Sayfa 1/2 12 SonSon
23 sonuçtan 1 ile 20 arası

Konu: Hastaneye giderken radara girdim

SERKAN BOZDEMİR
    seralex - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Denizli
    Rengi
    Evo Siyah
    Plaka
    35AV4917
    Edilen teşekkür: 22

Standart Hastaneye giderken radara girdim

Merhaba arkadaşlar, 24 şubat gecesi 2 yaşındaki yeğenimin ateşi 40 dereceye çıktı neredeyse havale geçirmek üzereydi hemen arabaya atladık dörtlüleri yaktım hataneye bastım. Hastaneye az bir mesafe kala 3 şeritli bir yolda radar vardı yolda hızıma baktım 80'e yakın bir hızım vardı ama ayağımı gazdan çekmedim ışıklarda falan durmadım bastım geçtim. O yolu fazla kullanmadığımdan hız sınırı kaç bilmiyorum ama baya geniş ve uzun düz bir yol tahminim hız sınırı 70 falan olması lazım.
    Dün posta ile ceza geldi, 78 km hız ile radara girmişim 189 TL ceza gelmiş.

Gece saat 00:37 de hastane yolunda dörtlüleri yakarak geçmişim, hastaneye gittiğim belli aşırı bir hızımda yok. Böyle bir durumda bu radarın hiç mi tavizi yok? Cezaya itiraz ve iptal ettirme hakkım varmı? Sonuçta sağlık herşeyden önemli yeğenim için feda olsun ama insana koyuyor 78 ile ceza gelince.

Böyle bir durum başına gelen varmı, ne yapabilirim neler yapmalıyım?

Sato Topal
    ST OTO AKSESUAR Arrest - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Ankara
    Rengi
    Rock Siyah
    Edilen teşekkür: 1246

Alıntı seralex Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Merhaba arkadaşlar, 24 şubat gecesi 2 yaşındaki yeğenimin ateşi 40 dereceye çıktı neredeyse havale geçirmek üzereydi hemen arabaya atladık dörtlüleri yaktım hataneye bastım. Hastaneye az bir mesafe kala 3 şeritli bir yolda radar vardı yolda hızıma baktım 80'e yakın bir hızım vardı ama ayağımı gazdan çekmedim ışıklarda falan durmadım bastım geçtim. O yolu fazla kullanmadığımdan hız sınırı kaç bilmiyorum ama baya geniş ve uzun düz bir yol tahminim hız sınırı 70 falan olması lazım.
    Dün posta ile ceza geldi, 78 km hız ile radara girmişim 189 TL ceza gelmiş.

Gece saat 00:37 de hastane yolunda dörtlüleri yakarak geçmişim, hastaneye gittiğim belli aşırı bir hızımda yok. Böyle bir durumda bu radarın hiç mi tavizi yok? Cezaya itiraz ve iptal ettirme hakkım varmı? Sonuçta sağlık herşeyden önemli yeğenim için feda olsun ama insana koyuyor 78 ile ceza gelince.

Böyle bir durum başına gelen varmı, ne yapabilirim neler yapmalıyım?

büyük ihtimalle hız limiti 70 dir %10 sollama yanılma payı ile 77 1km ile radar cezasına mağruz kalmışsınız. Yazın tatilden gelirken 110 luk yolda 122 ile radar cezası ödemek zorunda kaldım. bende bir km ile ceza ödedim. Cezayı iptal ettirme gibi bir şansınız yok. Bunun mantıklı bi açıklamasıda yok. Birine bunu desen " napıyım kardeşim ambulans çağırsaydın " yanıtını alırsın. Yeğenine allah şifalar versin geçmiş olsun. Ödemekten başka çaren yok 15 gün içinde %25 indirimle ödeyebilirsin.
    Türkiye Cumhuriyeti Şeyhler Dervişler Müritler Meczuplar Ülkesi Olamaz! M.K.Atatürk

Sıkıntı Yok , Jack Daniels Var

Ali T
    Veteriner Hekim alixxx - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Aydın
    Rengi
    Orleans Mavi
    Edilen teşekkür: 497

Bence ödeyip mahkemeye başvurmakta yarar var. Bu acil bir durum sonuçta ve böyle acil durumlar için bir tölerans vardır diye düşünüyorum. Ben olsam bi dilekçe ve hastane kayıtları ile mahkemeye başvururdur. Cebinizden başvurmak için birşey çıkmayacak nasıl olsa.

