17 sonuçtan 1 ile 17 arası

Konu: Fiat Linea yolcu güvenliği kusuru

süleyman Ş
    General edll - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Mersin
    Rengi
    Evo Gri
    Plaka
    TR
    Edilen teşekkür: 834

Bilgilendirme Konusu Fiat Linea yolcu güvenliği kusuru

Araçlarda yolcu güvenliğinin son derece önemli olduğu, gerek 1958 BM Cenevre anlaşması gerekse AB’nin ilgili regülâsyonlarından anlaşılmaktadır. Önce güvenli sürüş ilkesiyle üretilen araçlarda maalesef hala güvenlik açıkları olabiliyor.
    Bu video’da farkındalık yaratarak, her gün ticari taksi ve özel araç olarak kullandığımız FIAT Linea marka aracın yolcu güvenliği açısından son derece önemli olan koltuk kafalıklarına dikkat çekmek istiyorum.
    Türkiyenin de uymayı taahhüt ettiği, Avrupa Birliği’nin Koltuk bağlantı ve kafalıklarıyla ilgili 17. Regülasyonu açıktır. Araçlarda her bir yetişkin yolcu için bir emniyet kemeri ve bir kafalık olma zorunluluğuna Türkiye’de uyulmuyor.
    Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı, kanunları uygulamıyor, Ulaştırma bakanlığı şikâyetlere kulaklarını tıkamakta, FIAT Linea marka araçları üreten TOFAŞ A.Ş. ise, sorulan sorulara cevap vermek yerine mahkemelere dava açarak haklarında yapılan yayınları engelleyerek doğruları halktan gizleme telaşı içerisinde.
    Yasalar gereği muayenesi dahi yapılamayacak olan bu eksikliğin derhal giderilmesi gerekir. Kafalık olmadan meydana gelecek kazalarda, özellikle arkadan gelen darbelerde, İSVEÇ’te yapılan araştırmalar göstermiştir ki 5 km/s hızında bile boyun kırılmasına sebep olabiliyor.
    Koltuk üreticisi Üstünberk Holding’e bağlı MARTUR Koltuk ve Sünger Sanayi A.Ş., TOFAŞ A.Ş. , KOÇ Holding, Lütfen bu eksikliği giderin, 4 kafalıkla ürettiğiniz araçları geri çağırtarak 5. Yolcu için olması gereken kafalığı takın.
    Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı, kanunları uygula, AB 17 Regülasyonuna aykırı üretilen araçları geri çağırt ve koltuklara 5. Kafalıkların takılmasını sağla.
    Ulaştırma Bakanlığı, derhal koltuk kafalıklarını kusur listesine almalı, TÜRK-TÜV’e de araç muayenesinde eksik kafalıkların Ağır Kusurdan dolayı muayenesini yapmamalı. “HANGİ CAN ÜRETİM MALİYETİNDEN DAHA DEĞERLİDİR”
    https://www.youtube.com/watch?v=mGgE...ature=youtu.be

gok ten
    timbaz - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Yurtdışı
    Rengi
    Yok
    Edilen teşekkür: 503

Standart Cevap: FIAT LINEA YOLCU GÜVENLİĞİ KUSURU

O yasada oyle bir madde yok malesef... duzenlense bile geriye donuk calisamaz...
    BMW 4 Series Gran Coupé : Comfort and functionality

Ornekleri cok...

M.Furkan Çelenli
    celenlee - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İstanbul
    Rengi
    Yok
    Edilen teşekkür: 617

Alıntı timbaz Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    O yasada oyle bir madde yok malesef... duzenlense bile geriye donuk calisamaz...
    BMW 4 Series Gran Coupé : Comfort and functionality

Ornekleri cok...

İtalyadan gelen G.P lerde dahi yok.
    TR üretimiyle bir alakası yok bu işin.

gok ten
    Nereden
    Yurtdışı
    Rengi
    Yok

Fiat, veya tofasla da alakasi yok ... hatta hic koltuk basi olmayan linea bile var...

Uyumsuz olsa idi, avrupa ve turkiyede bu araclar satisa cikmazdi bile..
    Turkiyede bakanlik veya tuv tuekun yanlis eksik yaptigi bir sey de yok...
    Geriye donuk cagirma olacak olsa, mecburi olan tpms icin cagirirlardi ))))

- Transport - UNECE

Bahsedilen reg 17de boyle bir mecburiyetten bahsetmiyor...
    Hatta bir cok cumle de.. eger koltuk basi var ise diye basliyor
    Mecburiyet, koltuklar ters yonde ise...
    Bir kac otomobil markasinin bu konuda gorusleri de var.. hangi kosularda olmamasi gerektigi ile ilgili...

