Sayfa 2/3 İlkİlk 123 SonSon
55 sonuçtan 21 ile 40 arası

Konu: 1.4 Fire 77HP ile 1.3 Multijet 75HP arasında / Yardım

Aydın. Beygul
    Fire 1.4 77Hp Tit.Grisi the_Algn - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Ardahan
    Rengi
    Egzotik Kırmızı
    Edilen teşekkür: 197

Alıntı ufukbzk84 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    ya arkadaşlar anlayamıyorum... az kullanacaksan benzinli al çok kullanacaksanız dizel alın iyide satarkende az kullnılmış olan bi dizel benzinliye göre 3 milyar filan üstüne satılır neden böle bi kanı var??? bunun teknik nedenleri nedir bilen varsa bi açıklamasını rica ediyorum... hep aklıma takılmıştır bu konu??? bana sanki bu sölenenlerde bi mantıksızlık varmış gibi geliyo tek dez avantajın servis masrafının biraz daha yüksek olması... ben onun dışındaki düşünceler bana biraz mantıksız gibi geliyo...
    AMS nin hesabına göre 53000 km de amorti ediyor diyor. yılda 10.000km yapsa 5 yıl demek , 5 yıl sonra o dizeli eş değeri olan benzinliden 4000 TL pahalıya satabileceğinin garantisini veriyormusun.
    Bu amorti olayı sadece benzinle olan farktan kaynaklanan amorti etme olayı. 50.000km ye geldiğinde dizel 5 defa servise girecek , benzinli 2 defa ordan kaynaklanan fark işi benzinli lehinede değiştirecek.
    Konu the_Algn tarafından (14/08/2007 Saat 15:52 ) değiştirilmiştir.

Kenan Kuday
    stilo - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Gaziantep
    Rengi
    Granit Gri
    Edilen teşekkür: 8

Şöyle düşünmek lazım

bu gün az kilometre yapıyorsun ama yarin ne olacağını kimse bilemez bakarsın başka yere taşınırsın daha çok kilometre yaparsın her halükarda dizel almak mantıklı

Tabii satarken de dizelin 2.eli iyi

aldığın araba sana kullanırken mutlu etmeli satarken de pişman etmemeli

Aydın. Beygul
    Fire 1.4 77Hp Tit.Grisi the_Algn - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Ardahan
    Rengi
    Egzotik Kırmızı
    Edilen teşekkür: 197

2000-2002 model dizel ve benzinli araçların fiyatarını araştırmak gerek alırkenki yaklaşık 4000 ytl fark şuan duruyor mu?

4. 14/08/2007, 18:36

Arda BULUT
    ABNEW - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Ankara
    Rengi
    Yok
    Edilen teşekkür: 4298

Alıntı alialgan Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    2000-2002 model dizel ve benzinli araçların fiyatarını araştırmak gerek alırkenki yaklaşık 4000 ytl fark şuan duruyor mu?
    Bence aynı km ve durumdaki mj 90bg ile sj 95bg arasında ilk 2-3 yılda en fazla 2000-2500YTL lik bir fark olur.Sonraki yıllarda bu fark biraz daha düşebilir.

Dizel-benzinli maliyet hesabı gerçeği çok da yansıtmıyor bence.Satarken ki fark, bakım ve maliyet masrafları, mtv farkı, kullanım tarzı ve zevki gibi kalemler de hesaba katılmalı...

Yiğit Derbent
    javakolik - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İstanbul
    Rengi
    Rock Siyah
    Edilen teşekkür: 1

Ben multijet alma niyetindeyim ama soru işareti olarak şu var:
    1100kg bir araç için 75HP + multijetin (benzinlilerde olmayan) torku, özellikle şehirlerarası kullanımda yapılacak sollamalarda rahatlık sağlar mı?
    Yoksa bu tarz kullanımda rahat etmek için 90-95HP mi önerirsiniz?

teşekkürler..

