Sayfa 1/2 12 SonSon
21 sonuçtan 1 ile 20 arası

Konu: Bravo 1.4 140 HP multiair'in motor yağı ile tjet'in motor yağı aynı mı?

Emre Demir
    coupant - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Ankara
    Rengi
    Yok
    Edilen teşekkür: 8

Standart Bravo 1.4 140 HP multiair'in motor yağı ile tjet'in motor yağı aynı mı?

Merhaba arkadaşlar. 1.4 motor 140 hp multiair 2011 model Bravo için yağ mobil1'in yağını kullanmak istiyorum.

Mobil1'in sitesine girince, hangi yağ sorgulamasından şu seçenekler çıkıyor.

1. Bravo 1.4i 16V (Bravo) (P) (2007-)
    2. Bravo 1.4i T-Jet (Bravo) (PT) (2007-)

Bunlardan birincisini seçince şu yağ çıkıyor.

Mobil 1 New Lifeâ?¢ 0W-40 | Mobil 1â?¢

Bunlardan ikincisini seçince de şu yağ çıkıyor.

Türkiye Mobilâ„¢ | Otomobil Motor Yağları | Mobil 1â„¢ ESP 0W-40

Bunlardan hangisini seçmek gerekiyor arkadaşlar. İkincisinde tjet yazıyor ama ilkinde de multiair yazmıyor.
    Konu coupant tarafından (09/06/2016 Saat 20:53 ) değiştirilmiştir.

Murat Kavruk
    MKavruk - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İstanbul
    Rengi
    Yok
    Edilen teşekkür: 253

Standart Cevap: Bravo 1.4 140 HP multiair'in motor yağı ile tjet'in motor yağı aynı mı?

Merhabalar Emre Bey, bakmış olduğunuz site aspx uzantılı, sizin baktığınız seçenek derinliği gözükmeden yağ seçim ana sayfası çıkıyour iki linkte de, ürün ismi ya da ekran görüntüsü vermenizi tavsiye ederim.

Emre Demir
    Nereden
    Ankara
    Rengi
    Yok

Standart Cevap: Bravo 1.4 140 HP multiair'in motor yağı ile tjet'in motor yağı aynı mı?

Gerekli düzeltmeyi yaptım hocam.

Murat Kavruk
    Nereden
    İstanbul
    Rengi
    Yok

Bakmanız gereken aracınızın ACEA kodu ve mümkünse fiat uygunluk kodu. esp olan c3 yanı dpf ıcın tasarlanmış. new life ta ise fiatın uc farklı uygunluk kodu bulunmakta. kullanma kılavuzunuz varsa ACEA ve fiat motor uyum koduna bakmanız mumkun mu?

İngiltere sitesinde önerilen selenia yağına baktım ACEA C3 çıkıyor bu arada: Fiat Engine oil

Zafer Han
    Ezeldenberi - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Adana
    Rengi
    Evo Granit Gri
    Plaka
    Evo 1.3 ss 75bg
    Edilen teşekkür: 617

Emre bey, castrol düşünürseniz sitesinde direk sizin aracın model seçeneği geliyor. Ve bu seçenek geliyor

modelType=bravo-1-4-turbo-multi-air-(2010-2011[/url])

Castrol EDGE 5W40 4 Litre 85c061 Fiyatı - Taksit Seçenekleri

Çıkıyor. Isterseniz castrola mail atabilirsiniz bu konuda çok ilgili bir kurum .
    Konu Ezeldenberi tarafından (09/06/2016 Saat 22:09 ) değiştirilmiştir.

Murat Kavruk
    Nereden
    İstanbul
    Rengi
    Yok

Zafer Bey, az önca castrole bakınca hangi edge 5w40 ı önerdiği yazmadığı için bahsedemedim. Aracın ACEA kodunu o nedenle istedim açıkçası. yabancı sıtelerde bu konuda bılgı ya da manual de bulamadım maalesef. Eğer c3 değilse kullanılabilecek yağ markaları çok artıyor. Verdığınız linkte 15tl ucuza yenı uretim edge 5w40 da var. aradaki farkı yaratan parametreler (API, ACEA sınıfları ve DPF gereklılığı) onemlı

Zafer Han
    Nereden
    Adana
    Rengi
    Evo Granit Gri
    Plaka
    Evo 1.3 ss 75bg

Murat Bey, 1.4 multiair motorda DPF ( dizel partikül filtresi) var mıdır? Yoksa castrol-edge 5w40 fiat in (FIAT 9.55535-S2 spesifikasyonlarını) Karşıladığını ayrıca yağın kutusunun arkasında belirtilmiştir.

