10 sonuçtan 1 ile 10 arası

Konu: Hız Sabitleyici Kullanımı Hakkında Tecrübeler

hikmet çelik
    happy - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İzmir
    Rengi
    Yok
    Edilen teşekkür: 5

Standart Hız Sabitleyici Kullanımı Hakkında Tecrübeler

Değerli arkadaşlar;

Hız sabitleyicinin nasıl takılacağı hakkında forumda oldukça fazla bilgi var. Hız sabitleyici kullanırken nelere dikkat etmemiz gerektiği konusunda bilgi ve tecribeleriniz nelerdir? Mesela yağmurlu havalarda tehlikeli olabileceğiyle ilgili paylaşımlar gördüm araştırırken. Ya da ortalama olarak hangi devir bandında kullanmak önerilir? gibi konularda fikirleriniz nelerdir?

Fırat Özdeş
    cavalier79 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İstanbul
    Rengi
    Egzotik Kırmızı
    Edilen teşekkür: 68

Standart Cevap: Hız Sabitleyici Kullanımı Hakkında Tecrübeler

Islak zeminde kesinlikle kullanmak oldukça riskli ,
    Şehir içindede tavsiye etmiyorum , uzun sürüşlerde saat başı 15 dk manuele geçmenizi tavsiye ederim,
    Devir aracınızın kriterleri ve alacağınız yola bağlı bir durum.
    Benim aracım 95 Bg 6 ileri bu sebeple yol aşırı rampalı değil ise
    2700 Bandında ayarlama yapıyorum , rampalarda bayılmadan devam edebiliyorum
    mesala İstanbul Rize güzergahında 100 km ye ayarladım yaklaşık 2600 Devir civarına denk geldi yolda eğimsiz olduğundan ortalama 4,6 Lt ile 1300 Km yapabildim.

tayfun aydın
    tayfux - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İstanbul
    Rengi
    Yok
    Edilen teşekkür: 2123

şahsen hız sabitleyici aşığı biri olarak her zeminde kullandım bence kullana da bilirsin.. neden dersen ne yaparsan yap debriyaj fren neye basarsan bas zaten devreden çıkıyor. yeter ki ayağını sanki gaza basıyormuş gibi tetikte tut. yanma yuvalarına giden hava - yakıt karışımını minimum düzeyde ayarladığı için onun kadar da az yaktırmamız mümkün değil. hem yakıt az hem de ayağımız yorulmuyor. mükemmel bir buluş bence. uzun yolda hele ki 6.vites varsa değmeyin keyfime

Hür General
    feyzullah - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Rengi
    Rock Siyah
    Edilen teşekkür: 653

Kar ve buz dışında her türlü hava koşulunda kullandım. Hızım 45 km.'yi geçtiğinde direk açarım. Önemli ve esas olan hız sabitleyiciyi açtıktan sonra dieeksiyonda yayılıp kalmamak. Yakıt tasarrufu konusunda olumlu veya olumsuz etkilemesi bemim içim hiç önemli değil. Özellikle uzun yolda 120 km. hıza ayarladıktan sonra araba ok gibi gidiyor. Yokuşlarda oldukça iyi bir performans sağlıyor. Sanki motorun içerisinde gizlenmiş bir güç var ve cc bu gücü ortaya çıkarıyor gibi.

5. Bu mesaj için teşekkür edenler:

gok ten
    timbaz - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Yurtdışı
    Rengi
    Yok
    Edilen teşekkür: 503

Alıntı feyzullah Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Kar ve buz dışında her türlü hava koşulunda kullandım. Hızım 45 km.'yi geçtiğinde direk açarım. Önemli ve esas olan hız sabitleyiciyi açtıktan sonra dieeksiyonda yayılıp kalmamak. Yakıt tasarrufu konusunda olumlu veya olumsuz etkilemesi bemim içim hiç önemli değil. Özellikle uzun yolda 120 km. hıza ayarladıktan sonra araba ok gibi gidiyor. Yokuşlarda oldukça iyi bir performans sağlıyor. Sanki motorun içerisinde gizlenmiş bir güç var ve cc bu gücü ortaya çıkarıyor gibi.
    Yokus konusuna katiliyorum.. benden daha iyi gaz veriyor.. depoyu yakiti ayni kullanuyoruz ama )))
    Az egimde daha erken mudahele ediyor.. mersin antalya dalaman yolunda zevkli idi.. viraj sonrasi res tusu ile hizlaniyordum..

