.

Sayfa 1/2 12 SonSon