Sayfa 4/5 İlkİlk 12345 SonSon
95 sonuçtan 61 ile 80 arası

Konu: FİAT YENİ SEDANI Aegea

Akif Şerifoğlu
    ASerifoglu - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Tekirdağ
    Rengi
    Orleans Mavi
    Plaka
    26 TE 098
    Edilen teşekkür: 47

Standart Ce: İşte Türkiye'nin en yerli otomobili " Ege "

Gayet normal yabancı olması. O işler öyle kolay mı. Her ne kadar yerli otomobil türküleri tutturulsada uzaktan yakından alakası yok kanaatimce. Yine motor ordan, sase burdan, kablo şurdan... Veyahut tamami ile italyan fiat malı her ne ise, topla burda parçaları sonra ne oldu; aa bak türkiyedeki fabrikanın kapısından çıkıyor, al sana yerli üretim araba Ne ürettin ki sen diye sorarlar adama bir kere. Kaç yıllık ar-ge çalışman var, ür-ge ? Ne yaptın ki...

Onun bunun taşeronluğunu yapmaktan başka birşey değil benim gözümde, ucuz işçilik, 2. 3. sınıf ülke mantığı...
    BeşiktAŞK

2007 Grande Punto Dynamic

Akif Şerifoğlu
    Nereden
    Tekirdağ
    Rengi
    Orleans Mavi
    Plaka
    26 TE 098

Tofaş CEO’su Cengiz Eroldu; " Biz Türk mühendislerle Türk tüketicilerin beklentisi doğrultusunda ilk kez bir otomobil geliştirdik. Daha önce ürettiğimiz modeller yurtdışında tasarlanan veya mevcut bir araçtan devşirilen otomobillerdi. Bu otomobil tamamen Türk mühendislerin ve Türklerin eseri. Motor ve şanzıman dışında yerlilik oranı yüzde 70’lere ulaştı. Artistik tasarımına da katkımız büyük. "

Dodge Dart... Bir göz atın bakalım tanıdık gelecek mi

Hangi Türk tükecilere sormuşlar acaba Ben ne servislerde böyle bir soru ile karşılastım, ne sosyal medya platformlarında, ne de yazılı veya görsel medyada. En başta dediğim gibi bol keseden atmaca...
    BeşiktAŞK

hüseyin doğan
    pegasus - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Tekirdağ
    Rengi
    Yok
    Edilen teşekkür: 11

göğsün teybi saran kısmı doğan slx gibi olmuş

Eklenti 32006

ali can
    boby - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Samsun
    Rengi
    Granit Gri
    Edilen teşekkür: 19

Standart Ce: FİAT YENİ SEDANI Aegea

Guzel araba.ciksinda gorelim.ozellikle HB yi merakla beklemekteyim

sinan turgut
    SinanTR - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İstanbul
    Rengi
    Titanyum Gri
    Edilen teşekkür: 421

toyota nın ceosuydu sanırım ülkemizi ziyaret ettiğinde adamın garip bulduğu bi soruya cevabı şu olmuştu

-siz yerli %100 yerli otomobil diye tutturdunuz ama biz toyotayı bile %100 japon olarak üretemiyoruz. demişti.

bence yanıldığınız şu arkadaşlar otomobilin %100 yerli değil markanın ve tasarlayanların %100 yerli olması almanların merso bmw audi gibi milli markaları varsa bizimde öyle olmalı fiat veya reno hepsini ülkemizde tasarlayarak yapsa ne olur ki gözümde değeri yok
    G.Punto 2008 1,3 m.jet dynamic

rifat erenler
    fluminense - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Muğla
    Rengi
    Işıltılı Siyah
    Edilen teşekkür: 53

Amortisörü,bilyası,motoru,salıncak rot ne varsa linea ile özdeş olacaksa..kalsın!!

Cenk Doğu
    Müzisyen cdogu - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Ankara
    Rengi
    Vals Mavi
    Edilen teşekkür: 977

Yahu ben de bu yerli otomobil merakını anlamış değilim. Eyvallah bak bu Aegea'daki montaj işine varım,hani parçalar gelsin,burda birleştirilsin,bu bile maliyette önemli bir faktör. Emin olun avrupai araçların TR'ye gelişi Aegea'nın burada monte edilmesinden pahalıdır.

