10 sonuçtan 1 ile 10 arası

Konu: Çok Yakma Sorunu

mustafa burak gök
    conywolker - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Ankara
    Rengi
    Granit Gri
    Plaka
    06EC3027
    Edilen teşekkür: 0

Karizmatik Çok Yakma Sorunu

Arkadaşlar merhaba,

2007 yarı otomatik LPG li aracımın normalden daha fazla yaktığını düşünüyorum,
    Yol bilgisayarı 12 nin altına inmiyor ne şehir içi nede şehir dışı,
    Şehir içi çok basan biri değilim ama şöyle birşey var 1,2 ve 3. viteslerde gaza çok hafif yüklenmemde anlık yakıt tüketimi direk 25 e çıkıyor başka araçlarda denedim (punto dışında) en fazla 13 14 falan oluyor,
    şehir dışında hızlı kullanan birisiyim 140 ın altına pek düşmem sizce hızlı gitmem bu kadar fark ettirirmi siz araçlarınızda ne ölçüyorsunuz acaba?
    Yol bilgisayarı ile normal kendim hesapladığım zaman da hemen hemen aynı çıkıyor,
    Sorun ne olabilir acaba aracı alalı 5 ay falan oldu çok fazla binmediğim için yaz aylarında ne yakıyor ona bişey diyemiyorum,
    Soğuklardan mı kaynaklıdır yoksa başka bir sıkıntımı var sizce nereden kaynaklanıyor olabilir?
    Yada neyi kontrol ettirmem gerekir?
    Cevaplarınız için şimdiden teşekkürler

sinan turgut
    SinanTR - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İstanbul
    Rengi
    Titanyum Gri
    Edilen teşekkür: 421

Standart Cevap: Çok Yakma Sorunu

soğuk+ kısa mesafe kullanıyosan oda etkiler yakıtı bence gazı fulle belli bi kilometrede tekrar fulleyip ne kadar yakıt alırsa ona göre tekrar hesap yapın yaptığınız kilometrede ne yakıyosa hesap yapıp kilometrede ne yaktığını bulursunuz
    G.Punto 2008 1,3 m.jet dynamic

mustafa burak gök
    conywolker - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Ankara
    Rengi
    Granit Gri
    Plaka
    06EC3027
    Edilen teşekkür: 0

Alıntı SinanTR Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    soğuk+ kısa mesafe kullanıyosan oda etkiler yakıtı bence gazı fulle belli bi kilometrede tekrar fulleyip ne kadar yakıt alırsa ona göre tekrar hesap yapın yaptığınız kilometrede ne yakıyosa hesap yapıp kilometrede ne yaktığını bulursunuz
    22-23 kuruş civarı yakıyor altına inmiyor ama daha fazla yaktığı oluyor tabi.

sinan turgut
    Nereden
    İstanbul
    Rengi
    Titanyum Gri

daha fazlasını bilmemde 22-23 kuruş bence çok iyi bi rakam daha altını yakan varsa gelsin araba kullanmayı yeniden öğretsin bana

Mert mert
    candmag - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Rengi
    Egzotik Kırmızı
    Edilen teşekkür: 7

benim manuel punto 25 kuruş yakıyor seninki yarı otomatik gene çok çok iyi yakıyor. Gaza anlık basmalarda yol bilgisayarındaki değerlere bakma. Asıl bakman gereken yer ortalama yakıt tüketimin kaç lt?

Hür General
    feyzullah - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Rengi
    Rock Siyah
    Edilen teşekkür: 653

Yol bilgisayarı lpgde gerçek verileri sunma noktasında bira yetersiz kalıyor. En doğrusu depoyu fullemek ve bağışladıktan sonra yine aynı depoyu fulleyip km.ye göre hesap yapılması. Ama dediğiniz gibi 140 altına düşmüyorsanız 20 kuruş ve üzeri anormal sayılmaz. Yüksek hızlarda şehir içi kadar fazla yakabiyor bizim araçlar.

sinan turgut
    Nereden
    İstanbul
    Rengi
    Titanyum Gri

son güncel hesabıma göre full şehiriçi dur kalk kısa mesafe kullanım+neredeyse hiç 5.vites atamıyorum 100km ortalamada 8,4lt ve max hız 14km hesabıma göre 34 kuruş yakmış kış şartlarında kullanımıma bağlı olarakta güzel bi rakam araç dizel 75hp 2008

Emrey Zorunlu
    Emre9110 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İstanbul
    Rengi
    Yok
    Edilen teşekkür: 9