Murat Kavruk
    Nereden
    İstanbul
    Rengi
    Yok

dpf olduğunu zannetmiyorum ustad) fiat 9.55535 s2 dışında m2, n2, z2 de var ama açıkçası ılerı teknolojı ıle Euro 6yı da karşılayacak sekilde uretilmis ıkı urunun 2011 uretımı (euro 5) bır motora servis suresi ıcerisinde her hangi birsey yapması mumkun değil. yalnızca merak ettığım ıcın Emre Bey'den öğrenmek ıstedim. Bu motorun yağ parametrelerini bulamamak garıbıme gitti, vesileyle öğrenmek ıstemistim.

Emre Demir
    Nereden
    Ankara
    Rengi
    Yok

Yağın parametreleri verdiğim linkte onaylar kısmında var.

Mobil 1 ESP 0W-40 aşağıdaki onay ve spesifikasyonları karşılar veya geçer
    ACEA C3
    API SM
    Fiat 9.55535-S2
    Mobil 1 ESP 0W-40 aşağıdaki imalatçı onaylarına sahiptir.
    BMW Longlife 04
    MB-Onayı 229,31
    MB-Onayı 229,51
    Volkswagen (Benzinli / Dizel) 502 00/505 00
    General Motors Service Fill dexos2™ (lisans numarası GB1A0917015)
    Mobil 1 ESP 0W-40, aşağıdakileri gerektiren uygulamalar için uygundur:
    API CF
    Opel GM-LL-A-025 / GM-LL-B-025

Murat Kavruk
    Nereden
    İstanbul
    Rengi
    Yok

Teşekkürle emre bey, ben aracınız için fiatın belirlediği parametreleri merak etmiştim. Gerek belirttiğiniz iki yağ, gerekse Zafer Bey'in belirttiği yağ aracınız için son derece yeterli olacaktır. Şimdiden hayırlı olsun. Teknik olarak detaya girmek ve içinizi rahatlatmak isterseniz aşağıdaki linkten yağların parametrelerini seçerek ağ grafiği ne ölçüde kapladıklarına bakabilirsiniz.

https://online.lubrizol.com/relperftool/pc.html

HALİL h@lil
    halilimo - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İzmir
    Rengi
    Beyaz
    Edilen teşekkür: 310

Kullanicilarin yorumlari icin bravo forumuna konuyu acin bence

Zafer Han
    Nereden
    Adana
    Rengi
    Evo Granit Gri
    Plaka
    Evo 1.3 ss 75bg

Fiat'ın resmi sitesinden kullanıcı kitabında 5w40 önerilmekte olduğunu gördüm. Sizinde belirttiğiniz gibi mobil1 0W40 nasıl oluyor da 5w40 yağın spesifikasyonlarını bire bir karşılar. Aynı sorgudan Castrol fiat in önerdiği 5w40 yağı öneriyor ve aynı spesifikasyonları karşılıyor ? Artı petronas bu multiair motorlar için ayrı bir yağının olduğunu buldum buyrun; bu yağ da yine 5w40

SELENIA ABARTH 5W40
    MultiAir Sistemi bulunan yüksek performanslı motorlar için formüle edilmiş tam sentetik yağ. Geliştirilmiş soğuk çalıştırma ve üst düzey viskozimetrik kararlılığı ile yüksek temizleme ve ayrıştırma gücü değişimler arasında en üst performans ve koruma düzeyleri sunar. Abarth ilişkisi Selenia ürünlerinin üstünlüğünün kanıtıdır.
    ÖZELLIKLER
    Selenia Abarth 5W-40, MultiAir sistemi bulunan motorlar için tam sentetik motor yağıdır. Motorun daha yüksek performans gereksinimlerini karşılama becerisine sahiptir.
    Yüksek sıcaklıklarda, yüksek kararlılık sağlar
    Özel Akma Noktası
    Yüksek performanslı motorlar için aşınmaya karşı mükemmel koruma
    Mekanik bileşenler arasında yüksek sürtünme azaltma
    Daha fazla motor performansı

Teknik özellikler
    APPROVAL ABARTH N°0102.

https://www.amazon.co.uk/Selenia-Pur.../dp/B00F75A1O8
    Konu Ezeldenberi tarafından (10/06/2016 Saat 04:19 ) değiştirilmiştir.