Ama yerli araç üretme aşkı bambaşka bir şey,bir kere,motoru kendin üreteceksin. Ne gereği var? Adamlar on numara olanı yapmış zaten. Amerika'yı bir daha keşfetmeye gerek var mı ? Mercedes gibi bir Avrupa aracı dahi bugün Fransız Renault'tan Dci alıp geliştiriyor,koyuyor arabasına deli gibi de ekmeğini yiyor. Ne gereği var kendi sorunlu dizel motorunu piyasaya sürekli sunmaya? Kim alır? Kimse. Neden? Zamanında büyük hacim tutkusu varken yapmışsın 2.0 dizeli,sonra hiç kimse rağbet göstermemiş,gösteren de servis,sanayi yolundan ayrılmamış. Ee? Fransız yapmış,italyan yapmış,300 bin kilometre motora anahtar değdirmiyorsun. Neden ısrar edip bir sorun ve maliyet silsilesine giresin ki?

İşi milliyetleştirmemek lazım. Yerli araç yaparsın yapmasına ama nasıl yaparsın? Arıza yapar mı? Müşteriyi üzer mi? Ömrü kaç bin kilometredir? Bunlar uzun vadede masraf ve araştırma gerektiren şeyler. Bu maliyeti de kaldırmak her yiğidin harcı değildir. Aha görüyorsunuz haberlerde,faytondan bozma karosere adam motor yapmış,emek vermiş eyvallah. Ama diyor ki 'başbakanımız yerli araba istemişti,yaptık'. Lan hadi koy o zaman seri üretime,devlet te sana destek versin. Kim alır ? Kimse almaz. Anca deli gibi yerli malını savunan adam alır,bir de devlet büyükleri alır koleksiyon olsun diye. O kadar,belki bi müze koyar hani yüzde yüz yerli araç diye,'devrim' misali. Onun dışında,VW hastası,BMW Mercedes hastası adama aldıramazsın o arabayı. Tecrübe yok çünkü,alan 3-5 kişi de oturup seninle tecrübesini paylaşmaz. Paylaşan da bin pişman olur bence.

Ben Aegea'yı çok beğeniyorum. Ve italyan markası altında çıkması da eminim daha iyidir. Prestij önemli şey. Yeni,sıfırdan üretilen,tecrübesiz yerli malını almaktansa,yılların tecrübesine sahip,iyi kötü bir geçmişi olan italyan markasından araç almayı tercih ederim. İsterse Fransız olsun,ister Alman,ister İtalyan,hiç fark etmez. Paramın karşılığını verecekse bitmiştir o iş.
    2006 Fiat Grande Punto 1.4 Fire Active Vals Mavi
    2008 Peugeot 2.0 HDi Gümüş Gri
    2013 Nissan Qashqai 1.5 dCi Platinum Sedefli Beyaz

Punto Forum - www.grandepuntotr.com

8. Bu mesaj için teşekkür edenler:

Çağatay Koçak
    fawori - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Ankara
    Rengi
    Evo Gri
    Edilen teşekkür: 221

yerli oto diye tutturanlar pahali makam araci mersolardan inip ulkemizde uretilen bir araca binse bir yerleri mi eksilir ornegin fluance civic linea ne olu yani sorana da ulkemde uretiliyor dersin yani yarin yapsak o otoyu kiytirik bir genel mudurun altinda goremezsin emin ol sanada ithalle ayni paraya satar

osman yağmur
    messi78 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Ankara
    Rengi
    Kar Beyaz
    Edilen teşekkür: 111

Alıntı cdogu Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Yahu ben de bu yerli otomobil merakını anlamış değilim. Eyvallah bak bu Aegea'daki montaj işine varım,hani parçalar gelsin,burda birleştirilsin,bu bile maliyette önemli bir faktör. Emin olun avrupai araçların TR'ye gelişi Aegea'nın burada monte edilmesinden pahalıdır.

