20 sonuçtan 1 ile 20 arası

Konu: Kronik sorunlara son? Bakmadan geçme

Mesut Deniz
    ayaman - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İstanbul
    Rengi
    Yok
    Edilen teşekkür: 273

Standart Kronik sorunlara son? Bakmadan geçme

ARKADAŞLAR HER ARACIN KENDİNE GÖRE KRONİK PROPLEMLERİ VAR ÖRNEĞİN OPELLERDE TURBO SORUNU BAŞLI BAŞINA BİR BELA
    GOLFUN KRONİK SORUNLARI. NOT: FORUMLARDAN DERLENMİŞTİR
    Arkadaşlar sanırım Golf IV lerde kronik sorunlar çok. Ben sıralayayım bilen arkadaşlar, çözüm önerisi olanlar, aynısını yaşayanlar vardır :

1-) Sağa düşük hızda ( 10-15 km\s ) saparken " taak " diye metalik ses.

2-) Özellikle parke döşeli bozuk yollarda ön takımdan biyerlerden gelen çok tiz cik sesi ( sanki içine kuş kaçmış ).

3-) Şoför kapısı açıkken açık kapı uyarısı vermiyor - sesli uyarı hiç yok - kapı eşiğindeki ışık yanmıyor.

4-) Sol ayna sağa sola ayarlanıyor, ama yukarı aşağı hareket yok.

5-) Ön silecek motoru titrek titrek çalışıyor, ses yapıyor.

6-) Arka silecek camına su gitmiyor, su pompası sesi geliyor ancak arkaya su fışkırmıyor.

7-) Ön konsoldan muazzam gürültü geliyor.

8-) Yol bilgisayarı 100 km'de harcanan yakıtı az göstermeye başladı- sanırım sıcaklardan aptallaştı.

9-) Araç yüklüyken fren yapınca amortisörlerden gaarç diye ses geliyor, mübarek reno 12 gibi.

10-) Son zamanlarda çalıştıktan hemen sonra gaz yemez oldu, hatta birkaç kez ışıklardan kalkarken de tekledi stop etti. İlk kalkış sorunlu, rölanti ayarsız.

DİĞER MODELLERİN KRONİKLERİ
    1-Peugeot 406 dan başlayalım. 2.0 motor 4 ileri otomatik şanzımanların selenoid deniln parçaları ömrü doluyor mu desem bozuluyor mu desem. araç gitmiyor. 2009 da serviste 1300 TL idi. özelde 500-600 arası masraf..Her otomatik şanzımanın kaderi bu

2-Megane 2 1.6 benzinli araçlar soğuk havalarda baş gösteren 60-70.000 kmlerde olmaya başlayan açı kaydırıcı - kasnak ortalama 1000TL masraf tutuyor..
    Megane 2 lerde sürücü koltuğu altında airbag beyni olduğundan koltuk ileri geri hareket ettirildiğinden kablolar zarar görüyor ki tahminimce içinde kopmalar oluyor ve airbag lambası yanıyor..
    Ayrıca megane 2 lerdde koronik olarak göğüsten ses gelir, kapı kollarını sen söylemişsin, sunroofları çok naziktir, bozulursa ki bozuldu sunroof motoru ve düğmesi 1400 TL gibi bir rakam çıkma zor..

3-Vectra c kasa elegance soğuk havalarda kadranda bulunan araç bilgi ekranında piksel hatası çıkıyor, kendi kendine geçiyor ( sıcak havalarda). Ayrıca bende olmadı ama elegancelerde arka elektrikli perde tırnakları çabuk kırılıyor..

Astra J; Bitmek bilmeyen tıkırtı sorunu.
    - Corsa C; Direksiyon kutusu problemi

Birde vectra c elegancelerde klima tuşlarının altı tozlandığı için her çevirişinizde 3-4 kademe birden atlıyor..özel servis 25-30 TL ye tuşalrı yerinden çıkarıp altını temizliyor, yetkili servis komple değiştirmek istiyor..zamanla olan kronik ama çözümü basit bir sorun..

Peugeot 106 ve 207'de;

- "fren müşürü" kronik olarak arıza çıkarır. Ama ne zaman çıkaracağı belli olmaz. 10 TL'lik bir parçadır, fren pedalının altında bulunur, stop lambalarını yakar. Bozulursa stoplarınız yanmaz, trafikte tehlike yaratabilirsiniz. Tabi sizin için de tehlikeli, biri arkadan patlayabilir.

