Sayfa 2/2 İlkİlk 12
34 sonuçtan 21 ile 34 arası

Konu: Çeyrek depo benzinle sakın araba kullanmayın!

Önder Murat
    ondermurat - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İstanbul
    Rengi
    Beyaz
    Edilen teşekkür: 46

Standart Cevap: Çeyrek depo benzinle sakın araba kullanmayın!

Lpg li araçlarda genelde depoda çeyrek üstü benzin bulundurulması tavsiye edilir. Ben az benzin bulundurduğum için pompayı yakmıştım. Benzin pompası yanarsa yenisi yaklaşık 880₺ civarı hayli maliyetli olduğunu belirteyim.

2. Bu mesaj için teşekkür edenler:

ALI ORS
    ORS15 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İstanbul
    Rengi
    Beyaz
    Edilen teşekkür: 257

Alıntı ondermurat Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Lpg li araçlarda genelde depoda çeyrek üstü benzin bulundurulması tavsiye edilir. Ben az benzin bulundurduğum için pompayı yakmıştım. Benzin pompası yanarsa yenisi yaklaşık 880₺ civarı hayli maliyetli olduğunu belirteyim.
    arkadaşlar LPG'li ve benzinli acarlarda istenirse depoyu full olarak da bulundura bilirisniz sıkıtı yok.

4. Bu mesaj için teşekkür edenler:

Naklov Deniz
    PUNTOCU volkan1065 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Bartın
    Rengi
    Egzotik Kırmızı
    Edilen teşekkür: 1081

Alıntı ondermurat Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    doğru bir tavsiye pompa kesici yoksa ( kesici takılan araçlarda gaz bittiğinde stop sorunları baş gösterdiği için bir çok firma takmıyor ) pompa sürekli içerideki benzini devir daim yapar. 3-5 litre bezin bu devirdaim esnasında ısınma süresi kısadır. ı Tabi ısınma deyince aaa olurmu benzin yanar patlar alev alır demeyin ısınma dedimiz alev alacak kadar değil ama pompayı soğutmaya işe yaramayacaktır. bu nedenle benzin seviyesi ne kadar yüksek olursa o kadar benzinin seviyesinin ısısı düşük olur. Bu durum mazot içinde geçerlidir. Ayrıca ısıyı ne kadar fazla alana yayarsak soğuma o kadar fazla olur. Yalnız bu işlerde talih salih kör salih meselsi önde gider . Çeyrek deponun altına düşürmezsin bozulur düşürürsün bozulmaz. Artık oda şansmı diyelim ne diyelim bilemiyorum . Ama bu tip tavsiyelerde sonuç olarak zarar edecek bir durum yok. Uygulamak eksiye götürmez.

6. Bu mesajı için 2 kişi volkan1065'ye teşekkür etti:

atakan yılmaz
    Kurallara uymadığı için forumdan uzaklaştırılmıştır. dz9727 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Amasya
    Rengi
    Yok
    Plaka
    05 HK 7...
    Edilen teşekkür: 29

Alıntı Ezeldenberi Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Düz hesabla 20 x 100000Düz hesabla şirket aracı olarak kabul edersek ;
    Sıfır km' den 100bin km' ye kadar kullanılsa;20 araç ortalama 100bin km kullanılsa, ayrıca hepsi full depo - boş depo şeklinde kullanıldığı için pompaları bozulup yolda kalma ihtimali, 20x100.000= 2 milyon km
    100 ' de 100 diyorsunuz,,
    Açıkçası böyle bir ihtimal yeryüzünde yok!!!
    Ama uzayda olabilir
    Hiçbir aracı 0 dan 100 bin e kadar kullanmadık buraların yolları bozuk olduğundan alt takım sorunları oluyor ve araçlar ayda bir değişime gidiyor en uzun süre kullanılan araç 3 ay kullanıldı.
    Ben değilde bu yolları onaran belediye uzaydan gelmiş olabilir .
    Not : amacım kimseyle kavga etmek değil sadece ufak yanlışı olan hesaplamayı düzeltmek istedim saygısızlık yaptıysam özür dilerim. ..

