14 sonuçtan 1 ile 14 arası

Konu: Artan fiyatlara karşı evde bio-dizel!

Sertaç Sertaç
    smartmavi - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İstanbul
    Rengi
    Rock Siyah
    Edilen teşekkür: 445

Standart Artan fiyatlara karşı evde bio-dizel!

Bir bakın isterseniz, İngilizce ama fikir sahibi olabilirsiniz.

How To Pop Bottle Biodiesel (Drive Green)

How To Drain And Wash Your Biodiesel (Drive Green)

TOLGA ÖZDEMİR
    evoantalya - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Antalya
    Rengi
    Yok
    Edilen teşekkür: 9

güzelmiş aslında bu gidişle bizde böyle yapıcaz

TOLGA ÖZDEMİR
    Nereden
    Antalya
    Rengi
    Yok

sen böyle bi konuyu açınca bende internetten araştırdım mersinden birisylee görüştüm adam diyorki makinasını 3000 tl ye maalediyoruz diyor.. ve sattığım kişiler kendı araçlarında kullanıyor diyor zarar vermıyor motora diyor.. önemli olan yanık yağları ucuza bulamak diyor.. punto evo gibi bi araçta bunu kullanıp motoru mahvetmek kimse istemez bi. bi mühendis arkadaşım vardı oda bu işte çok para olduğunu söylüyordu ama motra zarar verdiğini kendısıde söylüyordu..

TOLGA ÖZDEMİR
    Nereden
    Antalya
    Rengi
    Yok

Bio-Dizel - Biodizel araştırdığım sitede bu ?

Serhat Serhat
    İl Başkanı (Kırşehir) takres - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Kırşehir
    Rengi
    Yok
    Edilen teşekkür: 1804

zararlı olacağını düşünüyorum...

Serhan Göz
    Kurallara uymadığı için forumdan uzaklaştırılmıştır. feedbackx - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Bursa
    Rengi
    Evo Siyah
    Plaka
    16 GT 441
    Edilen teşekkür: 145

Her araca uygun değil diye biliyorum ayrıca araç garanti dışı kalıyor. Kendimiz üretmeye kalksak amorti etmesi oldukça uzun zaman alacaktır diye düşünüyorum

Ozan Özcan
    matushella - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İstanbul
    Rengi
    Evo Gri
    Edilen teşekkür: 80

Biodizeli kaçak üretenler var. İstanbulda sefaköyde biryer varmış bunu yapan. Biodizel kullanan araçların arkasından patates kızartması kokusu geliyor hemen anlaşılıyor ne yaktıkları

Biodizel barındırdığı enerji açısından çok düşük ve yandığında bu sebeple çok performanslı olmuyor. Kullanan arkadaşlarım vardı. Araba gitmiyor dediler hep. Bence biodizel otobüs kamyon için ideal bizim araçlara uymaz.

Sertaç Sertaç
    Nereden
    İstanbul
    Rengi
    Rock Siyah

tepkimeden ortaya çıkan gres yağı iyi ayrıştırılırsa motora zararından çok faydası varmış.

ne kadar yanıcıdır onu bilmiyorum ama..

serdar ince
    ince5757 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Sinop
    Rengi
    Yok
    Edilen teşekkür: 51

Biodizel arabanın filitrelerini tıkıyor diye duydum.Devletimiz bir ara izin verdi sonra yasakladı malum vergi kaybı yaşadığı için.Otobüs kamyonda on numara yağ kullanıyor insanlar ucuz olsun diye biodizel niçin kullanmasınlarkı.

Sertaç Sertaç
    Nereden
    İstanbul
    Rengi
    Rock Siyah

istedikleri kadar yasaklasınlar, deponda ne var kim nerden bilecek..

tevfikoguzhan yilmaz
    tevfikoguzhanyilmaz - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İstanbul
    Rengi
    Evo Siyah
    Edilen teşekkür: 0

https://www.mbusa.com/vcm/MB/Digital..._Brochure5.pdf

Mercedes için hazırlanmış broşur belki fikrinizi değiştirebilir...Broşür ingilizcedir...

Ümit Coşkun TURUCA
    Emekli Moderatör GP COSKUN - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İstanbul
    Rengi
    Yok
    Edilen teşekkür: 6069

6 ayda pompa enjektör değiştirmek isteyen arkadaşlarımız varsa gönül rahatlığıyla kullanabilirler
    cammon rail sistemlerde kesinlikle zararlı bir yakıttır aklınızdan bile geçirmeyin
    ilerleyen kilometrelerde buna ek olarak egr valfi katalizör ve turbo değiştirmek zorunda kalmak kaçınılmaz sonuç olacaktır
    ayrıca sertaç da kim nerden bilecek diye yazmış artık jandarma bununla ilgili denetimlere başladı yakında polislerede talimat gelir

Benim Sürdüğüm Hayatın Geri Vitesi Yok...Geçmişimi Sadece Dikiz Aynasından Seyrediyorum ; )

Cem *
    Realtime xnode - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İzmir
    Rengi
    Beyaz
    Edilen teşekkür: 268

Ben bu sistemi yıllar önce Türkiye'ye getirtecektim fakat akaryakıt ile ilgili (üretici olarak geçiyorsunuz) kanunlar o dönemde yeterli değildi, ve astarı yüzünü geçiyordu vazgeçtim..