Ama yerli araç üretme aşkı bambaşka bir şey,bir kere,motoru kendin üreteceksin. Ne gereği var? Adamlar on numara olanı yapmış zaten. Amerika'yı bir daha keşfetmeye gerek var mı ? Mercedes gibi bir Avrupa aracı dahi bugün Fransız Renault'tan Dci alıp geliştiriyor,koyuyor arabasına deli gibi de ekmeğini yiyor. Ne gereği var kendi sorunlu dizel motorunu piyasaya sürekli sunmaya? Kim alır? Kimse. Neden? Zamanında büyük hacim tutkusu varken yapmışsın 2.0 dizeli,sonra hiç kimse rağbet göstermemiş,gösteren de servis,sanayi yolundan ayrılmamış. Ee? Fransız yapmış,italyan yapmış,300 bin kilometre motora anahtar değdirmiyorsun. Neden ısrar edip bir sorun ve maliyet silsilesine giresin ki?

İşi milliyetleştirmemek lazım. Yerli araç yaparsın yapmasına ama nasıl yaparsın? Arıza yapar mı? Müşteriyi üzer mi? Ömrü kaç bin kilometredir? Bunlar uzun vadede masraf ve araştırma gerektiren şeyler. Bu maliyeti de kaldırmak her yiğidin harcı değildir. Aha görüyorsunuz haberlerde,faytondan bozma karosere adam motor yapmış,emek vermiş eyvallah. Ama diyor ki 'başbakanımız yerli araba istemişti,yaptık'. Lan hadi koy o zaman seri üretime,devlet te sana destek versin. Kim alır ? Kimse almaz. Anca deli gibi yerli malını savunan adam alır,bir de devlet büyükleri alır koleksiyon olsun diye. O kadar,belki bi müze koyar hani yüzde yüz yerli araç diye,'devrim' misali. Onun dışında,VW hastası,BMW Mercedes hastası adama aldıramazsın o arabayı. Tecrübe yok çünkü,alan 3-5 kişi de oturup seninle tecrübesini paylaşmaz. Paylaşan da bin pişman olur bence.

Ben Aegea'yı çok beğeniyorum. Ve italyan markası altında çıkması da eminim daha iyidir. Prestij önemli şey. Yeni,sıfırdan üretilen,tecrübesiz yerli malını almaktansa,yılların tecrübesine sahip,iyi kötü bir geçmişi olan italyan markasından araç almayı tercih ederim. İsterse Fransız olsun,ister Alman,ister İtalyan,hiç fark etmez. Paramın karşılığını verecekse bitmiştir o iş.
    Amaç yerli üretimi desteklemek, sanayiileşmek ve istihdamı sağlamaktır. Amaç katma değer üretim sağlamak kendi insanını bu konuda uzmanlaştırmak ve Türkiye'nin en büyük kanayan yarası olan CARİ AÇIĞI en aza indirmektir. Yurtdışından parça getirip ülkende montaj yapmak ülkende birşey üretilmemesi demek üstüne kendi işçini yurtdışındaki para babalarına ucuz işgücü olarak köleleştirmek demektir.

Sayın Cumhurbaşkanımızın bu konudaki tutumunu sonuna kadar desteklemekteyim. Keza bu ülkenin Devrim adında o şartlardaki dünya standartlarına uygun araç yapmış mühendisleri var. Siyasi kaygılardan ötürü o araç seri üretime geçirilmedi belki de kirli oyunlarla geçirilmek istenmedi(dış faktör)

Bu ülkenin para babaları elini cebine atmadan ucuz işgücünü kullanarak bu halkı artık sömürmemeli. Size aşılanmış olan aşağılık psikolojisinden artık kurtulunuz. Ben eminim ki ciddi planlamalar yapılarak devlet desteği ile tam olarak %100 yerli otomobil üretilebilir. Yeter ki yatırım yapacak insan olsun. Adım gibi eminim üretilen o otomobile de bu ülke vatandaşları sahip çıkacaktır.

