Sayfa 1/2 12 SonSon
35 sonuçtan 1 ile 20 arası

Konu: Yeni punto Rodaj...

Kubilay REİS
    KASIRGAAA biancoangelo - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Ankara
    Rengi
    Yok
    Edilen teşekkür: 472

Standart Yeni punto Rodaj...

Arkadaşlar yeni puntoda bi arkadaş rodaj olduğunu ve 1000 km bakımına aldıklarını. Ayrıca 1000 km dolana kadar ş.içi 50 ş.dışı en fazla 90 km hıza kadar çıkmamı söyledi.
    Bende rodaj olmadığına eminim dedim ve aklına bi soru işareti koydu?

Muhabbet aracımın 3500 dd de çok bağırmasından açıldı ve sonuçta süpeler geldi aklıma. Sizce rodaj var mı ?
    Her ŞERDE bi HAYIR vardır...

Motor ömrü diye birşey yoktur! Kullanıcının motora tanıdığı yaşam hakkı vardır!

Cenk Doğu
    Müzisyen cdogu - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Ankara
    Rengi
    Vals Mavi
    Edilen teşekkür: 977

Ya yeni teknolojilerde rodaj yok vs. derler ama mekanik bu. Parcalarin birbirine alismasi vs. Sureci rodaja girer. Bence kesinlikle rodaj vardir. Bir yandan sizin araca alisma sureniz de rodaja etki eder diye dusunuyorum.

Rodaj olmasa bile.siz arabaya alisirken,psikolojik olarak bir rodaj donemine giriyorsunuz

LG-D802 cihazımdan gönderildi
    2006 Fiat Grande Punto 1.4 Fire Active Vals Mavi
    2008 Peugeot 2.0 HDi Gümüş Gri
    2013 Nissan Qashqai 1.5 dCi Platinum Sedefli Beyaz

Punto Forum - www.grandepuntotr.com

Sato Topal
    ST OTO AKSESUAR Arrest - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Ankara
    Rengi
    Rock Siyah
    Edilen teşekkür: 1246

rodaj 1000 km falan sürebilir ama diyorlarya basında motor açılsın falan onlar yalan bence ne alakası var ki
    Türkiye Cumhuriyeti Şeyhler Dervişler Müritler Meczuplar Ülkesi Olamaz! M.K.Atatürk

Sıkıntı Yok , Jack Daniels Var

Çağatay E.
    Eski Puntocu Yeni Golfcü byadrenalin - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İstanbul
    Rengi
    Egzotik Kırmızı
    Edilen teşekkür: 423

Alıntı Arrest Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    rodaj 1000 km falan sürebilir ama diyorlarya basında motor açılsın falan onlar yalan bence ne alakası var ki
    Çok alakası var kardeşim onunda. Sürekli alt devirlerde kullanıldığı zaman araba alt devire alışıyor ve halk arasında söylenen motor sağırlaşması denen olay oluyor. Araba hantallaşıyor. Bir bayanın kullandığı Puntoya bin bir de başka bir Puntoya hemen anlarsın farkı. Bir süre yüksek devir kullanılıp yüksek süratlar yapıldıktan sonra motor açılıyor ve arabanın gaza tepkisi daha çabuk oluyor. Bir ufak serileşiyor. Yeni araçlar içinde bunu öneriyorlar bu yüzden.
    Hükümetini ayakta tutmak için dini kullanmaya gerek duyanlar zayıf yöneticilerdir, adeta halkı bir kapana kıstırırlar. M.Kemal ATATÜRK.

Evren .
    Evren_c - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İzmir
    Rengi
    Beyaz
    Edilen teşekkür: 403

Rodaj denilen şey Cenk'in dediği gibi, hareketli parçaların fiziksel olarak birbirine "alışması" süreci, özellikle pistonların. Her geçen yıl üretim teknolojileri gelişiyor, parçalar mikron seviyesinde hassasiyetle üretiliyor. Dolayısıyla buradan hareketle rodaj yoktur diyebiliriz ancak neticede bizim araçlarımız bir Ferrari hassasiyetinde üretilmiyor. Ayrıca yanlış hatırlamıyorsam Punto'nun el kitabında da ilk kilometrelerde aracı zorlamayın gibisinden bir şeyler yazıyordu.

