15 sonuçtan 1 ile 15 arası

Konu: Her Önüne Gelene Ehliyet Veriliyor !

Behic ÇALBUR
    Behic ÇALBUR rederfi - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İstanbul
    Rengi
    Beyaz
    Edilen teşekkür: 10

Kızgın Her Önüne Gelene Ehliyet Veriliyor !

Merhaba arkadaşlar.. Beni her zaman sinirlendiren bir olay var az önce bir arkadaşımızın az kalsın ölüyordum diye açtığı konuyu görünce yine sinirlendim.. Türkiyede ehliyet almak çok çok kolay.. Hepimizin çevresinde muhakkak ehliyeti olup araç kullanmayı bilmeyen insanlar vardır. cebinde E sınıfı yani otobüs ehliyeti olup araba kullanmayı bilmeyen çok insan gördüm.. nasıl oluyorda bu insana otobüs kullanabilir diye bir belge verebiliyorlar. Bence bu iş biraz daha sıkı denetimlerden geçirilmeli.. bir insan 18 yaşını dolduruyor sürücü kursuna gidip başvuruyor bir kitap verip o kitapta yazan temel bilgileri öğreniyorlar... Direksiyon dersinde sadece aracı kaldırıp durdurmayı öğretiyorlar ve 5 dk bile sürmeyen direksiyon sınavından sonra ehliyet çıkartmaya hak kazanıyorlar.. Sonra eşinen dostundan ailesinden birisinin yarım yamalak verdiği bilgilerden sonra trafiğe çıkıyor bu insanlar sonra kazalar oluyor sonra bilgisiz bilinçsiz insanlar yetişiyor... Lastiği patlar lastik değiştiremez, trafiğe çıkar sadece kendini değil binlerce insanın hayatını riske atar.. İnsan canı bu kadar değersiz olmamalı.. Bu iş daha çok denetlenip yılda binlerce insana ehliyet vermek yerine o sayı yüzlere onlara inse kazalar falan ortadan kalkar..

Birkan GENÇ
    Birkan61 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İstanbul
    Rengi
    Egzotik Kırmızı
    Plaka
    61 TS
    Edilen teşekkür: 799

Ben okuluma bi servis firmasıyla gidip geliyorum isim vermiyim..

Şöförümüz evimin yakınından biri iyi tanıdığım bir abim. Mola verdiğimizde bazen aracı park ediyorum hava basmaya falan götürüyorum servisi.

Ehliyetim B segmenti.. Haliyle 17+1 minibüs kullanmam için E sınıfı gerekiyor.

Bunu gören firma sahibi şöförümüze soruyor Birkanın şöförlüğü nasıldır falan diye. Abimde sağolsun iyi diyor

Firma sahibi şöförlük teklifinde bulunuyor bana. Hem oku hem okuluna servis çek diyerekten..

Aslında güzel iş hem okuyup hem para kazanmak için. Ama benim büyük araba tecrübem yok.. Ehliyet işini sorduğumda ise biz hallederiz sıkıntı yapma diyor. Ama yinede kabul etmedim..

Böyle bir anım olmuştu

Bayan kuzenim var benimle yaşıt.. Ehliyet aldı memlekette yaşıyo kendisi. Geldi istanbula verdim ona arabayı kaldırmayı bile zor başardı.

Dediğinizde haklısınız her önüne gelene ehliyet veriliyor.. Geçende biriyle b.evlerden mecidiyeköye gitmem gerekti arkadaşın arkadaşı. Arabayı kullanıyor ama düz beleş kullanıyor. Şerit değişirken bi insan hiç aynaya bakmaz mı? Hiç ayna hakimiyeti olmayanlar trafikteler..
    ╗ ╔╗
    ║║
    ╗ ║║
    ╔═══╗ ║║
    ║╚═══╝║ ║║
    ╚╝

Behic ÇALBUR
    Nereden
    İstanbul
    Rengi
    Beyaz

öncelikle böyle bir işi kabul etmemen iyi olmuş işte zaten sıkıntıda burada sana o işi teklif edenlerde.. sen kendin diyorsun benim büyük araç tecrübem yok diye sende bu tecrübe olmadığı halde sana bu işi teklif edenlerde sorun vardır.. insan hayatı bu kadar ucuz değil sağol yorumun için kardeş.. herkez böyle mantıklı düşünse türkiyedeki ölümlerin %60 ı trafik kazalarından olmazdı..

