16 sonuçtan 1 ile 16 arası

Konu: Punto Evo 1.4 Aracım Çok mu Yakıyor ?

kenan aslan
    Ashelkan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Bursa
    Rengi
    Yok
    Edilen teşekkür: 0

Standart Punto Evo 1.4 Aracım Çok mu Yakıyor ?

Merhaba arkadaşlar;
    Aranıza yeni katıldım.Google üzerine araştırmalar yaparken bu siteyi buldum ve üye oldum.

Aracım 1.4 punto evo dynamic

Deneme yapmak amaçlı ilk aldığımda yakıt ışığı yandığında 100 tl'lik benzin aldım Litresi 4.71 tl den
    Herşeyi sıfırladım ve taki bugun tekrar ışık yandı.Gidebildiğim 200 km 50 kr yakıyor.
    Tabi biraz araştırmalarıma göre kısa mesafe git gel yapmamda kaynaklı olduğu söylendi.
    Fazla dur kalk yapmadan gidiş geliş her gün 6km yol yapıyorum.Ve şuan kış ayındayız.Bu değer normal midir
    yada farklı bir yerde bir problem olabilir mi ? Aracın ilk sahibi yazın kullanmış aracı 33 kr geçmedi demişti.Size bu kadar farkeder mi ?
    Dizel alacakken, Yılda fazla km yapmıyacağım üzere Benzilli araca yönlendirildim sanki biraz pişmanlık var gibi görüşlerinizi bekliyorum.

Hür General
    feyzullah - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Rengi
    Rock Siyah
    Edilen teşekkür: 653

Standart Cevap: Punto Evo 1.4 Aracım Çok mu Yakıyor ?

Alıntı Ashelkan Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Merhaba arkadaşlar;
    Aranıza yeni katıldım.Google üzerine araştırmalar yaparken bu siteyi buldum ve üye oldum.

Aracım 1.4 punto evo dynamic

Deneme yapmak amaçlı ilk aldığımda yakıt ışığı yandığında 100 tl'lik benzin aldım Litresi 4.71 tl den
    Herşeyi sıfırladım ve taki bugun tekrar ışık yandı.Gidebildiğim 200 km 50 kr yakıyor.
    Tabi biraz araştırmalarıma göre kısa mesafe git gel yapmamda kaynaklı olduğu söylendi.
    Fazla dur kalk yapmadan gidiş geliş her gün 6km yol yapıyorum.Ve şuan kış ayındayız.Bu değer normal midir
    yada farklı bir yerde bir problem olabilir mi ? Aracın ilk sahibi yazın kullanmış aracı 33 kr geçmedi demişti.Size bu kadar farkeder mi ?
    Dizel alacakken, Yılda fazla km yapmıyacağım üzere Benzilli araca yönlendirildim sanki biraz pişmanlık var gibi görüşlerinizi bekliyorum.
    Lpg montajını yaptırın kısa mesafede dizelden daha az maliyetli olur. İşinin ehli bir ustaya herhangi bir lpg kitini taktırabilirsiniz. Montaj düzgün yapıldıktan sonra asla sorun olmaz. Kısa mesafe kullanımlarında dizel ziyandır.

3. Bu mesaj için teşekkür edenler:

kenan aslan
    Nereden
    Bursa
    Rengi
    Yok

Feyzullah bey bilirsiniz belki 1.4 fire motorlar biraz performansız ilk kullandığımda farketmiştim.Gaz taktırısam eğer performansında bariz bir düşüş olur mu gaz da beni tek düşündüren sebeb bu ?

Hür General
    Rengi
    Rock Siyah

Feyzullah bey bilirsiniz belki 1.4 fire motorlar biraz performansız ilk kullandığımda farketmiştim.Gaz taktırısam eğer performansında bariz bir düşüş olur mu gaz da beni tek düşündüren sebeb bu ?
    işçilik düzgün olduktan sonra hissedebileceğiniz bir düşüş olmaz. 32000 km.'dir kullanıyorum lpgli fire motoru benzinde neyse gazda da o. Yaz sıcağında araba full dolu amasya kalesine çıkarken yokuşun zirvesine yakın yerde durdum kalkerken bir defa zorlandı o zaman benzine aldım onun dışında hiçbirzaman sorun yaşamadım. Lpg ile ilgili konuları incelerseniz daha fazla bilgi edinebilirsiniz. Fire motora benzinle binmek israftan başka birşey değil. 10000 km. benzinle kullanmış biri olarak söylüyorum bunu

6. Bu mesaj için teşekkür edenler:

kenan aslan
    Nereden
    Bursa
    Rengi
    Yok

Alıntı feyzullah Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    işçilik düzgün olduktan sonra hissedebileceğiniz bir düşüş olmaz. 32000 km.'dir kullanıyorum lpgli fire motoru benzinde neyse gazda da o. Yaz sıcağında araba full dolu amasya kalesine çıkarken yokuşun zirvesine yakın yerde durdum kalkerken bir defa zorlandı o zaman benzine aldım onun dışında hiçbirzaman sorun yaşamadım. Lpg ile ilgili konuları incelerseniz daha fazla bilgi edinebilirsiniz. Fire motora benzinle binmek israftan başka birşey değil. 10000 km. benzinle kullanmış biri olarak söylüyorum bunu
    Cevaplarınız ve ilginiz için teşekkür ederim ben o zaman gaz marka,fiyat araştırmalarına başlıyayım.

