Sayfa 1/3 123 SonSon
54 sonuçtan 1 ile 20 arası

Konu: Arka frenler neden kampana?

Erkan G Lacetti SX 1.6
    liebermann - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İstanbul
    Rengi
    Yok
    Edilen teşekkür: 50

Teknik Konu Arka frenler neden kampana?

bu punto'nun arka frenleri neden halen kampana, forumda bizi okuyan üretimde çalışan, fiat dostu kullanıcılar.. lütfen bu konuya bir yorum getirin..

ön frenler disk, arka frenler kampana.. görüntü olarak hoş durmuyor ancak bu kampananın ne faydası var , sene 2012 , kampanada bu kadar ısrar niye

mustafa özbey
    reddragon - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İstanbul
    Rengi
    Granit Gri
    Edilen teşekkür: 166

Sadece maliyet...

Kaan Karabin
    punto_multijet - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İzmir
    Rengi
    Egzotik Kırmızı
    Edilen teşekkür: 143

yeni opel corsalarda da hala kampana. Allah askına gecenlerde de boyle bir konu acıldı arka frenler disk olunca ne farketcek bu araclarda cok merak ediyorum. diğer konuda da yazmıstım, aracı durduran frenler on frenlerdir arka frenler aracın izinde gitmesini ve dengeli frenleme saglar. hatta disk olsa bile arkalar on frenlerden ciddi oranda ufaktır.
    4 teker disk olmasınının esprisi genellemek gerekirse, hızlı ve agır araclarda frenler daha fazla yuke maruz kalır ve buda dogal olarak daha fazla ısınma demektir. frenlerde ısı artarsa fren performansı aynı oranda duser. yine genel olarak yazıyorum, agır ve hızlı araclarda bu frenlerin daha hızlı sekilde soguyabilmesi için arkalarda disktir ve disk aynı zamanda dogal olarak daha yeni teknoloji urunudur. ancak acıklamaya calıstıgım gibi arkaların disk olması hem ihtiyac hemde maliyetlerle orantılıdır. birkac ornek vermek gerekirse, eski bravolarda 1.6larda arkalar kampana 2.0larda disktir, puntoların tjetler haric kampana, yeni opel corsa da da 1.6 turbo haric digerleri kampana, 206larda gti falan haric kampanaydı falan filan uzar gider liste
    Bravo HGTurbo
    Kaan

4. Bu mesaj için teşekkür edenler:

Kaan Karabin
    Nereden
    İzmir
    Rengi
    Egzotik Kırmızı

Alıntı reddragon Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Sadece maliyet...
    gerekli olsa onun maliyet farkına firmalar tenezzul etmez. kapıdaki hoparlor kalitesi değil bu konustugumuz fren sistemi
    Bravo HGTurbo
    Kaan

YUNUS KAYA
    ykaya1983 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Gaziantep
    Rengi
    Rock Siyah
    Edilen teşekkür: 719

Zararını bilmem de faydası galiba balata masrafından insanı kurtarmasıdır.Geçen serviste ön fren balatalarını değiştirirken arkaları da kontrol ettirdiğim usta aracın 100000 km ise daha bi 100000 gider dedi.Eğer disk fren olsaydı dört adet balata masrafı olacaktı.Artı belirli km lerden sonra değişecek disk masrafını saymıyorum.

erhan yildirim
    dicaser - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Bursa
    Rengi
    Rock Siyah
    Plaka
    16 LN 308
    Edilen teşekkür: 182

ilk olarak maliyet

ikinci olarak müşteri memnuniyeti (ne alaka diyebilirsiniz)

arkalar disk olsa idi bakım masrafı kampanın 3 katına cıkardı , balata değişimi zaten başlı başına bi masraf

bizim araçlarda arka frende disk ama ben gene yüksek süratte duramıyorum

sadece görünüm açısından harbiden kötü duruyor kampana yoksa bi zararı yok bence yararı var (cebe)

8. Bu mesaj için teşekkür edenler:

Tayfun AKTÜRK
    Tayfun-E30 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İstanbul
    Rengi
    Rock Siyah
    Edilen teşekkür: 140

görüntü dışında bir eksisi olmaz tabiki disk kadar performanslı değil ama fren yükünün yüzde 70i öndedir zaten denge için var diye dusunun arkaları..

avantajları toz yapmaz kapalı devre bakımı ucuz

ben görüntüsüne uyuzum ama =)

Cengiz Dinçsoy
    dincsoy16 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Bursa
    Rengi
    Titanyum Gri
    Plaka
    16DE826
    Edilen teşekkür: 154

Kampana ile jant arasina disk görünümü veren ince metal aynalar satiliyor.aksesuarcilardan temin edebilirsiniz.