sinan turgut
    SinanTR - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İstanbul
    Rengi
    Titanyum Gri
    Edilen teşekkür: 421

gelen cevaplar konuya açıklık getirmiş baya bi modelde bu 3.kafalık yok bence daha fazla güvenlik açığı varken bu küçük bi detay
    G.Punto 2008 1,3 m.jet dynamic

gok ten
    Nereden
    Yurtdışı
    Rengi
    Yok

Yakinda bilim sanayi, ulasrirma bakanligi, tuv turk de tofas gibi dava acarsa sasirmam ))))

süleyman Ş
    General edll - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Mersin
    Rengi
    Evo Gri
    Plaka
    TR
    Edilen teşekkür: 834

bende diyorumki, madem çocuk puseti için zorunlu bir bölüm olacaksa orta bölüm çocuk içindir diyip bu kafalıkları koymamış olabilirlermi. birde kafalıktan kar edelim demişlerdir. nede olsa ne bagaj nede torpido lambası olmayan puntolarımızdan bir kafalık daha fazla getiri sağlar üreticiye.

Ziya ziya
    arenas - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İstanbul
    Rengi
    Tekno Gri
    Edilen teşekkür: 346

Orta bölümü puset için ayırmış olamazlar,çünkü bagaj-torpido lambası,tutamak olmayan puntolarımızda isofix te yok

Sent from my iPad using

gok ten
    Nereden
    Yurtdışı
    Rengi
    Yok

Isofix sagda ve solda oluyor diye biliyorum... ortada cocuk koltugu ters konumlandiginda arkasi bos kaldigindan...
    Ama tether ortada olabiliyor...
    Fiat da not dusmus...

Simdi volvo da bir modele baktim.. onlar da, orta koltukta isofix bulunmadigini not dusmusler...
    Konu timbaz tarafından (16/09/2016 Saat 22:14 ) değiştirilmiştir.

HALİL h@lil
    halilimo - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İzmir
    Rengi
    Beyaz
    Edilen teşekkür: 310

Binek araclar 4 kisilik(yetiskin) olarak dusunuluyor. Rahat bir yolculuk icin. Eger ortaya kafalik koyulursa geri gorusu engeller. Daha fazla kazaya sebebiyet verir. Orta kisim kucuk cocuklar icin pusete girmeyen kafasi koltuga asmayan.

Ziya ziya
    arenas - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İstanbul
    Rengi
    Tekno Gri
    Edilen teşekkür: 346

Alıntı timbaz Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Isofix sagda ve solda oluyor diye biliyorum... ortada cocuk koltugu ters konumlandiginda arkasi bos kaldigindan...
    Ama tether ortada olabiliyor...
    Fiat da not dusmus...

Simdi volvo da bir modele baktim.. onlar da, orta koltukta isofix bulunmadigini not dusmusler...
    Benim bahsettiğim,sağda-solda-ortada olması değil.kanuni zorunluluk olmasına rağmen isofixin araçta hiç olmaması

Sent from my iPad using

Zafer Han
    Ezeldenberi - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Adana
    Rengi
    Evo Granit Gri
    Plaka
    Evo 1.3 ss 75bg
    Edilen teşekkür: 617

Video ki Linea'nın arka kafalık opsiyonu eklenmemiş olmalı. Benim arka koltukta ki üçüncü kafalık sensörlü olduğu için birisi oturttuğu zaman otomatik olarak çıkıyor
    İki kapılı Punto'ya otomatik cam kaldırma koymayan Fiat'tan çok şey beklememek lazım.

Taner Saraç
    TanerSarac - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İstanbul
    Rengi
    Yok
    Edilen teşekkür: 1

Standart Cevap: Fiat Linea yolcu güvenliği kusuru

FIAT markasını savunmak için paylaştığınız resimlere bakarsanız o araçların 4 kişilik olduğunu görürsünüz. Arka orta bölüm koltuk mu? Önce bunun cevabını verin. Avrupa'da bu araçlar 4 kişilik olarak üretiliyor. Bu karmaşa kafaları karıştırıyor. Aynı model araç Avrupa'da 4 ama Türkiye'de 5 kişilik olabiliyor. Bunu en iyi Mercedes VITO'su olanlar bilir. 5 koltuklu gelen VİTO ları ticari çalıştıracaksanız 9 koltuk yapmak zorundasınız. Yani koltuk sayısı aynı araç olmsına rağmen ülkelere göre değişebiliyor.

AB 17. regulasyonunu düzenleyen BM' nin 1958 Cenevre anlaşmasına bakalım. herbir koltuklaki kafalık diyor. Yani kanun arka koltukta 3 kafalık lacak demiyor, her koltuk için uyulması gereken kafalık standardı diyor. Yani koltuk varsa kafalık da olacak. O zaman sormak isterim neden arkada 3 emniyet kemeri var. yolcu güvenliği için mi? Tamam o zaman kemer takan ve ortada oturan yolcunun boyun kırılma riski yok mu? Vücut koruma sistemi var, kafa boyun koruma sistemi yok ! Hımmm, tamambunu da anladım. Peki birçok arabada hatta Corsa gibi minik bir arabada bile arka koltukta ortada kafalık var, Opel neden bu kafalığı takmış?

