15 sonuçtan 1 ile 15 arası

Konu: Grande Punto Start&Stop

Kendi isteğiyle forumdan uzaklaştırılmıştır. Misafir - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Rengi
    Yok
    Edilen teşekkür: 660

Standart Grande Punto Start&Stop

Benzinli Fiat Grande Punto’lar da Start&Stop Artık Standart!

Fiat Grande Punto’ya Üstün Ekonomi Teknolojisi

Fiat’ın küçük sınıfta yer alan ve 2006 yılından bu yana ülkemizde 30 bin adetten fazla satılan başarılı temsilcisi Fiat Grande Punto’nun 77 HP’lik benzinli motor seçeneğinde Start&Stop teknolojisi artık standart olarak sunuluyor. Son akaryakıt zamları sonrasında ekonomik tüketim kriterinin daha önem kazandığı bu günlerde cüzdan dostu ekonomik motorlarıyla satın alma tercihlerinde farkını açık ara ortaya koyan Fiat Türkiye, şehir içi kullanımlarda yakıt tüketimini yaklaşık % 10 azaltan Start&Stop teknolojisine Fiat Grande Punto’da da standart olarak yer vererek tüketici ihtiyaçlarına yönelik olumlu bir adım daha atıyor. Ocak ayı boyunca 25 bin 422 TL’den başlayan anahtar teslim satış fiyatıyla dikkat çeken 5 kapılı Fiat Grande Punto’nun standart donanımında EBD destekli ABS, sürücü ve yolcu ön havayastıkları, klima, MP3 çalarlı müzik sistemi, gövde rengi tamponlar, elektrikli ön camlar gibi ekipmanlar sunuluyor.

İtalyan otomobil üreticisi Fiat’ın gerek sportif tasarımı gerekse zengin motor/şanzıman kombinasyonu ve kendini kanıtlamış yürüyen aksamıyla sınıfınında rekabet gücünü arttıran Fiat Grande Punto modelinin 77 HP’lik benzinli motor seçeneğinde Start&Stop teknolojisi artık standart olarak sunuluyor. Son akaryakıt zamları sonrasında ekonomik tüketim kriterinin daha önem kazandığı bu günlerde ekonomik motorlarıyla satın alma tercihlerinde farkını ortaya koyan Fiat Türkiye, şehir içi kullanımlarda yakıt tüketimini yaklaşık olarak % 10 oranında azaltan Start&Stop teknolojisine benzinli Fiat Grande Punto’da da standart olarak yer veriyor. Ülkemizde bugüne kadar 30 bin kişiden fazla müşterinin tercihi olan ve Ocak ayı boyunca 25 bin 422 TL’den başlayan anahtar teslim satış fiyatıyla dikkat çeken 5 kapılı Fiat Grande Punto’nun standart donanımında EBD destekli ABS, sürücü ve yolcu ön havayastıkları, klima, MP3 çalarlı müzik sistemi, gövde rengi tamponlar, elektrikli ön camlar gibi ekipmanlar sunuluyor.
    Yeni Euro 5 benzinli ve dizel motorlarının tamamında sunulan Start&Stop sistemi, yakıt tüketimini ve gürültü seviyelerini azaltmak amacıyla motoru geçici bir süre için kapatır ve ardından atak biçimde yeniden çalıştırmaktadır. Şehirlere özgü tipik yoğun trafik durumlarında ve trafik ışıklarında durulduğunda, kontrol stratejisi izin verdiği zaman sistem otomatik olarak motoru durdurarak şehir sürüşünde %10’a varan oranlarda ve NEDC tip sürüş çevriminde ise %3,5 oranında yakıt tüketimi ve emisyon azaltımı gerçekleştirir.

Buna ek olarak, Start&Stop sistemine bağlı Vites Değişim Göstergesi (Gear Shift Indicator /GSI), sürücülere ne zaman vites değiştirmeleri gerektiğine dair tavsiyede bulunarak, motorun yakıt yönünden daha verimli bir şekilde kullanılmasını sağlayan bir tür co-pilot’tur. Örneğin GSI, motorun daha az yakıt içeren, daha ince bir karışım yakmasını temin etmek için gösterge paneli üzerindeki bir sinyal aracılığıyla vites büyütmeyi tavsiye edebilir ya da mevcut torktan en iyi şekilde yararlanmak için vites küçültmeyi önerebilir.

Eser HÜNER Emekli Moderatör
    Scottie - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Eskişehir
    Rengi
    Derin Mavi
    Plaka
    26 ABS
    Edilen teşekkür: 3581

Paylaşım için sağol.. çok iyi düşünmüşler..

adem tahiroğlu
    muhabbet üye ademtahir - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Konya
    Rengi
    Yok
    Edilen teşekkür: 1228

bu iş benim kafama yatmıyor bir türlü her dakika araç stop edip çalışacak

ali ....
    yolcu27 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Gaziantep
    Rengi
    Egzotik Kırmızı
    Edilen teşekkür: 214

gereksiz bir standartlaştırma bence. lpg dönüşümü düşünenler için sıkıntı olacaktır benim gibi. ben bilseydim lpg ye geçeceğimi almazdım ss yi. her binişimde kapatıyorum çok sinir bozucu oluyor kökten söktürüp satamaz mıyım yada bilgisayarla kökten kapatılamaz mı acaba:s

Fatih Şen
    EVOCU - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Ankara
    Rengi
    Titanyum Gri
    Plaka
    06 ED 9677
    Edilen teşekkür: 39

S&S Siz Nadir EVOLARDAN Birinin Sahibi Olacağım Sanırım.. Hiç Gerek Duymuyorum.. Standart Olmasının Tüketiciye Faydası Tartışılacaktır..