GT-I9100 cihazımdan 2 ile gönderildi

Mesut Deniz
    ayaman - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İstanbul
    Rengi
    Yok
    Edilen teşekkür: 273

Alıntı dicaser Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    ilk olarak maliyet

ikinci olarak müşteri memnuniyeti (ne alaka diyebilirsiniz)

arkalar disk olsa idi bakım masrafı kampanın 3 katına cıkardı , balata değişimi zaten başlı başına bi masraf

bizim araçlarda arka frende disk ama ben gene yüksek süratte duramıyorum

sadece görünüm açısından harbiden kötü duruyor kampana yoksa bi zararı yok bence yararı var (cebe)
    yooo kırmızıya boyatın kampanaları ve diskleri manyak duruyor kim demiş kötü duroyor diye

Erkan G Lacetti SX 1.6
    liebermann - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İstanbul
    Rengi
    Yok
    Edilen teşekkür: 50

bazen kötü durduğunu ben de düşünmüyor değilim, ancak kampanalar kamyonlarda kullanılır diye bir genelleme var başka forumlarda okuduğum, enteresan geldi..

Yağız Karadeniz
    CoachK - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Ankara
    Rengi
    Beyaz
    Edilen teşekkür: 68

Sert ve ani frenlmelerde kampanalar da disk kadar çabuk kilitlensede uzun mesafeleli frenlemelerde disklerden daha güvenilirdir. Disklerin artısı abs sisteminin olmasıdır. abs si olmayan disk frenli araç kullanıcıları diskleri fazla sevmez...

uğur ural
    dexter - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İzmir
    Rengi
    Yok
    Edilen teşekkür: 142

görünüm açısından değerlendirenler arabanın tekerinin içindekine mi bakmaya çalışıyor? yani ben ikisinden de anlamam ha disk ha kampana,nedir ne değildir bilmem... öncelikle hangisi daha iyiyse o kullanılsın...hayatımda ne kendi arabamın ne başkasının arabasının tekerlerinin arasındaki ufak boşluklardan içeriye bakmadım... fiyatı ucuz olsun,kaliteli olsun yeter...sanırım puntonun frenlerinden çoğumuz memnunuz o halde tartışılacak bi durum yok bence..

15. Bu mesaj için teşekkür edenler:

Tony Montana
    Ingegniere tonymontana - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Yurtdışı (Foreign)
    Rengi
    Yok
    Edilen teşekkür: 448

Kampana ve disk frenlerin birbirlerine gore gerek maliyet gerekse mekanik olarak ustunlukleri vardir. Kisaca aciklayayim:

Frenlerde frenleme katsayisi C vardir. Bu C sicaklik ile orantili bir degerdir. Sicaklik arttikca C degeri duser. Yani isinan frenler daha zor tutmaya baslarlar. Cok isindilarsa tutmazlar buna da fading deriz. Kampana frenlerde bu frenleme katsayisi disk frenlere gore daha yuksektir. Daha yuksektir derken daha yuksek degerden baslar, sicaklik arttikca kritik dusus gosterir. Ancak disk frenlerde bu katsayinin daha dusuk olmasina ragmen sicakliktan daha az oranda etkilenir cunku daha iyi sogutulan bir sistemdir.

Arkadasin biri cok dogru yazmis arkanin disk ya da kampana olusu sizin daha iyi frenlemenizi saglamaz, on teker frenleri asil tutucu frenlerdir, arkalar ise destekleyicidir.

Kampanalarin bakim maliyeti azdir.diskler ise pahalidir. Disk degisti diyen mi cok duydunuz yoksa kampana mi? Balata bakimini yazmiyorum bile...

Bunun yani sira arkada disk fren pahalidir cunku el freni baglantisi zordur. Arkasi disk fren olan araclarda el freni cekince normal frendeki gibi balatalar sikilmaz. O diskler tencere gibidir, ici kampana fren gibidir.

Kamyon otobus gibi agir araclarda kampana kullanilmasinin en buyuk sebebi, yuksek fren katsayisi C istenmesidir, diyeceksiniz ki soguma onemli degil mi? Onun icin zaten yogun fren yaptiklari rampalar icin RETARDER kullanirlar.
    Bir diger sebep ise disk frenlerin acik sistem olmasinin dezavantajidir. Buyuk kucuk tum araclarda cok isinan disk frene su gelirse carpilma yasanir. Kamyon otonus frenleri otomobillere gore daha cok isindigi icin onlar icin de kampana tercih edilir. Onlarda carpilmadan ziyade direkt diskler catliyor...

