18 sonuçtan 1 ile 18 arası

Konu: Viraja girerken dikkat

yusuf şenol çetin
    Yalın - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İstanbul
    Rengi
    Yok
    Edilen teşekkür: 737

Bilgilendirme Konusu Viraja girerken dikkat

Virajlara Girerken Dikkat Edilmesi Gereken Noktalar
    Doğru Viraj Alımında Geçerli 2 Genel Kural
    Viraj alımında geçerli ilk kural "yavaş gir - hızlanarak çık" şeklinde açıklayabileceğimiz ve yapılan genel hatanın tersine otomobili virajın alımı sırasında değil, daha viraja girmeden yavaşlatmayı hedefleyen kuraldır. "Önce dış -sonra iç- tekrar dış" olarak adlandırabileceğimiz ikinci kural ise virajı dönülmesi mümkün en geniş açıyla dönebilmemizi ve dolayısıyla otomobilin yere daha fazla tutunmasına yardımcı olmayı amaçlar. Bu her iki kural da doğru viraj almanın mantığını anlatmak için yazılmıştır ve sizle birlikte diğer araçların da seyir halinde olduğu normal trafikte uygulanması son derece tehlikeli sonuçlar doğurabilir. Bu sebeple tuninglinx olarak günlük trafikte size ayrılan yol çizgilerine uymanız gerektiğini hatırlatırız.
    Yapılan Hatalar
    Viraj alımında genellikle yapılan en önemli hata, viraja otomobilin yere tutunma sınırlarını zorlayacak bir hızla girip daha sonra viraj içinde fren kullanma mecburiyetinde kalmaktır. Eğer dikkatli bir sürücü iseniz diğer araçlarla birlikte viraja girdiğinizde çoğu sürücünün hızını ayarlayamamaktan ötürü neredeyse viraj çıkışına kadar fren lambalarının yandığına şahit olmuşsunuzdur. Bunun, şüphesiz ki viraj alımında uyulması gereken belli kuralları uygulamamaktan kaynaklanan nedenleri vardır.
    Virajları Doğru Almak
    Viraj alınırken yolun ne genişlikteki bölümünün kullanılacağı bir çok dış etkene bağlıdır. Viraj içinde karşı yönden gelen olup olmadığını görmemizi engelleyen ağaç vb. görüş engelleyici birtakım etkenler ya da yolun şehir içi veya şehirlerarası bir yol olup olmadığı gibi..
    Otomobili viraj içerisinde yavaşlatmak yerine, gerektiği kadar vitesle birlikte hız düşürülerek otomobilin lastikleri yere tam olarak tutunabilecek şekilde viraja mümkün olduğunca dıştan girilir. Yani, otomobil viraja daha girmeden yavaşlatılması tamamlanmış olmalı ve bu hız, şekilde "apex" olarak gösterilen virajın orta noktasındaki hız dahil, virajın tümündeki en düşük hız olmalıdır. Fren ancak viraja giriş noktasından önce otomobili yavaşlatma maksadıyla kullanılmalıdır, viraj içinde frene basılmaz.
    Fren noktasından itibaren otomobil virajın içine yönlendirilerek apex'e kadar kontrollü bir şekilde gaz verilir (hız belirli bir miktarda artırılır). Orta noktada (apex'te) otomobile uygulanan merkezkaç kuvveti maksimumdadır. Bu nokta aynı zamanda virajın en içten dönüldüğü noktadır.
    Virajın en iç konumunda bulunulan apex'te virajın uzak olan dış noktası hedeflenerek otomobil gaza oturtulur. Ancak gaz verirken otomobili kasmak ve lastikleri zorlamak yerine hem motorun daha çabuk hızlanması hem de lastiklerin soğuyabilmesi için bir an evvel düzelterek aracı gerektiği kadar dışa bırakmak gerekmektedir.

Kurallara uymadığı için forumdan uzaklaştırılmıştır. misafir3 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Rengi
    Yok
    Edilen teşekkür: 375

valla ben korkmadan gırıyorum alalh ne verdıyse devam yaylarıma kendıme lastıklerıme sonuna kadar guvenıyorum defalarca vırajlarda denedım yerler kuru olsun yeterrr...

Cuneyt kayakıt
    Cnyt01 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Adana
    Rengi
    Yok
    Plaka
    01 ck 1905
    Edilen teşekkür: 94

.) kardesım oyle dııl bu ısler.) adamda nası bı ego var yaaaa .) aman dıkkat et zorlama yınede vırajda bellı olmaz... adamlar okadar trafık ısıgı koymus renk renk kalkıs ıcın onları kullan .Pp yanlıs anlasılmasın bız ole yapmıorz .) yapanada karsıyım...