11. Bu mesaj için teşekkür edenler:

Cenk Doğu
    Nereden
    Ankara
    Rengi
    Vals Mavi

Alıntı messi78 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Amaç yerli üretimi desteklemek, sanayiileşmek ve istihdamı sağlamaktır. Amaç katma değer üretim sağlamak kendi insanını bu konuda uzmanlaştırmak ve Türkiye'nin en büyük kanayan yarası olan CARİ AÇIĞI en aza indirmektir. Yurtdışından parça getirip ülkende montaj yapmak ülkende birşey üretilmemesi demek üstüne kendi işçini yurtdışındaki para babalarına ucuz işgücü olarak köleleştirmek demektir.

Sayın Cumhurbaşkanımızın bu konudaki tutumunu sonuna kadar desteklemekteyim. Keza bu ülkenin Devrim adında o şartlardaki dünya standartlarına uygun araç yapmış mühendisleri var. Siyasi kaygılardan ötürü o araç seri üretime geçirilmedi belki de kirli oyunlarla geçirilmek istenmedi(dış faktör)

Bu ülkenin para babaları elini cebine atmadan ucuz işgücünü kullanarak bu halkı artık sömürmemeli. Size aşılanmış olan aşağılık psikolojisinden artık kurtulunuz. Ben eminim ki ciddi planlamalar yapılarak devlet desteği ile tam olarak %100 yerli otomobil üretilebilir. Yeter ki yatırım yapacak insan olsun. Adım gibi eminim üretilen o otomobile de bu ülke vatandaşları sahip çıkacaktır.
    Birincisi,bana aşağılık duygusu veya aşağılıkla ilgili tek bir cümle kurmaya sizin hakkınız yoktur. Haddinizi bilerek konuşmanızı tavsiye ederim.

İkincisi,yerli üretim manyaklığı sonuçsuz bir rüyadan ibarettir. 0'dan araç yapmak eskiden olsa karlıydı. Artık değil. Bu kadar girişimci de gerizekalı değil ki bu işe girmiyor.

Son olarak,o araca elbetteki vatandaş sahip çıkacaktır. Ancak kesinlikle ucuz olmayacak,aksine maliyeti bir aracın ithalatından çok daha pahalıya gelecektir. Ar-ge,Ür-ge denen şeyler hiç ucuz ve kolay şeyler değildir.

Tekrar soralım,sizce yüzbinlerce kilometre gidebileceğine emin olduğunuz,tecrübeli bir motoru mu kullanmak istersiniz yoksa 0'dan yeni yapılmıs araca binip olabilecek en ufak sorunda şikayet sayfası doldurmayı mı? Milliyete vurmadan ilk seçeneği tercih etmeniz daha karlı olur.

Tekrar söylüyorum. Ben asker torunuyum.Benim dedelerim,amcalarım bu vatana asker olarak yüksek makamlarda hizmet etmişlerdir. Sizin demeniz ile veyahut başkasının aşılamasıyla kimse bana aşağılık duygusu hissettiremez. Realist düşünüp günümüz koşullarına bakarsanız Cumhurbaşkanınızın esasında bir rüyada yüzdüğünü ve 0'dan araç üretmenin hiç karlı bir iş olmayacağını görürsünüz.

13. Bu mesaj için teşekkür edenler:

Ziya ziya
    arenas - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İstanbul
    Rengi
    Tekno Gri
    Edilen teşekkür: 346

Bu memleketin yerli otomobil sevdası, aynı Afrikalı siyahi atletlere Türk mayosu giydirip koşturmaktan öteye geçemeyecek bi sevdadır. Çünkü bizde ar_ge ye ayıracak vakit yok,kısa vadede, her zaman, birileri kazanana kadar seçim var. Bunlar da seçim öncesi vaatler, yerseniz...

Akif Şerifoğlu
    Nereden
    Tekirdağ
    Rengi
    Orleans Mavi
    Plaka
    26 TE 098

İlk paragrafta bahsettiğiniz istihdamı sağlamak için gökten zembille indirip otomobil fabrikası kurulmasına gerek yok. Elde avuçta olan firmaları 1 senelik karları bedeline satmamak, çiftciliği hayvancılığı baltalamamak daha doğru ve gerçekçi adımlar olur. Zira cari açığı kapatmak anlamında da dışardan saman almamak bile çok daha makul bir adım bence.