Birkan GENÇ
    Nereden
    İstanbul
    Rengi
    Egzotik Kırmızı
    Plaka
    61 TS

Alıntı rederfi Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    öncelikle böyle bir işi kabul etmemen iyi olmuş işte zaten sıkıntıda burada sana o işi teklif edenlerde.. sen kendin diyorsun benim büyük araç tecrübem yok diye sende bu tecrübe olmadığı halde sana bu işi teklif edenlerde sorun vardır.. insan hayatı bu kadar ucuz değil sağol yorumun için kardeş.. herkez böyle mantıklı düşünse türkiyedeki ölümlerin %60 ı trafik kazalarından olmazdı..
    Kullanma kullanırım onda problem yok ama bu işler tecrübe ile sabittir. Yaşım 19 20'ye giricem.. Kendimce gayet güzel normal binek araç kullanabiliyorum ufak yaştan beride merakım var sonuçta ama asla profesyonel bir şöförüm diyemem..

Sonuçta bu iş tecrübe işidir daha araç kullanma konusunda bir dünya eksiğim olduğuna adım gibi eminim.

Babamda servisçilik yapıyor servis aracımızda var. Onuda arada sırada kullanıyorum ama nedir park etmek için falan ki bu işi yaptım diyelim araçta kaç tane can taşıyacam. O arabayla dönmesi vs. bir marifet isteyen iş park etmesi.. Geniş bir yere park ederken bile azda olsa zorlanıyorum arkası uzun bir araç sonuçta dönüşlerde oldukça açıktan almak gerekiyor.

Ne insanlar var işte.. Yoldakilerin yarısından fazla doğru düzgün araç kullanmayı bilmiyor. Genci yaşlısı..
    ╗ ╔╗
    ║║
    ╗ ║║
    ╔═══╗ ║║
    ║╚═══╝║ ║║
    ╚╝

Behic ÇALBUR
    Nereden
    İstanbul
    Rengi
    Beyaz

Çok güzel düşünüyorsun zaten sorun kullanmak değil ben 5 yıldır ford transit uzun şasi minibüs ve kamyonet ile şehirler arası mal taşıyorum. yollarda öyle insanlarla karşılaştım ki bunlara ehliyeti kim verdi diye defalarca düşündüğüm oldu. kullananlar değil bu hakkı onlara verenlerde hata aramak lazım.. şimdi yaşını doldurduğunda E sınıfı ehliyet almak istediğinde hiç zorlanmadan alabileceksin peki ya sonra ? o belgeyi cebine koyduğunda birden tecrübe mi kazanacaksın alakası yok özgüvenin artıcak ve trafikte tecrübesiz ve kendine güvenen insan en tehlikeli insandır. Önemli olan sürücü kurslarının bu sınavları düzenleyen kurum ve kuruluşların daha çok incelemeleri gerekiyor yani ehliyet verirken 5 dk direksiyon sınavı yerine yarım saat yap ki öyle değerlendir..

Birkan GENÇ
    Nereden
    İstanbul
    Rengi
    Egzotik Kırmızı
    Plaka
    61 TS

Alıntı rederfi Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Çok güzel düşünüyorsun zaten sorun kullanmak değil ben 5 yıldır ford transit uzun şasi minibüs ve kamyonet ile şehirler arası mal taşıyorum. yollarda öyle insanlarla karşılaştım ki bunlara ehliyeti kim verdi diye defalarca düşündüğüm oldu. kullananlar değil bu hakkı onlara verenlerde hata aramak lazım.. şimdi yaşını doldurduğunda E sınıfı ehliyet almak istediğinde hiç zorlanmadan alabileceksin peki ya sonra ? o belgeyi cebine koyduğunda birden tecrübe mi kazanacaksın alakası yok özgüvenin artıcak ve trafikte tecrübesiz ve kendine güvenen insan en tehlikeli insandır. Önemli olan sürücü kurslarının bu sınavları düzenleyen kurum ve kuruluşların daha çok incelemeleri gerekiyor yani ehliyet verirken 5 dk direksiyon sınavı yerine yarım saat yap ki öyle değerlendir..
    Dediğiniz gibi 5 dakikalık sınavla ehliyet verilmemeli.