Ozan Şahin
    SANtO - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Eskişehir
    Rengi
    Beyaz
    Edilen teşekkür: 15

75 hp bana yeterli geliyor. sollama falan hiç sorun değil. tabi sizin beklentinizde önemli.. 190 nm az değil.
    Multijet Active 1.3 75 Hp Beyaz

Mustafa İŞLER
    mustafa - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Adana
    Rengi
    Rock Siyah
    Edilen teşekkür: 78

Dizel alıp almamanız arabayı ne kadar kullanacağınızla ilgili kararlarınızı etkileyecektir.(Siz farkında olmasanız bile )

Örneğin ben şu an Kırşehirin bir ilçesinde görevliyim ve kapadokya bölgesi buraya 70 km hiç düşünmeden rahatlıkla gezecem oraları tüm kapadokyayı gezmek ve git gel 400 km yapacam en azından ve bunu hiç düşünmeden yapacam. Antalyadayken tüm turistik yerleri gezmiştim.

Arasam benzinli olsaydı bu kadar kolay karar verirmiydim gezmeye ve bu kadar çok gezermiydim??

Hiç sanmıyorum.

Arda BULUT
    ABNEW - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Ankara
    Rengi
    Yok
    Edilen teşekkür: 4298

Alıntı javakolik Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Ben multijet alma niyetindeyim ama soru işareti olarak şu var:
    1100kg bir araç için 75HP + multijetin (benzinlilerde olmayan) torku, özellikle şehirlerarası kullanımda yapılacak sollamalarda rahatlık sağlar mı?
    Yoksa bu tarz kullanımda rahat etmek için 90-95HP mi önerirsiniz?

teşekkürler..
    Mjtd nin 190nm lik çekiş gücü gerçekten güzel.Gerek şehiriçi gerekse şehir dışı hiçbir sıkıntı yaşamazsınız...

hikmet şekerlioğlu
    şekerlioğlu - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Tokat
    Rengi
    Vals Mavi
    Plaka
    07kg993
    Edilen teşekkür: 662

eğer devamlı uzun yola gitmiyor ve çok km yapmıyorsanız ekonomik olarak dizelin size bir avantajı olmaz,üstelik dizellerin bakımı benzinli araçlara göre daha maliyetlidir.gördüğünüz gibi fikirler farklı.fakat ali algan beyin verdiği bilgiler sana bir fikir verebilir.yani senin arabayı kullanım amacına bağlı.

Hüseyin Koyak
    h k - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Kocaeli
    Rengi
    Granit Gri
    Edilen teşekkür: 205

Alıntı mustafa Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Dizel alıp almamanız arabayı ne kadar kullanacağınızla ilgili kararlarınızı etkileyecektir.(Siz farkında olmasanız bile )

Örneğin ben şu an Kırşehirin bir ilçesinde görevliyim ve kapadokya bölgesi buraya 70 km hiç düşünmeden rahatlıkla gezecem oraları tüm kapadokyayı gezmek ve git gel 400 km yapacam en azından ve bunu hiç düşünmeden yapacam. Antalyadayken tüm turistik yerleri gezmiştim.

Arasam benzinli olsaydı bu kadar kolay karar verirmiydim gezmeye ve bu kadar çok gezermiydim??

Hiç sanmıyorum.
    net hesaplamadım cok meraklısı varsa güncel fiyatları bulsun hesaplasın.

yaklaşık fabrika verisine göre gittiğimizi varsayalım , 400 km yolu 40 liralik mazotla gidin , bende 65 liralık benzinle gideyim. 30 milyara yakın para verip araba almışız , tatile çıkıp 400 km yol yapmayı göze almışız kala kala aradaki 25 liraya mı kaldık ?

ha hergün 400 km yol yapıyorsanız eyvallah dizel almamak akıllı işi değil ama senede 1-2 kere tatile çıkıpta eyvah yakıt parası diyorsanız hiç araba kullanmayın daha iyi yada tatile bile gitmeyin evde oturun en güzeli .

ben benzinli arabamla 1 yılda tam 40.ooo km yaptım , ben gibi yol yapacaksanız dizel alın ama araba çoğunlukla evin önünde yatacaksa neye gerek dizel ??
    Granit Gri F.I.R.E Dynamic KP + SP + AJ