Sonrasında bahsettiğiniz Cumhurbaşkanı'nın tutumuna gelince, ne kadar uzun bir dönemdir bu yönetim altında olduğumuzu siz benden daha iyi biliyorsunuz anladığım kadarıyla, peki bahsettiğiniz o tutum adına ne oldu senelerdir? Her seçim dönemi ha seneye ha 2 seneye ha yılbaşına vaatlerinden başka ne gördünüz yerli otomobil üretimi adına? Bahsettiğiniz Devrim projesi alınıp bir kere kalem oynatıldı mı ? Merak içerisindeyim?

Son olarakda sözlerinizi seçerken biraz daha özen göstermeniz gerekli.

Kimsenin burda devlet düşmanı olduğunu sanmıyorum, fakat boş hayaller, gereksiz icraatler ülkeyi ileri değil malesef geri götürür.
    BeşiktAŞK

16. Bu mesaj için teşekkür edenler:

Çağatay Koçak
    Nereden
    Ankara
    Rengi
    Evo Gri

arkadaslar gidin marketten bir paket mercimek alin ustune bakin ithal urun mensei kanada yazar durum bu otobilin yerlisi dedik ama samanin bile ithali geliyor

18. Bu mesaj için teşekkür edenler:

osman yağmur
    Nereden
    Ankara
    Rengi
    Kar Beyaz

Alıntı cdogu Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Birincisi,bana aşağılık duygusu veya aşağılıkla ilgili tek bir cümle kurmaya sizin hakkınız yoktur. Haddinizi bilerek konuşmanızı tavsiye ederim.

İkincisi,yerli üretim manyaklığı sonuçsuz bir rüyadan ibarettir. 0'dan araç yapmak eskiden olsa karlıydı. Artık değil. Bu kadar girişimci de gerizekalı değil ki bu işe girmiyor.

Son olarak,o araca elbetteki vatandaş sahip çıkacaktır. Ancak kesinlikle ucuz olmayacak,aksine maliyeti bir aracın ithalatından çok daha pahalıya gelecektir. Ar-ge,Ür-ge denen şeyler hiç ucuz ve kolay şeyler değildir.

Tekrar soralım,sizce yüzbinlerce kilometre gidebileceğine emin olduğunuz,tecrübeli bir motoru mu kullanmak istersiniz yoksa 0'dan yeni yapılmıs araca binip olabilecek en ufak sorunda şikayet sayfası doldurmayı mı? Milliyete vurmadan ilk seçeneği tercih etmeniz daha karlı olur.

Tekrar söylüyorum. Ben asker torunuyum.Benim dedelerim,amcalarım bu vatana asker olarak yüksek makamlarda hizmet etmişlerdir. Sizin demeniz ile veyahut başkasının aşılamasıyla kimse bana aşağılık duygusu hissettiremez. Realist düşünüp günümüz koşullarına bakarsanız Cumhurbaşkanınızın esasında bir rüyada yüzdüğünü ve 0'dan araç üretmenin hiç karlı bir iş olmayacağını görürsünüz.
    "Aşağılık" kelimesi şahsınızla ilgili değil psikolojide var olan bir terimdir. Buradan kastım kesinlikle şahsi değil kendini başka birinden alçakta ve işe yaramaz şekilde görmektir. Yanlış anlaşıldıysam kusuruma bakmayın.

Girişimci gerizekalı değil elbette kısa dönemde kar edebilir mi ona bakıyor. Ancak uzun vadede çok daha fazla kazanacaktır. İş elini taşın altına koymak çok daha büyük yatırım yapmaktır. E tabi bu da kolay bir iş değil uzun bir zaman dilimi gerekiyor.

Parçaların yüzde yüzü yerli üretim yapılırsa emin olun yurtdışındaki araçlardan çok daha ucuza (seri üretimde) mal edilip satılabilir.