Aracı olduğu yerden bir kaç deneme sonra kaldırabilen insanlar rahatlıkla ehliyet alabiliyor.

Okula nadiren aracımla gidiyorum. İstanbul - İzmit otobanı.. O kadar çok olayla karşılaştımki..

Bir defasında orta şeritten yalan yok 140 km civarı bi hızla gidiyorum. Babamın ehliyet almadan önce bana ettiği bir laf vardır aynaları kullanmak araba kullanmanın yarısıdır. Hep aklımdadır.. Aynalar hep kontrolümdedir.. Dikiz aynamdan hızla yaklaşan bi transporter varen azından 170 ile geliyor.

Sol şeritte ama öyle bi geliyorki şeritte duramıyor sağa doğru benim şeride kayıyor. Ben onu aynada fark etmeyip bir anda sağa kırmasam bana vuracak sonucu düşünmek bile istemiyorum. Uyuz oldum açıkçası kovaladım gebzede yakaladım yanına geldim özür diliyor hareketlerle.. O hızla yaptığım manevrada bile kontrolümü kaybedebilirdim. Aracı kullananda babamla yaşıt bir tipte birisi..

Aynı günün dönüşü ise sol şeritte gidiyorum biraz trafik yoğun. Arkamdaki deli gibi sellektör yapıyor. Önüm boş olsa basacam zaten önüm dolu, sağ taraf hızımdan çok daha yavaş gidiyor. Neyse yan şerit boşaldı tam yol verecem beyfendiye beyfendi birden sağ şeride geçti beni geçmek için bende haliyle şeridimde kaldım. Kimse kusura bakmasın ama öyle tiplere uyuz olurum öndeki araçla aramda mesafemi azalttım araç giremeyecek şekilde. Beni arkadan gelip sağdan geçen delikanlıda önüme öyle bir kırdıki ani freni koymasam kaza yapacaz gene aracın gireceği boşluk yok benim şeride kayıyor.

Kamyonlar tırlar falan en sol şeritte gidiyorlar bazen..

Bir ton olay anlatırımda neyse işte..

Kesinlikle ehliyet verilirken 10 kere düşünülmesi lazım. Böyle saçmalık olmaz..
    ╗ ╔╗
    ║║
    ╗ ║║
    ╔═══╗ ║║
    ║╚═══╝║ ║║
    ╚╝

Ahmet Uzunçelebi
    van_hoijdonk - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Bartın
    Rengi
    Evo Siyah
    Edilen teşekkür: 53

Yalnız lastik değiştirmeyi ben de bilmiyorum var mıdır öğretici bir video?

Uzun yolda tırlardan nefret ediyorum. Geçtiğimiz yıl 120 civarı hızla sol şeritte seyrediyorum gebzeyi geçtikten sonra otobanın!!! 2 şeride düştüğü bölgede. Sağ şeritte 2 tane tır var sellektör yaptım dedim yine de nolur nolmaz tam tırın arkasındaki hizaya geldiğimde kornaya bastım adam buna rağmen sinyal dahi vermeden önüme kırdı gözümü kapattım ve frene asıldım, babamın kapıdan tuttuğuna şahit oldum vurucaz diye hızım bir anda 30'lara düştü vurmadan kurtardık ama tır önündekini sollayıp sağa geçince tırla aynı hizaya gelince babamın tarafındaki camı açıp ana avrat sövdüm, el kol hareketi yaptı sonrasında ********in evladı benim arabanın ortasına doğru kırdı ve düzeltti. Babam bulaşma dedi geç dedi ve geçtik. Adam resmen ortadan arabaya vurmaya çalıştı!

Uzun yolda tırlardan nefret ediyorum... Nasılsa bize bir şey olmaz sinek vızıltısı gibi diye hiç düşünmeden hareket ediyorlar...