Ziyaretçi047
    Ziyaretçi Ziyaretçi047 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

bu güne kadar gerekse lastiklerden gerekse arabalardan gerekse frenlerimden gerekse yerlerin ıslaklığından gerekse benim dikkatsizliğimden virajlarda yaşanabilecek her türlü tehlikeyi ve kazaları yaşadım. benim tavsiyem sakın ola doğrusu budur diyerek virajlara rally lerde veya f1 de gördüğünüz şekilde girmeyin. evet doğrusu odur fakat yarışlarda. eğer trafilkte bunu yapamaya kalkışırsanız sebebsiz şerit değiştirmekten kazaya sebep olabilir ve suçlu duruma düşersiniz. benim tavsiyem virajı görür görmez ayağınızı gazdan çekip yavaşlayın ve viraj içinde mutlaka aracınızı viteste tutun. dikkatli kullanımlar.

Cuneyt kayakıt
    Nereden
    Adana
    Rengi
    Yok
    Plaka
    01 ck 1905

al iste saat gec oldu yaa trafık yayını basladı yıne .)))

Utku OKTAY
    utku952 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İstanbul
    Rengi
    Yok
    Edilen teşekkür: 179

blgi içn teşekkurler... bu arada viraja girerken sol ayak freni de uygulayablrsnz dermişim aman

Serdar PALA
    May the force be with you masteryoda - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Bursa
    Rengi
    Rock Siyah
    Edilen teşekkür: 59

Standart Gp canıma kasdetti...

Arkadaşlar bu sabah işe gelirken az kalsın gelemiyordum. Nasıl mı ?? Her sabah 40-50 km/h hızla döndüğüm virajı bugün 70 km/h döneyim dedim gp nin arkası bir savruldu yalpalaya yalpalaya zor toparladım.. Allahtan ileri sürüş tekniği ile ilgili eğitimim ve pratiğim var yoksa takla ata ata uçacaktım yoldan aşağı.....

Anladım ki bu işin şakası yok... Eğer standart bir gp ye biniyorsanız siz siz olun virajlara girerken mümkün olduğunca yavaşlayın... Yoksa gp ye taktik teknik işlemiyor... Atıveriyor arkası.....

Murat YANIK
    Linos - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Ankara
    Rengi
    Bolero Kırmızı
    Plaka
    06 BE 7673
    Edilen teşekkür: 1268

@Serdar, öncelikle geçmiş olsun! Sadece GP ile değil, herhangi bir araçla da virajlara girerken mümkün olduğunca yavaşlayalım! Öyle değil mi? Aracın sınırları belli neticede...

9. Bu mesajı için 3 kişi Linos'ye teşekkür etti:

anvil - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Mersin
    Rengi
    Yok
    Edilen teşekkür: 1348

Alıntı masteryoda Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Arkadaşlar bu sabah işe gelirken az kalsın gelemiyordum. Nasıl mı ?? Her sabah 40-50 km/h hızla döndüğüm virajı bugün 70 km/h döneyim dedim gp nin arkası bir savruldu yalpalaya yalpalaya zor toparladım.. Allahtan ileri sürüş tekniği ile ilgili eğitimim ve pratiğim var yoksa takla ata ata uçacaktım yoldan aşağı.....

Anladım ki bu işin şakası yok... Eğer standart bir gp ye biniyorsanız siz siz olun virajlara girerken mümkün olduğunca yavaşlayın... Yoksa gp ye taktik teknik işlemiyor... Atıveriyor arkası.....
    geçmiş olsun. ileri sürüş eğitimi değil de defansif sürüş eğitimi lazım herkese

11. Bu mesajı için 2 kişi anvil'ye teşekkür etti:

Ahmet Hakan
    Kurallara uymadığı için forumdan uzaklaştırılmıştır. jkn20 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İstanbul
    Rengi
    Rock Siyah
    Plaka
    34jkn20
    Edilen teşekkür: 157

Sonuçta altımızdan hava geçiyor ve hava ile doldurulmuş tekerleklerin üsündeyiz,Sizce virajlara hız girmenin bir esprisi var mı?
    değer mi?
    Allah korusun,lütfen dikkat,hiç bir şeyin garantisi yok.

