14 sonuçtan 1 ile 14 arası

Konu: G. Punto T-Jet seçim ve Turbo bilgi!

Aytac KUMBARACIOĞLU
    By cestino - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Manisa
    Rengi
    Yok
    Edilen teşekkür: 0

Standart G. Punto T-Jet seçim ve Turbo bilgi!

Arkadaşlar öncelikle herkese merhaba..

Yeni bir otomobil alma arayışı içerisinde, tutkum olan E36 piyasasının yıllardır değişmeyen ve düşmeyen durumundan sonra Grande Punto 1.4 T-Jet modeliyle ilgilenmeye başladım.. Sizlerden bu araçla ilgili değerlendirmek almak istedim..

Hiç aklımda olmamasına rağmen, internette satılık olan bir ilanı aradığımda aldığım bir bilgi üzerine bu konuyu açmak istedim. 2008 model 60 bin kilometredeki bir T-Jet Dynamic'in sahibi, turbonun oksitlenme yaptığını ve yetkili serviste 1.400 TL ücret karşılığında değiştiğini söyledi.

Bu bilgi üzerine aklımda, bu araçta turbo sorunu yaşayıp yaşamama durumu oldu. Kilometresi de çok fazla olmaması rağmen, sizlerin bilgisi ile T-Jet ile böyle bir sorun yaşama olasılığımı öğrenmek istiyorum.

Bir diğer sorum ise, T-Jet Punto'larda Sport (3K) ve Dynamic (5K) arasında, dışarıdan fotoğraflardan görebildiğim kadarıyla koltuk farklılığı mevcut.. Ancak gözle göremediğim, veya dikkat edemedim başka farklılıklar var mıdır ? Ve can alıcı bir başka sorum ise hangisini almak daha mantıklıdır ?

Şimdiden çok teşekkür ediyorum.

Kadir Süreç Özyalavuz
    Moderatör kadir07 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Antalya
    Rengi
    Egzotik Kırmızı
    Plaka
    06 BE 7573
    Edilen teşekkür: 1841

Aracın bakımları zamanında yapıldıysa ve turbolu araç olduğunun bilincinde kullanıldıysa sorun çıkarmayacağanı düşünüyorum ki t-jet lerde turbo prolemi yaşayan üye arkaşamız pek olmamıştı forumda.T-jet sportla dyanamic arasında benim hatırladığım kadarıyla sporttaki extralar şunlar:
    17" jantlar,spor koltuk ve göstergeler,spoyler marşpiyer ve sertleştirilmiş süspansyon vardı...
    Ben alacak olsam kesinlikle t-jet sport alırdım

Arda BULUT
    ABNEW - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Ankara
    Rengi
    Yok
    Edilen teşekkür: 4298

Aytaç, turbo hassas bir ünite.Bozulabilir de hiç sıkıntı çıkarmayabilir de.Dünyada zaten sınırlı sayıda turbo üreticisi var.Fiat modelleri IHI ve Garrett Marka kullanmakta.Senin ilgilendiğin araçta ise IHI mevcut.Turbonun uzun ömürlü olması için aracın kullanımına, yağına ve suyuna dikkat etmek gerekli,

Sportta iç mekanda ufak farklılıklar mevcut.Dışarıdan ise kapı, jant, koyu arka camlar, spoiler-marşpiyeler ve spor süspansiyon sistemi farklı,

Tercihini araçtan beklentilerine göre yapmalısın.Sıklıkla 1-2 kişi kullanılacaksa tek kapı, ailece kullanılacaksa 5k tercih edilebilir.Ben her şartta 3k yı tercih ederim

Hayırlısı olsun diyelim...

erhan yildirim
    dicaser - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Bursa
    Rengi
    Rock Siyah
    Plaka
    16 LN 308
    Edilen teşekkür: 182

direksiyon simidi farklı bide orijinal ses sistemi 6+1 var sportta.. dynamic alacaksınız onlara güvenlik paketi falan eklenmiş olabiliyor ama sportta herşey orijinal ve standart olarak mevcut.. sport biraz daha iyi ancak tek kapı

Erkan DEMİREL
    volume23 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Bursa
    Rengi
    Egzotik Kırmızı
    Plaka
    DV 544
    Edilen teşekkür: 277

Ben 5 kapı tercih ettim aile sebebi ile bide tek kapı egzotik kırmızı yoktu satılık.

