Sayfa 3/3 İlkİlk 123
55 sonuçtan 41 ile 55 arası

Konu: Gördüğmüz radarlar

caner adanır
    marineros - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Muğla
    Rengi
    Yok
    Edilen teşekkür: 76

Otoyollardaki hız sınırları tamamen devletin milli geliri etkileyen yakıt politikalarıyla alakalı.can ve mal güvenliği mutlaka maddeler içerisindedir ama 100 km hız sınırının ülke genelinde 120 km/s olduğunu varsayarsak ortaya çıkacak yakıt farkı devleti dışa daha borçlu hale getirecektir.günümüz Dünya'sı savaşları petrol üzerine olduğundan bu da ülkelerin petrol politikalarında daha çok yaptırıma itmektedir.
    (Bu arada bugüne kadar sadece 10 gün vizem geçmişti diye ceza yedim)
    Konu marineros tarafından (04/01/2015 Saat 17:55 ) değiştirilmiştir.

Nuh u
    aruda6 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İstanbul
    Rengi
    Işıltılı Siyah
    Edilen teşekkür: 3

hız kurallarına uymak bence daha mantıklı...

Fatih TEK
    fct1071 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Rengi
    Yok
    Plaka
    34C1453
    Edilen teşekkür: 110

Alıntı muratx41 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    sizi gercekten tebrik ediyorum cevaplar tam isabetli
    teşekkürler murat bey, gönül kırmadan bildiğim kadarıyla cevap vermeye çalıştım
    A.T.K.ve Y.

Çağatay Koçak
    fawori - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Ankara
    Rengi
    Evo Gri
    Edilen teşekkür: 221

Hız felakettir ama bizim memlekette o radarları koyacakları yolu adam gibi yapsalar birde milletimiz daha bilinçli olsa iyi olur ama ben Türkiye'deki yolların hiçbirine güvenmem o yüzden sakin giderim virajların çoğu hatalı meyilli her yer çukur saçma kasis dolu Almanya'da adam yol yapmış otoban yapmış sol şeritte hız sınırı yok yaw.

Çağrı Kaya
    komodo - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Ankara
    Rengi
    Egzotik Kırmızı
    Edilen teşekkür: 6

Fatih bey tebrik ederim, ülkemizin ihtiyaç duydugu insanlardansınız, keşke herkes yada en azından şu toplumun yarısı sizin gibi düşünebilse..

Can AVCI
    CanGo48 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Muğla
    Rengi
    Egzotik Kırmızı
    Plaka
    48FK986
    Edilen teşekkür: 59

genel olarak yazılanlarla hem fikirim ama sormak istediğim şey şu hız sınırının 110 olduğu yolda gece 11 gibi yani hava tam karanlıkken 115le araç sollarken yolun sağında ansızın yakılan uzun farlarla yapılan uygulama ne kadar doğru?acemi birisi olsa ya orta refüje yada solladığı aracın üstüne çıkma ihtimali çok yüksek. ayrıca ben muğlada yaşıyorum her hafta fethiyeye gitip geliyorum ve inanın 120km mesafede en az 3-4 tane radar oluyor. bir yerde iyi oluyor aslında fakat bazı yerle hız tabelası 50km yazıyor yol duble gidiş geliş yola bağlantı yok ama hız sınırı 50. tamam 50dir kural kuraldır ama ben hiç 50 km altında giden araç görmedim tam tersine arkadan sellektör yapıyor çekil diye bu arada bizim buraların radarıda meşhurdur galerideki araçların arasında aynı model ve renkde duran radar aracı, mahalle arasında, kavşaktaki refüjün üstünde duran, kaldırıma çıkıp yaya geçidinde duran antalyadan gelirken çekicinin üstünde duranını bile gördüm hey maşallah )) ama genede hız kurallarına uyalım uyarmak işe yaramaz sürat yapan 50metre sonra gene abanıyor gaza zaten.
    Dünü hatırla, bugünü yaşa,yarını düşün....

