Sayfa 2/2 İlkİlk 12
32 sonuçtan 21 ile 32 arası

Konu: 100 bin Yag degisimi

Naklov Deniz
    PUNTOCU volkan1065 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Bartın
    Rengi
    Egzotik Kırmızı
    Edilen teşekkür: 1081

Standart Cevap: 100 bin Yag degisimi

aracınız kışın dışarıda kaldığını varysaalım gece soğuk - derecelere iniyor yazındayüksek ısı alında calışyor. Zincirde bulunan birleştirme sekmanları sürwekli hareket halinde olduğu için soğuk sıcak derken ağır devir yüksek devir altında calışırken illaki bu yıpranmalar karşsında kopabiliyor. 5 yıl para tuzağı diye bir şey değil aracın en fazla yıpranıp değiştireleceiği zaman aralığı olarak belirtilen bir süre. Yoksa sizin aracınız agarajdadarı fazla bir zorlamaya gelmediyse 25000 KM de gider. Servis aracın testlerindeki veriye göre işlem yapar.

Yasin GÖKDOĞAN
    occupyist - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Kocaeli
    Rengi
    Rock Siyah
    Edilen teşekkür: 55

Alıntı punto1414 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    yukarıda saydığınız işlemler ortalama ne kadar bilginiz varmı?
    özellikle aşağıdakiller;
    Alternatör kayışının değiştirilmesi.
    Klima kayışı kasnağının kontrolünün yapılması.
    Marş motorunun bakımı. Dişlisi ve rulmanının değişimi.
    MAP sensörü ve hava debimetresinin temizlenmesi.
    Turbo ve EGR valfi temizliği.
    Kızdırma bujilerinin takım halinde değiştirilmesi gerekiyor.
    Ömer Bey az önce Mobil Oto Servis'ten arandım. Söz konusu maddeler hakkında fiyat çalışması yapacaklar ancak telefondaki personel, triger zincirinin yıl bazında ömrünün dolduğu için değiştirilmesi gerektiğini söyledi ve diğer maddelerden birçoğu (EGR Valfi temizliği, hava debimetresi temizliği gibi) işlemleri kendilerinin yapamadıklarını ifade etti.

Bu noktada sanırım kendileri standart bakım olan motor, şanzıman, hidrolik yağı değişimi ve filtrelerin komple değişimi ile triger zincirinin değişimini yapabiliyorlar. Fiyat teklifi hazırlayıp geri dönecekler. Ben de dediğim gibi fiyat alınca buradan iletirim.

Bu arada bu kadar madde madde sıralı detaylandırmalar için de tebrik edildik

rifat erenler
    fluminense - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Muğla
    Rengi
    Işıltılı Siyah
    Edilen teşekkür: 53

Alıntı punto1414 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Aynen Yasin Beye katılıyorum.Bence 5 yıl olayı para tuzağı.Arabanın zinciri durduğu yerde nasıl eskiyor.Yağ olsa anlarım zamanla değerlerini ve görevini yitirebilir.Bana opel servisi 1.3 dizeller için ses gelmediği sürece değişim yok demişti.Ne kadar doğru onu bilemiyorum.
    Ömer kardeşim metal yorgunluğu denen bir olay var metalurjide,bence ozincie zamanla yoruluyor.Triger kayışı yada zinciri inanılmaz kuvvetlere maruz kalıyor hele hele tork değeri yüksek dizel motorlarda.Tam 5 yıl olmasa da ben 5 yılın çok geçirilmemesi taraftarıyım.ha 7-8 sene kopmadan giden toyota araç biliyorum ama şans işi biraz.Şansa bırakmamak lazım,yine de takdir sizde sayın arkadaşlar..

sinan turgut
    SinanTR - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İstanbul
    Rengi
    Titanyum Gri
    Edilen teşekkür: 421

bende renault9 vardı 20 yıllık arabaydı 2. sahibiydim 110 binde almıştım onlarda zincirli 155 binde sattım zincire bakılmadı bile yine amcamda renault 9 vardı oda sıfır alıp 350 binde sattı oda zincirini değiştirmedi o araçla bizimkilerin zincirin arasındaki zincir farkı neki bizimkiler kopuyo anlamıyorum bu forumda 30 binde zincir koptu diye konu var 200 binde zincir değişmeden kullananda var işyerinde fiorino var 265 binde 1 kez baskı balata değişti ama zinciri hiç değişmedi bana kalırsa biraz şans ama şuan piyasadada zinciri değişmemiş çokça yüksek km multijet motorlar var orjinal zincirle devam eden bu örnekleri göz önüne alınca servis bunu birazda para için istiyo gibi geliyo tam bi muamma
    G.Punto 2008 1,3 m.jet dynamic

m c
    benkimya - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Bursa
    Rengi
    Orleans Mavi
    Edilen teşekkür: 11

Arkadaslar. Bu zincir degisimi kaca mal oluyor. 144000km de aracim 2007 dizel 1.3 75hp.
    Fiyat olarak cesitli soylentiler var son zamanlarda degistiren yada guncel fiyatlari bilen var mi.
    Sadece zincir degismiyor anlasilan.
    Parca listesini ve iscilik maliyetini yazabilecek kimse var mi.