Bu yüzden ilk 1-2bin kilometrede gaz pedalını biraz daha dikkatli kullanmak iyi olur. Fakat buna dikkat etmezseniz motora büyük zarar verirsiniz diye de bir şey yok elbette. Yine de temkinli olmakta fayda var.

Rodaj sonrasında motoru biraz "sıkıştırmanın" yani zorlamanın esprisi ise kurumlanma ile alakalı. Yüksek devir çevirdiğinizde kurumlanma artıyor, mikron seviyesindeki boşlukları dolduruyorsunuz, dolayısıyla motor kompresyonunu arttırıyorsunuz. Yani motorunuz "sağırlaşmıyor".

1000 km bakımı diye bir şey yok aslında. Ama fabrikada yapılan testte gözden kaçmış olabilecek bazı şeyleri (sıvı kaçakları, elektrik problemleri, gevşek şeyler vs.) görebilmek adına ilk 1000 km'de servisler gelin diyebiliyor. Biraz da müşterinin ayağı alışsın diye

Kubilay REİS
    Nereden
    Ankara
    Rengi
    Yok

Yani RODAJ var diyosunuz.

Ahmet Efe
    cagris - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Ankara
    Rengi
    Kar Beyaz
    Edilen teşekkür: 1

Ben geçen hafta aldım yeni punto satan bayiye ve servise sordum.Rodaj modaj yok onlar eskidendi dedi.Fazla zorlama motoru yeter dedi.Ancak benim anlamadığım hala daha şu devir işini ve vites değiştirmeyi çözemedim.Kimisi 2500 devirde vites at diyor kimisi 2000 devirde at diyor.Bu turbo-multijet olayı nedir? Bi türlü kafama yatan bi cevap bulamadım. 1.3 multijet 75 beygir puntom.

Sato Topal
    Nereden
    Ankara
    Rengi
    Rock Siyah

Alıntı byadrenalin Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Çok alakası var kardeşim onunda. Sürekli alt devirlerde kullanıldığı zaman araba alt devire alışıyor ve halk arasında söylenen motor sağırlaşması denen olay oluyor. Araba hantallaşıyor. Bir bayanın kullandığı Puntoya bin bir de başka bir Puntoya hemen anlarsın farkı. Bir süre yüksek devir kullanılıp yüksek süratlar yapıldıktan sonra motor açılıyor ve arabanın gaza tepkisi daha çabuk oluyor. Bir ufak serileşiyor. Yeni araçlar içinde bunu öneriyorlar bu yüzden.
    yav ne alakası var. Asıl rodaj aşamasındaki motora fazla basmak sürtünme katsayısını artırmak aşırı zedelenmeye yol açar bence hiç mantıklı gelmiyor. Ne bu insanmı koştukca daha hızlı koşmaya alışsın altı üstü motor. Alt devirde yarımmı dönüyo pistonlar aşağı kadar inip cıkmıyormu hızlı hızlı inip cıkarsa aşınma daha cabuk gerçekleşir rodaj daha cabuk zamanda diner sadece.. İllaki rodaj diye birşey vardır.
    Türkiye Cumhuriyeti Şeyhler Dervişler Müritler Meczuplar Ülkesi Olamaz! M.K.Atatürk

Çağatay E.
    Eski Puntocu Yeni Golfcü byadrenalin - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İstanbul
    Rengi
    Egzotik Kırmızı
    Edilen teşekkür: 423

Alıntı cagris Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Ben geçen hafta aldım yeni punto satan bayiye ve servise sordum.Rodaj modaj yok onlar eskidendi dedi.Fazla zorlama motoru yeter dedi.Ancak benim anlamadığım hala daha şu devir işini ve vites değiştirmeyi çözemedim.Kimisi 2500 devirde vites at diyor kimisi 2000 devirde at diyor.Bu turbo-multijet olayı nedir? Bi türlü kafama yatan bi cevap bulamadım. 1.3 multijet 75 beygir puntom.
    2500 iyidir. 2000 devirde az yaktığını zannedersin ama bazen çok yakarsın. 2300-2500 arası takıl
    Hükümetini ayakta tutmak için dini kullanmaya gerek duyanlar zayıf yöneticilerdir, adeta halkı bir kapana kıstırırlar. M.Kemal ATATÜRK.

