20 sonuçtan 1 ile 20 arası

Konu: 90 hp dizel hakkında bilgi

eski puntocu yeni lineacı
    halils2 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Tekirdağ
    Rengi
    Titanyum Gri
    Edilen teşekkür: 1276

Standart 90 hp dizel hakkında bilgi

Arkadaşlar bildiğiniz üzere aracımı değiştirdim linea 1,3 mj aldım. Benim daha önce dizel aracım olmadı (kendime ait), şirket araçları kullandım ama. Şimdi benim bu aracın kullanımında dikkat etmem gereken önemli bir şey var mı?

Devirli devirsiz kullanım fark eder mi? Aracım 51 binde ilk sahibinden. Ortalama yakıtım 52 km/h 656 km de 4,9 aldığım yakıta göre de 5,1 lt. Sizin araçlardan ağır ama yakıt olarak nasıl? Aracı aldığımdan beriki b ortalamam 5,2 lt 1070 kmde 255tl mazot aldım depolar fullenerek denedim. Yani ortalama 0,23 0,24 kr yakıyor 4,42 tl den.

Bir de triger kayış diye biliyordum bunlar zincirliymiş doğru mu? Fikri olan varsa da beyan edebilir arkadaşlar.

Çağatay E.
    Eski Puntocu Yeni Golfcü byadrenalin - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İstanbul
    Rengi
    Egzotik Kırmızı
    Edilen teşekkür: 423

Gayet iyi yakıt yakmışsın abi. 90 lıklar 75 liklere göre şehir içinde bir tık daha fazla yakıyor diye biliyorum ben. Ama doğru kullanım da aynı yakıtı yakmak mümkün. Zincir olayına gelince evet doğru. Dieseller 'i zincirli. Hatta zincir koparmış bir linea gördüm arkadaşın dükkan da. Felaket dağılmıştı motor. Zincirin en güzel avantajı şu, değişim zamanı yaklaştıkça kendini belli ediyor. Ses yapıp şıkırdamaya başlıyor. Kimisi şıkırdayana kadar değişmiyor kimisi şıkırdamasını beklemeden zamanında veya km sinde değişiyor. Kimisi de benim gördüğüm Linea gibi 195 binde zinciri kopartıp seve seve değiştirtiyor
    Hükümetini ayakta tutmak için dini kullanmaya gerek duyanlar zayıf yöneticilerdir, adeta halkı bir kapana kıstırırlar. M.Kemal ATATÜRK.

3. Bu mesaj için teşekkür edenler:

Nereden
    Tekirdağ
    Rengi
    Titanyum Gri

Alıntı byadrenalin Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Gayet iyi yakıt yakmışsın abi. 90 lıklar 75 liklere göre şehir içinde bir tık daha fazla yakıyor diye biliyorum ben. Ama doğru kullanım da aynı yakıtı yakmak mümkün. Zincir olayına gelince evet doğru. Dieseller 'i zincirli. Hatta zincir koparmış bir linea gördüm arkadaşın dükkan da. Felaket dağılmıştı motor. Zincirin en güzel avantajı şu, değişim zamanı yaklaştıkça kendini belli ediyor. Ses yapıp şıkırdamaya başlıyor. Kimisi şıkırdayana kadar değişmiyor kimisi şıkırdamasını beklemeden zamanında veya km sinde değişiyor. Kimisi de benim gördüğüm Linea gibi 195 binde zinciri kopartıp seve seve değiştirtiyor
    Yakıtı iyi gibi ama yolun çoğu ş.dışı sakin sayılır klima biraz açık yaklaşık 200 km falan kullanmışımdır. ara ara asıldım ama geneli 100 120 arası. Trigere gelirsek zincirli olması iyi. 150 binde değişiyor bu araba da bende o kadar kalır mı bilmiyorum işte kısmet.
    Neyse yağ, yakıt ne kullanıyorsunuz acaba arkadaşlar

Ali T
    Veteriner Hekim alixxx - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Aydın
    Rengi
    Orleans Mavi
    Edilen teşekkür: 497

Abi ben hep shell den alıyorum opette iyi ama bence opetle daha az km yapıyorum. Aynı motor benim araçta da var 2500-3000 arası vites değiştiriyorum ama çoğunlukla 2500 gibi değiştirmeye gayret ediyorum. Şehir içinden bildiğim bi yerden ve hep aynı pompadan mazot almaya çalışıyorum. Evet trigeri zincir. Biliyorsun şimdiye kadar hep 1.3 motor kullandım ve ben memnunum bence takıt tüketimin normal. Belki zamanla 0.1-0.3 daha düşebilir yakıt tüketimin ama dediğim gibi bence şu an kafaya takılacak bir durum yok. Bu arada dizel sevmezdin ama dizel almışsın Hayırlı olsun güle güle kullan bence güzel motor sesinede alışırsın zamanla