Birşeyi savunurken tarafsız olalım ve konuştuklarımız belgelere dayansın arkadaşlar, burada amacım marka karalamak değil, araç üreticilerinin kanun ve yönetmeliklere uyarak standartlara uygun araç üretmesi. Bu güvenlik bir gün gelecek hepimize veya bir yakınımıza fayda sağlayacak belki de hayatı kurtulacak. Neden bir tüketici olarak araç üreticilerinden daha fazlası, en azından verdiğimiz paranı karşılığını itemiyoruz da körü kürüne standartlara uymayan araçları savunuyoruz. Bizim Avrupalı kadar yaşama hakkımız yok mu. En pahalı yakıt bizde, en pahalı araba bizde, en kalitesiz arabalar bizde...

Bu arada ben FIAT'ın koltuk üreticisiolan MARTUR A.Ş.'nin bağlı olduğu ÜSTÜNBERK Holdingin sahibi Türkiye'nin 58'inci zengini UMUR ÜSTÜNBERKİN dediklerini yapıyorum. "Gidin istediğiniz yere şikayet edim, siz bize bir şey yapamazsınız, biz bu ülkede güçlüyüz, elinizden geleni ardınıza koymayın" sözlerinin gereğini yapıyorum. Param var bu ülkede istediğimi yaparım zihniyeti bitsin artık.

Zaten mahkeme kararıyla (ITÜ'den raporlu) FIAT Linea'nın koltuklarının standartlara uymadığını belgeledim. Hadi MARTUR A.Ş. hadi Bilim ve Sanayi Bakanlığı açsana hakkımda dava. Belgeyle delille konuşurum, hatalı üretim, yanlışlık her zaman olabilir ama önemli olan bunları tehditle, korkutmayla, sindirme politikasıyla bastırmak yerine akılcı ve kalıcı çözümlerle halledilmesidir.

14. Bu mesaj için teşekkür edenler:

gok ten
    Nereden
    Yurtdışı
    Rengi
    Yok

Belgelere dayansin, ok..ilk paylasim sizden gelsin
    Reg 17 de , arka koltuklarda her yolcu icin koltuk basi olma mecburiyeti ile ilgili kismi, ingilizce de olsa birada paylasirmisiniz?

sinan turgut
    Nereden
    İstanbul
    Rengi
    Titanyum Gri

1958 cenevre anlaşması her koltuğa kafalık diyorsa benim 1974 model alman malı vosvosumun orjinal koltuklarının hiçbirinde kafalık yoktu 1975 model renault 12 aracımızdada yoktu yıllar önce babamın hurda kanunu için aldığı ve 2005te hurdaya verdiği ilk sahibinden alınan hatta fransadan izmire gemi ile gelen 1971 peugeot 404 model araçtada hiç kafalık yoktu yani yoktu derken ön koltuklar da dahil hiç yoktu bu araçların hepsi 1958 sonrası üretimi

marka karalamıyosunuz anladım ama anlayamıyorum bu ne hırs ben size arka koltuk ortasında kafalık olmayan bi ton araba sayarım hemde en markalarını en babalarını sizin derdiniz fiatın koltukları bence diğer markalarıda inceleyin beğenmediğiniz punto euroNcap testlerinden 5 yıldız almış bi arabadır dikkatinizi çekerim

17. Bu mesaj için teşekkür edenler:

Engin Pişkin
    comanchee - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İstanbul
    Rengi
    Evo Metalik Beyaz
    Plaka
    34lüyüz biz
    Edilen teşekkür: 222

nedir bu linea düşmanlığı anlayamadım.almazsanız almayın zorla kimseye linea satmıyolar.tavsiye hükmündeki raporları düzenlemeleri amir hüküm gibi gösteriyorlar.bir çok aracın baz modelinde arka tarafta orta kısımda kafalık yok halep orada ise google burada.
    YENİ HYUNDAİ İ20 1,25 STYLE+PAN 1,25
    PUNTO EVO 1.4 FIRE ENGINE DUALOGIC METALIC EVO WHITE SKYDOM GÜZEL ARAÇTI MAZİDE KALDI

19. Bu mesaj için teşekkür edenler:

sinan turgut
    Nereden
    İstanbul
    Rengi
    Titanyum Gri

Alıntı comanchee Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    nedir bu linea düşmanlığı anlayamadım.almazsanız almayın zorla kimseye linea satmıyolar.tavsiye hükmündeki raporları düzenlemeleri amir hüküm gibi gösteriyorlar.bir çok aracın baz modelinde arka tarafta orta kısımda kafalık yok halep orada ise google burada.
    kaçırdığınız nokta bu beyfendi bi iki yıl önce linea ile kaza yapmış ve araçta pek hasar olmamasına karşın ön şöför koltuğu yamulduğu için bi arayış içine girmiş basında yer almış ve önüne gelen forumda yazıyor bilemiyorum belki iyi niyetlidir diye düşünüyorum ama bence bi beklenti içinde çünkü devamlı fiatın koltuğudur muhabbeti gidiyor.

21. Bu mesaj için teşekkür edenler: