11 sonuçtan 1 ile 11 arası

Konu: Havayastığında dikkat edilmesi gerekenler

Ayhan Güler
    Kurallara uymadığı için forumdan uzaklaştırılmıştır. ayhan1 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Bursa
    Rengi
    Titanyum Gri
    Plaka
    16 L 1377
    Edilen teşekkür: 414

Standart Havayastığında dikkat edilmesi gerekenler

Pasif güvenliğin önemli sistemleri arasında bulunan havayastıkları, kaza sırasında görevini her zaman yerine getiremeyebilir. Çarpışma esnasında açılarak şişen bu parçalar, geçen yılların ardından etkin bir koruma sağlamayabilirler.

Yolcu güvenliğini ön plana çıkartmak için geliştirilen parçalardan birisi olan havayastıklarının kaza anında hayat kurtardığı bir gerçek. Peki, kaza sonrası bu parçaları ne yapmak gerekir? Ya da uzun yıllar kaza yapmayan bir otomobildeki havayastıkları çarpışma sırasında nasıl yeterli güvenliği sağlayabilir mi?

Bu soruların cevapları oldukça önemli ve hayatidir. Son yıllarda üretilen otomobillerin tamamına yakınında standart olarak görev yapan havayastıkları, aracın üretim tarihinden 10 yıl sonra kullanım

süresini tamamlar. Bu sistemin parçaları arasında özellikle yastığın şişmesinde görev yapan gaz ve çeşitli piller, ömrünü tamamladığı için çarpışma sırasında havayastığının açılmama riski oluşabilir. Havayastığının açılmamasındaki bir diğer neden de tampon üzerinde bulunan sensörlerin darbeyi algılamamasıdır. Özellikle aracın yüksek bir cisme çarpması veya yana doğru takla atması durumunda bu parçalar açılmayabilir. Aynı zamanda emniyet kemerinin takılı olmadığı durumlarda da havayastıkları açılmaz. Çarpışma sırasında araç içi güvenliği sağlayıp görevini tamamlayan havayastıkları kaza sonrası mutlaka yetkili servis tarafından yenisi ve orijinaliyle değiştirilmelidir. Bu değişimin yaklaşık 2.000 TL'lik adet maliyeti karşılığında sağladığı güvenlik unutulmamalı ve kesinlikle kullanılmış parçalar takılmamalıdır. İkinci elde 300 TL ile 800 TL arasında değişen fiyatlarla satılan havayastıklarının bir kısmı ya kaza sırasında açılmamıştır ya da çalıntıdır. İkinci eldeki bu parçalar kaza sırasında sürücü ve yolcular için çok fazla risk taşır. Ayrıca açılan havayastıklarını kaza sonrası tekrar mekanizma içine katlayan ve üzerini kapatanlar da mevcuttur. İkinci elde bir otomobil alırken buna özellikle dikkat edin.

Günümüzde otomobil almak isteyenlerin aradığı kriterin başlarında olan havayastıkları, sürüş sırasında takılan emniyet kemeriyle güvenliği perçinlerken, bu hayati parçaların da bir ömrünün olduğu ve değiştirilmesinin gerektiği unutulmamalıdır.

Serhat Serhat
    İl Başkanı (Kırşehir) takres - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Kırşehir
    Rengi
    Yok
    Edilen teşekkür: 1804

bu emniyet kemeri olayı gerçek mi yoksa insanları teşvik etmek için uydurulmuş bir yalan mı anlamadım...

Zynl krcn
    ZAK1980 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Antalya
    Rengi
    Egzotik Kırmızı
    Plaka
    07ÜJİ34
    Edilen teşekkür: 1924

Ayhan resmdekı amcam koparttı gulmekten valalhı su benzınlere zamlardan sınırlıyım bır kac gundur catacak yer arıyorum amcamın yastıgı hos oldu verdıgın bılgıler ıcın tesekkurler bılgımıze yenılerını kattık sayende
    Zeynel KARACAN

"Allah bir ülkeye yardım etmek isterse, onun elinden tutmak isterse başına Mustafa Kemal gibi lider getirir"

Selcuk Demiray
    tarrega - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İstanbul
    Rengi
    Beyaz
    Edilen teşekkür: 15

Alıntı takres Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    bu emniyet kemeri olayı gerçek mi yoksa insanları teşvik etmek için uydurulmuş bir yalan mı anlamadım...
    Sanırım bu doğru, geçenlerde TV'de bir kaza görmüştüm, araçlardan birinde hava yastıklarının açılmadığından bahsediyordu ve en fazla 2-3 yıllık bir araçtı, niye açılmamış diye söylenirken bir arkadaşım kemer takmamışlardır demişti.

Ayrıca şöyle bir şey de olabilir düşününce; araç rölantide çalışıyor, içinde oturan yok, dolayısıyla kemerlerde takılı değil doğal olarak, geldi biri güm diye çarptı, niye patlasın ki , oturan yok, patlarsa gitti 2000 TL.