6. Bu mesaj için teşekkür edenler:

Çağatay E.
    Eski Puntocu Yeni Golfcü byadrenalin - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İstanbul
    Rengi
    Egzotik Kırmızı
    Edilen teşekkür: 423

Alıntı ali Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Abi ben hep shell den alıyorum opette iyi ama bence opetle daha az km yapıyorum. Aynı motor benim araçta da var 2500-3000 arası vites değiştiriyorum ama çoğunlukla 2500 gibi değiştirmeye gayret ediyorum. Şehir içinden bildiğim bi yerden ve hep aynı pompadan mazot almaya çalışıyorum. Evet trigeri zincir. Biliyorsun şimdiye kadar hep 1.3 motor kullandım ve ben memnunum bence takıt tüketimin normal. Belki zamanla 0.1-0.3 daha düşebilir yakıt tüketimin ama dediğim gibi bence şu an kafaya takılacak bir durum yok. Bu arada dizel sevmezdin ama dizel almışsın Hayırlı olsun güle güle kullan bence güzel motor sesinede alışırsın zamanla
    Müziği hafiften açtım mı ses mes kalmaz ortada ya
    Hükümetini ayakta tutmak için dini kullanmaya gerek duyanlar zayıf yöneticilerdir, adeta halkı bir kapana kıstırırlar. M.Kemal ATATÜRK.

8. Bu mesaj için teşekkür edenler:

Nereden
    Tekirdağ
    Rengi
    Titanyum Gri

Alıntı ali Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Sağol da yaramı deşme kardeş . Benim ki biraz mecburi oldu zaten. Temiz tjet bulamadım bir de yakıt konusunda kafamı çok karıştırdılar tüp istemedim yakıtı üzer dediler temiz tjet bulamayınca da kısmet buymuş bunu aldık.
    Konu halils2 tarafından (03/08/2014 Saat 21:48 ) değiştirilmiştir.

Nereden
    Tekirdağ
    Rengi
    Titanyum Gri

Alıntı byadrenalin Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Müziği hafiften açtım mı ses mes kalmaz ortada ya
    ewet pek dizel sesi gelmiyor içeri daha doğrusu sakin kullanımda motor sesi fazla gelmiyor. Ama gelmeye başlayınca sesi açıyorum

11. Bu mesaj için teşekkür edenler:

Ziya ziya
    arenas - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İstanbul
    Rengi
    Tekno Gri
    Edilen teşekkür: 346

Hayırlı olsun aracınız.Anlık tüketimi açıp biraz yol yapınca,insanın ayağı alışıyor turbo dizele.
    Bugün uzun zamandan sonra benzinli arabaya bindim,parkederken stop ettirdim

iPhone 'dan Gönderildi...

13. Bu mesaj için teşekkür edenler:

Nereden
    Tekirdağ
    Rengi
    Titanyum Gri

Alıntı arenas Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Hayırlı olsun aracınız.Anlık tüketimi açıp biraz yol yapınca,insanın ayağı alışıyor turbo dizele.
    Bugün uzun zamandan sonra benzinli arabaya bindim,parkederken stop ettirdim

iPhone 'dan Gönderildi...
    Teşekkür ederim. Puntoda cc vardı bunda yok ama ona rağmen sadece uzun yolda 4.2 4.4 gibi değerler yakaladım 100kmh da. tabi 80 100 kullanırsam, 100 120 kullanırsam daha çok 4.4 4.6 görüyorum. fena değil yine de ama turbo dizeli sakin kullanmak zor oluyor o yüzden 4.2ler ccsiz hayal benim için

Nereden
    Tekirdağ
    Rengi
    Titanyum Gri

Yağ 5 30 mu 0 30 mu koymalıyım. Turbo dizel yağ olması şart mı?

Mustafa yıldırım
    KG777 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Adana
    Rengi
    Granit Gri
    Edilen teşekkür: 179

Arkadaşlar bu yağ bizim araçlara olur mu? Fiyatı baya bir indirime girmiş.

Mobil Super 2000 x1 10w40 4 Lt Benzin, Dizel Motor Yağı Fiyatı

Konu açacaktım, yağ sorulunca yazayım dedim.

Sato Topal
    ST OTO AKSESUAR Arrest - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Ankara
    Rengi
    Rock Siyah
    Edilen teşekkür: 1246

Alıntı KG777 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Arkadaşlar bu yağ bizim araçlara olur mu? Fiyatı baya bir indirime girmiş.