Hür General
    Rengi
    Rock Siyah

Cevaplarınız ve ilginiz için teşekkür ederim ben o zaman gaz marka,fiyat araştırmalarına başlıyayım.
    rica ederim bu arada aracınız hayırlı olsun kolaylıklar dilerim.

9. Bu mesaj için teşekkür edenler:

Mehmet Karlıoğlu
    huricane - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İzmir
    Rengi
    Beyaz
    Edilen teşekkür: 11

benim aracımda 1.4 benzinde kullanıyorum lpg yok.her sabah İzmir yeşildere yolunda dur kalk yaparak gidiyoruz. Allah istanbul'da olanlara sabır versin İzmirli bir kişi olarak şahsım adına bu dur kalka dayanamıyorum.İstanbul'da olsam açıkçası ne yaparım bilemiyorum.
    Krş hesabı pek doğruyu yansıtmasa da 34krş yakmıştı geçen ay.Her zaman takip ediyorum yakıt durumunu.LPG taktırdığınızda bir kayıp yaşamazsınız çünkü sıralı sistem olacak, O yüzden kayıp olmuyor.araç tek nokta enjeksiyonlu olsaydı o zaman kayıp olurdu.LPG'de ortalama kalite olarak italyan markaları daha iyidir diye duyuyorum.

11. Bu mesaj için teşekkür edenler:

HALİL h@lil
    halilimo - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İzmir
    Rengi
    Beyaz
    Edilen teşekkür: 310

Gec bile kalmissiniz lpg candir.

13. Bu mesaj için teşekkür edenler:

EVO fire 1.4 8V LPG
    ethemyigit - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İstanbul
    Rengi
    Titanyum Gri
    Edilen teşekkür: 76

kısa mesafe ve sogukta kullanım olduktan sonra ne kullanırsanız kullanın fazla yakacak hayırlısı olsun aracınız

15. Bu mesaj için teşekkür edenler:

kenan aslan
    Nereden
    Bursa
    Rengi
    Yok

Dün gece depoyu fullemeden önce en son yakıt tüketimi nedir diye baktım.Benim devamlı gördüğüm 10.3/1km imiş sonra ayarlardan tekrar baktığımda 9,7/100 km ortalama olduğunu gördüm. Litresini 4,71 tl'den türkiye petrolden almıştım.Bu şu demek mi oluyor 100 km'de 9,7*4,71/100 = 0,456 kr yakmış.Ancak ben ışık yandıktan 2-3 km sonra depoyu 100 liralık doldurdum km'yide sıfırladım.Yaklaşık 205 km gitti araç buda 0,487 kr yapar.Açıkcası kafam biraz karıştı yakıt ortalamasıyla gittiğim mesafe ve aldığım yakıt arasında 0,3 kr fark var.Bu yüzden dün gece depoyu fulledim bir 100 km gittikten sonra tekrar fulleyeceğim o zaman tekrar burda sonucu paylaşırım.Ancak pek umutlu değilim.Malum sağuk havalar kısa mesafe (3km gidiş-3km dönüş) fazla trafik yok düz yol 45 kr'nin altına düşeceğimi sanmıyorum.

Hür General
    Rengi
    Rock Siyah

Dün gece depoyu fullemeden önce en son yakıt tüketimi nedir diye baktım.Benim devamlı gördüğüm 10.3/1km imiş sonra ayarlardan tekrar baktığımda 9,7/100 km ortalama olduğunu gördüm. Litresini 4,71 tl'den türkiye petrolden almıştım.Bu şu demek mi oluyor 100 km'de 9,7*4,71/100 = 0,456 kr yakmış.Ancak ben ışık yandıktan 2-3 km sonra depoyu 100 liralık doldurdum km'yide sıfırladım.Yaklaşık 205 km gitti araç buda 0,487 kr yapar.Açıkcası kafam biraz karıştı yakıt ortalamasıyla gittiğim mesafe ve aldığım yakıt arasında 0,3 kr fark var.Bu yüzden dün gece depoyu fulledim bir 100 km gittikten sonra tekrar fulleyeceğim o zaman tekrar burda sonucu paylaşırım.Ancak pek umutlu değilim.Malum sağuk havalar kısa mesafe (3km gidiş-3km dönüş) fazla trafik yok düz yol 45 kr'nin altına düşeceğimi sanmıyorum.
    Yol bilgisayarında az da olsa sapma olur. En doğru sonucu pompa verir. Ama ortalama tüketiminiz hakkında fikir sahibi olmuşsunuz bu civarlardadır.