Murat Kavruk
    Nereden
    İstanbul
    Rengi
    Yok

Merhabalar Zafer Bey, sanırım (kesikli iletişimin doğası olarak forum sohbetlerini yanlış anlayabiliyorum) size katılıyorum Her hangi bir ürün özelliğine bakarken aradığım şeyi açıklarsam neden sohbete katıldığımı daha rahat ifade etmiş olurum. En büyük harfle yazan reklam, en küçük harfle yazan bilgi, yazmayan ise işin sırrıdır (eskilerin deyimiyle irfan). Kocaman 5w 40 benim için inanın pek bir anlam ifade etmiyor, arkadaki küçük yazan farklı sıcaklık viskozite değerleri önemli. API, ACEA ve üretici kodlarının karşılanması önemli olduğu kadar çoğunlukla sitelerde araştırınca göremediğimiz baz yağının özellikleri ise işin sırrı oluyor. Acizane; büyük harf tüketici ve teknik bilgiyi önemsemeyen ustaların bizleri kandırması için "hap", katkı kodları üreticilerin araçlarını optimize ettiği koşullar, baz yağının özelliği ise yağın kendi öz kalitesi ve kullanım süresini belirleyen en önemli parametre benim için. Fiat cahili birisiyim, multiair motoru hakkında en ufak bir bilgi sahibi değilim. Yağ parametrelerini öğrenerek detay bilgi sahibi olabilirim belki diye niyetlendim Emre Bey'i soru yağmuruna tutmadan, ama sanırım başarılı olamadım Emre Bey'e göndermiş olduğum linke bakma fırsatınız olduysa neyi merak ettiğimi farkedeceksiniz. Sağlıcakla..

Zafer Han
    Nereden
    Adana
    Rengi
    Evo Granit Gri
    Plaka
    Evo 1.3 ss 75bg

Üstatlar yukarıdaki örneklemelerim sakın yanlış anlaşılmasın.Sahsi olarak hiç kimseyi tenkit etmiş olmak istemem.Benim kafayı taktıgım nokta yağ üreticilerinin farklı vizkotedeki yağlarına nasıl oluyorda aynı spesifikasyonları birebir karşılıyor diyebilmleridir. (sadece parasal mevzular içindir).Ayrıca belirtmek isterim motor yağları hakkında detaylı bilgiye sahip biride değilim. Vede ne öğrenebildimse bu form sayesindedir. Teşekkürler.

Murat Kavruk
    Nereden
    İstanbul
    Rengi
    Yok

Zafer Bey, acizane Tük Petrol'de görüştüğüm arkadaşlardan öğrenmeye çalıştığım, baz yağın içerisine karşılık getirmek istediğiniz parametre (yağ spesifikasyonları olarak bildiğimiz) için uygun katkıyı katıyorsunuz. Yağ özelliği olarak pek çok parametre ve işaret vardır. Her birisi, o özelliği açıklayan devlet kuruluşu / enstitü ya da üreticilerin belirlediği ve üzerinde durduğu özellikler oluyor. Bir rakamla ifade edilen değerler son derece anlaşılır. Viskozitenin karşılığındaki rakamı anlamak kolay. İşin sırrı rakam/harf kombinasyonlarıyla ifade edilenleri anlayabilmek ve yağ tercihinde hangi işaretleme araç için önemli onu bilmek gerekiyor. Örnek vermek gerekirse; ACEA, avrupanın kabul ettiği bir numaralandırma ve A (normel benzin) B (normal dizel) E (ağır araç dizel) C ise yeni nesil dizel ve benzinliler (Euro 4 ile tanıştığımız egzoz çıktı dönüşüm işlemleri; 3 yollu katalizör (bizim konvertör dediğimiz) ya da dpf gibi). Ama yanlarında yazan numara ise yakıt tüketimi (5 serisi en iyi) ya da pistond birikme, yüzeyde film oluşturma kabiliyeti gibi diğer parametreleri içeriyor. Firmaların kodları ise uluslar arası diğer sınıflandırma sistemlerini de kullanarak daha karmaşık bir parametre ağı veriyor. Yani işler biraz karışıyor Örnek. Ford için M2C913-D ve M2C913-C yalnızca bir harf değil dpf'ye uyumlu olup olmadığını gösteren önemli bir parametre oluyor.