- 207'de ön camın bittiği yerden, konsolun yaklaşık 10cm'lik bir bölümü atar... Havada durur sanki birisi orayı levyeyle kanırtmış gibi. Çözülebildiğini görmedim. Satarken onu görenler "konsol mu değişti" diye huylanabiliyor.

- Yine 207'de bagaj kapağı kilit karşılığı içeride tıkırtı şeklinde ses yapar. Elektrik veya yara bandı sararsanız geçer.
    Makyajlı kasalarda kilit karşılığını değiştirmişler, o da alınıp takılabilir.

alfa Romeo Giulietta

- Kronik mi bilmiyorum, bazı araçlarda görülmüş bazılarında görülmemiş, bende de oldu, sağ arka taraftan tıkırtı geliyordu, yürüyen aksam sesi gibi.
    Sağ arka çamurluktaki davlumbazın oynayarak kaportaya çarpıp ses yaptığı anlaşıldı. İç kısmından beslendi, silikonla yapıştırıldı, artık ses mes çıkmıyor

- Bu benim aracımda olmadı ancak arka hoparlörlerin kapı plastiğini sarsarak bir titreşim sesi yaptığı söyleniyordu.
    Bunu da serviste hoparlör ile plastik arasına strafor koyarak birkaç dk'da halledebiliyorlarmış.

- Vites kolunun üst kaplamasının tırnakları dandik olduğundan ilk zamanlar birkaç kişinin elinde kalmış, bende hala sağlam
    Garantiden değiştiriyorlarmış, yeni modellerde o sorun giderilmiş.

gözyaşı damla denilen 2000 - 2001 corolla

yağ yakma, eksiltme problemi

seat cordoba/ibiza; 2002-2009 arası kasada:

ön salıncak/tabla burcunun kolay deforme olması(bende var; çözümü cupra burçlarıyla değişim; sonrası ömürlük )

stabil yolda iç mekandaki tıkırtı-çıtırtılar..

1.4 101hp benzinlilerde yağ eksiltme problemi(tdi motordan dolayı bende yok)..

far ve stoplardaki buharlanmalar(bende yok)..

arka cam kaldıraçlarının pimlerinin boşa çıkması sonucu camın boşa çıkması(arka camlar açıkken-kapı devamlı sert kapatılırsa oluyor, bende solda vardı- döşemeyi söküp düzelttim)..

dizellerindeki motor gürültüsü(beni ırgalamıyor; neticede D sınıfı araca binmiyorum; hızlandıkça farkedilmiyor)..

makyajlı kasaların ,eğimli olan eksoz ucunun,aşırı eğim değişimlerinde yere sürtmesi (krom-çift çıkış uç taktırmama vesile oldu)..

elektrikli katlanır aynaların, çevirmeli kumanda tuşunun kırılması (bende yok)..

sert süspansiyonlar

2012 Golf 6 Kalorifer problemi, ısı ayar düğmesi en sondayken ısıtmıyor 1 kademe geride olması gerekiyor, sadece benim araçta var sanıyordum, internette biraz araştırınca kronik olduğunu anladım.

güncel kasa civic:

ön fren disklerinin balatadan önce bitmesi,yüksek süratte bir iki sert frenden sonra "benden bu kadar" demesi

arka amortisör takozlarına sık sık vurma; hafif yükte veya kasis geçişlerinde sinir bozuyor(es civicimde daha üst seviyede vardı; takoz üstünde gidiyorduk )

süratli-düz gidişte,şöförden biraz efor sarfetmesini istemesi(benim es civicde de vardı; direksiyona ufak müdahaleler gerekiyor ve bu is sanılandan daha sıkıntılı)

yurdum şartlarına göre standart yaylarla bile alçak kalması

kapı içlerindeki cam v.s. kumandaların aydınlatmasız oluşu(c sınıfı bir araca ve bana göre bir problem)

arka-ortadaki düz zeminin götürüsü olan ve alçakta kalan eksoz borusunun stabilize yolsa sık sık sürtmesi..