12. Bu mesaj için teşekkür edenler:

hikmet şekerlioğlu
    şekerlioğlu - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Tokat
    Rengi
    Vals Mavi
    Plaka
    07kg993
    Edilen teşekkür: 662

Alıntı h k Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster

yaklaşık fabrika verisine göre gittiğimizi varsayalım , 400 km yolu 40 liralik mazotla gidin , bende 65 liralık benzinle gideyim. 30 milyara yakın para verip araba almışız , tatile çıkıp 400 km yol yapmayı göze almışız kala kala aradaki 25 liraya mı kaldık ?

ha hergün 400 km yol yapıyorsanız eyvallah dizel almamak akıllı işi değil ama senede 1-2 kere tatile çıkıpta eyvah yakıt parası diyorsanız hiç araba kullanmayın daha iyi yada tatile bile gitmeyin evde oturun en güzeli .

ben benzinli arabamla 1 yılda tam 40.ooo km yaptım , ben gibi yol yapacaksanız dizel alın ama araba çoğunlukla evin önünde yatacaksa neye gerek dizel ??
    aynen katılıyorum.benim gibi kullanacaklar benzinli alsın.yılda bir kere uzun yol,sonrasında genelde yatar benim araba.

Ozan K
    OzzY - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İzmir
    Rengi
    Granit Gri
    Plaka
    35HK***
    Edilen teşekkür: 2813

sırf performansı için düşünmeden multijet
    Ne Mutlu Türküm Diyene!

Mustafa İŞLER
    Nereden
    Adana
    Rengi
    Rock Siyah

Benim kastettiğim biz farkında olmadan kararımızı etkileyecektir bu.Mesela evinizin şehir merkezine yakın olup olmaması bile etkileyecektir çarşıda gezme kararınızı (siz farkında olmasanız bile ).dizel alınca baştan veriyorsun parayı sonra kafan rahat dağ taş geziyorsun ve benim iddiam şu aradaki fark 25 YTL den fazla.Ayrıca günde 400 km ye gerek yok .Kim yapıyor günde 400 kmyi ?? ben ayda 2500 km yapıyorum yani günde 80 km ve dizelin günlük 80 km için karlı olduğunu biliyorum.

Başka bir örnek vereyim Kastamonunun ilçesi var Daday diye merkeze 40 km ve etli ekmeği meşhur .Ben her haftasonu gidiyordum etle ekmeği yemek için Dadaya .Benzinli olsa gidermiydim.???

Hayır
    Konu mustafa tarafından (16/08/2007 Saat 13:15 ) değiştirilmiştir.

Özlem ÖNEN
    Selçuk Üniversitesi Unique_GOTH - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Konya
    Rengi
    Yok
    Edilen teşekkür: 211

bence de 75 bg multijet daha mantıklı geliyo çekiş gücü olarak sorun yaşamazsınız 190nm torkla bana göre her zaman dizel en iyisidir.

Kenan Kuday
    stilo - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Gaziantep
    Rengi
    Granit Gri
    Edilen teşekkür: 8

Bence dizel
    herşeyi ile iyi
    performansı iyi
    yakıtı iyi

özellikle 77 bg alırsan ileride pişman olabilirsin

bu kasa ağırlığında benzinlide 95 bg daha iyi

95 bg fiyatı ile 75 bg dizel fiyatı nerdeyse aynı

bence dizel

çağlar mavuk
    grandecaglar - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Ankara
    Rengi
    Bolero Kırmızı
    Plaka
    06 ZEH 81
    Edilen teşekkür: 116

bence benzinli ses yok birşey yok motorda dizel otomobiler için değil ülkedeki pahalılık bu hale soktu bizi işte yinede dizel şu şartlarda malesef

Göksel S.
    grande41 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Kocaeli
    Rengi
    Orleans Mavi
    Plaka
    41 R XXXX
    Edilen teşekkür: 11

Arkadaşlar belirtmişler tercih ağırlıkla dizelden yana....

Ama bazı kalemleri gözönünde bulundur :

Kışın dizeli, benzinli gibi çalıştır git kullanamazsın. Motorun ömrü için mutlaka bir miktar ısıtman gerekir.