Karayolları Trafik Yönetmeliğinde 'Yaralı veya acil hastaların taşınması ve bunlara ilk ve acil yardımın yapılması için kullanılan cankurtaran ve özel amaçlı taşıtlarla, yaralı ve acil hasta taşıyan diğer araçlar geçiş üstünlüğüne sahiptir' maddesi yer almaktaymış. Bende şimdi biraz araştırınca buldum. Ben olsam hastaneden belgeleri alır ve mahkemeye başvururdum.
    Konu alixxx tarafından (07/03/2015 Saat 14:42 ) değiştirilmiştir.

4. Bu mesaj için teşekkür edenler:

tayfun aydın
    tayfux - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İstanbul
    Rengi
    Yok
    Edilen teşekkür: 2123

sanki daha önce bu muhabbetten birisi cezasını iptal ettirmişti diye hatırlıyorum hocam da geçenlerde de benim aracımı hastanenin önünden çektiler. Ben de kızdım her yer bitti hastane mi kaldı diye ama dinleyen kim..

SALDIRAY A
    Trabzonspor SaLDo - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İstanbul
    Rengi
    Rock Siyah
    Edilen teşekkür: 300

Hastane otoparkına giriş yapıp fiş aldıysanız iptal etme şansınız var

Naklov Deniz
    PUNTOCU volkan1065 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Bartın
    Rengi
    Egzotik Kırmızı
    Edilen teşekkür: 1081

Boşuna uğraşmış olursunuz. Kurallar açık ve net. Hız ihali yapmışsınız. Ölüm kalım var deseneiz neden ambulans çağımadınız derler. Dörtlüleri yalıp basarak gitmek hiç bişi ifade etmiyor. Bana kalırsa bundan sonra daha dikkatli olunuz.

Çağatay Koçak
    fawori - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Ankara
    Rengi
    Evo Gri
    Edilen teşekkür: 221

denemeden bilinmez elinizde kanıtlar varsa neden olmasın.

Mesut .
    ecuadorm - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İstanbul
    Rengi
    Yok
    Edilen teşekkür: 50

Radar cezaları +3 km ye kadar iptal edilebiliyor. Konusunu baska bir forumda okumustum. Bulursam buraya ekleyecegim. Merak edenler donanimhaber sitesini arastirabilir. Google'dan aratinca çıkıyor.

Cemil Şen
    fotobelit - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İstanbul
    Rengi
    Yok
    Edilen teşekkür: 859

Mantıken ve duygusal olarak bakınca,iptali olur demek istiyorum ama diğer bir yönüde var tabi 70 le gitsenizde yetişirdiniz gibi bir cevap ile kendilerini savunabilirler..Kanunlar böyle diyede ödetebilirler..Ama o günki rapor vs.varsa bir denemkte fayda var..180 lira az para değil...

Can AVCI
    CanGo48 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Muğla
    Rengi
    Egzotik Kırmızı
    Plaka
    48FK986
    Edilen teşekkür: 59

2006 yılında gp yi aldığımda gece 12 civarında biraderimi fazla kan kaybından hastaneye yetiştirirken yolda trafik polisi gördüm ve en yakın hastaneye gidebilmemiz için yardım istemiştim ve bana" bizim bölgemiz dışında" diyip araçtan bile inmemişlerdi. yapıcağınız işin........ diyip bastık devam ettik. kısacası senin ve benim yaşadığımız durumlarda daha fazla duyarlı olmları gerekir bence. herşeyi ceza keserek halletmeye çalışmak yerine daha fazla yardımcı olmalarını beklerdim. çok geçmiş olsun,erkenden öde geç uğraşma gereksiz yere başını ağrıtmademek isterdim ama genede trafikten tanıdık birileri varsa bi danış.
    Dünü hatırla, bugünü yaşa,yarını düşün....