Eklediğim iki resme bakarsanız toplamda 7 parametrede (5w 40 gibi değerinin haricinde, şu gizli kapaklı kod sistemi olanlar ) yağ incelenebiliyor. İlk resim Türk Petrol HIZLAN T5 5w30 yağının parametresi. Ford Focus 1.6tdci 90bg araçta kullanabiliyorum çünkü araçta DPF yok (yani aftertreatment compatibility (işlem sonrası uygunluk) ihtiyacım yok). Bu yağda 5 farklı parametre var bu arada. Ama üreticilerin kodları incelendiğinde, ikinci resimdeki dexos2 gibi, tek başına 7 parametreyi de içerecek şekilde sonuç veriyor. Opel Astra 1.4T (katalitik konvertörle Euro5 motor için) araç için kullanılabilir.

Hafif karmaşık anlatmış olabilirim ama işin özü, araç için belirlenen parametreleri bildiğinizde bu parametrelerin detayına bakarak muadil yağı bulabilirsiniz. Grande Punto 1.4 8V aracım için Türk Petrol HIZLAN T7 5w40 yağı kullanıyorum, ve bu parametrelere bakarak tercih edebildim.
    <strong><i>Eklenmiş küçük resimler</i></strong><br/><br/> Eklenmiş küçük resimler

-tp_5w-30.jpg   -dexos2.jpg  
    Konu MKavruk tarafından (10/06/2016 Saat 14:08 ) değiştirilmiştir.

ix ixpitx
    ixpitx - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Manisa
    Rengi
    Beyaz
    Edilen teşekkür: 0

Fiat bravo kullanım klavuzunda benzinli araçlar için ACEA3 5w 40 yağ kullanılması öneriliyor. Not olarak ta bu değerlerden daha düşük yağ kullanımında multiair modülüne zarar verebileceğinden ve garanti kapsamına girmeyeceğinden bahsetmiş. anlaşılan Fiat 1.4 tjet yada 1.4 multiair için ACEA3 5w 40 tan daha düşük özelliklerde yağ kullanılmamalıdır. benim Fiat bravo multiair aracımda Selenia 5W-40 K Pure Energy yağ kullanıyorum.
    Şöyle de birşey var servisler bile 5w30 ACEA2 dizel yağı koyuyor siz siz olun servis bile olsa aracınızın ihtiyacının ne olduğunu araştırın bilin...

serdar bal
    serdarbal - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İstanbul
    Rengi
    Beyaz
    Plaka
    34DN1068

selamun aleykum bir sorum olucaktı bende de 2011 model 1.6 mjet bravo var motor yağı ne kullanmalıyım bazıları parteküllü yağ dıyor bazıları ıse 5,40 kullan partekül yok dıyor acıl cevap alabılırmıyım

Zafer Han
    Nereden
    Adana
    Rengi
    Evo Granit Gri
    Plaka
    Evo 1.3 ss 75bg

Serdar bey , fiatin sitesinden 2011 bravo kullanma kılavuzunda FIAT 9.55535- S1 spesifikasyonlarını karşılayan
    sentetik bazlı SAE 5W-30 yağ olarak belirtilmiştir. Yağ olarak düşünürseniz castrol magnatec 5w30 c2 bu spesifikasyonları karşılıyor.

Murat Kavruk
    Nereden
    İstanbul
    Rengi
    Yok

Alıntı serdarbal Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    selamun aleykum bir sorum olucaktı bende de 2011 model 1.6 mjet bravo var motor yağı ne kullanmalıyım bazıları parteküllü yağ dıyor bazıları ıse 5,40 kullan partekül yok dıyor acıl cevap alabılırmıyım
    merhabalar Serdar Bey, Zafer Bey'in belirttiği C2 sınıfı doğrudur, piyasada bulabileceğiniz en iyi f/p ürünü Total Quartz Ineo Ecs 5w30 4 Litre Motor Yağ Fiyatı

ix ixpitx
    ixpitx - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Manisa
    Rengi
    Beyaz

Alıntı serdarbal Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    5w30 ACEA3 özelliklerinde kullanılan yağ aracınız için uygundur.

Sayfa 1/2 12 SonSon