genel yalıtım(sınıfına göre)

bagaj kapağını tutan ve kapatınca,bagaj hacmini katleden iki anlamsız kol; rampa yukarı duran araçta açılan kapağın kafaya düşmesi de cabası

sorunsuz araba yoktur; sorun eden kullanıcı vardır

Bora
    Cam otomatiklerinin halatları varmış sanırım onlar çabuk kopuyor(Bu bende hiç olmadı)
    Ön sileceğin orda tahliyeler var eğer onlar tıkanırsa içeri su alıyor. Borada ve golfte bol bol şikayet edilen noktalardan biri. Geçen ki yağmurda içerdeki suyu görseniz kahrolurdunuz.
    Süspansiyonları fazla yumuşak yol tutuşunu etkiliyor.
    Dizeller bildiğiniz traktör
    Kapı switchleri çabuk bozuluyor(Daha başımıza gelmedi)
    Camlar yarım veya tam açıkken kapıyı kapatın ve o cam kırılıyormuş gibi olan sesi duymanız lazım.
    Arka diz mesafesi berbat düzeyde.
    Baskı balata çabuk bitiyor diyorlar 150 binde ilk defa değişti bizde sorun olmadı.
    Vites geçişleri çok kemikli. Mesela 3 e atarken kenarlara değdiğini hissediyorum. Ve geri vites ses yapıyor, takılıyor.

clio 2 direksiyon kutusu sorunu - direksiyonu dibine kadar cevirmeyeceksin 120bin km den sonra agırlasmıstı 300 liraya komurlerini değiştirtmiştim.

clio 3 deri direksiyon soyulması 50 binde oldu bu olay. Garanti 100bin km ye kadar birebir degistiriyor.

citroen c5 kapı içi tutma yerlerindeki metalik kısım ve cam acma kapama cercevesindeki plastik cabuk soyuluyor.

focus 1 lerde z rotlar sürekli arıza yapar focus 1 için muzmin bir problem bence.bir kaç kez değiştirmiştim.

Fiat Grande Punto;
    - City servo motor sorunu (Geçen seneye kadar Fiat garanti olmasa bile ücretsiz değiştiriyordu artık o %50 karşılamaya kadar düşmüşler)
    - Arka kapıların dıştan zor açılması
    - Tavan lekelenmesi
    CİVİC HONDA

Renk yelpazesi çok düşük, ilk kataloğ rengi olan galaksi gri artık yok, tek seçenk beyaz sanırım o da metalik değil
    -Camlar tam otomatik değil, sadece sürücü camı tam otm. diğerlerinde basılı tutup beklemek çok sıkıcı
    -bagaj küçük , allahtan UK ile açılma fonksiyonunu eklemşler
    -aslında anahtar hiç olmasaymış, kartlı olsaymış tadından yenmezdi, kıytırık renoda bu olay var..
    -koltuk ayarları elektrikli ve hafızalı olmalıydı
    -kararmalı dikiz aynası yok
    -bu devirde navigasyonsuz araba olurmu yaw, hyundailerde bile var, ayıp ayıp
    -torpido kilidi olmadığı gibi, soğutmalıda değil
    -klima çift bölgeli değil
    -HB leri anladıkta, sedanların süspansiyonu daha yumuşak ve konforlu olmalıydı
    -plazalarda satış temsilcisi kızlar hem bilgisiz, hemde güzel değiller, insan oraya biraz alımlı kızlar koyar

BU BİLGİLER BAŞKA FORUMLARDAN TEK TEK ALINMIŞTIR KULLANICILARIN GÖZLEMİ. DEMEK KRONİĞİ OLAN TEK ARAÇ PUNTO DEĞİLMİŞ DEĞİL mi? BİZİM KİDE DERT Mİ BUNLARI OKUYUNCA VE BİZİM ARAÇLARDAN KAT KAT FAZLA PARA VERİP ALINIYOR ALIN SİZE BAŞKA MARKALAR VE SORUNLARI .
    Konu ayaman tarafından (05/06/2012 Saat 16:04 ) değiştirilmiştir.

2. Bu mesajı için 12 kişi ayaman'ye teşekkür etti:

Levent Açıksöz
    Kurallara uymadığı için forumdan uzaklaştırılmıştır. LevenTgb - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Ankara
    Rengi
    Mango Turuncu
    Plaka
    34 BTD 07
    Edilen teşekkür: 126

Paylaşım için teşekkürler, Aynen öyle kronik sorunlar her marka araçta var...