Fatih TEK
    Rengi
    Yok
    Plaka
    34C1453

Alıntı CanGo48 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    genel olarak yazılanlarla hem fikirim ama sormak istediğim şey şu hız sınırının 110 olduğu yolda gece 11 gibi yani hava tam karanlıkken 115le araç sollarken yolun sağında ansızın yakılan uzun farlarla yapılan uygulama ne kadar doğru?acemi birisi olsa ya orta refüje yada solladığı aracın üstüne çıkma ihtimali çok yüksek. ayrıca ben muğlada yaşıyorum her hafta fethiyeye gitip geliyorum ve inanın 120km mesafede en az 3-4 tane radar oluyor. bir yerde iyi oluyor aslında fakat bazı yerle hız tabelası 50km yazıyor yol duble gidiş geliş yola bağlantı yok ama hız sınırı 50. tamam 50dir kural kuraldır ama ben hiç 50 km altında giden araç görmedim tam tersine arkadan sellektör yapıyor çekil diye bu arada bizim buraların radarıda meşhurdur galerideki araçların arasında aynı model ve renkde duran radar aracı, mahalle arasında, kavşaktaki refüjün üstünde duran, kaldırıma çıkıp yaya geçidinde duran antalyadan gelirken çekicinin üstünde duranını bile gördüm hey maşallah )) ama genede hız kurallarına uyalım uyarmak işe yaramaz sürat yapan 50metre sonra gene abanıyor gaza zaten.
    "gece 11 gibi yani hava tam karanlıkken 115le araç sollarken yolun sağında ansızın yakılan uzun farlar" ????
    Can bey emniyetin böyle bir uygulaması söz konusu değil. radar olarak kullanılan araçlar akan trafiğe karşı her hangi bir sinyal vermezler. o an içerisindeki personelin tesadüfi bir hareketi ya da işgüzarlığı olmuş olabilir. emniyete ait olmayan bir sivil vatandaş aracı da olabilir. geçmiş olsun

Hızlı limitleri ile ilgili söylediklerinizde de haklısınız, maalesef hız limitlerini Karayolları ve belediyeler belirlemektedirler. Emniyet sadece bu limite riayet edilip edilmediğini denetlemekle mükelleftir. İzmir'de gaziemir-karabağlar arası otoban çıkışında virajın içine 70 tabelası koyulmuş ve viraj sonuna sürekli radar talep ediliyor. düşünün 120 ile geliyorsunuz birden saklanmış bir 70 tabelası geliyor ardından radar. sonra kabahat, aldığı emir gereği oraya giden polisin üzerine kalıyor. arkadaşım durduk yere radar cezası yemişti.
    A.T.K.ve Y.

Fatih TEK
    Rengi
    Yok
    Plaka
    34C1453

Alıntı komodo Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Fatih bey tebrik ederim, ülkemizin ihtiyaç duydugu insanlardansınız, keşke herkes yada en azından şu toplumun yarısı sizin gibi düşünebilse..
    Teşekkürler Mehmet bey sağolun
    A.T.K.ve Y.

Can AVCI
    Nereden
    Muğla
    Rengi
    Egzotik Kırmızı
    Plaka
    48FK986

[QUOTE=fct1071;948030]"gece 11 gibi yani hava tam karanlıkken 115le araç sollarken yolun sağında ansızın yakılan uzun farlar" ????
    Can bey emniyetin böyle bir uygulaması söz konusu değil. radar olarak kullanılan araçlar akan trafiğe karşı her hangi bir sinyal vermezler. o an içerisindeki personelin tesadüfi bir hareketi ya da işgüzarlığı olmuş olabilir. emniyete ait olmayan bir sivil vatandaş aracı da olabilir. geçmiş olsun

benimde sıkıntım bu işte emniyetin böyle bir uygulamasının olmadığını bildiğim için aniden kazaya sebebiyet vericek şekilde uzunların yakılması nahoş bi durumdur. bunu yapanda sivil radar aracıdır eminim çünkü ileride emniyet şeridine çektim üşenmedim yürüyerek gittip baktım ve uygulamayı yaptığı yere çıkarken ne düşündü acaba? 30cm lik kaldırıma nasıl çıktı ve diğer araçlardan daha yüksekken tam gözüne nişan alır gibi uzunları yakmak....birde şöyle bir durum var bu hız tespit cihazları gayet teknolojik cihazlar, herhangi bir artı aydınlatma olmadan da görüntü alabiliyorlar ama sanırım memur arkadaş aksiyon aramış. o kadar gece radarı gördüm ya parkları açık yada kısa farları yanık durumda yol trafiğine engel yada kazaya sebebiyet vermiyecek şekilde konumlanmış fakat o civarda uygulama yapan arkadaş pek umursamıyopr bunları. Bu aralar aynı yerde göremiyorum ama tekrar yaptığın gereken başvuruyu yapıcam gereken mercilere çünk raça içi kamerası görüntüsü de elimde olucak...

mahmut kurt
    makko58 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Elazığ
    Rengi
    Evo Siyah
    Edilen teşekkür: 45

[QUOTE=CanGo48;952097]
    Alıntı fct1071 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    "gece 11 gibi yani hava tam karanlıkken 115le araç sollarken yolun sağında ansızın yakılan uzun farlar" ????