Yakit yola gore bazen fazla bazen az... Otoyol duz gorunse de duz degil vs..

7. Bu mesaj için teşekkür edenler:

hikmet çelik
    happy - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İzmir
    Rengi
    Yok
    Edilen teşekkür: 5

Benim uzun yol deneyimim olmadı ancak şehir içi boş yollarda 5. vites (1.3 mj 75 beygir ) punto evo ile düz yolda 85km hızla sabitledim. Yol düzken iyiydi ancak hafif yokuş yukarı olunca araba zorlandı. Anladım ki o devir yetmiyor biraz daha yüksek bir hızla sabitlemek gerek. Bir de o esnada debriyaja basıp vites düşürmek istedim ve araç gazı biraz gecikmeli kesti. sanki araba boştayken gaza basmışım gibi vınn diye ses geldi ve anlık devir yükselmesi oldu.

Bir de sorum olacak kullanıcı arkadaşlara. Araç belli bir hızda iken hız sabitleyici kolu çevirip + butonuna ilk basışımda cc aktif olmuyor ikincide aktif oluyor bu normal mi?

Hür General
    feyzullah - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Rengi
    Rock Siyah
    Edilen teşekkür: 653

Alıntı happy Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Benim uzun yol deneyimim olmadı ancak şehir içi boş yollarda 5. vites (1.3 mj 75 beygir ) punto evo ile düz yolda 85km hızla sabitledim. Yol düzken iyiydi ancak hafif yokuş yukarı olunca araba zorlandı. Anladım ki o devir yetmiyor biraz daha yüksek bir hızla sabitlemek gerek. Bir de o esnada debriyaja basıp vites düşürmek istedim ve araç gazı biraz gecikmeli kesti. sanki araba boştayken gaza basmışım gibi vınn diye ses geldi ve anlık devir yükselmesi oldu.

Bir de sorum olacak kullanıcı arkadaşlara. Araç belli bir hızda iken hız sabitleyici kolu çevirip + butonuna ilk basışımda cc aktif olmuyor ikincide aktif oluyor bu normal mi?
    CC açtığınız zaman varacağım yere kadar aynı hızda kalayım diyorsanız uygun devire sabitlemeniz gerekir. Eğer öyle yapmazsanız motor daralır, yorulur hatta 40-45 km. hızın altına düştüğünde devreden çıkar.

Serhan ÖZUĞURLU
    serhax - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İstanbul
    Rengi
    Beyaz
    Edilen teşekkür: 1

CC nerde taktırabiliriz ve fiyatı bilen arkadaşlar varmıdır acaba? 2013 pop mj

sinan turgut
    SinanTR - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İstanbul
    Rengi
    Titanyum Gri
    Edilen teşekkür: 421

Alıntı serhax Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    CC nerde taktırabiliriz ve fiyatı bilen arkadaşlar varmıdır acaba? 2013 pop mj
    kol ile birlikte montaj+aktivasyon ile birlikte 600 civarını buluyor
    G.Punto 2008 1,3 m.jet dynamic

cold blood
    alivepro - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Isparta
    Rengi
    Yok
    Edilen teşekkür: 40

CC kullanım rahatlığı güzel ancak devamlı tetikte olmak şartıyla, virajlarda çok dikkat etmelisiniz, viraja girdikten sonra yolda bir ıslaklık falan varsa savurabilir araba ki bende oldu, her zaman gittiğim güzergahta cc aktif hale getirdim hafif bir viraj vardı her zaman aynı hızla araç rahatlıkla girerken viraja tam viraj içinde yerlerin ıslak olmasından dolayı aracın arkası savurdu, araçta esp olduğundan toparladı durumu ancak benimde aklımı aldı açıkcası, çünkü fiatlardaki cc esp devreye girsin girmesin yada araç savursun yada savurmasın fren yada cc kolundan pasife çekmediğiniz sürece gaza basmaya devam ediyor. ama genel olarak büyük rahatlık hem sürücüyü yormuyor hemde yakıt tasarrufuna büyük katkısı oluyor, genelde yolun durumuna göre istanbulda devamlı cc kullanırım, daha istanbul içi 5lt /100 km üstünü görmedim cc sayesinde gaza çok dengeli basıyor.