Yalnız bildiğim kadarıyla bu biodizel yakıtlar aynen kırsal motorin gibi ve eurodiesel karşılığı değil, yeni tip commonrail motorların bozulmasına neden olabilir.
    Saygılar.
    Beneficium accipere libertatem est vendere

Emre ..
    emtue - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İstanbul
    Rengi
    Arizona Bej
    Edilen teşekkür: 77

Babam pamuk yağı üreticisi; bundan 8 sene önce biodizel furyası ilk çıktığında haliyle biodizel tesisi içinde bir takım yatırımları oldu ve üretime fabrika düzeyinde geçti. İlk zamanlar üretimine karışmayan EPDK daha sonra bunu lisansa bağlayacağını açıkladı ve kriterler ortaya koydu.

Kriterler kriterleri getirdi ve sonunda pes ederek bizim gibi bir çok firma üretimi durdurdu ve makineleri tahliye etti. Etmeyenler de kaçak olarak üretime devam etti.

Bizim vazgeçme nedenlerimizin başında hammadde olan bitkisel yağı kendimiz üretmemize rağman kar marjı çok düşük kalıyordu. Çünkü hedef kitle 10 numara yağ, kaçak mazot ve kırsal motorinle karıştırılmış bitkisel yağ kullanmayı seçen kitleydi. Maliyeti düşürmek için hammade olarak hindistandan ithal palm yağı denendi fakat +18 derecede margarin kıvamına gelip donduğu için sadece yaz dönemlerinde üretilip satıldı, soya yağı ise devletin vergilendirmesinden nasibini alarak fiyatı yükseldi. Biodizel için kanola yağı desteklendi fakat çiftçiler haliyle hiç görmedikleri bu tohumu ilk etapta ekmek istemedi ekenlerde palm-soya-pamuk yağından çok daha fazla fiyat istedi. Bu yüzden tercih sebebi olmadı. Şu an raflarda yer alan kanola yağşarı biodizel sektörü için desteklenen bölgelerin biodizel sektörünün EPDK tarafından çökertilmesiyle elde kalan yağların devamıdır. Bu yağlar için kurulan yağ üretim tesisleri işi devam ettirmek için kanola yağını kızartmalık yağ olarak göstermektedir. Ayrıca biodizel kullanınca 100 kmde 6 litre yakan araç 7 litre yakıyordu yaklaşık %10-15 tüketim artıyordu. Bu da ayrıca bir dezaavantaj oluşturuyordu.

Biz bu yakıtı sıfır km aldığımız 2005 model Ford Fusion 1.4 tdci, 2004 model 307 hdi (motorları aynıdır), isuzu npr kamyon, peugeot j9 minibüs (modelini bilemeyeceğim kadar eski), 1978 model damperli Ford kamyon, 2 adet 2005 model transit servis aracı ve 3 adet 2001 model hdi motorlu pana-elvanda kullandık.

Binek araçlarda sadece performans düşüklüğü sıkıntısı çıkardı, ticari araçlarda ise ilk kullanımda mazot filtresini şişirdi. Biodizelin içindeki kimyasal çözücüler depodaki korozyonu çözerek filtreyi tıkıyordu ve ilk kullanan herkes yolda kaldı. Kısa bir süre sonra müşterilerimiz bu konuda hazırlıklı olarak kullanmaya devam etti.

2005 fusion 2 ay önce 350 bin kmde satıldı motoru 320 binde elden geçti, turbo tamir edildi enjektörler temizlendi fakat satılacak diye değiştirilmedi, mazot pompası ise kaçırıyordu.

2004 pug 307 180 bin kmde turbosu patladı, 240 bin kmde komple motor yaptırıldı ve akabinde satıldı.

Bu araçlarda dönem dönem kırsal motorinle rafine edilmiş pamuk yağını karıştırmak suretiyle oluşturulan yakıtta kullanıldı, kaçak suriye mazotu da kullanıldı.

Çok kapsamlı bir konu, kısaca bu yakıtın gelişmemesi EPDK yüzünden oldu. Türkiye'de sadece 18 firmaya lisans vediler fakat Hatay'da bile 20 den fazla üreten tesis vardı. İçlerinden en büyüğü Denge biodizel diye yayılmaya çalıştı fakat tutunamadı.

Eğer kanola yağı yapılırsa ve gerekli kimyasallar prospektüse göre eklenirse yanık kızartma kokusu gelmez fakat bu şekilde üretilirse mazot fiyatına geldiği için ben bu şekilde üreten duymadım.

Unutmadan son 4 senedir her türlü yağın petrol fiyatına endeksliymiş gibi yükselmesi bu sektörün oluşmadan bitmesine sebep oldu.

Kullanmayı düşünürseniz evde ürettiğinizi tercih etmeyin, yabancı kanallarda anlayıldığı gibi burger king'in çöpe döktüğü yağı alarak anca eski tip tdi veya merso motorunu çalıştırabilirsiniz

Sorunuz olursa cevaplayabilirim..