Alıntı SinanTR Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    son güncel hesabıma göre full şehiriçi dur kalk kısa mesafe kullanım+neredeyse hiç 5.vites atamıyorum 100km ortalamada 8,4lt ve max hız 14km hesabıma göre 34 kuruş yakmış kış şartlarında kullanımıma bağlı olarakta güzel bi rakam araç dizel 75hp 2008
    Abi ben benimki çok yakıyo diyodum seninki benden daha çok yakıyormuş. Benim de 16 km ort hızla 520 km yol yaptım ışık yandı. 528,4 km de yakıt aldım 41 LT motorin aldı. 3.28 den almıştım hesapladım 0.255 TL yakıyordu. Yol bilgisayarı 7.9 gösteriyodu benim hesabıma göre 7.77 yakmış ortalama. Kısıklı da çalışıyorum seyrantepe de oturuyorum. 1. köprü trafiği sürekli dur kalk. Akşamda levent trafiğine takılıyorum malesef

Daha önce de bahsettiğim bi arkadaşımda 2012 model 1.3 dizel sedan aveo var. Bizdeki ile aynı motor 100 kg daha ağır olmasına rağmen 100 km de 1-1.5 lt kadar az yakıyor aynı yolda. Ben biraz daha agresif kullanıyorum ama bence en fazla 0,2-0,3 LT farkeder. Bence bizim araçlar biraz fazla yakıyor.

Yazında max 7,5 lt ortalamaya düşerim diye düşünüyorum.

EVO fire 1.4 8V LPG
    ethemyigit - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İstanbul
    Rengi
    Titanyum Gri
    Edilen teşekkür: 76

140 ın altına pek dusmeyen birisimiysiniz ?
    77bg aracla sureklı yokus aşağı dolaşıyor olmalısınız puntolar şehir ici pratik kullanım amaçlı üretilmiş araçlardır o hızlarda fazla yakar
    size beygir gücü yüksek ve 6 ileri bir araç lazım daha büyük motorlu o araçlar yüksek hızlarda puntodan daha az yakar
    bence yanlış araç seçimi yapmışsınız

sinan turgut
    Nereden
    İstanbul
    Rengi
    Titanyum Gri

Alıntı Emre9110 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Abi ben benimki çok yakıyo diyodum seninki benden daha çok yakıyormuş. Benim de 16 km ort hızla 520 km yol yaptım ışık yandı. 528,4 km de yakıt aldım 41 LT motorin aldı. 3.28 den almıştım hesapladım 0.255 TL yakıyordu. Yol bilgisayarı 7.9 gösteriyodu benim hesabıma göre 7.77 yakmış ortalama. Kısıklı da çalışıyorum seyrantepe de oturuyorum. 1. köprü trafiği sürekli dur kalk. Akşamda levent trafiğine takılıyorum malesef

Daha önce de bahsettiğim bi arkadaşımda 2012 model 1.3 dizel sedan aveo var. Bizdeki ile aynı motor 100 kg daha ağır olmasına rağmen 100 km de 1-1.5 lt kadar az yakıyor aynı yolda. Ben biraz daha agresif kullanıyorum ama bence en fazla 0,2-0,3 LT farkeder. Bence bizim araçlar biraz fazla yakıyor.

Yazında max 7,5 lt ortalamaya düşerim diye düşünüyorum.
    aramızda atla deve yok ben standart 15" teneke jantların yerine 16" 195 taban ve birazda offsetli jant koyunca biraz arttı yoksa aynı yolda 7,4-7,8lt arası geziniyodu bazen geceleri çıkıyorum 5,4 e kadar düştüğünüde gördüm sen az ben çok yakıyorumdan ziyade yol ve kullanmaya göre değişir arabalar ve içindeki motorlar aynı sen kısıklı seyrantepe arası yine mesafe olarak benim güzergahımdan çok çok uzun ben daha bazen arabanın hararet ibresi kalkmadan stop edip akşama kadar bırakıyorum olduğu yerde çoğu günde bu şekil kullanıyorum 5.vitesin yerini unutuyorum desem abartmam

ben ışığı beklemeden fullerim tekrar çeyreğe düştüğünde yakıt alırım fulleyip sayacı sıfırladığımda çeyrek depoda teneke jantta 585km yapmıştım ışığa düşene kadar 600km nin üzerine çıkar jantla ise 540km civarı yapıyorum bence iyi bi rakam fazlasıyla memnunum bunun yanına çok yakıyo dersem bisiklete binmem lazım