Yasin GÖKDOĞAN
    Nereden
    Kocaeli
    Rengi
    Rock Siyah

Alıntı benkimya Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Arkadaslar. Bu zincir degisimi kaca mal oluyor. 144000km de aracim 2007 dizel 1.3 75hp.
    Fiyat olarak cesitli soylentiler var son zamanlarda degistiren yada guncel fiyatlari bilen var mi.
    Sadece zincir degismiyor anlasilan.
    Parca listesini ve iscilik maliyetini yazabilecek kimse var mi.
    144.000 km.'desiniz. Aracınız 9 yaşında. Yetkili servise sorsanız eminim "abi sen ne yaptın? Normal değişim süresini yıl bazında 4 yıl geçtin." derler ve hemen değiştirirler ki henüz triger zinciri için fiyat alamadım ben de. Ancak 2010 yılı forum yorumlarında 600 TL., 2014 yılı forum yorumlarında 1.300 TL. gibi bir yetkili servis fiyatı yazıldığına göre herhalde bu yılda 1.500 TL. olur.

Şu detay da var; demek ki yıl bazında "5 yıl dolunca hemen değiştirin yoksa kopar" cümlesinin bir mantığı yok. Bu iş gerçekten km. ile alakalı sizin aracınıza bakılırsa kullanım kılavuzuna göre daha değişim için 16.000 km. yolunuz var. Ama yine kullanım klavuzuna göre 4 yıl gecikmişsiniz Bu arada 100.000 km. ve 120.000 km. periyodik bakımlarda rutin yağ ve filtre değişimleri dışında bir işlem yaptırdınız mı?

Yücel Babacan
    ybabacan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Rengi
    Yok
    Edilen teşekkür: 15

Arkadaşlar bende geçen sene triger değişimi ile ilgili Ankara Kavaklıdere yetkili servisi aradım. Ses yoksa değiştirmeye gerek yok dendi. Aracım 2006 GP 1.3 75BG. Km.si şu anda 117 binde.

HUAWEI G7-L01 cihazımdan gönderildi

m c
    Nereden
    Bursa
    Rengi
    Orleans Mavi

Merhaba
    Hocam aracin rutin bakimi yag hava filtresi mazot filtresi balata gibi degisiklikler hariinde bisey yaptirmadim. Ariza kaynakli sag salincak ve z rotlar degisti o kadar.
    Araci 2012 ocakta 80000km de aldim. Araci normal kullanirim oyle ucup kacmaya calismiyorim 75 hp dizelle. Belki sikistirmadigim icin iyi dayandi diyelim.

m c
    Nereden
    Bursa
    Rengi
    Orleans Mavi

Merhaba
    Hocam aracin rutin bakimi yag hava filtresi mazot filtresi balata gibi degisiklikler hariinde bisey yaptirmadim. Ariza kaynakli sag salincak ve z rotlar degisti o kadar.
    Araci 2012 ocakta 80000km de aldim. Araci normal kullanirim oyle ucup kacmaya calismiyorim 75 hp dizelle. Belki sikistirmadigim icin iyi dayandi diyelim.

Yasin GÖKDOĞAN
    Nereden
    Kocaeli
    Rengi
    Rock Siyah

Alıntı benkimya Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Merhaba
    O takdirde sizi kutluyorum. Hem triger zinciri değişim aralığının yıl bazında değil kullanım ve km. bazında önemli olduğuna güzel bir örneksiniz hem de rutin bakımlar dışında herhangi bir işlem yaptırmamış olmanızla özenli, dikkatli ve aracına değer veren bir sürücü olarak hepimize örneksiniz.

11. Bu mesaj için teşekkür edenler:

m c
    Nereden
    Bursa
    Rengi
    Orleans Mavi

Yanlis anlasilmasin punto bu kadar sorunsuz degil ama ekonomi amacli uretilen bir araci spor araba gibi kullanilmasinida sacma buluyorum.
    Gelelim yasadigim sikintilara
    1. Araci ilk aldigimda city arizasi verdi tanidik vasitasiyla ucretsiz degisti.
    2. Ilk aldigim zamanlarda egr bozuldu degistirdim
    3. Mars otomatigi arizasi verdi 150 tl tutmustu
    Yaklasik uc yildir oyle onemli bir ariza olmadi
    Gecen ay sinyal kolu degistirdim en son olarak.
    Sizinde belirttiginiz gibi dizeli usturuplu kullaninca normal kullaniciya omurluk arac olabilir

Yasin Aktem
    Yasinnn - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Bursa
    Rengi
    Yok
    Plaka
    16 rak 88
    Edilen teşekkür: 0

merhaba yeni konu açmamak için buraya sorayım dedim benim aracım 130.000de ve triger zincirinin değişip değişmediğini bilmiyorum, bir ustaya gösterdiğimde aracın motoru değişik çalışıyor demişti biraz araştırdım zincirin yaptığı sesin videosunu buldum benim araçta aynı böyle çalışıyor acaba zincir değiştirilmeli mi
    https://www.youtube.com/watch?v=y2DvxpuuF-I

Sayfa 2/2 İlkİlk 12