Utku OKTAY
    utku952 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İstanbul
    Rengi
    Yok
    Edilen teşekkür: 179

viraja girerken dikkat!! aynen katlıyıorm dun odtu ye giderken 100yıl da s viraja 40 la girdim ve hiçbişey anlamadn arka atıverdi ilk kez başıma geldi baya bi şaşırdım. neyseki eski araba dan kalan drift yetenegimi kaybetmemişim ani hreketlerle toparladım işin en kötü yanı araba kaydıında 1-2 saniye sonra farkediosun belki abim sürseydi spin atardı hatta takla bile atardı....

Ziyaretçi047

Arkadaşlar zaten spor yaylar spor amortisör ve kule gergileri olmayan bir arabayla virajlara hızlı girmek maceracılık değil bence cahilliktir.

Cuneyt kayakıt
    Nereden
    Adana
    Rengi
    Yok
    Plaka
    01 ck 1905

Alıntı utku952 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    viraja girerken dikkat!! aynen katlıyıorm dun odtu ye giderken 100yıl da s viraja 40 la girdim ve hiçbişey anlamadn arka atıverdi ilk kez başıma geldi baya bi şaşırdım. neyseki eski araba dan kalan drift yetenegimi kaybetmemişim ani hreketlerle toparladım işin en kötü yanı araba kaydıında 1-2 saniye sonra farkediosun belki abim sürseydi spin atardı hatta takla bile atardı....

aaaaaa o vırajda bende cok sekıl bı yavaslama anı yasadım .)))))) ankarayı ozledım yaa .((((

bu arada bu sıteyı cok sevıorm yaa herkes en ıyıyı bılıor, en kotusunu yapıor ve en guzelını ,en dogru olanını onerıor.) bu cumledekı herkes kendını bılıor .)))
    Konu Linos tarafından (28/09/2007 Saat 02:41 ) değiştirilmiştir. Sebep: Flood!

Ziyaretçi047

Cüneyt sende bu aralar baya bi değişme var. Her konuya atlar, yazar, ilginç eleştiriler sunar ve güzelce geyiğe bağlar olmuşsun. Hayırlısı diyelim. Keyfin yerinde bakıyorum. Allah bozmasın.

Cuneyt kayakıt
    Nereden
    Adana
    Rengi
    Yok
    Plaka
    01 ck 1905

sende benı takıp eder gordummm.ıyı yoldasın. dogrudur bıras aktıfım bgnlerde ıs geregı sabaha kadar ınternetteyım cunku. bı anımızı paylastık. gecen sene 10 gunde bır ankaraya gıdıordum cunku. ozellıkle kısın kar lastıgı yerıne adanada kullandıgım lastıklerle trafıge cıkmak zorunda oldugum durumlarda karsılastıgım tecrubelerı bı ara paylasırım.

- -
    Baracuda - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İstanbul
    Rengi
    Yok
    Edilen teşekkür: 97

Virajlara fazla fren basmadan girerim özellikel vites küçülterek ekstrada önlem olarak hifif el freni çekerim otobüslerdeki dingil freni gibi ama aşırı hızla hayatta girmem viraza palio tepe taklak oluveriri onun için temkinli sürerim yalnız uzun yolda basarım tabi basıncada araba yerden kalkıyor oturaklı araba değil benim bu minik paliom Eşya koyduğum anda iyi gidiyor yada yay takmak gerekki sağlam olsun.Palionunda ön takımları sakat onun için her zaman yavaş giderim.
    Puntonun takımlarını bilmiyorum biraz paliodan uzun virajın hissettirdiğine bakmak lazım arabanın içine binip.
    "Ne Mutlu TÜRKÜM Diyene"

Can M. İmregün
    Moderatör SteinGP - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İzmir
    Rengi
    Yok
    Edilen teşekkür: 1776

viraja 10 km hızımızı azaltıp girmek en fazla 0.5 sn zaman kaybettirir bize arkadaşlar şöyle girersen böyle çıkarsan savrulmazsın demek yerine hepimiz biraz daha kontrollü girelim aslanlar gibi yolumuza devam edelim birbirimizi de gereksiz yere üzmeyelim!!

saygılar..
    İmkansız bir gerçeklik değil, bir görüştür. İmkansız bir iddia değil, meydan okumaktır. İmkansız potansiyeldir. Geçicidir. İmkansız yoktur.
    Muhammad Ali Clay

SEAT LEON 1.4 TSI FR + FULL LED + SUNROOF + 18"

hakan yılmaz
    Kurallara uymadığı için forumdan uzaklaştırılmıştır. hakan7901 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İstanbul
    Rengi
    Egzotik Kırmızı
    Edilen teşekkür: 29

arkadaşlar yavaş gidelim hep gidelim.