SERKAN BOZDEMİR
    Nereden
    Denizli
    Rengi
    Evo Siyah
    Plaka
    35AV4917

Alıntı ecuadorm Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Radar cezaları +3 km ye kadar iptal edilebiliyor. Konusunu baska bir forumda okumustum. Bulursam buraya ekleyecegim. Merak edenler donanimhaber sitesini arastirabilir. Google'dan aratinca çıkıyor.
    Hepinize ilginiz ve iyi dilekeriniz için teşekkür ederim arkadaşlar. Bir haftadır işlerim dolayısıyla bu konuyla hiç ilgilenememiştim. Bugün biraz araştırdım bazı forumlarda hastaneye giriş belgesiyle birlikte sulh ceza mahkemesine başvurup cezayı iptal ettirenler var, ayrıca yukarıda Mesut beyin bahsettiği +3 km olayı ile ilgili konuyu buldum linki aşağıda. Hem hastaneye yetişme olayı hemde +3 km olayını içeren bir dilekçeyle mahkemeye başvuracağım, sonuçta kaybetcek birşey yok.

RADAR CEZASI 3KM/SA FARKA KADAR İPTAL EDİLİYOR

Mesut beye tekrar teşekkür ederim, çok faydalı olacak bir konudan bahsetti.

Mesut .
    ecuadorm - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İstanbul
    Rengi
    Yok
    Edilen teşekkür: 50

Rica ederim işinize yaradiysa ne mutlu bana

Oğuz MERDAN
    byspayn - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Eskişehir
    Rengi
    Evo Metalik Beyaz
    Edilen teşekkür: 405

Mutlaka itiraz edin. Umarım karşılığını da alırsınız.

Keyiften basmamışsınız sonuçta o gaza. Kanıtlar da var elinizde. Yeğeninize de büyük geçmişler olsun.

osman yağmur
    messi78 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Ankara
    Rengi
    Kar Beyaz
    Edilen teşekkür: 111

Madde 141'i iyice incelemek lazım. Savınızı mahkemede kanıt sunarak kanıtlarsanız cezanız iptal olur. Buyrun ilgili yönetmelik:

https://www.mevzuat.gov.tr/Metin.Asp...netmeli%C4%9Fi

SERKAN BOZDEMİR
    Nereden
    Denizli
    Rengi
    Evo Siyah
    Plaka
    35AV4917

Standart Ce: Hastaneye giderken radara girdim

Arkadaşlar konunun üzerinden epey zaman geçti ama sonuca daha yeni ulaştık, konu hakkında ilgisi olanlar veya başına böyle bir olay gelenler için açıklama yapayım.

Söz konusu ceza geldikten sonra iptal edilebilirliği varmı varsa nasıl olur diye araştırma yapmıştım. Bir forumda radar cihazlarının 2-3 km eksik/fazla yanlış ölçüm yapabildiği ve bunu örnek göstererek ankarada bir cezaya yapılan itirazın kabul edildiği görmüştüm.Burada da sağolsun arkadaşlar yardımcı oldu yol gösterdi.

Bende hem radar cihazının yanlış ölçüm yapabileceğini hem de hasta yeğenimi hastayane yetiştirmek üzere olduğumu belirten bir dilekçe ile sulh ceza mahkemesine başvurdum süresi içinde.

1 ay önce tebliğ gelmişti itirazınız reddedilmiştir diye.

Bugün yine sulh cezadan tebliğ gelmiş ve itirazım kabul görmüş.

"tutanak düzenlenmesi şeklen doğru olmakla birlikte hakkaniyet kuralları çerçevesinde iptali gerektiği vicdani kanaatine varılmıştır."
    "İdari yaptırım kararının hukuka aykırı olması nedeniyle ......... ile uygulanan İDARİ PARA CEZASINI KALDIRILMASINA"
    diye kesin bir ifade var.

İtiraz sebebim radar ve hastane olayıydı, ama sadece hastane olayını dikkate almışlar.

