9 sonuçtan 1 ile 9 arası

Konu: trafikte nasıl bir sürücüsünüz

yusuf şenol çetin
    Yalın - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İstanbul
    Rengi
    Yok
    Edilen teşekkür: 737

Haber Bilgilendirme trafikte nasıl bir sürücüsünüz

Ne Tip Sürücüsü
    Günlük hayatımızdaki en büyük stres kaynaklarından biri kuşkusuz yoğun trafikte otomobil kullanmaktır. Otomobil kullanırken sinirlenmek için trafik yoğunluğunun dışında da bir çok neden var. Bu nedenle de birçok sürücü patlamaya hazır bomba gibidir. Peki siz hangi sürücü tipine giriyorsunuz?
    Günlerden pazartesi, sabah saat sekiz ve hava yağmurlu.
    Havanın yağmurlu olması önemli değil trafik akıyor. E6 karayolundan çıkıp direkt TEM oto yoluna bağlandıktan sonra biraz hız yapma imkanı doğuyor. Şehir içine ulaşmak
    için oto yoldan çıkıldığında trafik birden sıkışıyor. Trafik kilometrelerce sıkışık ve sadece adım adım ilerliyor.

Bu size tanıdık geliyor mu? Tabii ki çok sık otomobil kullananlar "beklenmedik trafik sıkışıklığı'' stresini daha yoğun yaşıyor. Bu birçok stres faktörlerinden sadece birisi.
    Durumlara nasıl tepki gösterdiğiniz nasıl bir sürücü tipi olduğunuzu gösteriyor. Okurlarımız için beş farklı sürücü karikatürü seçtik. Test için tam bin otomobil sürücüsüyle bir anket yapıldı. Bu ankette sürücülere "Kendinizi çok iyi bir sürücü olarak mı görüyorsunuz?'' diye direkt sorulmadı. Herşey tamamen piskolojik kurallarına uygun bir şekilde tespit edilmeye çalışıldı. Sürücüler verdikleri cevaplara göre sınıflandırıldı. Siz kendinizi bu tiplerden hangisine daha yakın görüyorsunuz?

"Dinamit gibiyim'' (yüzde 15´i). Bu tip trafikte kendine çok güveniyor, ancak var olan tüm tiplerin arasında en çabuk da onlar sinirleniyorlar. Önünde çok yavaş seyredenler, sürekli sürüş tarzına karışan yandaki yolcu veya park yerini çalan başka bir sürücü her an patlamasına neden olabiliyor.

"Dinamit gibiyim'' tipi trafik sıkışıklığını hiç sevmez. Bu
    durumlarda bir tankla önündeki tüm otomobillerin üzerinden geçip yoluna devam etmek ister. Bu tipler, birilerini küfür
    ederek, kornaya basarak, veya başkalarına el, kol hareketi
    yaparak yumuşatmaya çalışırlar.

"Dinamit gibiyim'' tipi çoğunlukla BMW ve Opel kullanıyor.
    Ford ve VW ona uygun bir marka değil. Kaza oranı sadece
    ortalama ve kaza durumunda çoğunlukla o suçlu.

"Rahatlığa önem veren sürücü'' (yüzde 16) genelde
    güçlü motora sahip otomobiller kullanır (çoğunlukla
    Mercedes), ancak hıza önem vermez. Rahatlık ve güvenirlilik bu tipler için ön planda, yaşları 55´in üstündedir. Sahip olduğu tecrübe dışardan gelen provokasyonları yanıtsız bırakır ve kendini kesinlikle strese sokmaz. "Rahatlığa önem veren sürücü'' tipi hız sınırlarını sevmiyor.

"Aceleci'' (yüzde 11).
    18 yaşına girer girmez babasından
    doğum günü hediyesi olarak ehliyet ve genelde
    yanına siyah renkli BMW 3 Serisi (E36 veya E30) veya
    adı GTI´yla biten herhangi bir model alan "Aceleci'' tipi
    genelde otomobilin içinde yaşamayı tercih eder. Günün birkaç saatini otomobilinin içinde geçiren ve genelde kısa mesafeli hedefsiz sürüşler gerçekleştiren bu tipler, katettikleri 100 km´nin 80 km´sinde stres içinde yolculuk yaparlar. Özellikle zaman baskısı ve kötü görüş onu rahatsız eder. Bunun dışında onu frenleyen her şeyi trafikten silmek ister.

"Aceleci''lerin yüzde 56´sı en az bir kez kaza yapmıştır. Bu
    nedenle "Aceleci''ler kaza rekortmeni. Üç kazadan ikisinde
    suçunu kabul ederler.

