5 sonuçtan 1 ile 5 arası

Konu: 120 bin ağır bakım ve yapılanlar

ali uslu
    ehlibeyt - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Antalya
    Rengi
    Yağmur Gri
    Edilen teşekkür: 0

Konu 120 bin ağır bakım ve yapılanlar

Herkese merhaba arkadaşlar.2006 1.4 77hp aracıma 120 bin bakım için çok araştırma yaptım.Gözümüz gibi baktığımız arabalara neler yapılır aman bir eksik kalmasın diye.
    Sonuç olarak pek fazla detaylı bilgiye rastlamadım. Usta arayışlarına girmişken tanıdık birini buldum ve a'dan z'ye ne gerekiyorsa yap dedim.En az 5 sene bineceğim diye ekledim.
    Aracı aldığımda 80 bindeydi ve hiç ağır bakıma girmemişti.Daha önce götürdüğüm ustada sağlam gerek yok diye yapmamıştı. İlk defa ağır bakıma girdi ve yapılanlar aşağıdadır.

2 adet ön amartisör
    2 adet amartisör takozu ve bilyesi
    2 adet Z rotları
    2 adet salıncak
    Ön fren balatası
    Baskı balata-bilye set
    Triger seti
    Hava-yağ filtresi.
    ------------------------Bütün malzemeler opardır. Toplam 1050 TL.

Tornacı 30 TL ( Ne yapıldığını bilmiyorum)
    Motor yağı 4 lt 80 TL
    Şanzuman yağı 40 TL
    Rot ayarı-balans-1 patlak lastik tamiri,lastiklerin yer değişimi,1 jant düzeltme 80 TL
    Antifiriz 3 LT 30TL (Önce 10 yazmış sonra 30 yapmış.normalde 10 lira ama anlamadım)
    Termostat(Kalorifer ısıtmıyordu,petekler tıkalıydı ve uzun yolda hararet düşüyordu.Kapak açıkmış kapanmıyormuş falan) 100 TL
    Havalandırma hortumu 10 TL
    Kelepçe,sprey,su hortumu 30 TL
    Elektirikçi(Gösterge camı gevşemiş ses yapıyordu.Anlamadım ama bunu yaparken bütün gögüsü söktük temizlik yaptık dedi) 100 TL
    Tüpçü( gaz rölesi taktırdım ) 80 TL
    Ustalık 400 TL

---------------------TOPLAM 2 BİN TL ÖDEDİM.

Ön düzenci salıncakların şu an değişmesine gerek yok ama 5 6 ay sonra bunlar ölür gibi dedi değiştirdim.
    Kalorifer ısıtmıyordu,bir önceki usta direk degişim dedi. Bu usta orjinal malzemeymiş kıyamadım temizledim dedi.Şu an ısıtıyor.
    Benzin pompası daha önce arıza yapmıştı bende çin malı 30 liraya pompa almıştım.Çok ses yapıyordu ve benzin durduğu yerde bitiyordu sanki.O yüzden röle taktırdım.
    Gösterge camı artık ses yapmıyor fakat şimdi torpido başladı deli olacağım.
    polen filtresi değişmedi.10 liralık mal ama gerek yok yazın getir hem araca bakalım o arada değiştiririz dedi.
    Şu an sadece gaz filtreleri kaldı.Ya eksiklik derken bundan bahsediyorum işte.Adama gaz bakımını yaptır diyorum ama fitreleri unutuyor.
    --------------------------
    Araçta gözle görülür hissedilir farklar yaşadım.debriyaj pedalı inanılmaz hafif.araç eskisi gibi bağırmıyor ve yolda kayıyor sanki.Bu arada ustam triger kayışını gösterdi
    iyiki getirmişşin dedi hakkaten kopmak üzereymiş. Şu an sıkıntı yok gibi. Eksik kalan bir şey var mı arkadaşlar söyleyin hem yaptırayım hemde 120 bin bakımı için detaylı
    bilgi olsun.
    Ve son olarak fiyatlar normal mi?

ÖZKAN ÇAVUŞ
    ozkancavus5916 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Tekirdağ
    Rengi
    Titanyum Gri
    Edilen teşekkür: 163

Standart Cevap: 120 bin ağır bakım ve yapılanlar

fiyat gayet iyi full bakım yaptırmıssın

ALI ORS
    ORS15 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İstanbul
    Rengi
    Beyaz
    Edilen teşekkür: 257

bence de gayet iyi bakım yaptırmışsın, uzun süre tertemiz binersin inşallah.

Naklov Deniz
    PUNTOCU volkan1065 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Bartın
    Rengi
    Egzotik Kırmızı
    Edilen teşekkür: 1081

Fiyat normal yalnız triger için gerçekten geç kalmışsınız Benzinli yanı kayış olan araçlarda mutlaka 65000 km yaptıktan sonra ilk fırsatta değiştirilmelidir.

Salıncaklar öyle bir şeyki bir hafta önce sağlam iken bir hafta içinde bozulabilen bir şey. Amortisörler ve Z rotlar değiştimi otomatikmen onunda değişmesi gerek yoksa direksiyonda boşluk oluşuyor.

Gösterge camı için torpido komple sökülmez. Yüksek ihitmal o kısımda kronik ses yapan bir yer vardı gösterge panelinin üst şapkası o ses yapıyorsa elinizle kontrol edebilrisiniz.

Tornacı kampanaları taşlamaya ve Amortisor yaylarının değişimi için ücret almış olabilir.

3Lt antifiriz 30 Tl dir 10 Tl yanlış yazılmıştır.

Yazın aracınızın klima gazını kontrol ettirirken o sıradada polen filtresinide değiştirirsiniz. ustanın sökmek istememesi belkide çok gıcık bir yerde olmasından dolayıdır.

Aracın ön takım bakımını tirger bakımını yaptırmışsınız. Bu araca artık yapılacak şey güzel bir boya koruma kalmış benim görüşüm.

ali uslu
    ehlibeyt - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Antalya
    Rengi
    Yağmur Gri
    Edilen teşekkür: 0

Teşekkürler arkadaşlar. Gösterge cami ses yapıyordu. Hatta ses yaptığı zaman cama baskı uygulayınca kesiliyordu. Göstergelerin plastik aksamini yerine oturtamamislar ama çok az boşluk var ama sorun teşkil etmiyor.
    Aslında polen benimde işime geldi. Hem 15 lira zarar etmemiş oldum hemde yazın hem gazina baktiririm hemde degistiririm.ayrıca o zamana kadar 10-15 bin km yapacağım için rutin bakım yaptırırım.
    Şu an gördüğüm tek sıkıntı,baskı balata değişti ama viteste bir yumuşama olmadı.tam tersine eskiden kolay giren vites şimdi hareket halindeyken 1 ve 2 ye zor giriyor. Onu araştıracagim şimdi.
    Ve en önemli 2.sorun. devir 4500u geçtiği anda kayisların ordan sanki kayısın biri kopacakmis gibi ses yapıyor. Usta biraz kullan alisir dedi ama su an değişiklik yok.