Tabi ki her cezaya itiraz edilmesin, başkalarının canını malını tehlikeye atan cezasını ödesin ama ben ve benim gibi bir canı kurtarmak için çok aşırıya kaçmadıkça bazı kurallara da tölerans gösterilsin.

İsteyen olursa akşam hem dilekçe örneğini hemde gelen karar örneğini veririm.

17. Bu mesaj için teşekkür edenler:

Kadir OSAN
    Kadir00906 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Ankara
    Rengi
    Kar Beyaz
    Edilen teşekkür: 342

Gözünüzaydın, cezayı ödemişmiydiniz acaba? İadesi nasıl oldu?
    Beklenen Şuan Düşünüyorum....
    2009 Fiat Grande Punto Fire Fun
    2006 Opel Vectra 1.6 essentia
    2011 Fiat Grande Punto 1.4 fire active

SERKAN BOZDEMİR
    Nereden
    Denizli
    Rengi
    Evo Siyah
    Plaka
    35AV4917

Teşekkürler, cezayı ödememiştim.

20. Bu mesaj için teşekkür edenler:

ahmet sahin girici
    ahmetsahin01 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Adana
    Rengi
    Yok
    Edilen teşekkür: 0

Standart Cevap: Ce: Hastaneye giderken radara girdim

hocam iyi günler. bende sizin belirtiğiniz gibi eşimin hamileliğine bağlı düşük tehdidi nedeniyle aracımı 90 km ile kullanmam gereken bir yerde 119 km hızla radara yakalandım. görevli memur arkadaşa eşimi acile götürdüğümü söylememe rağmen plakama 07/12/2015 tarihinde saat 11:13'de 391 TL ceza yazıldı. doktor eşimin düşük tehdidi nedeni ile saat 11:50'de hastaneye acilden giriş yaptığına dair yazılı kaşeli ve imzalı bir belge verdi. maalesef birkaç gün sonra bebekte düştü. cezayı yazan bölge trafik ile görüştüm cezayı iptal edemeyeceklerini mahkemeye vermem gerektiğini söylediler. rica etsem benim mail adresime itiraz ettiğiniz dilekçe ve karar örneğini gönderebilir misiniz. ahmet.sahin01@hotmail.com

ALI ORS
    ORS15 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İstanbul
    Rengi
    Beyaz
    Edilen teşekkür: 257

Standart Cevap: Hastaneye giderken radara girdim

arkadaşım geçmiş olsun. Benim fikrimi kabul edersiniz. Öncelikle avukat falan değilim, kanunları çok iyi bilmiyorum ama bir gazeteci olarak uzakta sayılmam. Bence bu cezayı iptal ettirme şansınız olduğunu düşünüyorum . ben olsam hastane kayıtlarını alırdım, rapor kayıt evrakları veya tedavi evraklarını bununla beraber mahkemeye başvururdum . tatbikî hız yapalar, başkalarının canı hiçe sayan kesinlikle cezasını çeksin. Ancak sende bir başka canı kurtarmak amaçlı ve aşırı bir hızlıda olmadan yardım etmeye çalışmışsın , bunun karşılığı da ceza olmamalı. ama ülkemizde ne yazık ki ceza kesmek zorundalar çünkü her dörtlüyü yakan maalesef yardım için yakmıyor. bu Avrupa çok farklı, Avrupa da bir araç dörtlüyü yakıp ilerlediği zaman herkes sanki ambulans gelmiş gibi yol veriyor ve polislerde yol açmak için yardım ediyor bizzat ben bunu kendim yaşadım. Çünkü dörtlülerin asıl amacı acil durumlar içindir. saygılarımla

23. Bu mesaj için teşekkür edenler:

ahmet sahin girici
    ahmetsahin01 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Adana
    Rengi
    Yok
    Edilen teşekkür: 0

Standart Cevap: Hastaneye giderken radara girdim

Teşekkür ederim Ali Bey. Bende iptal edilebileceğini düşünüyorum. Serkan Beyden bu amaçla yardım talebinde bulunmuştum. itiraz dilekçesinin örneğini gönderebilirse bende buna göre bir savunma hazırlarım diye düşünüyorum.

Sayfa 1/2 12 SonSon