16 sonuçtan 1 ile 16 arası

Konu: Rehinli araç alımı hakkında hukuki yardım...

Serdar Karaaslan
    BSK - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Ankara
    Rengi
    Rock Siyah
    Edilen teşekkür: 310

Soru Rehinli araç alımı hakkında hukuki yardım...

Beğendiğim bir araba var ancak sahibi aracı banka kredisi ile almış ve satıştan önce kredi borcunun kapanması gerekmekte ve borcu benden alacağı para ile kapatacak, ancak ben alacağım arabanın sahibini tanımıyorum üçkağıtçı olsa borcu ödedikten sonra satışı vermese birşey yapamam, hukuki geçerliliği olan beni sağlamda tutacak nasıl bir yol izleyerek aracı borcunu kapatarak satın alabilirim? Senet falan geliyor aklıma ama senetle de olur mu bilemedim. Bilen biri yardımcı olursa sevinirim.
    NE MUTLU TÜRKÜM DİYENE VE DEDİRTENE !

ural leanback
    @ MARs ent. uraaal - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İstanbul
    Rengi
    Evo Siyah
    Edilen teşekkür: 202

işlemleri noter aracılığıyla yürütürseniz bir sorun cıkacagını dusunmuyorum karsı taraf bir aracı tutsun bu işlemler için yarım günde sonuçlanabilecek bir işlem diye düşünüyorum

tayfun aydın
    tayfux - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İstanbul
    Rengi
    Yok
    Edilen teşekkür: 2123

ben öyle birşey yapmıştım fakat karşıdaki adama güvenerek olmuştu hukiki olayını bilmiyorum..

Ümit Coşkun TURUCA
    Emekli Moderatör GP COSKUN - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İstanbul
    Rengi
    Yok
    Edilen teşekkür: 6069

serdar
    ilk önce rehin kaldırma işlemi için emniyetten öğlenden sonraya randevu alın
    işlemlerin aynı gün bitmesi açısından
    daha sonra bankaya ödemeyi yapıp bankanın noterinden haciz kaldırma yazısını alıp emniyetten düşümünü yaptırın
    emniyetteki randevuya gidip rehii oradanda kaldırdıktan sonra herhangi bir notere gidip aracın satışını gerçekleştirebilirsin
    işlemler bir günde bitebiliyor genelde
    şayet yetişmez ise aranızda bir satış sözleşmesi düzenleyip imzalayın
    fakat bankaya borç ödendikten sonra araç sahibi yan çizerse mahkeme için elinde evrakın olmuş olur ve araç üzerinde hak talep edebilirsin
    fakat dediğim gibi mahkemelerde uğraşmak sıkıntı çekmek gibi bir rizikosuda var

Benim Sürdüğüm Hayatın Geri Vitesi Yok...Geçmişimi Sadece Dikiz Aynasından Seyrediyorum ; )

Tamer ÜNAL
    lanuremat - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Mersin
    Rengi
    Titanyum Gri
    Edilen teşekkür: 3

Aracı ben de bahsettiğiniz durumda aldım. Karşıdaki arkadaşa güvendik sorun olmadı. Ama her zaman risk olduğu gerçek. İşlemler şu şekilde oluyor belki yardımcı olur.
    1-Bankaya parayı yatırıp rehin kaldırma talebinde bulunulunca yaklaşık bir saatte rehin online olarak kalkıyor. Rehin kaldırma yazısı almadık hiçbir yerden. Noter araçta rehin olmadığını sistemden görüp satışı verebiliyor.
    2- Eğer karşıdaki art niyetliyse ya da başka borçları yüzünden birileri haciz için bekliyorsa, rehin kalkması ile satış arasında üçüncü şahıs rehin koyabilir. Bu durumda yapabileceğiniz fazla birşey yoktur. Biz aramızda ikili sözleşme yapmıştık ancak büyük ihtimalle hukuki geçerliliği yoktu.
    Burada görünen en büyük risk siz rehini kaldırıp satışı almadan başkasının rehin koyması!

kıvanç çiftçi
    since1453 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İstanbul
    Rengi
    Evo Beyaz
    Edilen teşekkür: 220

Belki referans olabilir benzer bir durum yaşamiştim.

Arkadaşlar geçen yıl residance tarzı bir konut projesinden sözleşme ile ev aldım.Ev teslimi 24 ay sonraydı.ve sözleşme noter huzurnda imzalanmadı.Riski yüksekti.avukata srdum ikili sözleşmelerde karşı taraftan yatırdığın kadar parayı geri alabiliyormuşuz.ama banka faizi vb.kayıpları geri alamıyormuşuz.

Şahsi olarak Bir aykırılık çıkarsa mahkeme kanalıyla paranızı alabilirsinz ve sancılı bir dönem olur

Çok önemli değil Sorun söyleyelim
    isuldor - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Ankara
    Rengi
    Evo Siyah
    Edilen teşekkür: 35

Krediyi kapamak için ödemeyi elden değil bankadan yapın yani EFT ya da Havale olarak. Açıklamaya da araç bedeli diye not düşün. Davalık bir durum olması durumunda Paranın sizden geldiğini en güzel böyle ispatlarsınız. Karşı taraf da bu işe pek kalkışmaz çünkü bu iş dolandırıcılığa girer.