Mesut Deniz
    ayaman - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İstanbul
    Rengi
    Yok
    Edilen teşekkür: 273

otomobillerin hepsi sonuçta metalik,plastik yığından başaka bir şey değil ve altından rüzgar geçiyor tabiki ufak tefek hataları olucak. millet sanıyor ki başka marka alınca uçak gibi sessiz bir şekilde süsüzülecek

Serhat Serhat
    İl Başkanı (Kırşehir) takres - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Kırşehir
    Rengi
    Yok
    Edilen teşekkür: 1804

mutlaka tüm araçların sorunları olur ? önemli olan bu sorunlara çözüm bulup son vermek...
    Keyif BMW'Dir...

Ayberk GÖKSAN
    Ayberk0616 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Ankara
    Rengi
    Yok
    Edilen teşekkür: 312

Problemsiz araç yoktur
    Az problemli vardır yada
    Çok problemli vardır

Türkiye'de çok yakan araba yoktur kol gibi vergi geçirilmiş pahalı benzin vardır

7. Bu mesaj için teşekkür edenler:

Cüneyt T
    Oz Büyücüsü Luc - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İstanbul
    Rengi
    Egzotik Kırmızı
    Edilen teşekkür: 558

Insanoglunun bugune kadar urettigi hic birsey kusursuz degildir.

Sent from my GT-I9100 using 2
    Oz Büyücüsü

M.Furkan Çelenli
    celenlee - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İstanbul
    Rengi
    Yok
    Edilen teşekkür: 617

GP'ye Amortisör takozları da eklenebilir

Furkan Sahin
    I <3 Drivingslow.. frkan54 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İstanbul
    Rengi
    Granit Gri
    Plaka
    07BEF
    Edilen teşekkür: 110

Alıntı Ayberk0616 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Problemsiz araç yoktur
    Az problemli vardır yada
    Çok problemli vardır
    +1
    yararlı bilgiler paylaşım için teşekkürler.

Sean Penn
    tortuga - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Kütahya
    Rengi
    Yok
    Edilen teşekkür: 4

arkadaşımın fiestası 13000 km'de hiç tıkırtı yapmıyor, kasislerde, çukurlarda, esnemelerde sıfır ses!

benim punto 6000 km'de aynı yollarda gidiyoruz, kapı içlerinde ve torpido gözünün oralarda cızırdama çoktan başladı, ayrıca çukurdan yavaşça geçerken (eğer açılı bir çukursa, yani önce sol veya sağ tekerler giriyorsa) sol arka taraftan sinir bozucu bir gıcırtı geliyor, ayrıca ön konsol da ses yapıyor

Allah başka dert vermesin

EMRAH BULUK
    enemca - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Ankara
    Rengi
    Vişne Kırmızı
    Edilen teşekkür: 6

Standart Cevap: Kronik sorunlara son? Bakmadan geçme

malesef en buyuk sorunlar aslinda fiesta da dizellerinin kisin triger koparmasi ve dizel otomatiklerinin dur kalk trafikte sanzumaninin isidan cortlamasi gibi. bu arizalarin onariminda aracin fiyatinin 3 de 1 i kadar. ford u severim ama fiesta yuz karasi bence.

Akin Akalan
    GrandePunto suhaakin - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İstanbul
    Rengi
    Egzotik Kırmızı
    Edilen teşekkür: 20

ufak tefek, klima çalışmaması gibi kronik sorunları görmezden gelebilirim belki ama yolda giderken direksiyonun hata verip kilitlenmesi ölümcül bir sorun. bu city motoru arızasından dolayı araçları geri çağırmaları gerekirken bir şey yapmıyorlar. ölümlü kazalarda ödeyecekleri tazminatlar, city motorlarını değiştirmekten daha ucuz olduğu için olsa gerek..