18. Bu mesaj için teşekkür edenler:

kenan aslan
    Nereden
    Bursa
    Rengi
    Yok

Alıntı ethemyigit Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    kısa mesafe ve sogukta kullanım olduktan sonra ne kullanırsanız kullanın fazla yakacak hayırlısı olsun aracınız
    Gaz da taktırsam ısınana kadar benzinde kalacağı için pek faydası olmayacağınımı söylüyorsunuz.Yada şöyle sorayım Aracı ilk çalıştırdığımda soğuk havada benzinde gaza geçiş süresi neye bağlı olarak uzun yada kısa olur ?

Hür General
    Rengi
    Rock Siyah

Gaz da taktırsam ısınana kadar benzinde kalacağı için pek faydası olmayacağınımı söylüyorsunuz.Yada şöyle sorayım Aracı ilk çalıştırdığımda soğuk havada benzinde gaza geçiş süresi neye bağlı olarak uzun yada kısa olur ?
    Lpg ayarı yapılırken motor soğutma suyu sıcaklığı 35 dereceye ulaştığında gaza geçecek şekilde ayarlanır genel itibariyle. Yaz mevsiminde 100-200 metre gittikten sonra sıcaklık bu seviyeye ulaşırken kış mevsiminde ortalama 500 metre veya bir kilometre sonra gaza geçiş yapar. Gaza geçmiş olması aracın hemen çok az tüketeceği anlamına gelmiyor tabi. Motor optimum sıcaklığa ulaştığında yakıt tüketiminiz normale döner. Çok şiddetli soğukları yaşamadığımız şu kış günlerinde ise 1.4 fire motor ortalama 5-6 km. yaptığında hararet tam ortaya gelmektedir.

21. Bu mesaj için teşekkür edenler:

kenan aslan
    Nereden
    Bursa
    Rengi
    Yok

Alıntı feyzullah Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Lpg ayarı yapılırken motor soğutma suyu sıcaklığı 35 dereceye ulaştığında gaza geçecek şekilde ayarlanır genel itibariyle. Yaz mevsiminde 100-200 metre gittikten sonra sıcaklık bu seviyeye ulaşırken kış mevsiminde ortalama 500 metre veya bir kilometre sonra gaza geçiş yapar. Gaza geçmiş olması aracın hemen çok az tüketeceği anlamına gelmiyor tabi. Motor optimum sıcaklığa ulaştığında yakıt tüketiminiz normale döner. Çok şiddetli soğukları yaşamadığımız şu kış günlerinde ise 1.4 fire motor ortalama 5-6 km. yaptığında hararet tam ortaya gelmektedir.
    O zaman gaz taktırmak için acele etmiycem.Son yapacağım ölçüm 45-46 kr yi geçmesin benim için yine kafidir.Kısa mesafede otobüsten daha uygun ve konforlu yaza da kısmet Belki Aracı satıp dizele çevirebilirim.

EVO fire 1.4 8V LPG
    ethemyigit - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İstanbul
    Rengi
    Titanyum Gri
    Edilen teşekkür: 76

sana bi ornek vereyım benım evle ısım arası tam 3 km yazın hazıranda vs evden cıktıktan 200 metre sonra lpg ye gecıyor sabahları
    ama bu son soguklarda gecen arabaya bındım sıcaklık -2 işe gittim tam işyeri otoparkına girerken lpg ye geçti
    lpg taktıracaksanız da kısa mesafe kullanıyorsanız kısın bi faydası olmayacak ben normalde kontagı acınca haftasonu vs en az 100 km yapıyorum lpg o yonden benım ıcın mantıklı ama dolmuş gibi sadece işe gitgel e kullanacaksan gereksiz

24. Bu mesaj için teşekkür edenler:

kenan aslan
    Nereden
    Bursa
    Rengi
    Yok

Alıntı ethemyigit Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    sana bi ornek vereyım benım evle ısım arası tam 3 km yazın hazıranda vs evden cıktıktan 200 metre sonra lpg ye gecıyor sabahları
    ama bu son soguklarda gecen arabaya bındım sıcaklık -2 işe gittim tam işyeri otoparkına girerken lpg ye geçti
    lpg taktıracaksanız da kısa mesafe kullanıyorsanız kısın bi faydası olmayacak ben normalde kontagı acınca haftasonu vs en az 100 km yapıyorum lpg o yonden benım ıcın mantıklı ama dolmuş gibi sadece işe gitgel e kullanacaksan gereksiz
    Görüşleriniz için teşekkür ederim Ethem bey dediğiniz gibi benim için şuan gaz mantıklı değil. Yaz'a aracı satışa koyup 1.3 multijet almayı planlıyorum.En azından benzinli puntoyoda binmiş oldum derim.Neyse gaza fazla yüklenmeden kullanmaya devam