Zafer Han
    Ezeldenberi - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Adana
    Rengi
    Evo Granit Gri
    Plaka
    Evo 1.3 ss 75bg
    Edilen teşekkür: 617

Alıntı dz9727 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Hiçbir aracı 0 dan 100 bin e kadar kullanmadık buraların yolları bozuk olduğundan alt takım sorunları oluyor ve araçlar ayda bir değişime gidiyor en uzun süre kullanılan araç 3 ay kullanıldı.
    Ben değilde bu yolları onaran belediye uzaydan gelmiş olabilir .
    Not : amacım kimseyle kavga etmek değil sadece ufak yanlışı olan hesaplamayı düzeltmek istedim saygısızlık yaptıysam özür dilerim. ..
    Öncelikle kendiniz birebir 20 araçta ben yaşadım dediniz, kusura bakmayın ama bundan sonra formun hikaye bölümünde yazarsanız hiç olmazsa ciddiye almayız. Şimdide ayda bir araç değişiyor diyorsunuz, pardon bu ayakkabı mı?

Mehmet Karlıoğlu
    huricane - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İzmir
    Rengi
    Beyaz
    Edilen teşekkür: 11

LPG'li araçta çalışma normal olarak ilk benzinle olduğu için (hatta çok nokta sistemde ısınma süresinden sonra lpg'ye geçiş var) sonraki aşamada zaten pompa devre dışı kalması gerek aksik halde iki yakıt birden motora gidemez diye düşünüyorum.
    Yanılmıyorsam bağlantı olarak yakıt seçiçi anahtar bu işi görüyor.sistem diğer yakıt türüne geçtiğinde diğerinin enerjisini kesiyor. (tek nokta lpg sistemde böyleydi)

Pompa anlamında sonuçta içinde bir elektrik motoru var karakteristik olarak bir motorun boşta ve yükte çalışması arasında fark vardır. Bu durum motorun tipiyle alakalı olmakla birlikte kullanılan gerilim çeşidi DC olduğu için, bu tarz gelirimde çalışabilecek motorlar tür olarak sınırlıdır. Yani türüne göre servo-step vb motorlar ve bunların iç bağlantısal anlamında ilkel hali seri motor - şönt motor çeşitleri vardır. Örnek vermek gerekirse araçların marş motoru bir seri motordur. Ve sadece yük altında çalıştırılır. aksi halde devir sonsuza gider ve motor parçalanır.aracımızdaki yük burada volant dişlisi ve ona bağlı krank milidir.

Pompanın seri motor olmadığını garanti edebilirim. Ama karakteristik olarak bir elektrik motorunu boşta çalıştırmak kayıpları artıracağı için (demir-bakır-fuko kayıpları) bu bize ısı olarak geri döner. Tabi burada 3-5watt gücünde bilemedin 15w motoru konusuyoruz bunun alternatöre etkisi nedir ki! Burada şu olabilir motorun içindeki bakır iletken emayesi ısıdan dolayı zamanla özelliğini yitirebilir yani yanar-kısa devre olur. ama söz konusu akaryakıt olunca sistem exprooftur kaldı ki ATEX yönetmeliğine uygun üretilmişlerdir.

Biraz abarttığım için üzgünüm ama bu şartlarla kullanmanın avantajlı bir durum olmayacağını söylerim. ama sistem lpgde iken pompa çalışmaz bu sebele yakıt az bile olsa pompa off konumunda olduğu için sadece benzinden lpgye geçiş sürecinde pompa boşta çalışmış olur.

Saygılarımla,

Naklov Deniz
    Nereden
    Bartın
    Rengi
    Egzotik Kırmızı

Alıntı huricane Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    LPG'li araçta çalışma normal olarak ilk benzinle olduğu için (hatta çok nokta sistemde ısınma süresinden sonra lpg'ye geçiş var) sonraki aşamada zaten pompa devre dışı kalması gerek aksik halde iki yakıt birden motora gidemez diye düşünüyorum.
    Yanılmıyorsam bağlantı olarak yakıt seçiçi anahtar bu işi görüyor.sistem diğer yakıt türüne geçtiğinde diğerinin enerjisini kesiyor. (tek nokta lpg sistemde böyleydi)