Umarim aciklayici olmustur. Sadece maliyet diyerek bunlari yapan insanlara firmalara camur atmak en kolayi..

HTC ChaCha A810e cihazımdan 2 ile gönderildi

17. Bu mesajı için 10 kişi tonymontana'ye teşekkür etti:

Selim Soyisim
    Kurallara uymadığı için forumdan uzaklaştırılmıştır. karizmatik_boy - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Konya
    Rengi
    Kar Beyaz
    Edilen teşekkür: 95

o kadar büyük marka arkaları disk yaparak yanlış yapıyor kampana olsa emniyetli ve ucuz olurdu :=))

Anlayana :=))

Tayfun AKTÜRK
    Tayfun-E30 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İstanbul
    Rengi
    Rock Siyah
    Edilen teşekkür: 140

Alıntı karizmatik_boy Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    o kadar büyük marka arkaları disk yaparak yanlış yapıyor kampana olsa emniyetli ve ucuz olurdu :=))

Anlayana :=))
    Fiat kucuk bir markami?

Euro ncaptan 5 yildiz alan bir arabadan bahsediyoruz ayrica;

Benim aracimda onlerde 282 mm bosch fren sistemi var sinifinda bundan buyuk performansli fabrika tarafindan koyulmus bir fren oldugunu dusunmuyoru..

Aa fiyat arka kampana bunun frenleri ucuz bu araba durmaz vs demek cok kolay.. Diger markalardan kore mali balata yansanayi disk fren sistemi oem cikarken benim aracimdan bosch cikiyor..

Bence nasil anlamak istedigimizde onemli.. Cok

YUNUS KAYA
    ykaya1983 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Gaziantep
    Rengi
    Rock Siyah
    Edilen teşekkür: 719

Saç jantlarda disk nerdeyse hiç gözükmediği için görünüm açısından disk ve kampana pek farketmiyor.Görünüm açısından iyi diyenler ya beş kollu ya da araları açık olan alaşım jant takmalı.

Kaan Karabin
    Nereden
    İzmir
    Rengi
    Egzotik Kırmızı

Alıntı Tayfun-E30 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Fiat kucuk bir markami?

Euro ncaptan 5 yildiz alan bir arabadan bahsediyoruz ayrica;

Benim aracimda onlerde 282 mm bosch fren sistemi var sinifinda bundan buyuk performansli fabrika tarafindan koyulmus bir fren oldugunu dusunmuyoru..

Aa fiyat arka kampana bunun frenleri ucuz bu araba durmaz vs demek cok kolay.. Diger markalardan kore mali balata yansanayi disk fren sistemi oem cikarken benim aracimdan bosch cikiyor..

Bence nasil anlamak istedigimizde onemli.. Cok
    o arkadasa cvp yazmak icin bosuna klavyeni kullaniyosun hee de gec bosver.
    Bravo HGTurbo
    Kaan

22. Bu mesaj için teşekkür edenler:

23. 28/08/2012, 22:02

Sebep
    gerginlik yaratan mesaj

mehmet yilmaz
    iskmehmet1975 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Ordu
    Rengi
    Evo Metalik Beyaz
    Plaka
    52 AR 675
    Edilen teşekkür: 16

tonymontana hocam bende çok kızıyordum arkalar kampana diye ama senin yazın çok açıklayıcı olmuş.tşk...

Kubilay REİS
    KASIRGAAA biancoangelo - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Ankara
    Rengi
    Yok
    Edilen teşekkür: 472

kafanıza çok takmamalısınız...... Önemsenecek bi konu değil...
    Her ŞERDE bi HAYIR vardır...

Motor ömrü diye birşey yoktur! Kullanıcının motora tanıdığı yaşam hakkı vardır!

M.Furkan Çelenli
    celenlee - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İstanbul
    Rengi
    Yok
    Edilen teşekkür: 617

Yeterli bir ürün varken, kimseler maliyeti ve bakım masrafı daha fazla olan diğer ürünü kullanmaz.

Burada 1. derecede önemli olan şey yeterli olması.

Zaten Tjetlere / 95 dizellere falan disk koymuş adamlar. Gayet doğal bir uygulama.

Sayfa 1/3 123 SonSon