Cem Doğu
    cemdogu - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Ankara
    Rengi
    Yok
    Edilen teşekkür: 510

rodaj eskidendi.sadece ilk 500km aracı daha sakin ama biraz yüksek devirde kullanmanız iyi olacaktır.hiçbir zaman, araç kaç yaşında olursa olsun ısınmadan yola çıkmayın.

Evren .
    Nereden
    İzmir
    Rengi
    Beyaz

yav ne alakası var. Asıl rodaj aşamasındaki motora fazla basmak sürtünme katsayısını artırmak aşırı zedelenmeye yol açar bence hiç mantıklı gelmiyor. Ne bu insanmı koştukca daha hızlı koşmaya alışsın altı üstü motor. Alt devirde yarımmı dönüyo pistonlar aşağı kadar inip cıkmıyormu hızlı hızlı inip cıkarsa aşınma daha cabuk gerçekleşir rodaj daha cabuk zamanda diner sadece.. İllaki rodaj diye birşey vardır.
    Yok dostum rodaj esnasında sürekli yüksek devir gitmemek gerekiyor tabii Yoksa dediğin gibi motora daha çok zararı olur. Hoş, bu zararı dahi biz göremeyiz, görünceye kadar araba muhtemelen geri dönüşüme gider, o kadar uzun bir süre yani...

Orada kastedilen şu; rodaj süresince aracı fazla zorlamayın, ancak bir süre yol alıp motor sıcaklığı optimal seviyeye geldiğinde, kısa süreli dip gazlar ve sonrasında motor freni yaparak kompresyonu (kurumlanma ile derken bunu kastediyorum) arttırın. Ama bu dip gazları uzun tutmayın. 1-2 bin kilometreden sonra ise zaten aşınacak parça aşınmıştır, istediğiniz gibi kullanın.

Özetle; rodaj vardır ama abartılacak kadar yoktur. Yani rodaja dikkat etmiş birisinin aracı ile dikkat etmemiş birisinin aracı arasında kayda değer bir fark yoktur motor ömrü açısından. Varsa da hissedemezsiniz, zaten araç ekonomik ömrünü doldurur motor ömrünü doldurmadan...

Yine de 1-2 bin km boyunca gaz pedalını nazik kullanmanın kimseye bir zararı olmaz

Ayrıca motor "sağırlaşsa" dahi geri dönüşü vardır. Kalıcı bir etki değildir yani.

Evren .
    Nereden
    İzmir
    Rengi
    Beyaz

Alıntı cemdogu Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    rodaj eskidendi.sadece ilk 500km aracı daha sakin ama biraz yüksek devirde kullanmanız iyi olacaktır.hiçbir zaman, araç kaç yaşında olursa olsun ısınmadan yola çıkmayın.
    Burada şöyle bir düzeltme yapacağım nacizane; araç ısınana kadar beklemek hem araca hem doğaya zararlıdır. Motor çalıştıktan 15-20 saniye sonra yürüyebilirsiniz, yürümelisiniz. Araç hareket edince daha çabuk ısınır, daha az yakıt harcar. Sadece ideal sıcaklığa ulaşıncaya kadar motoru zorlamayın yeter.

Yeni motoru sürekli yüksek devirde kullanmak değil de, ara sıra ve kısa süreli yüksek devirde kullanmak daha sağlıklıdır. Bunun dışında normal devrinde kullanın, özel bir çaba sarfetmenize gerek yok.

Sato Topal
    Nereden
    Ankara
    Rengi
    Rock Siyah

Alıntı Evren_c Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Yok dostum rodaj esnasında sürekli yüksek devir gitmemek gerekiyor tabii Yoksa dediğin gibi motora daha çok zararı olur. Hoş, bu zararı dahi biz göremeyiz, görünceye kadar araba muhtemelen geri dönüşüme gider, o kadar uzun bir süre yani...