Son yazdığınıza ise en iyi örnek ülkemizin milli savunma sanayiinde yaptıkları atılımlardır. İnternetten araştırırsanız yerli üretim Fırtına Topları, Atak helikopteri ve Tankımız hakkında çarpıcı bilgilere ulaşabilirsiniz. Ar-ge nin tamamı yerli mühendisler tarafından yapıldığını söylememe gerek yoktur sanırım. Halbuki ne gerek var değil mi yurtdışında bunlarda üretiliyordu Savunma Sanayiinde bunları başarabilen bir ülke neden kendi otomobilini üretemesin ?

osman yağmur
    Nereden
    Ankara
    Rengi
    Kar Beyaz

Alıntı ASerifoglu Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    İlk paragrafta bahsettiğiniz istihdamı sağlamak için gökten zembille indirip otomobil fabrikası kurulmasına gerek yok. Elde avuçta olan firmaları 1 senelik karları bedeline satmamak, çiftciliği hayvancılığı baltalamamak daha doğru ve gerçekçi adımlar olur. Zira cari açığı kapatmak anlamında da dışardan saman almamak bile çok daha makul bir adım bence.

Sonrasında bahsettiğiniz Cumhurbaşkanı'nın tutumuna gelince, ne kadar uzun bir dönemdir bu yönetim altında olduğumuzu siz benden daha iyi biliyorsunuz anladığım kadarıyla, peki bahsettiğiniz o tutum adına ne oldu senelerdir? Her seçim dönemi ha seneye ha 2 seneye ha yılbaşına vaatlerinden başka ne gördünüz yerli otomobil üretimi adına? Bahsettiğiniz Devrim projesi alınıp bir kere kalem oynatıldı mı ? Merak içerisindeyim?

Son olarakda sözlerinizi seçerken biraz daha özen göstermeniz gerekli.

Kimsenin burda devlet düşmanı olduğunu sanmıyorum, fakat boş hayaller, gereksiz icraatler ülkeyi ileri değil malesef geri götürür.
    Çiftçilik konusunda haklı olabilirsiniz. Ancak cari açığı yurtdışına portakal ve elma satarak kapatma düşüncesindeyseniz yanılıyorsunuz. Yurtdışından ithal edilen en büyük kalemlerin 2.si otomobil ve parçalarıdır sanırım. 1.si de enerjidir diye tahmin ediyorum

Devlet hiçbir zaman otomobil fabrikası kurup otomobil yapıp satmaz. Bunun dünyada örneği var mıdır bilmem. Devlet özel sektörü teşvik edici konumdadır. Bu konuda destekleyici önlemler alır. Sayın Cumhurbaşkanımız'da bunu yapmak istiyor. Bu konuda fikirleri sorulduğu zaman açık açık söylüyor. Destekleriz diyor daha ne denilsin.

Bu dediklerim emin olunuz ki boş hayaller değil. Siz istemez misiniz Türk malı araçlara binmeyi. Ucuz ucuz alıp güvenli bir şekilde kullanmayı. Ülkemizdeki yabancıyı övme sevdası oldukça bu dediklerimin gerçekleşme olasılığına sizde inanmıyorsunuz ki ne diyeyim

Evren .
    Evren_c - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İzmir
    Rengi
    Beyaz
    Edilen teşekkür: 403

yerli üretim Fırtına Topları, Atak helikopteri ve Tankımız hakkında çarpıcı bilgilere ulaşabilirsiniz. Ar-ge nin tamamı yerli mühendisler tarafından yapıldığını söylememe gerek yoktur sanırım.
    Konuyla alakası yok ama bunlar %100 yerli değil. Arge'nin tamamı yerli mühendislerce yapılmıyor. Örneğin Atak projesi İtalyanlarla ortak yapıldı. Yıllardır İtalya'ya gidip geliyor mühendisler.

Sıfır tecrübe ile Atak gibi bir helikopteri üretemezsiniz.

Bir de genel olarak yorumumu yazayım;

Aracın %100'ünü Türkiye'de üretsek dahi araç montajında kullanacağımız robotlar, elektronik ekipmanlar, yazılımlar ve daha aklıma gelmeyen tonla araç gereç tarafımızca üretilmediği için teoride zaten %100 yerli üretim yapmış olmayacağız.