Ülkemizde mazot kalitesi malum. Tatile giderken Konya ovasının köhne bir benzincisinden mazot almak zorunda kalabilirsin. (Zor ihtimal gibi gözüksede Türkiyenin her yerinde böyle istasyonlar var, Bazı arkadaşlar Opetten bile şikayet ederken) Benzinliden daha çok başına iş açar.

Bide şöyle düşün. Dizel aracım var diye heryere gitmeye kalkacaksın. Az yakıyo ya. Yaptığım km artacak. Ama benzinli olunca 2 defa düşüneceksin. Bu da bi tasarruf dimi??

Her ne kadar dizel yakıt tüketiminde avantajlı ise de ; örneğin iki gün önce memelekete gittim. Araçta 4 kişi+bagaj var ve klima hep açık. Yaptığım km 430. bunun yaklaşık 300 km si otoban. Otabanda min. 120 olmak üzere çoğunlukla 140-170 arası gittim. Kalan 130 kmsi ise hep dağ yolları. Yani 2-3. vitesler dışına pek çıkamadım. Bu şartlarda hesapladığım 0.19 krş yaktı. Buda benzinli için çok iyi bir değer. eğer akıllı gitse idim çok daha az yakacaktı. Bu değerlerle senede 10000 km nin altında yapıyorsan benzinli derim.

Bu arada dizeli pahalı alır pahalı satarsın olayını bırak bence. Mevzu kullanım maliyetleridir. eğer senede 10000km nin altında yapıyorsan aradaki fiyat farkı sana 5 senede geri dönecektir. Tamam dizeli pahalıya aldın pahalıya satıyorsunda dizelde bedava götürmüyor ki insanı....

20. Bu mesaj için teşekkür edenler:

Hüseyin Koyak
    h k - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Kocaeli
    Rengi
    Granit Gri
    Edilen teşekkür: 205

Alıntı mustafa Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster

Başka bir örnek vereyim Kastamonunun ilçesi var Daday diye merkeze 40 km ve etli ekmeği meşhur .Ben her haftasonu gidiyordum etle ekmeği yemek için Dadaya .Benzinli olsa gidermiydim.???

Hayır
    40 km ne ki ? ben neler icin ne km ler yapiyorum zaten o yüzden 1 senede o kadar km yi doldurdum.

dizel araba sevmeyipte yada satin alim maliyetini yüksek bulup ekonomik yakitli benzinli arac arayanlar icin 1.4 fire punto-palio cok ideal bir secenek.
    Granit Gri F.I.R.E Dynamic KP + SP + AJ

Mustafa İŞLER
    Nereden
    Adana
    Rengi
    Rock Siyah

40 km ne ki ? ben neler icin ne km ler yapiyorum zaten o yüzden 1 senede o kadar km yi doldurdum.

dizel araba sevmeyipte yada satin alim maliyetini yüksek bulup ekonomik yakitli benzinli arac arayanlar icin 1.4 fire punto-palio cok ideal bir secenek.
    Siz nere için nerelere gidebilirsiniz ama herkesin bütçesi farklıdır herkesin harcama alışkanılıkları farklıdır etli ekmeğin herkes için marjinal faydası farkıdır .Tekrar ediyorum dizel alırsanız daha rahat kafayla daha çok gezersiniz .(Gezmeyi sevenler için araba dursun bir köşede ihtiyacım olunca kullarırım diyorsanız ona da saygı duyarım)

Ayrıca dizeli sevmiyorsanız demişssiniz?Bu işte sevip sevmemeye göre karar verileceğini sanmıyorum.Mesela arabanın dış görünüşünde sevip sevmeme söz konusu olabilir ama dizeli sevmek veya benzinliyi sevmek ?? bana garip geldi

A. K.
    nasrettinhoca - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Gaziantep
    Rengi
    Titanyum Gri
    Edilen teşekkür: 31

Yukarıdaki yazılanlardan 2 sonuç çıkıyor....

1-Benzinli dizeli döver..
    2-Dizel benzinliyi döver....

Sayfa 2/3 İlkİlk 123 SonSon