Pompa anlamında sonuçta içinde bir elektrik motoru var karakteristik olarak bir motorun boşta ve yükte çalışması arasında fark vardır. Bu durum motorun tipiyle alakalı olmakla birlikte kullanılan gerilim çeşidi DC olduğu için, bu tarz gelirimde çalışabilecek motorlar tür olarak sınırlıdır. Yani türüne göre servo-step vb motorlar ve bunların iç bağlantısal anlamında ilkel hali seri motor - şönt motor çeşitleri vardır. Örnek vermek gerekirse araçların marş motoru bir seri motordur. Ve sadece yük altında çalıştırılır. aksi halde devir sonsuza gider ve motor parçalanır.aracımızdaki yük burada volant dişlisi ve ona bağlı krank milidir.

Pompanın seri motor olmadığını garanti edebilirim. Ama karakteristik olarak bir elektrik motorunu boşta çalıştırmak kayıpları artıracağı için (demir-bakır-fuko kayıpları) bu bize ısı olarak geri döner. Tabi burada 3-5watt gücünde bilemedin 15w motoru konusuyoruz bunun alternatöre etkisi nedir ki! Burada şu olabilir motorun içindeki bakır iletken emayesi ısıdan dolayı zamanla özelliğini yitirebilir yani yanar-kısa devre olur. ama söz konusu akaryakıt olunca sistem exprooftur kaldı ki ATEX yönetmeliğine uygun üretilmişlerdir.

Biraz abarttığım için üzgünüm ama bu şartlarla kullanmanın avantajlı bir durum olmayacağını söylerim. ama sistem lpgde iken pompa çalışmaz bu sebele yakıt az bile olsa pompa off konumunda olduğu için sadece benzinden lpgye geçiş sürecinde pompa boşta çalışmış olur.

Saygılarımla,
    Sıralı sistemde popma offf konumunda olmaz. Pompa off olduğu zaman Araç LPG bittiği zaman yolda benzine geçiş sırasında stop eder. Belli bir devirden sonra sıralı sistemlerde benzine geçiş olur bu durumda geçemez geçmek ister yığılır kalır stop edebilir. Bu konu üzerinde roleler denendi mıcrocontrol unıteleri yapıldı. Sonuç olarak pompa devir daim yapar soğutma ihtiyacıda karşılandığı sürece problem yoktur.

Bu pompa sorunu da sadece puntoalra has değil. Bu konuda focus 1 kullanıcılarıda çok çekiyorlar.

Mehmet Karlıoğlu
    Nereden
    İzmir
    Rengi
    Beyaz

Alıntı volkan1065 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Sıralı sistemde popma offf konumunda olmaz. Pompa off olduğu zaman Araç LPG bittiği zaman yolda benzine geçiş sırasında stop eder. Belli bir devirden sonra sıralı sistemlerde benzine geçiş olur bu durumda geçemez geçmek ister yığılır kalır stop edebilir. Bu konu üzerinde roleler denendi mıcrocontrol unıteleri yapıldı. Sonuç olarak pompa devir daim yapar soğutma ihtiyacıda karşılandığı sürece problem yoktur.

Bu pompa sorunu da sadece puntoalra has değil. Bu konuda focus 1 kullanıcılarıda çok çekiyorlar.
    siz güvenlik anlamında söylüyorsunuz bu büyük bir handikap bence. Sistem restart yapıldığında sorun kalmıyor aslında. Ama şöyle birşey var lpg'de hiç bir zaman yakıt birden 0 birim olmuyor. Açık hava başıncından dolayı.yani tak diye bitmiyor. Bu durumda geçiş süresinde kullanıcı mauel olarak benzine geçebilmeli yada o yeteneğe sahip olmalı vs. burası tartışılır.

Teknik ve mantık olarak lpg de benzin pompasının çalışmasını anlamsız buluyorum.Şöyle ki
    Biliyorsunuz depodan enjektörlere iki adet boru geliyor yakıt gidiş ve dönüş olmak üzere yaktığını yakıyor araç yakamadığını depoya geri gönderiyor. enjektörlerimiz bir boru üzerinde montajlı ve bildiğim kadarıyla giriş ve dönüş hortumları bu hat üzerine bağlı.
    Buradaki sıkıntı şu araç lpg de, benzin pompan çalışıyor enjektörlere yakıt geliyor ve bu yanma odasına gitmiyor. bu kontrolu lpg sisteminde hangi parça veya sistem yapıyor? veya bu nasıl oluyor?
    enjeksiyon sistemine sahip araçlarda enjektör enerjisiz kaldığında araç stop ediyor aynı şekilde krank sensörü içinde geçerlidir bu durum. çünkü aşırı basıncta borular patlayabilir gerçi şöyle birşey daha var pompanın içinde motorun yanında basıncı ayarlayan valf var.