14. Bu mesaj için teşekkür edenler:

hayrettin aydoğdu
    hayr16 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Bursa
    Rengi
    Beyaz
    Edilen teşekkür: 20

toyota araçlarında kroniklik yok galiba;

Zafer Han
    Ezeldenberi - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Adana
    Rengi
    Evo Granit Gri
    Plaka
    Evo 1.3 ss 75bg

Abim son kasa Toyota yı( otomatik 2014 premium), çok sık ABS yi devreye soktuğu için bir yılda sattı. Işıklarda duramamış hafiften öndeki araca vurmuştu . Gerçi ben aracın üzerinde gelen Bridgestone b250 lerden kaynaklanıyor, desem de dinlemedi sıfır araca sıfır lastik mi alınır dedi? ( haklı olarak)

sinan turgut
    SinanTR - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İstanbul
    Rengi
    Titanyum Gri
    Edilen teşekkür: 421

Alıntı Ezeldenberi Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Abim son kasa Toyota yı( otomatik 2014 premium), çok sık ABS yi devreye soktuğu için bir yılda sattı. Işıklarda duramamış hafiften öndeki araca vurmuştu . Gerçi ben aracın üzerinde gelen Bridgestone b250 lerden kaynaklanıyor, desem de dinlemedi sıfır araca sıfır lastik mi alınır dedi? ( haklı olarak)
    zafer hocam bende bu puntoyu geçen mayısta ilk aldığımda kuru havada çok çok rahat durabilecek bi mesafede durduramayıp abs devreye girdiği için önde yaya geçidinde yayaya yol veren doblo ile ufak bi öpüştürmüştük arabanın üzerinde gelen lastikler pirelli cinturato p1 idi ve yeniydi daha yılını doldurmamıştı daha sonrasındada defalarca kez daha sebepsiz abs devreye girince ben bu arabayla kaza yaparım diye yeni olan lastikleri gittim michelin crossclimate ile değiştirdim değiştirdikten sonra bi kez buzun üzerinde abs nin girdiğini gördüm o kadar.
    G.Punto 2008 1,3 m.jet dynamic

18. Bu mesaj için teşekkür edenler:

Zafer Han
    Nereden
    Adana
    Rengi
    Evo Granit Gri
    Plaka
    Evo 1.3 ss 75bg

Sinan kesinlikle haklısın Araç=LAAAAStik durumu. arabayı araba yapan kesinlikle lastikler. Yağmurda kayıp oraya buraya vuracağıma lastiklerime bakarım. Benim orjinal contieco3 lerden biri balon yapmıştı, dişderinliği çok iyi ancak frenlerde ilk zamanki gibi tat vermediğinden değiştirdim. çokta iyi yapmışım, bendeki crossclimate ile iki üç defa ani firen yapmak zorunda kaldım , gerçekten güven veriyor. Hazır seni yakalmışken bendekiler crossklimler geçen seneye göre biraz sertleşti ve sanki ses yapıyor, sende durumlar nasıl? komle lastikleri yemek yağı ile yumaşatacam daha önce yaptım

sinan turgut
    Nereden
    İstanbul
    Rengi
    Titanyum Gri

zafer abi şuana kadar sertleşme falan yok sürüştede bi fark hissetmedim memnunum

21. Bu mesaj için teşekkür edenler:

ALI ORS
    ORS15 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İstanbul
    Rengi
    Beyaz
    Edilen teşekkür: 257

Sinan kesinlikle haklısın Araç=LAAAAStik durumu. arabayı araba yapan kesinlikle lastikler. Yağmurda kayıp oraya buraya vuracağıma lastiklerime bakarım. Benim orjinal contieco3 lerden biri balon yapmıştı, dişderinliği çok iyi ancak frenlerde ilk zamanki gibi tat vermediğinden değiştirdim. çokta iyi yapmışım, bendeki crossclimate ile iki üç defa ani firen yapmak zorunda kaldım , gerçekten güven veriyor. Hazır seni yakalmışken bendekiler crossklimler geçen seneye göre biraz sertleşti ve sanki ses yapıyor, sende durumlar nasıl? komle lastikleri yemek yağı ile yumaşatacam daha önce yaptım
    zafer, şimdi yemek yağı sürünce lastik yumşuyor mu, eğer yumuşuyorsa kışın sürmek faydalı olur yada daha fazla kaymasın

Zafer Han
    Nereden
    Adana
    Rengi
    Evo Granit Gri
    Plaka
    Evo 1.3 ss 75bg