Satıcı ile bir sözleşme imzalayabilirsiniz (durumu anlatan açık bir şekilde) bu da mahkemede kullanılabilir.

kıvanç çiftçi
    since1453 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İstanbul
    Rengi
    Evo Beyaz
    Edilen teşekkür: 220

Alıntı isuldor Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Krediyi kapamak için ödemeyi elden değil bankadan yapın yani EFT ya da Havale olarak. Açıklamaya da araç bedeli diye not düşün. Davalık bir durum olması durumunda Paranın sizden geldiğini en güzel böyle ispatlarsınız. Karşı taraf da bu işe pek kalkışmaz çünkü bu iş dolandırıcılığa girer.

Satıcı ile bir sözleşme imzalayabilirsiniz (durumu anlatan açık bir şekilde) bu da mahkemede kullanılabilir.
    Çok mantıklı bir yöntem.Aynı şeyi uygulamiştim.zaten firma nakit ödemeyi kabul etmemişti

Serdar Karaaslan
    Nereden
    Ankara
    Rengi
    Rock Siyah

Arkadaşlar teşekkürler bi hayırlısıyla halletseydik, senet alacağım karşı taraftan ve aramızda sözleşme yapacağız bakalım sonucu bildiririm.

Htc Sensation /

Serdar Karaaslan
    Nereden
    Ankara
    Rengi
    Rock Siyah

Başka fikri olan var mı daha vaktim var çünkü?

Hakan Arda
    Ardevo - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Ankara
    Rengi
    Evo Siyah
    Plaka
    Edilen teşekkür: 110

Alıntı since1453 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Çok mantıklı bir yöntem.Aynı şeyi uygulamiştim.zaten firma nakit ödemeyi kabul etmemişti
    Kabul etmeme nedeni firmanın uyması gereken, vergi usul kanununa göre tevsik zorunluluğundandır. Yani belli bir tutarı (8.000 TL) aşan tahsilat ve ödemelerin banka, ptt veya finans kurumu aracılığıyla yapılması gereğidir.

Hakan Arda
    Ardevo - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Ankara
    Rengi
    Evo Siyah
    Plaka
    Edilen teşekkür: 110

Alıntı isuldor Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    krediyi kapamak için ödemeyi elden değil bankadan yapın yani eft ya da havale olarak. Açıklamaya da araç bedeli diye not düşün. Davalık bir durum olması durumunda paranın sizden geldiğini en güzel böyle ispatlarsınız. Karşı taraf da bu işe pek kalkışmaz çünkü bu iş dolandırıcılığa girer.

+1

.

Elcapitol -
    Ne Mutlu Türk'üm Diyene.. ceb_58 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Sivas
    Rengi
    Yok
    Edilen teşekkür: 62

Arkadaşlar ben aracı almadan önce ruhsatta rehinli yazıyordu.ancak noter tarafından araba üstüme geçince o yazı kaldırıldı.Bi sorun varmı sizce ???

Elcapitol -
    Ne Mutlu Türk'üm Diyene.. ceb_58 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Sivas
    Rengi
    Yok
    Edilen teşekkür: 62

Arkadaşlar ben aracı almadan önce ruhsatta rehinli yazıyordu.Noterden arac adıma geçince o yazı kalktı.bi sorun varmıdır?

Serdar Karaaslan
    Nereden
    Ankara
    Rengi
    Rock Siyah

Arkadaşlar aracı aldım, aldığım kişi çok iyi biriydi sorun yaşamadım ancak bu konu hakkında tecrübelerimi belirteyim ki hiç açıklama yok bu konuda. Ben aldığım aracın kredi borcunu yatırdım, yatırırken ... Plakalı aracı satın alabilmek için rehin kaldırma amacıyla yatırılan diye açıklama yazdırdım parayı yatırırken ve baka kanalıyla oldu bu iş, ayrıca yatırırken karşı taraftan günlük senet aldım, aslında bir de karşı taraftan aracın satışı için güvendiğim birine vekalet vermesini isteyecektim aracı satmaktan vazgeçerse borç yatınca
    diye ama istemedim, ayrıca sonradan öğrendim ki art niyet olsa vekaleti hemen iptal etmek mümkünmüş, ayrıca aramızda sözleşme imzaladık ama şunu söyleyeyim ki dolandırıcı biri kafaya koyduysa sizi dolandırmayı bunu yapar engel olacak bir yasal düzenleme yok, güvenebileceğiniz birinden araç alın.
    Htc Sensation /

selahattin cevik
    Kurallara uymadığı için forumdan uzaklaştırılmıştır. selahattincevik01 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Ankara
    Rengi
    Evo Gri
    Plaka
    06an7281
    Edilen teşekkür: 149

yapacağınız ödemeyi mutlaka banka aracılığı ile karşı tarafın bankasına yapın.Eğer hesabınızın bulunduğu bankada tanıdığınız biri varsa;Havaleyi yapıyorlar ama sizden ok gelmeden işlemi tamamlamıyorlar.Siz satışı aldıktan sonra bankanız işlemi tamamlıyor.Bu işlem hangi inisiyatifle yapıldı prosedürü nedir detaylarını bilmiyorum ama bir arkadaşıma araç alırken bu yöntemi kullandık.Umarım faydası olur.