Orada kastedilen şu; rodaj süresince aracı fazla zorlamayın, ancak bir süre yol alıp motor sıcaklığı optimal seviyeye geldiğinde, kısa süreli dip gazlar ve sonrasında motor freni yaparak kompresyonu (kurumlanma ile derken bunu kastediyorum) arttırın. Ama bu dip gazları uzun tutmayın. 1-2 bin kilometreden sonra ise zaten aşınacak parça aşınmıştır, istediğiniz gibi kullanın.

Özetle; rodaj vardır ama abartılacak kadar yoktur. Yani rodaja dikkat etmiş birisinin aracı ile dikkat etmemiş birisinin aracı arasında kayda değer bir fark yoktur motor ömrü açısından. Varsa da hissedemezsiniz, zaten araç ekonomik ömrünü doldurur motor ömrünü doldurmadan...

Yine de 1-2 bin km boyunca gaz pedalını nazik kullanmanın kimseye bir zararı olmaz

Ayrıca motor "sağırlaşsa" dahi geri dönüşü vardır. Kalıcı bir etki değildir yani.
    bende bunu diyorum rodaj var arabaya basak diye hep 5000 6000 d/d basılmazki. bazen tatlı bir rampa görürsünüz aşağı doğru düşük düşük hızlandırarak 5000d/d ye falan cıkarsınız sonra kompresöre bırakırsınız rodaj aşamasında bunlar olursa daha iyi olur. öküz gibi basmak yanlıs yok 180 200e basın falan... rodaj asamasındaki araca bunlar yapılmaz

Cenk Doğu
    Nereden
    Ankara
    Rengi
    Vals Mavi

bende bunu diyorum rodaj var arabaya basak diye hep 5000 6000 d/d basılmazki. bazen tatlı bir rampa görürsünüz aşağı doğru düşük düşük hızlandırarak 5000d/d ye falan cıkarsınız sonra kompresöre bırakırsınız rodaj aşamasında bunlar olursa daha iyi olur. öküz gibi basmak yanlıs yok 180 200e basın falan... rodaj asamasındaki araca bunlar yapılmaz
    Lan adam da onu diyor işte. Ne inat adamsın gardaş darlama laaa

Kubilay REİS
    Nereden
    Ankara
    Rengi
    Yok

Peki sizce aracım 3500 dd de çok bağırıyo etkisi varmıdır. Ben rodaj kurallarına uygun kullanmadım.

Cenk Doğu
    Nereden
    Ankara
    Rengi
    Vals Mavi

Alıntı biancoangelo Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Peki sizce aracım 3500 dd de çok bağırıyo etkisi varmıdır. Ben rodaj kurallarına uygun kullanmadım.
    Bence Dualogic'le alakalı. Sorun değildir yani o vitesin karakteri olabilir.

Köksal Ar
    Sonsuzluga - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Kırşehir
    Rengi
    Titanyum Gri
    Edilen teşekkür: 69

Alakalı mı bilmiyorum ama arkadasım 0 km dizel leon aldı onada rodaj yok demişler

iPhone 'den aracılığı ile gönderildi

Kubilay REİS
    Nereden
    Ankara
    Rengi
    Yok

Alıntı cdogu Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Bence Dualogic'le alakalı. Sorun değildir yani o vitesin karakteri olabilir.

Acaba fabrika yağını hiç değiştirmedim etkisi var mıdır?

Sato Topal
    Nereden
    Ankara
    Rengi
    Rock Siyah

bağırmayla rodajın alakası yok hocam sizin şanzumanlar biraz tuhaf şanzumanlar ben çözemedim hiç kullanmadım ama.. Şanzuman yağı bozulmazki motor yağı gibi değildir aracınız kaç bindeki

SALDIRAY A
    Trabzonspor SaLDo - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İstanbul
    Rengi
    Rock Siyah
    Edilen teşekkür: 300

Yeni teknojojide rodaj falan yok. Geçenlerde bir video izlemiştim araçların yapımı ile ilgili, adamlar 4-5 bin devirde aralıksız 6-7 saat çalıştırıyorlar. Tüm zorlu şartlardan geçiyor. Yani test edilmemiş motoru falan getirip lap diye takmıyorlar araçlara. Aynı şekilde diğer tüm aksamlar bu şekilde en zorlu şartlarda kontrolden geçer.

Sayfa 1/2 12 SonSon