Birkan GENÇ
    Nereden
    İstanbul
    Rengi
    Egzotik Kırmızı
    Plaka
    61 TS

Alıntı van_hoijdonk Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Video Paylaş - Araba lastiği nasıl değiştirilir?

Bir iki pratikle çok rahat hemen öğrenirsin çok basit bir işlem
    ╗ ╔╗
    ║║
    ╗ ║║
    ╔═══╗ ║║
    ║╚═══╝║ ║║
    ╚╝

A. Çağ
    ametist - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Bursa
    Rengi
    Rock Siyah
    Edilen teşekkür: 159

merhaba,
    şimdi herkes ehliyet verme işine laf söylüyor ama kazın ayağı sizin sandığınız gibi değil. ben o ehliyeti veren komisyonlarda defalarca üyelik yaptım, yapıyorum. ehliyet sınavının beş dakika olduğu abartılı, deyin ki beş saat sürüyor, sizce bir şey değişecek mi? ben söyleyeyim, değişmeyecek... hala arabasının kullanım kitapçığını okumayan bir sürü üye vardır şu forumda , eminim. hatta arabayı teslim almadan önce kitapçığını alıp okuyan varsa çok şaşarım. hatta ve hatta internetten kitapçıkları indirip ona göre alacağı arabaya karar veren benden başkası olduğunu sanmıyorum. bunu anlatmamın sebebi kendimi övmek değil, insanların ehliyetle işin bittiğini sanması.... forumda bujilerle ilgili konu var taze, her yıl değişmeli mi , 10000 de mi değişmeli diye... kitapçığa bakarsanız ne zaman neyin değiştirileceği yazdığı halde sorular sorulmuş. bu makineyi tasarlayan mühendislik ekibinin kafası basmadığından mı her yıl demiş sizce? demem o ki ahmet amcanın, mehmet dayının, hasan ustanun sözüne daha çok güvenildiği sürece değiş beş sat, beş gün de imtihan etseniz hiç bir şey değişmeyecektir.
    bakın, arabayı ehliyet kullanmıyor, insan kullanıyor. sınavda kuzu olup her şeyi kitabına göre yapan adam ehliyet alıyor, hem yazılı hem uygulamalı sınavda... beş parmağın beşi bir değil elbet, başkasına kefil olamam ama benim bulunduğum hiç bir sınavda haketmeyene bir puan fazlası verilmedi. ama arabayı kaldırmak dediğiniz şey marifet değil, ben bile kendi rabamdan başka bir arabayı kaldırırken şöyle bir gerilirim, bazan stop ettirdiğim de olur. asıl siz bana sınavlarda teorik ve pratik her şeyi bilen ve yapan kişilerin hemen ertesi günü tüm bunları unutup kafasına göre takılıyor olmasının nedenini söyleyin! domuzluğundan mı yapıyor tüm bu insanlar bunları sizce?
    elbette hayır. en başta söylediğim gibi , mekanik olaylarda sözde çok bilenlerin lafına uyup üç beşin heabını yapan ve herkesin kendini kazıkladığını düşenen yurdum insanı trafikde de her zaman haklı olduğunu düşünüp ona göre davranıyor. şimdi yeni arabasıyla dördüncü viteste 220 yaptığını söyleyen ve bunu iyi bir şeymiş gibi yazan arkadaşımızın mevcut kurallara göre ehliyetinin elinden alınması gerekmiyor mu?
    herşeyi devletten beklemeyeceğiz, arkadaşlar! herkes kendinin trafik polisi olsun, ona göre davransın, "ama ben boş yolda hızlı gittim, sinyal vermedim ama zaten arkada kimse yoktu, kırmızıda geçtim ama sabahın dördünde bu ışığı kırmızı yakan hatalı, tafik mi var" türünden bahaneler bulmadan o beğenmediğiniz beş dakikalık sınavdaki hassasiyetinizle araba kullanırsanız sorunun çok büyük kısmı kendiliğinden hallolur. yoksa her zaman insan sıfatında sorumsuz mahluklar olacaktır. önemli olan bizlerin o mahluklara her kim ve her nerede olursa olsun medeni tepki göstermesidir.