"Normal sürücü'' (yüzde 24) rahat otomobil kullanır ve genelde düşük motorlu ortalama otomobillere sahiptirler. Yılda katettiği kilometre sayısı ve otomobilinin içinde geçirdiği zaman ortalamanın altındadır. Normal sürücü zaman baskısı altında değildir ve genelde tecrübeli otomobil kullanır. Çok istina olarak sinirlenirler. "Normal sürücü'' trafiğin yoğunlaşmasını büyük bir tehlike olarak görür. "Aceleci'' tipi onu strese sokar (ve tam tersi).
    "Tedirgin sürücü'' (yüzde 19) çoğu zaman diğer gruplar için en büyük stres faktörüdür. Trafik lambası yeşil yandığında üçe kadar sayıp çekik elfreniyle kalkmaya çalışır, ayrıca zaman zaman sağ ve sol sinyali karıştırır. "Tedirgin sürücü'' kendi kendini istemeden zor duruma düşürür.
    "Tedirgin sürücü'' stresi gidermek için otomobili çok yavaş
    kullanır. Veya otomobilini bırakıp otobüs veya trenle devam etmeyi tercih eder, ilk kar lapasını gördüğünde otomobili hemen garaja kitleyip ilk bahara kadar çıkarmaz. Diğer otomobil sürücülerine kesinlikle saldırgan davranmaz buna karşılık diğerlerinin de ona karşı tepki göstermemesini ister.

"Tedirgin sürücü'' tabii ki motor gücü düşük olan otomobiller kullanır. Bunlar çoğunlukla VW, Fransız veya Japon modelleridir. Tedirgin sürücülerinin yaş ortalaması 50 dir. Bu grupta kadınların oranı yüzde 61.
    "Usta sürücü''lerin (yüzde 15) evi otoyoldur. Bu tip sürücüler genelde uzun mesafeli sürüşler gerçekleştirir ve
    buz veya karlı zeminler onları yollarından alıkoyamaz.
    "Usta sürücünün'' en büyük kabusu zaman baskısı ve
    trafik sıkışıklığıdır. Bu nedenle zaman ve mesafeyi
    herkesten daha iyi hesaplayıp yola çıkarlar.
    Selektör yapan sürücülerden rahatsız olmayan "Usta
    sürücü'' önünde olup bitenlere konsantre olur. Bu tip
    sürücüler genelde orta sınıf otomobilleri tercih ederler ve
    çok az kazaya karışırlar.

Peki siz hangi sürücü tipisiniz? Kendinizi bu tiplerden birinde görüyorsanız ve böyle bir tip olduğunuz için üzgünseniz paniğe gerek yok, çünkü her sürücü sürüş tarzını değiştirebilir. Öyle değil mi?
    Otomobil sürücülerini en çok hangi trafik durumu etkiler?
    Buzlu yol %72
    Kötü görüş %52
    Yolcuların karışması %41
    Zaman baskısı %40
    Park yerinin başkası tarafından kapılması %38
    Bağrışan çocuklar %30
    Arkada yol isteyen otomobiller %30
    Başka sürücülerin hakaretleri %28
    Park yeri aramak %23
    Önde giden yavaş sürücüler %22
    Beklenmeyen tıkanma %17
    Uzun tünellerden geçiş %8

Stres ve otomobilin rengi
    Soru: Otomobil kullanırken ne sıklıkta strese giriyorsunuz?
    Yüzdeler "sıklıkla ve her zaman" cevaplarının oranını belirtiyor. En çok stresi siyah renkli otomobillerin sürücüleri yaşıyor, en azını beyaz otomobillerin sürücüleri. Sürpriz
    bir şekilde mavi renk kırmızının önünde yer alıyor.

Siyah %36
    Gümüş/gri %28
    Mavi %28
    Yeşil %24
    Kırmızı %23
    Beyaz %16

2. Bu mesajı için 5 kişi Yalın'ye teşekkür etti:

mustafa özkan
    şehitler aslaaa ölmez baycep - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Elazığ
    Rengi
    Rock Siyah
    Plaka
    23DR000
    Edilen teşekkür: 108

Bu yazılanlardan ençok normal sürücü tarifine uyuyorum , ancak arabamla bayağı geziyorum çok az sinirlenirim ama iyi sinirlenirim, karşıdakide devam etse birbirimize gireriz herhalde..