Mobil Super 2000 x1 10w40 4 Lt Benzin, Dizel Motor Yağı Fiyatı

Konu açacaktım, yağ sorulunca yazayım dedim.
    Olmaz sakin..
    Türkiye Cumhuriyeti Şeyhler Dervişler Müritler Meczuplar Ülkesi Olamaz! M.K.Atatürk

Sıkıntı Yok , Jack Daniels Var

Mustafa yıldırım
    KG777 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Adana
    Rengi
    Granit Gri
    Edilen teşekkür: 179

Bizim araçlar için uygun olan yağ hangisidir hocam? 5-40 10-40 5-30 ????

Sato Topal
    ST OTO AKSESUAR Arrest - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Ankara
    Rengi
    Rock Siyah
    Edilen teşekkür: 1246

5w40 diye biliyorum belki 5w30 da olabilir
    Hic dizelim olmadi ama 10w40 degil kesinlikle
    Türkiye Cumhuriyeti Şeyhler Dervişler Müritler Meczuplar Ülkesi Olamaz! M.K.Atatürk

Sıkıntı Yok , Jack Daniels Var

mehmet şentürk
    henky - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Bursa
    Rengi
    Kar Beyaz
    Plaka
    16 nl
    Edilen teşekkür: 114

E5 dizel motorun yağı tam sentetik 5-30 kitapçığında da yazar sevise de sorabilirsiniz
    1.3 Mjet 95 hp Lounge Esp+S&S+Skydome+Karbeyaz

muhammed müştak
    coinage - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Manisa
    Rengi
    Granit Gri
    Edilen teşekkür: 4

2500 devirden sonra vites değiştirin 3000 deviri bulmasın böyle yaparsanız yakıt biraz daha azalır.Kalkışlarda bol gazla kalkın kullanımı daha rahat olur.İyi ve keyifli sürüşler.
    Duruşunu hiç bozma sen alemi değil,alem seni seyretsin,Öyle bir durki;dünya sana meyletsin.

Bülent AKARSU
    grandeizmit - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Kocaeli
    Rengi
    Yok
    Edilen teşekkür: 36

Alıntı coinage Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    2500 devirden sonra vites değiştirin 3000 deviri bulmasın böyle yaparsanız yakıt biraz daha azalır.Kalkışlarda bol gazla kalkın kullanımı daha rahat olur.İyi ve keyifli sürüşler.
    muahmmed bey yanlış yönlendirmeyelim lütfen 2500 devirde dizel araçda vites değişmez yakıt sistemine motora zararı olur. Az yakacağı kesindir ama vereceği zarar la kıyaslanacak ölçüde değildir

Ümit TÜRKER
    fencolic - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Düzce
    Rengi
    Kar Beyaz
    Edilen teşekkür: 93

Alıntı grandeizmit Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    muahmmed bey yanlış yönlendirmeyelim lütfen 2500 devirde dizel araçda vites değişmez yakıt sistemine motora zararı olur. Az yakacağı kesindir ama vereceği zarar la kıyaslanacak ölçüde değildir
    ne açıdan zararı olur? benim arabam da dizel ve hep bu devire yakin vites degistiriyorum. aracta vites degistirme uyari sistemi var zaten ona gore degistiriyorum. genelde 3000 deviri bulmadan shift isareti yani vites yukselt isareti cikiyor.
    biR derdiM vaR biN dermanA değişmeM

Ytfrr Gfff
    tasso40 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Balıkesir
    Rengi
    Beyaz
    Edilen teşekkür: 28

Benim aracimda otamatik dizel 2500 devirde değiştiriyor

HTC One S cihazımdan gönderildi

Nereden
    Tekirdağ
    Rengi
    Titanyum Gri

Alıntı coinage Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    2500 den sonra vites atınca yakıt nasıl azalıyor anlamadım artması gerekmez mi??? yok bilmediğimden soruyorum bana ters geldi de... ben genelde 2000 2500 arası vites atıyorum ve kalkarken gaz vermediğimde araç kendini zor topluyor yani 1500 devir civarı debriyajı bırakıp gazlarsam toplamıyor ya da geç topluyor diyim. Araç kullanma konusunda acemi değilim ama geçen sırf arabaya yabancıyım diye kaza yapacaktım, yola çıkarken devirsiz çıktım gazı kökledim ama nafile sonra devirlendirip yüklendim de arkayı kurtardım . Çok uzun zamandır sürekli olacak şekilde dizel kullanmadım yakmasın diye de gaza az basıyorum toplamıyor kendini. Ama chipletecem kısmetse o zaman biraz daha seri olur diye düşünüyorum.