Diyebilirsiniz ki Amerikalılar da Çin'de üretim yaptırıyor ya da ithal malzeme kullanıyor. Bu tamamen işin finansal boyutuyla alakalı. Onlar bizim gibi "üretemedikleri" için değil, ucuz olduğu için bunu tercih ediyorlar. Biz üretim yapan (otomotiv açısından) bir ülke değiliz, montajcıyız.

%100 yerli otomobil yapmak ticari açıdan da mantıksız. Çünkü en basitinden araçta kullanılan bir civata bile nalburdan alınan alelade bir civata değil. Bunların her biri testlere sokuluyor, belli şartlar altında belli zorlanmalara dayanacak şekilde üretiliyorlar. Bunların hepsinin tek tek test edilmesi, kimbilir kaç tane prototip üretilmesi, bunların testlere sokularak heba edilmesi, zilyon tane daha üretilip milyon tane teste sokarak nihai tüketiciye sunulacak hale gelmesi lazım. Sertifikalar almaları lazım.

Takdir edersiniz ki bu iş kolay değil. Ekonomik açıdan da verimli değil. Öte yandan 1800'lü yıllardan beri üretim yapan diğer ülkeleri yakalamak şu noktadan sonra imkansıza yakın. Onun için bence bizim yapmamız gereken toptan bir araç yapmaktansa nokta atışı yaparak başka konulara eğilmek. Örneğin pil yapmak, spesifik olarak bir motor parçası üretmek vb.

Abartılı bir örnek olacak ama biz daha bisiklet üretemezken derin uzay teleskobu falan üretmeye çalışıyoruz.

Bu yüzden hükümetin "%100 yerli yapacağız" demesi bana alkış toplamak için yapılan bir şovdan öte gelmiyor.

22. Bu mesaj için teşekkür edenler:

Çağatay Koçak
    Nereden
    Ankara
    Rengi
    Evo Gri

atak helikopteri konusunda google yazin agusta westland t-129 DİYE yerli mi degil mi kendiniz ogrenin

Cenk Doğu
    Nereden
    Ankara
    Rengi
    Vals Mavi

'AgustaWestland, İtalyan helikopter tasarım ve üretim şirketidir.' Wikipedia'dan alıntı.

'T-129 ATAK, ATAK programı çerçevesinde Türk Silahlı Kuvvetleri için Türkiye'nin coğrafi ve iklim koşullarına göre tasarlanan, TUSAŞ ve AgustaWestland ortak üretimi taarruz ve taktik keşif helikopteri.' Bu da Wikipedia'dan alıntı.

Ek olarak Evren hocam benim demek istediğim her şeyi kelimesi kelimesine dökmüş. 0 tecrübe ile araç üretimi yapmak kolay bir şey değil. Ülkende zaten milyonlarca araba var. Trafikten de geçilmiyorken yerli otomobil rüyasına teşvik trafikte kaosu getirir.

Henüz Türkiye'mizde montajlanan araçların dahi güvenliğinden şikayet ediyorken,%100 Yerli araca,yürüyen tabut gözüyle bakar bu millet. Haksız da olmaz. Bakın yapılmaz demiyorum,gayet tabii yapılır ancak yapılacak üretim bandı,kullanılacak edevatlar,transportasyon süreçleri vs. hepsi dışa bağımlı olacak. İtalyan Punto'sunu Tofaş dağıtıyor diye Şahin muamelesi gören araçlarımız var,Türk malı'nı nasıl kullandıracaksın? Akıl karı değil. Ben de çok isterdim,ama Evren hocamın da dediği gibi 1800 hatta daha öncesi üretimlerine seri olarak başlayan şirketlerin yanında,henüz daha 1 kilometre gitmemiş,motor ömründen,yedek parçasından,güvenliğinden ve donanımından bi'haber bir araç koyulur halkın önüne ve deli gibi zarar edilir.