Yukarıdaki durum benim mantığıma ters geldiği için önceki mesajımda bu yorumu yapmıştım. Birde şöyle bir durum var bundan çok önceki aracım teknokta enjeksiyonlu doğan i.e idi onun bile benzin pompası lpg de enerjisizdi. Kullanmadığım halde bir şeyin çalışması veya oturmadığım odada ışığın açık kalması gibi ters geliyor bana. Bence büyük handikap.

Isınma konusuna gelince yakıt pompası montaj anlamında düzenli olsun diye bir havuz içinde bundan önce motorun kendi iç yapısıda bir kılıf içinde gibi düşünün. ve motorun montaj edildiği yerde motoru sarmalıyor kılıf anlamında. Bu bağlamda ısınacak ilk şey motorun kendi sargısı olacak-sonrasında gövdesi-sonrası montaj yuvası sonrasında da yakıt olacak. yani ısınacak son yer yakıt. kaldi ki benzin pompa rölemiz var bir nevi sigorta ısınan motor fazla akım çeker buda eşik veya pig değerini aştığında röle off duruma geçiyordur. Elektrikte mantık korumadır.

yakıt geçiş durumu çok nokta lpd de geçiş devirden ziyade su sıcaklığı ile ilgili diye biliyorum 35 derece gibi(yanlıssam beni düzeltin) aksi halde kışın soğuk havada motora çiğ yakıt geliyor rolanti dalgalnıyor diye biliyorum.(devir ile geçişin tek nokta lpg sisteminde olduğunu biliyorum).

Konuyu dağıtmadan söylemem gerekirse hareket halinde yolda lpg bitmiş olduğunda yakıt seçiçi anahtardan benzin konumuna aldığımızda pompa anında çalışacaktır. çünkü elektriğin hızı saniyede 300bin km. ama kastınız sürüs güvenliği olarak size katılırım. lakin lpg bitme konumunda hemen 0 birim olmayacağı için araç zaten tekleyecek yüksek hızda olsanız bile hızınız düşeçek. son olarak şöyle bir handikap daha var madem pompa hep çalışıyor neden yakıt seçiçi anahtar koyuyoruz ki lpg sistemine?

Bunlar üzerinden tartışabiliriz. Forum amacıda bu değil midir.

Saygılarımla,

Naklov Deniz
    Nereden
    Bartın
    Rengi
    Egzotik Kırmızı

Alıntı huricane Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    siz güvenlik anlamında söylüyorsunuz bu büyük bir handikap bence. Sistem restart yapıldığında sorun kalmıyor aslında. Ama şöyle birşey var lpg'de hiç bir zaman yakıt birden 0 birim olmuyor. Açık hava başıncından dolayı.yani tak diye bitmiyor. Bu durumda geçiş süresinde kullanıcı mauel olarak benzine geçebilmeli yada o yeteneğe sahip olmalı vs. burası tartışılır.

Teknik ve mantık olarak lpg de benzin pompasının çalışmasını anlamsız buluyorum.Şöyle ki
    Biliyorsunuz depodan enjektörlere iki adet boru geliyor yakıt gidiş ve dönüş olmak üzere yaktığını yakıyor araç yakamadığını depoya geri gönderiyor. enjektörlerimiz bir boru üzerinde montajlı ve bildiğim kadarıyla giriş ve dönüş hortumları bu hat üzerine bağlı.
    Buradaki sıkıntı şu araç lpg de, benzin pompan çalışıyor enjektörlere yakıt geliyor ve bu yanma odasına gitmiyor. bu kontrolu lpg sisteminde hangi parça veya sistem yapıyor? veya bu nasıl oluyor?
    enjeksiyon sistemine sahip araçlarda enjektör enerjisiz kaldığında araç stop ediyor aynı şekilde krank sensörü içinde geçerlidir bu durum. çünkü aşırı basıncta borular patlayabilir gerçi şöyle birşey daha var pompanın içinde motorun yanında basıncı ayarlayan valf var.