Mustafa Usta
    USTA - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İstanbul
    Rengi
    Yok
    Edilen teşekkür: 1096

Devamlı aktif olacağına,tuşa basınca aktif olsa daha iyi olurdu,gereksiz ve tehlikeli bir şekilde devreye giriyor...

ali ....
    yolcu27 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Gaziantep
    Rengi
    Egzotik Kırmızı
    Edilen teşekkür: 214

Alıntı *USTA Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Devamlı aktif olacağına,tuşa basınca aktif olsa daha iyi olurdu,gereksiz ve tehlikeli bir şekilde devreye giriyor...

+1

MURAT ERDOĞAN
    murat26 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Eskişehir
    Rengi
    Evo Beyaz
    Edilen teşekkür: 96

arkadaşlar start stop sistemi bizim elimizin altında ister devredışı bırkır istersek sistemde yanlız bence benim görüşüm motor soğuk olduğu zaman bile devreye girmesi hiç hoşuma gitmedi şimdi düşünüyorum acaba start stopsuz bir araçmı alsaydım acaba yakıta bir artısı varmı çok merak ediyorum

Mustafa Usta
    Nereden
    İstanbul
    Rengi
    Yok

Benzinli modelde motor ısınmadan devreye girmiyor ancak araç daha tam durmamışken bile motor stop ediyor,en azından 5-10 saniye zaman tanımalıydı...

alper yonar
    Dynamic Üye alperyonar - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Ankara
    Rengi
    Orleans Mavi
    Plaka
    06 YN 5**
    Edilen teşekkür: 356

hareket halindeyken durması sakıncalı tekerleklerin tam durması lazım. Kullandığınızda Yakıt tasaffuru sağlıyormusunuz peki??

Mustafa Usta
    Nereden
    İstanbul
    Rengi
    Yok

Alıntı alperyonar Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    hareket halindeyken durması sakıncalı tekerleklerin tam durması lazım. Kullandığınızda Yakıt tasaffuru sağlıyormusunuz peki??
    Sistemi kullanmıyoruz genelde,trafikte sinir bozacağına kapalı kalsın daha iyi...

ural leanback
    @ MARs ent. uraaal - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İstanbul
    Rengi
    Evo Siyah
    Edilen teşekkür: 202

bence muhtesem bir sistem kullanmasını bildikten ve alıstıktan sonra ki aracımı ilk aldıgımdada bu sistemin gelecekte tüm araclarda olacagını soylemistim ve yanılmamısım.su an bmw mercedes gibi araclar dahil tüm araclar bu sistemi kullanıyor.bu copilot sistemi sayesindede benzin yakmadan gitmek mümkün ama duygusal bir sistem galiba bazen 50de 5e at dio bazen 100de ama 110u gecince bu sistem devredısı kalıyor.zaten hız göstergesinde belirttiğim hızlarda kırmızı cızgıler var.sistem güzelde bu yeni evolarda diz havayastııgının standartlıgını neden kaldırmıslar anlamadım

mesut eyvaz
    mesut eyvaz - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Osmaniye
    Rengi
    Evo Granit Gri
    Edilen teşekkür: 34

Alıntı EVOCU Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    S&S Siz Nadir EVOLARDAN Birinin Sahibi Olacağım Sanırım.. Hiç Gerek Duymuyorum.. Standart Olmasının Tüketiciye Faydası Tartışılacaktır..
    yalnız değilsin bende tercih etmedim ss i

ali Türkmen
    onn.off - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İstanbul
    Rengi
    Evo Granit Gri
    Edilen teşekkür: 774

Bu sistem türkiyeye göre değil hele istanbula göre hiç değil
    Ben bazen devre dışı bırakmayı unutuyorum saniyelik dur kalk larda resmen ödüm kopuyor motor çalışana kadar araba kayıyor hillholder desen kafasının estiği yerde çalışıyor dik rampa olacakta kaymasın ohooo bunun kullanışlı halini yapsa yapsa mercedes bmw yada honda yapar
    punto evolution

15. Bu mesaj için teşekkür edenler:

Atahan Kuşbaşoğlu
    ato - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Ankara
    Rengi
    Vals Mavi
    Edilen teşekkür: 123

benim düşüncem turboya zararlı olduğu turbo için motoru kapamadan 1 dk beklememiz gerekiyormuş yağlama bitsin diye o zaman bu sistem direk zarar annemin araçtada var kırmızı anında motoru kapatıyor gece devre dışı bırakıyoruz zenona zarar vemesin diye kökten kapattırıcam valla