Yukarıda 'Yerli üretim araca binmek istemez misiniz?' diye sormuş bir abimiz,hayır istemem. Pazarda 50bin liranın altında araç kalmamış,bizim para sevdalıları yerli aracı bile dolar kurundan satarlar zaten,ya da hadi 'avrupa ülkesiyiz' euro. Ne anladım yerliliğinden?

Ancak şöyle olsa olur,ortak platformda anlaşılır,tıpkı Fiat ve PSA'da olduğu gibi,Fiorino gibi yani,ortak platform bir araca girilir,ortaklık ile yürütülür. Fifti Fifti yerli dersin,ülkende fabrikan çalışır,ekonomin gelişir,istihdam sağlarsın. Daha sonra edindiğin tecrübelerle,kendi prototiplerini geliştirirsin,olamaz mı? Olabilir. Citroen'den ayrılıp kendi başına marka olan DS gibi..

SAYIN Cumhurbaşkanı derya deniz rüyalarda yüzebilir,ki bayadır yüzüyor zaten,bunların hepsi,erken seçim öncesi reklamlarıdır. Ve ancak billboard'larda yazacak slogan olabilir,ondan öteye de geçemez.

Ek olarak Fırtına Topları'nın güvenlik ve altsistemlerinin bir kısmı Güney Kore'li Samsung'tan alınıyor uzun yıllardır. Bunlar dışında yerli üretim. Ama o da tamamen yerli değil.
    Konu cdogu tarafından (29/08/2015 Saat 02:41 ) değiştirilmiştir.

25. Bu mesajı için 2 kişi cdogu'ye teşekkür etti:

selçuk kırış
    selcukkrs - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İstanbul
    Rengi
    Titanyum Gri
    Plaka
    34GIR60
    Edilen teşekkür: 4

beyler iç tasarımı böyleimiş konsol bence mükkemmel... direksiyon kısmına bayıldım
    ѕαdece cαмιαr değιι; нαyαтıм ғιιм

osman yağmur
    Nereden
    Ankara
    Rengi
    Kar Beyaz

Lafı uzun uzadıya uzatmak istemiyorum. Şahsım İktisat mezunuyum doktoram da bunun üstüne. Bu projenin ülkeye neyi getirip neyi götüreceğini emin olsun sizin kadar bende biliyorum.

Atak mevzusunda helikopterin %100 yerli üretim olduğundan söz etmedim. Ancak yukarıda gördüğüm üzere Vikipedia'dan alıntı yapmışsınız. Madem yaptınız linki tam olarak kopyalayın da arkadaşlar oradaki tabloya bakarak ne kadar yerli ne kadar yurtdışına bağlı görebilseydi keşke. O tabloda da gördüğünüz üzere işini büyük bir kısmı Türk mühendisler ve firmalar tarafından yapılmıştır. Hani diyorsunuz ya küçük bir civata bile üretemeyiz buyrun işte size en büyük örnek. Açın tabloyu bakın helikopterin hangi parçasını kim üretmiş : https://tr.wikipedia.org/wiki/T-129_ATAK

Gelelim yerli otomobil mevzusuna. Yukarıdaki yazımda da söylemiştim. Montajcılık bu ülkeye ihanettir. Katma değer üretmezsiniz. Sadece yurtdışından gelen parçaları birleştirirsiniz. Bunun tek sebebi ülkemizdeki ucuz işgücü.

Hani milletimizin öve öve bitiremediği VW markası ne zaman kuruldu biliyor musunuz? 2. dünya savaşından sonra. Yani çok büyük bir zaman farkı yok. Ben demiyorum ki hemen yarın kuralım öbürgün üretime başlayalım. Bu yatırım kısa zamanda yapılabilecek bir yatırım değil. Ancak İran bile ambargo dayken kendi markasını bile üretebiliyorken biz niye üretmeyelim ? Reklamcılık kısmını ise siz merak etmeyin bizim en iyi yaptığımız iş reklam zaten

Konunun dağılmaması bakımından bu son yazımdı bu başlık altında konuyu dağıtmamak bakımından forum kurallarını ihlal etmemek için yazmayacağım. Farklı bir başlık açılırsa oradan devam edebiliriz. Saygılar.

Sayfa 4/5 İlkİlk 12345 SonSon