Aytac KUMBARACIOĞLU
    By cestino - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Manisa
    Rengi
    Yok
    Edilen teşekkür: 0

Cevaplarınız için çok teşekkür ediyorum. Turboyla ilgili profesyonel manada olmamakla birlikte amatörce bilgi sahibiyim. Turbo sorunuyla ilgili sorum, acaba forum üyelerinden T-Jet sahibi olan arkadaşlarımızın başına, aradığım ilandaki beyfendinin anlattığı gibi bir durum geldi mi diye öğrenmek. Yani bu araçların kronik bir turbo sorunu, 50k km'ye geldiğinde bu tip sorunlar yaşanması yüksek bir ihtimal olup olmamasıydı.
    Verdiğiniz cevaplar ve forumdaki kısa bir incelemem sonucu sanıyorum içimizde bu tip sorun yaşayan yok, veya yok denecek kadar az. Klasik bir bakarsan bağ, bakmazsan.. durumu.

Sport ve Dynamic modeli tanıtımlarınız için de ayrıca teşekkür ediyorum, bu bilgilerden sonra Sport benim için de cezbedici oldu Bir diğer düşüncem ise satarken tek kapıda yaşayabileceğim sıkıntı; fakat Türkiye'de aynı modelin Dynamic modeli için de aynı sıkıntı geçerli! Bu nedenler beni, sanırım egzotik diye geçiyor kırmızı sport modele yöneltiyor.

ONUR ACARARICAN
    onurciko - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Antalya
    Rengi
    Rock Siyah
    Plaka
    07 ENS 97
    Edilen teşekkür: 199

Turbo ile sorun yaşayan yıllardır duymadım gibi, hiç hatırlamıyorum.Ayrıca ıhı turbolar son derece dayanıklı ve güçlü turbolar.
    2002 ALBEA
    2011 BRAVO T-JET
    2008 GP T-JET
    2011 ALFA ROMEO MİTO QV

Cüneyt T
    Oz Büyücüsü Luc - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İstanbul
    Rengi
    Egzotik Kırmızı
    Edilen teşekkür: 558

Sport'ta yan ve perde hava yastıkları da mevcut artı olarak.

İlanda bahsettiğin turbo sorunu sanki araç çok uzun süre kullanılmamış ve olumsuz koşullarda kalmış izlenimi veriyor.

Forumda turbo sorunu yaşayan hatırlamıyorum bende arkadaşların söylediği gibi. Tercih kısmına gelince; bende Arda gibi her koşulda 3K model tercih ederim
    Oz Büyücüsü

görkem koçsan
    görkem koçsan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Zonguldak
    Rengi
    Egzotik Kırmızı
    Edilen teşekkür: 162

benimde t jet. kesinlikle tavsiye ederim. adam gibi kullanırsan asla sorun çıkarmaz. sadece motoru biraz ısıtcaksın ve bi de stop etmeden boşta biraz çalıştırcaksın bakımlarına dikkat etmelisin sorunda çıkarmaz.

Anıl Ercan
    Furious1990 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İstanbul
    Rengi
    Yok
    Edilen teşekkür: 15

Yıllardır Turbo dizel ve turbo benzinli Arabası olanların Korkulu rüyası TURBO

Öncelikle bir çok arkadasımız turboyu cok büyük bişey cok büyük bir parça sanıyor Fiat'larda kullanılan IHI Marka turbo'yu ben canlı bi sekilde Bi Fiorino'ya takılırken gördüm Boyutu Bildiginiz kavun'dan biraz daha kücük

turbo'nun ömrünü doldurması, üflemesi,bozulması tamamen kullanıcı ve fabrikayla alakalı.. Yani %80 Kullanıcının rolu, %20 fabrikasyon hata'dan kaynaklanır bozulma. Sonuçta mekanik parça Sıkıntı olabiliyor fabrikasyonda olsa.

Ben 12.000 km'de Turbo değiştiren Megane 2 gördüm 500.000 km'de Taksi cıkması kangoo'da gördüm motoruna degil turbo değişmesi anahtar degmemiş sadece bakımları yapılmış

Aracın bakımlarını eksiksiz yapın, Kesinlikle motor yağına katkı koymayın zira bu yağ ile Turbo yağlanıyor. Gününü geçirmeyin, arabayı hor kullanmayın, arabayı sürekli zorlamayın. Bakımlarını düzenli yaptırdıgınız sürece 1 milyon km'ye kadar gider multijet motorlar.