candan c
    candan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Ankara
    Rengi
    Vals Mavi
    Plaka
    06 GP 5**
    Edilen teşekkür: 63

ben şöyleyim sanırım...
    tip: usta sürücü
    seviye: acemi

(gibi geldi bana en azından )
    Konu candan tarafından (24/09/2007 Saat 12:26 ) değiştirilmiştir.
    -görece bazı tuhaflıklar içermeyen mükemmel güzellik yoktur
    -istisnalardan öğrenilecek çok şey vardır
    -insanların birbirini tanımaları için en iyi zaman, ayrılmalarına yakın zamandır. dostoyevski
    -şeytanda da bi bacak var ki... tam kırılmalık.candan

mehmet savasçı
    Kendi isteğiyle üyeliği silinmiştir. memat - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Ankara
    Rengi
    Rock Siyah
    Plaka
    06 BK 7478
    Edilen teşekkür: 275

ben hem aceleci hemde usta şoför oluyom

ilker aykal
    commandante galkoo - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İstanbul
    Rengi
    Rock Siyah
    Plaka
    34 FC 1505
    Edilen teşekkür: 26

Haber Bilgilendirme valla stres yok..

valla aracım siyah okurken zaten bi strese girdim.bütün gün işim gereği kazalarla uğrasıorum.strese girdim.genelde e5 bostancı pendik yoğun oluor strese girdim.eşim araba sürerken strese giriorum.punto için diemicem ama benim iş için kullandığım 207 1.6 90hp Hdi baya ii kaçıyor.hızlı sürünce strese giriorum.
    Sizce hangi tipim????

LaDyBiRd_
    Ziyaretçi LaDyBiRd_ - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

wlla ben trafikte strese girmem beni en sinir eden şey boş yolda önümde yavaş giden arabadırr.. tabi arabaya diil sürene sinir olurum.. hele bide çekil diye hafiften sellektor yaktınmı gaza gelir ya hiç çekilmez sağa kendi çapında hızlı gider.. bu sefer sen sağa geçersin onu geçip sola geçmek için... bu sefer hızlanıcağı tutar geçirmez seni önünee.. bee adam madem gaza basmayı biliyonda baştan neden basmıyon.. ama bu olay bile beni strese sokmazz gülerr geçerim..park yeri bulamamak mış trafikmiş yağmurmuşş karışan yolcuymuşş vızz gelirr bana ... çünkü arabamlaa mutluyum.. her ne şartta olursa olsun...

Eren GÖNCÜOĞLU
    gezenti Er-NnN - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Ankara
    Rengi
    Yok
    Edilen teşekkür: 522

yaw ama günü gününe uymayanları naapcaz...

genelde sakin kullanırım ama kimi zamn kendimi strese sokasım yada kafayı daıtasım gelir devir kadranı kırmızıdan aşaı inmez... normalde arkamdakiler beni etkilemez taaa ki arkadan arabanın tamponuna kadar yapışıp uzunları açana kadar ondan sora zaten burda yazılı olmayan kıl şöför moduna geçerim...

sanırım benim şöförlük ortaya bi karışık...

Cuneyt kayakıt
    Cnyt01 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Adana
    Rengi
    Yok
    Plaka
    01 ck 1905
    Edilen teşekkür: 94

ewt bende o gunku ruh halımle alakalı bı trafık canavıcıgıyım .) bazen sagda serıtte 50-60 yavas yavas. onune kırana , sagına soluna bakmadan cıkana ses etmeyen bırı. bazense bıras daha hızlı... .) ama genelde arabadan ınmem... bagırıp cagırmam kornaya asılmam... ama bırıne gıdıp kasıtlı carptıgımda oldu .) bılmıorm ınsanoglu ıste. oraya karısık surucu yazın .)

OĞUZHAN ÜLGEN
    MACHINE - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Rengi
    Rock Siyah
    Plaka
    34 EF 3797
    Edilen teşekkür: 22

Valla işin doğrusu benimki biraz karışık gibi.Genelde sakin biriyim ama zaman zaman bu sürücü tiplerinden her birine uygun karakter sergiliyorum.Trafiğin içinde bulunduğunuz yerde bence önemli.Daha önceden Suadiyede oturuyordum daha az sinirleniyordum şimdi pendik yenişehirde oturuyorum.Kurtköy yolunu hergün kullanıyorum.Elbette iyi kullananları tenzih ederim ama burdakilerin çoğu (trene bakan cinsinden).Bu yüzden mümkün olduğu kadar onlara uymamaya çalışıyorum ama sinirlenincede kıl sürücü olup çıkıyorum.Aman siz siz olun böylelerine UYMAYIN!