benimde sıkıntım bu işte emniyetin böyle bir uygulamasının olmadığını bildiğim için aniden kazaya sebebiyet vericek şekilde uzunların yakılması nahoş bi durumdur. bunu yapanda sivil radar aracıdır eminim çünkü ileride emniyet şeridine çektim üşenmedim yürüyerek gittip baktım ve uygulamayı yaptığı yere çıkarken ne düşündü acaba? 30cm lik kaldırıma nasıl çıktı ve diğer araçlardan daha yüksekken tam gözüne nişan alır gibi uzunları yakmak....birde şöyle bir durum var bu hız tespit cihazları gayet teknolojik cihazlar, herhangi bir artı aydınlatma olmadan da görüntü alabiliyorlar ama sanırım memur arkadaş aksiyon aramış. o kadar gece radarı gördüm ya parkları açık yada kısa farları yanık durumda yol trafiğine engel yada kazaya sebebiyet vermiyecek şekilde konumlanmış fakat o civarda uygulama yapan arkadaş pek umursamıyopr bunları. Bu aralar aynı yerde göremiyorum ama tekrar yaptığın gereken başvuruyu yapıcam gereken mercilere çünk raça içi kamerası görüntüsü de elimde olucak...
    emniyetin böyle bir uygulaması yok . aniden uzunları yakma gibi. geceleri radar hızı tesbit eder ancak karanlıkta plakalar okunmayabiliyor şahsen benim başıma yeni geldi. durdum kamera kaydına baktım plaka harfleri tam okunmadı diye ceza yemedim. genelde ışıklı alanları seçerler kısa yada uzun far açık olur radar aracının. ayrıca zaten radar koydukları yerde öncesinde radar tabelası yada hız sınır tabelası olur. 110 sınır olan bir yerde çift gidiş çift geliş vardır yol oldukça geniştir yani uzunları yaktı diye kimsenin kaza yapacağını sanmıyorum. genelde düzlüklere radar koyarlar zaten direksiyonu düz tutmak yeterlidir.

Can AVCI
    Nereden
    Muğla
    Rengi
    Egzotik Kırmızı
    Plaka
    48FK986

[QUOTE=makko58;952108]
    Alıntı CanGo48 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster

emniyetin böyle bir uygulaması yok . aniden uzunları yakma gibi. geceleri radar hızı tesbit eder ancak karanlıkta plakalar okunmayabiliyor şahsen benim başıma yeni geldi. durdum kamera kaydına baktım plaka harfleri tam okunmadı diye ceza yemedim. genelde ışıklı alanları seçerler kısa yada uzun far açık olur radar aracının. ayrıca zaten radar koydukları yerde öncesinde radar tabelası yada hız sınır tabelası olur. 110 sınır olan bir yerde çift gidiş çift geliş vardır yol oldukça geniştir yani uzunları yaktı diye kimsenin kaza yapacağını sanmıyorum. genelde düzlüklere radar koyarlar zaten direksiyonu düz tutmak yeterlidir.
    emniyetin böyle bir uygulaması yok evet bu konuda hemfikiriz ama sorun şu uygulamayı yapan memur arkadaş 115le sollama yaparken plakayı okumak için uzunları yaktı ve aracının bulunduğu konumdan dolayı gözümü aldı ve yerimde acemi birisi olsa kaza yapabilirdi. hız tabesaı yoktu ama daha sonra "hız limiti 50km" tabelsı koyuldu. radar uygulaması yapılsın, tabela olsun hatta hız sınırını aşanlar cezalandrılsın eyvallah ama beni rahatsız eden uygulamanın yanlı yapılması . neyse kaza bela olmadı ya gerisi sorun değil, dediğim gibi aynı sıkıntı tekrarlanırsa gerekli mercilere durumu araç içi kamera görüntümle bildiricem zaten.

Fatih TEK
    Rengi
    Yok
    Plaka
    34C1453

Radar uygulaması için "radar" tabelası konulması zorunluluğu yoktur. zaten devlet karayollarında ekseri bir uyarı tabelası yoksa genelgeçer hız kurallarına uymakla mesulüz. Uzunları yakan personelin radarın akşam karanlığında da plaka okuyabildiğini bilmemesi gibi bir durumda söz konusu olabilir. Yoksa devlet adına hizmet etmekle mükellef olduğu vatandaşı kasıtlı olarak zor durumda bırakması gibi bir işgüzarlık için herhangi bir neden söz konusu değil.
    A.T.K.ve Y.