Ve arabayı stop etmeden önce 20 30 saniye boşta calıstırın sonra stop edin.
    AnıL Ercan

11. Bu mesaj için teşekkür edenler:

Orkun Aksoy
    ABARTH OAGP1960 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Ankara
    Rengi
    Rock Siyah
    Edilen teşekkür: 633

Grande Punto t-jet de IHI vl 37 turbo kullanılmakta olup, son derece sağlam turbolardır. Bahsettiğiniz km. de kolay kolay sorun olmaz. Sadece bu turboların egzoz türbin housing inde waste gate kenarında zamanla kılcal çatlak oluşabilir, bu da araba uzun süreli olarak yüksek performansla kullanıldığında, egzoz gazı ısısı (egt) yükselmesi ile olmaktadır. Tabiki, arkadaşların da belirttiği gibi, yağ değişimlerini zamanında yaptırmak ve kullanım sonrasında hemen motoru stop ettirmeden bir süre rölantide çalıştırmak turbonun sağlığı açısından önemlidir. T-jet sport ve dynamic arasındaki farkları arkadaşlar güzel bir şekilde belirtmişler, ikisi arasındaki tercih size kalmaktadır. Hayırlı olması dileğiyle, güvenli ve keyifli sürüşler.
    Konu OAGP1960 tarafından (13/01/2013 Saat 22:54 ) değiştirilmiştir.

Orkun Aksoy
    ABARTH OAGP1960 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Ankara
    Rengi
    Rock Siyah
    Edilen teşekkür: 633

Alıntı Furious1990 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Yıllardır Turbo dizel ve turbo benzinli Arabası olanların Korkulu rüyası TURBO

Öncelikle bir çok arkadasımız turboyu cok büyük bişey cok büyük bir parça sanıyor Fiat'larda kullanılan IHI Marka turbo'yu ben canlı bi sekilde Bi Fiorino'ya takılırken gördüm Boyutu Bildiginiz kavun'dan biraz daha kücük

turbo'nun ömrünü doldurması, üflemesi,bozulması tamamen kullanıcı ve fabrikayla alakalı.. Yani %80 Kullanıcının rolu, %20 fabrikasyon hata'dan kaynaklanır bozulma. Sonuçta mekanik parça Sıkıntı olabiliyor fabrikasyonda olsa.

Ben 12.000 km'de Turbo değiştiren Megane 2 gördüm 500.000 km'de Taksi cıkması kangoo'da gördüm motoruna degil turbo değişmesi anahtar degmemiş sadece bakımları yapılmış

Aracın bakımlarını eksiksiz yapın, Kesinlikle motor yağına katkı koymayın zira bu yağ ile Turbo yağlanıyor. Gününü geçirmeyin, arabayı hor kullanmayın, arabayı sürekli zorlamayın. Bakımlarını düzenli yaptırdıgınız sürece 1 milyon km'ye kadar gider multijet motorlar.

Ve arabayı stop etmeden önce 20 30 saniye boşta calıstırın sonra stop edin.
    Anıl kardeş, gayet güzel açıklamışsınız, çok teşekkürler. Yalnız, t-jet ile ilgili açılan bu konuda, sondan bir önceki paragrafda multijet motorlardan söz etmişsiniz, t-jet bildiğiniz üzere, Fıat'ın benzinli turbo motorudur. Yine de, genel olarak turboya ilişkin olarak yapmış olduğunuz dizel turboları da içeren bu açıklamanız gayet güzel.
    Konu OAGP1960 tarafından (13/01/2013 Saat 22:52 ) değiştirilmiştir.

Anıl Ercan
    Furious1990 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İstanbul
    Rengi
    Yok
    Edilen teşekkür: 15

Alıntı OAGP1960 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Anıl kardeş, gayet güzel açıklamışsınız, çok teşekkürler. Yalnız, t-jet ile ilgili açılan bu konuda, sondan bir önceki paragrafda multijet motorlardan söz etmişsiniz, t-jet bildiğiniz üzere, Fıat'ın benzinli turbo motorudur. Yine de, genel olarak turboya ilişkin olarak yapmış olduğunuz dizel turboları da içeren bu açıklamanız gayet güzel.
    Ben hem turbo benzinli hem dizel turbolularıda kapsadım t-jetide baz aldım multijetide sonucta ikisininde kullanım sistemi aynı. yanlız biseyi düzlteyim ben tüm turbo benzin ve turbo dizelleri acıkladım sadece turbo dizelleri degil
    AnıL Ercan

15. Bu mesaj için teşekkür edenler:

Murat Tunç
    mutunch - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İstanbul
    Rengi
    Egzotik Kırmızı
    Edilen teşekkür: 89

2011 temmuzda 38 binde aldığım t-jetime 41 bindeyken LPG taktırdım ve şu anda 65 bine geldi km. Ben şimdiye kadar bir sorun yaşamadım nazar değmesin. Farkları anlatmaya gerek yok, arkadaşlar açıklamış yeterince