Ayhan Güler
    Kurallara uymadığı için forumdan uzaklaştırılmıştır. ayhan1 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Bursa
    Rengi
    Titanyum Gri
    Plaka
    16 L 1377

Alıntı tarrega Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Sanırım bu doğru, geçenlerde TV'de bir kaza görmüştüm, araçlardan birinde hava yastıklarının açılmadığından bahsediyordu ve en fazla 2-3 yıllık bir araçtı, niye açılmamış diye söylenirken bir arkadaşım kemer takmamışlardır demişti.

Ayrıca şöyle bir şey de olabilir düşününce; araç rölantide çalışıyor, içinde oturan yok, dolayısıyla kemerlerde takılı değil doğal olarak, geldi biri güm diye çarptı, niye patlasın ki , oturan yok, patlarsa gitti 2000 TL.
    açıkcası bunu ben bursa Teknomak servis sahibi Muharem beyede sormuştum ki Muharem bey bu konularda çok bilgilidir aynısını oda söylemişti hatta şöyle demişti

Hani kemerleri takmayınca ötmesin diye takılan tokalar varya ve bunu takan arkadaşların haline acıyorum kendilerini bile bile mezara atıyorlar

bende sordum: Neden abi

cevap: Kaza anında araç kemer takılıymış gibi hareket edicek ve en kısa zamanda hava yastığı açılacak doğal olarak ama arkadaşımız kendini kandırdığı için (kemerini takmadığı için) ölümcül bir kaza olmasa bile kendi ve yanındakilerin ölümüne yol açıcak

Demişti gerçekten bana çok enteresan gelmişti o muhabetten sonra kemer takmadan aracı çalıştırmıyorum

Alıntı ZAK1980 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Ayhan resmdekı amcam koparttı gulmekten valalhı su benzınlere zamlardan sınırlıyım bır kac gundur catacak yer arıyorum amcamın yastıgı hos oldu verdıgın bılgıler ıcın tesekkurler bılgımıze yenılerını kattık sayende
    seni güldürebildiysem ne mutlu bana ama resim çok ilginç
    Konu GP COSKUN tarafından (04/12/2010 Saat 01:34 ) değiştirilmiştir.

Sezgin Deniz
    Punkre4s - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Tekirdağ
    Rengi
    Evo Metalik Beyaz
    Edilen teşekkür: 27

Alıntı ayhan1 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    açıkcası bunu ben bursa Teknomak servis sahibi Muharem beyede sormuştum ki Muharem bey bu konularda çok bilgilidir aynısını oda söylemişti hatta şöyle demişti

Hani kemerleri takmayınca ötmesin diye takılan tokalar varya ve bunu takan arkadaşların haline acıyorum kendilerini bile bile mezara atıyorlar

bende sordum: Neden abi

cevap: Kaza anında araç kemer takılıymış gibi hareket edicek ve en kısa zamanda hava yastığı açılacak doğal olarak ama arkadaşımız kendini kandırdığı için (kemerini takmadığı için) ölümcül bir kaza olmasa bile kendi ve yanındakilerin ölümüne yol açıcak

Demişti gerçekten bana çok enteresan gelmişti o muhabetten sonra kemer takmadan aracı çalıştırmıyorum
    toka sayesinde pert arabadan kuzenim burnu kanamadan cıktı toka olması kemer varmış gibi gösterip hawa yastıgının acılmasına izin verio o olmasa allah korusun ne olrdu bilemiorm

Ayhan Güler
    Nereden
    Bursa
    Rengi
    Titanyum Gri
    Plaka
    16 L 1377

emniyet kemeri takılı değilmiydi

takılı değilse çok sakıncalı bir durum hava yastığının çarpması sonucu boyun kırılmaları olabilir

Utku OKTAY
    utku952 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İstanbul
    Rengi
    Yok
    Edilen teşekkür: 179

ben sanmıyorum kaza anında bnm arabada airbag acılcagını oyuzden rahatım kemer takarım..

Yeni Linea Urban 1.3 95 hp Ahmet Bülbül
    abulbul08 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Artvin
    Rengi
    Yok
    Edilen teşekkür: 495

o zaman 10 yaş ve üzeri araçların hava yastıkları çalışmaz.
    onları almamak lazım. son kullanma tarihleri geçmiş

uğur kamçı
    Kurallara uymadığı için forumdan uzaklaştırılmıştır. xcruelx - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Bursa
    Rengi
    Titanyum Gri
    Edilen teşekkür: 358

Alıntı abulbul08 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    o zaman 10 yaş ve üzeri araçların hava yastıkları çalışmaz.
    onları almamak lazım. son kullanma tarihleri geçmiş
    he he bayatlamışlardır

Volkan Kaban
    Delidavsan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İstanbul
    Rengi
    Beyaz
    Edilen teşekkür: 79

Sürücü koltuğundan emin değilim fakat yolcu koltuğunda kimse yoksa emniyet hava yastığı açılmaz ki kuvvetle muhtemel sürü koltuğu için de aynısı geçerlidir.

Kullanım ömrüne gelince, ekmek gibi su gibi birşey değil ki bayatlasın fakat 10 senede bir sensörlerin kontrol edilmesinde ya da değiştirilmesinde fayda var. Sonuçta aracın diğer parçaları gibi yıpranmaya müsait parçalardır bu sensörler. Nasıl bir abs sensörü arıza yapıyorsa air bag sensörleri de yapabilir.