Yukarıdaki durum benim mantığıma ters geldiği için önceki mesajımda bu yorumu yapmıştım. Birde şöyle bir durum var bundan çok önceki aracım teknokta enjeksiyonlu doğan i.e idi onun bile benzin pompası lpg de enerjisizdi. Kullanmadığım halde bir şeyin çalışması veya oturmadığım odada ışığın açık kalması gibi ters geliyor bana. Bence büyük handikap.

Isınma konusuna gelince yakıt pompası montaj anlamında düzenli olsun diye bir havuz içinde bundan önce motorun kendi iç yapısıda bir kılıf içinde gibi düşünün. ve motorun montaj edildiği yerde motoru sarmalıyor kılıf anlamında. Bu bağlamda ısınacak ilk şey motorun kendi sargısı olacak-sonrasında gövdesi-sonrası montaj yuvası sonrasında da yakıt olacak. yani ısınacak son yer yakıt. kaldi ki benzin pompa rölemiz var bir nevi sigorta ısınan motor fazla akım çeker buda eşik veya pig değerini aştığında röle off duruma geçiyordur. Elektrikte mantık korumadır.

yakıt geçiş durumu çok nokta lpd de geçiş devirden ziyade su sıcaklığı ile ilgili diye biliyorum 35 derece gibi(yanlıssam beni düzeltin) aksi halde kışın soğuk havada motora çiğ yakıt geliyor rolanti dalgalnıyor diye biliyorum.(devir ile geçişin tek nokta lpg sisteminde olduğunu biliyorum).

Konuyu dağıtmadan söylemem gerekirse hareket halinde yolda lpg bitmiş olduğunda yakıt seçiçi anahtardan benzin konumuna aldığımızda pompa anında çalışacaktır. çünkü elektriğin hızı saniyede 300bin km. ama kastınız sürüs güvenliği olarak size katılırım. lakin lpg bitme konumunda hemen 0 birim olmayacağı için araç zaten tekleyecek yüksek hızda olsanız bile hızınız düşeçek. son olarak şöyle bir handikap daha var madem pompa hep çalışıyor neden yakıt seçiçi anahtar koyuyoruz ki lpg sistemine?

Bunlar üzerinden tartışabiliriz. Forum amacıda bu değil midir.

Saygılarımla,
    1. Zaten herşey güvenlik için.

2. Benzin pompası çalışıtığında araç lpgde ike benzin enjektörleri kapalı olur ama benzin basınç regülatörü gerekli ayarlamayı yaparak devir daimi istenilen seviyede tutarak herhangi bir boru yadabaşka bir şeyin patlamasına catlamasına izin vermez. Benzin otomatiği gibi habire hortuma basınç uygulayıp sonrasında şelale gibi patlatmaz. şahin aracımzıda başımıza gelmişti.

3. LPG bittiğinde siz düğmeye basacaksınız pompa devreye girecek benzini basacak bu süre size kısa gelebılır ama hiçte öyle değil. Role taktırıp sorun yaşayan çok kişi olmuş. 2A mühendilik brc bayilerine bu işlemin yapılmaması gerekitiğini bildirmesine rağmen bazı bayilerin hem para hemde müşteri isteği ile yaptırıldığı biliniyor.

4. LPG de map haritasında bazı araçların yüksek ısıda subap yatakları aşındığı için belli bir devir sonrasında benzine geçmesi ayarlanıyor. Yada depodaki gaz seviyesi azaldığında yeterli basınç olmadığında araçta yüksek devire çıktığında araç benzine geçiyor.

5. Sıralı sistemdeki LPG anahtarı sadece geçiş için değil sistem reseti içinde kullanılıyor. Bazı araçlarda direk lpgdede çalışabiliyor. pompa ile anahtarın nasıl bir handikabı var onu çözemedim. Yani aracımda lpg sistemi var diye hep lpg de mi kullanıcam. Oldu ya gaz valfi arızalandı araç lpg ye geçmiyor yada olduda ecuda sıkıntı oldu manuel nasıl geçirecek.