Cem Doğu
    cemdogu - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Ankara
    Rengi
    Yok
    Edilen teşekkür: 510

Radar uygulaması için "radar" tabelası konulması zorunluluğu yoktur. zaten devlet karayollarında ekseri bir uyarı tabelası yoksa genelgeçer hız kurallarına uymakla mesulüz. Uzunları yakan personelin radarın akşam karanlığında da plaka okuyabildiğini bilmemesi gibi bir durumda söz konusu olabilir. Yoksa devlet adına hizmet etmekle mükellef olduğu vatandaşı kasıtlı olarak zor durumda bırakması gibi bir işgüzarlık için herhangi bir neden söz konusu değil.

geçtiğimiz sene radar cezası yiyen bir vatandaş itiraz edip mahkeme açtı ve kazandı.İtiraz gerekçesi radar uygulaması yapılırken radar kontrol tabelasının olmaması ve caydırıcılık yerine cezalandırma tekniğinin uygulanmasıydı.

Netekim mahkeme sonucu cezayı yiyeni haklı gördü.Sonuç gerekçesi de devletin caydırıcı olması için bu uygulamaları yapması gerekliliği, insanları para kazanmak için cezalandırmamak gerektiğiydi.
    Bir de yönetmelikte bu uyarı levhalarının zorunluluğu varmış.

tabii o günden bugüne ne değişti bilmiyorum ama forumda da konusu açılmıştı bunun.Yasa değiştiyse başka tabii.

Fatih TEK
    Rengi
    Yok
    Plaka
    34C1453

Alıntı cemdogu Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    geçtiğimiz sene radar cezası yiyen bir vatandaş itiraz edip mahkeme açtı ve kazandı.İtiraz gerekçesi radar uygulaması yapılırken radar kontrol tabelasının olmaması ve caydırıcılık yerine cezalandırma tekniğinin uygulanmasıydı.

Netekim mahkeme sonucu cezayı yiyeni haklı gördü.Sonuç gerekçesi de devletin caydırıcı olması için bu uygulamaları yapması gerekliliği, insanları para kazanmak için cezalandırmamak gerektiğiydi.
    Bir de yönetmelikte bu uyarı levhalarının zorunluluğu varmış.

tabii o günden bugüne ne değişti bilmiyorum ama forumda da konusu açılmıştı bunun.Yasa değiştiyse başka tabii.
    Mahkeme sonucu hakimin vicdani kanaatini de ihtiva ettiği için, hakimden hakime değişiklik göstermektedir. Bir meslektaşım, ışıklı sinyalizasyon olmayan kavşakta, fahri trafik müfettişinin yazdığı kırmızı ışık ihlali cezası ödedi. Mahkemeye müracaat etti cezanın iptali için, ancak hakim kırmızı ışık olmayan kavşaktaki kırmızı ışık cezasını iptal etmedi . diğer hususta Maalesef biz kendi konumuz olduğu halde değişiklikleri takip etmekte zorluk yaşıyoruz, dediğiniz gibi o zaman mevzuat o şekilde olabilir, hatta şuanda da tabela zorunlu olabilir ama 2014 yılı temmuz - ağustos ayları gibiydi o zorundalık kalktı denildi
    A.T.K.ve Y.

eski puntocu yeni lineacı
    halils2 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Tekirdağ
    Rengi
    Titanyum Gri
    Edilen teşekkür: 1276

Mahkeme sonucu hakimin vicdani kanaatini de ihtiva ettiği için, hakimden hakime değişiklik göstermektedir. Bir meslektaşım, ışıklı sinyalizasyon olmayan kavşakta, fahri trafik müfettişinin yazdığı kırmızı ışık ihlali cezası ödedi. Mahkemeye müracaat etti cezanın iptali için, ancak hakim kırmızı ışık olmayan kavşaktaki kırmızı ışık cezasını iptal etmedi . diğer hususta Maalesef biz kendi konumuz olduğu halde değişiklikleri takip etmekte zorluk yaşıyoruz, dediğiniz gibi o zaman mevzuat o şekilde olabilir, hatta şuanda da tabela zorunlu olabilir ama 2014 yılı temmuz - ağustos ayları gibiydi o zorundalık kalktı denildi
    Bildiğim kadarıyla o zorunluluk yasada var fakat kanun hükmünde kararname ile uygulama değiştiriliyor ve tabela koyma zorunluluğu KHK ile kaldırıldı. Ama yasa kararnameden üstün olduğu için mahkeme cezayı iptal etmiştir. Arkadaşınızın yediği cezayı trafik polisi yazsaydı iptal olurdu ancak fahri trafik müfettişlerinin yazdığı ceza iptal edilemiyor. Amacı ne bilmiyorum fakat yasada böyle geçiyormuş.

Sayfa 3/3 İlkİlk 123