saygılar

10. Bu mesaj için teşekkür edenler:

Behic ÇALBUR
    Nereden
    İstanbul
    Rengi
    Beyaz

öncelikle şunu söylemeliyim ki dediğiniz şeylerin bir çoğuna hak verdim. ancak ehliyet konusunda sizinle aynı fikirde değilim. benim şikayetçi olduğum konuyu siz çok iyi anlayamadınız sanırım. çevrenizde cebinde ehliyeti olupta araba kullanmayı bilmeyen arabayı yerinden kıpırdatamayan insanlar muhakkak vardır olmama gibi bir ihtimale hiç rastlamadım. şimdi size soruyorum o zaman madem o komisyonda görev aldınız nasıl oluyorda cebine ehliyetini almış bir insan arabayı kullanamıyor ? araba kaldırmak marifet değil ben yıllardır midibüs ve kamyonet şöförlüğü yaptım halen daha yapıyorum arabaya göre kavrama değişir stop edersin bi daha kaldırırsın. ancak benim anlatmak istediğim şey bu değil. 5 dakika sınav sürmüyor bile koltuğunu düzelt aynaları kontrol et kemerini tak çalıştır vitese al yürü dön vites değiştir dur bitti. park etmeyi dahi bilmeyen insanların cebine ehliyeti koyduktan sonra canlı bir bombadan farkı kalıyor mu ? bence ehliyet almak için bir ay değil 6 ay eğitim görmeliler yılda 4-5 defa değilde 2 defa ehliyet verilsin. akşam haberlerini izlediğinizde kaza habersiz birgün duydunuz mu ben hiç denk gelmedim 1 ölü 3 yaralı o 1 ölü artık yok. haberi duydun geçtin o birgün gelir sende olabilirsin senin ailenden biri olabilr. araba kullanmak insanların peh çocuk oyuncağı diye değerlendirdiği bişey olamaz. kitapçık demişsiniz buji bakımı ve değiştirilmesi demişsiniz. arabayı ehliyet kullanmıyor kazalarıda buji yaratmıyor. arkadaşlar bir düşünün bir direksiyon eğitimi + bir 5 dakikalık sınavdan geçen insanlar bizimle aynı karayolunu paylaşıyor o insanların en ufak bir hatası demek kaç kişinin ölmesi demek. bence bu sistem çok daha fazla bir denetimden geçirilmeli ve ehliyeti öyle her önüne gelene verilmemeli..

Ziyaretçi034
    Ziyaretçi Ziyaretçi034 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Alıntı van_hoijdonk Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster

Uzun yolda tırlardan nefret ediyorum. Geçtiğimiz yıl 120 civarı hızla sol şeritte seyrediyorum gebzeyi geçtikten sonra otobanın!!! 2 şeride düştüğü bölgede. Sağ şeritte 2 tane tır var sellektör yaptım dedim yine de nolur nolmaz tam tırın arkasındaki hizaya geldiğimde kornaya bastım adam buna rağmen sinyal dahi vermeden önüme kırdı gözümü kapattım ve frene asıldım, babamın kapıdan tuttuğuna şahit oldum vurucaz diye hızım bir anda 30'lara düştü vurmadan kurtardık ama tır önündekini sollayıp sağa geçince tırla aynı hizaya gelince babamın tarafındaki camı açıp ana avrat sövdüm, el kol hareketi yaptı sonrasında ********in evladı benim arabanın ortasına doğru kırdı ve düzeltti. Babam bulaşma dedi geç dedi ve geçtik. Adam resmen ortadan arabaya vurmaya çalıştı!

Uzun yolda tırlardan nefret ediyorum... Nasılsa bize bir şey olmaz sinek vızıltısı gibi diye hiç düşünmeden hareket ediyorlar...
    o yol çok bela, 2 tır yanyana giderken oradaki şerit sapanca girişindeki yollar kadar geniş olmadığından tır şöförleri amiyane bir tabirle p*çlik yapıp sol şeride taşıyorlar. sol şeritten küçük araç geçiyor, sağında ise aynı ebatlarda başka bir tır veya kamyon. sebebi çok açık

Osman D
    ecosi26 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Eskişehir
    Rengi
    Evo Siyah
    Edilen teşekkür: 151