Alıntı ORS15 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    zafer, şimdi yemek yağı sürünce lastik yumşuyor mu, eğer yumuşuyorsa kışın sürmek faydalı olur yada daha fazla kaymasın
    Benim önceki contieco3'ler 2011 üretim trhli, değiştirmeden önce aşırı sertleşmişlerdi. Formları karıştırırken kış lastiklerini saklamadan önce yemek yağı ile tamamını yağlayıp öylece yaz uykusuna bıraktıklarını okumuştum. Ayrıca sertleşen lastiğe yine dh de iki gün falan yağlayıp beklettikten sonra lastiğin üzerinde fotoğraflı olarak konudan görmüştüm yağdan eser kalmıyordu. Sonuç yine benim kafaya lastikleri yağlama işi yattı ve contileri yarım kilo halis zeytin yağı ile bir akşam iyice yağladımSabah lastik üzerinde çok az belirgin yağ izi vardı sürülen yağın yüzde ellisini falan emmişti. İlk sürüşe sabah işe giderken çıktım şok şok aracın takır tukur olan sert lastik sesi gitmişti firenleme de sorun olmuyor, test etmiştim. Şu sıralar biraz ses fazlalaşır gibi , yakın zamanda tatil günü unutmazsam bi güzel yağlayayım

24. Bu mesaj için teşekkür edenler:

gok ten
    timbaz - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Yurtdışı
    Rengi
    Yok
    Edilen teşekkür: 503

Benim önceki contieco3'ler 2011 üretim trhli, değiştirmeden önce aşırı sertleşmişlerdi. Formları karıştırırken kış lastiklerini saklamadan önce yemek yağı ile tamamını yağlayıp öylece yaz uykusuna bıraktıklarını okumuştum. Ayrıca sertleşen lastiğe yine dh de iki gün falan yağlayıp beklettikten sonra lastiğin üzerinde fotoğraflı olarak konudan görmüştüm yağdan eser kalmıyordu. Sonuç yine benim kafaya lastikleri yağlama işi yattı ve contileri yarım kilo halis zeytin yağı ile bir akşam iyice yağladımSabah lastik üzerinde çok az belirgin yağ izi vardı sürülen yağın yüzde ellisini falan emmişti. İlk sürüşe sabah işe giderken çıktım şok şok aracın takır tukur olan sert lastik sesi gitmişti firenleme de sorun olmuyor, test etmiştim. Şu sıralar biraz ses fazlalaşır gibi , yakın zamanda tatil günü unutmazsam bi güzel yağlayayım
    Gecen sene lastikcinin elinde bir alet gormustum.. bir musteri ile mesguldu, dis derinligi olcuyor sandim ama konusmada yorumlarin bununla alakasi olmayinca merak edip sormustum.. bu nedir dedim, lastigin yumusakligini, sertligini olcuyor demisti..
    Basinc olcer, dis derinligi olcer var bende, bir bu eksikti dedim icimden

Bakim konusunda, lastikcinin tavsiyesi, eger bir sey kullanmak istiyorsan parlatici urunler yerine temizleyici, ara sira cleaner, conditioner tarzi urunler kullanirsan daha saglikli, uzun omurlu olur demisti... ben de o tur urunleri kullaniyordum zaten..
    Sonra nette bu alete bakmistim, durometer olarak geciyor.. lastik icin...
    profesyonel olanlari pek de ucuz da degiller.. olcumlerin yorumlarini da motor sporlari ile ilgili sitelerde bulmustum... onlar da yumusamasi icin hazir urunler veya kendi yaptiklari cok farkli formuller kullaniyorlar ama cogu sanirim pek uzun omurlu degil, zaten o uygulamalarda amac ta uzun olmasi degil vs.. neyse...

Aslinda bu durometreden 1 tane almak var, uzerindeki lastikleri sifiri ile karsilastirmak zaman icinde sertligi gozlemlemek veya yeni lastik seciminde tercihleri karsilastirmada kullanmak var )))
    Konu timbaz tarafından (13/10/2016 Saat 21:19 ) değiştirilmiştir.

26. Bu mesajı için 3 kişi timbaz'ye teşekkür etti:

sinan turgut
    Nereden
    İstanbul
    Rengi
    Titanyum Gri

muazzam bi cihazmış bay be dedirtti bana bişey daha öğrendim

buarada zafer abi ziyan etme zeytinyağını sürme lastiğe falan yazık etme burada millet bulamıyo