Sıralı sistmein çalışma mantığı ile ilgili çok şey var. Her araca göre handikaplar değişkenlikler var ama araç sollarken kıytırık bir rolenin geciktirmesi ile kaza yapmak bana mantıklı gelmiyor.
    Konu volkan1065 tarafından (25/07/2017 Saat 20:51 ) değiştirilmiştir.

Mehmet Karlıoğlu
    Nereden
    İzmir
    Rengi
    Beyaz

Burada kafama yatmayan tek olay benzin enjektörlerinin enerjisi kesildiğinde motorun stop etmemesi.anladığım kadarıyla lpg ecusuyla bu iş çözülüyor. yada basınc regulatoru bu işi ayarladığından röleye gerek kalmıyor.
    Depo dolu dahi olsa boşta çalışma bir kayıptır bana göre. Burayı tamamlayan çıkmış ama biraz geliştirmesi lazım.sistemi kararlı hale getirmek için.ara ara çalıştırıp durdurmak gibi. sonradan ekleme bir döngüde bu normal bence.

bence buradaki en büyük olay bu işi devamlı takip etmek zorunda kalmak. eyvah depoda benzin az hemen dolduryım pompa yanmasın! ilk kurulum maliyetine göre sistemin kendini amorti etmesi ama bu amortiye evham dahil değil=))

atakan yılmaz
    Kurallara uymadığı için forumdan uzaklaştırılmıştır. dz9727 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Amasya
    Rengi
    Yok
    Plaka
    05 HK 7...
    Edilen teşekkür: 29

Alıntı Ezeldenberi Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Öncelikle kendiniz birebir 20 araçta ben yaşadım dediniz, kusura bakmayın ama bundan sonra formun hikaye bölümünde yazarsanız hiç olmazsa ciddiye almayız. Şimdide ayda bir araç değişiyor diyorsunuz, pardon bu ayakkabı mı?
    Sizin altınızdaki araçları getirin bir ay boyunca toprak çakıl çukurlu yollarda sabah 6 dan akşam 10 a kadar 1 kez kontak kapatarak deneyelim puntişler ne kadar dayanacak o yollara . 20 aracın 12 si zaten fiattı son 2 ayın aracıda ford du hiç arızasız teslim ettik araçları . Siz asfalt yollara alışmışsınız hiç sıcakta akşama kadar yollarda milletle uğraştınız mı bilmiyorum ama o sinirle afedersiniz arabanın anasını belliyoruz fiat ve opel hariç tüm markalar bu eziyete fazlasıyla dayanıyor . Anlaşılan siz aracınızı aile aracı olarak narin narin kullandığınızdan dayanıklılığı hakkında en ufak fikriniz yok . Ayrıca ayakkabı mı bu diye isyan ediyosunuz koca iş yerinde 2 tane araç var 50 tane değil!!!!
    Konu dz9727 tarafından (26/07/2017 Saat 13:31 ) değiştirilmiştir.

Zafer Han
    Ezeldenberi - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Adana
    Rengi
    Evo Granit Gri
    Plaka
    Evo 1.3 ss 75bg
    Edilen teşekkür: 617

Puntişlerin çöp olduğunu zaten biliyoruz!!!

Mücahit Karakaya
    MucahitKrky - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Kocaeli
    Rengi
    Yok
    Plaka
    41NM922
    Edilen teşekkür: 1

Ben sürekli benzin lambası yanarak geziyorum bi sıkıntı yaşamadık 2 senedir.

süleyman Ş
    General edll - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Mersin
    Rengi
    Evo Gri
    Plaka
    TR
    Edilen teşekkür: 834

konuya çok hakim değilim ancak şunuda merak etmiyor değilim. öncesinde benimde yaptığım gibi lpg takıldıktan sonra sıfır yakıt deposuyla sürekli lpg de kullanılıyor. bu gibi durumlarda neden hiç bir sorun yaşamadık mesela. bize kimsede kesinlikle yakıtsız bırakma şunu yakar bunu yakar demedi. ben aylarca yakıtsız lpg ile kullandığımı bilirim.

Sayfa 2/2 İlkİlk 12