Ehliyet alma işi her ne kadar kısa soluklu olsada veren makam bunu 5 dakikada versede tamamen iş kurallara uyma konusuna dayalı diye düşünüyorum sen trafik kurallarına ve işaretlerine işaretcilerine uyuyorsan, sanırım kazalarında asgariye inmesini ihlallerin azalmasını sağlamış olursun...Bu yolda hız yapmazsan arkadan gelen seni taciz eder, burada da kırmızı ışık olur mu, arabam süratli dokununca gaza gitmek istiyor, falan filan dersen ehliyeti istersen 10 senede al fayda etmiyor onun için insanımızın zihniyetinin değişmesi lazım...

irfan cuşinsa
    blackhawk - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İzmir
    Rengi
    Egzotik Kırmızı
    Edilen teşekkür: 248

Bence sürekli trafikte olan dolmuş otobüs kamyon vb. şoförlerin 6 ayda ya da yılda 1 psikolojik eğitimden geçirilmeleri ve altlarındaki araçların birer ölüm makinesi olabileceğinin anlatılması gerekir. Özellikle büyük şehirde yaşayan sürücüler ve yayalar dikkatli olmak zorunda trafikte bir anlık dalgınlık ölüm demektir.
    Daha dün yayanın biri beton mikserinin altında kaldı gazetelerde vardı. Hafriyat kamyon sürücüsü uyuduğu için kamyon düz yolda taklalar attı. Trafik şakaya gelmez herkes hız yapar tek yapacağın sağ pedala yüklenmek ama önemli olan hız değil gideceğin yere güven ve sağlıkla varmaktır.
    2009 Tekno Gri Multijet Dynamic
    2009 Beyaz 1.4 Fire Dynamic
    2009 Gümüş Multijet active
    2011 Siyah Evo 1.4 Fire Dynamic
    2011 Egzotik Evo 1.3 Multijet Dynamic
    2011 Beyaz Evo 1.3 Multijet Dynamic

Yağız Karadeniz
    CoachK - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Ankara
    Rengi
    Beyaz
    Edilen teşekkür: 68

ehliyet adı üstünde araç kullanabileceğinizi gösteren bir belge. Adamlar sürüc kursunda size araç kullanabilecek kadar gereken teorik bilgiyi öğretirler ve pratik yaptırırlar. Araba sürmeyi bilmek çok ayhrı bir konu. Yurtdışında insanlara araba sürmeyi öğrettiklerini çok iyi biliyorum yurtdışında defalarca dosya yakıp ehliyet alanlar var ama türkiye de ben henüz hiçbir sürücü kursu görmedim " Biz size araba kullanmayı öğretiriz"

İkinci bir konuda şu herkesten herşeyi çok iyi yapmasını bekleyemezsiniz, kimimiz sporcu, kimimiz öğrenci kimimiz de memur. hepimiz beyin ameliyatı yapamayız.

Sürücü kurslarında kayıt esnasında imzalatılan belgelerde saatlerini tam hatırlamıyorum ama XX saat kadar direksiyon eğitimi, XX saat kadar yolda eğitim aldığınıza dair imza atıyorsunuz. Sürücü kursu size bu eğitimi genelde 1 gün veriyor. Ben a2-b sahibiyim direk sınavlara gittim 95 ortalama ile geçtim. Meraklıyım, ilk tek şöförlüğümü 10 yaşında yaptım... ama herkesden aynı performansı beklemem doğru olmaz....

Behic ÇALBUR
    Nereden
    İstanbul
    Rengi
    Beyaz

benimde anlatmak istediğim şey zaten bu yurtdışında 5 kere dosya yakıp yine alamayan insan türkiyeye gelse ilk seferde alır ehliyetini.. bu iş oyun değildir aslında böyle birşeye nasıl göz yumuyorlar bilmiyorum adama arabayı kaldırmayı öğret sürücü belgesini koy cebine sonra aynı yolu o insanla paylaş. allah muafaza her an tehlike altındayız.. biraz eğitime önem verilmeli. kurallara gelince tabi ki kurallara uyulmalı ama gerçekten ciddi bir eğitimin ardından kurallara uymanın öneminide anlatmalılar..