6 sonuçtan 1 ile 6 arası

Konu: Tofaş, Bursa’da Opel’e ticari araç üretecek

uğur kamçı
    Kurallara uymadığı için forumdan uzaklaştırılmıştır. xcruelx - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Bursa
    Rengi
    Titanyum Gri
    Edilen teşekkür: 358

Standart Tofaş, Bursa’da Opel’e ticari araç üretecek

Bu haberi açıkcası benim gibi bu işin içinde olanlar sevinecektir.

Tofaş, Bursa’da Opel’e 250 bin hafif ticari araç üretecek

İtalyan Fiat, Alman Opel’le yaptığı anlaşmayla Tofaş’ın Bursa fabrikasında Opel ve Vauxhall markaları için 250 bin adet yepyeni bir hafif ticari model üretecek. Yeni Doblo platformunda üretilecek araç 2011 yılı sonunda NAFTA ülkeleri hariç tüm dünyaya ihraç edilecek. Fiat, Peugeot ve Citroen’den sonra 2 marka daha için Bursa’da hafif ticari araç üretecek Tofaş, böylece 5 markaya aynı anda üretim yapma başarısını gösterecek.

TÜRKİYE dünya otomotiv liginde hergeçen gün yeni bir basamak daha tırmanıyor. İç pazarın beklentilerin üstünde büyümesi, fabrikaların dünya çapında üretim kalitesine ulaşması, Türkiye’ye yeni yatırımları beraberinde getiriyor. Koreli Hyundai’nin Türkiye’deki yatırımlarını artırıp yeni model üretimi vermesinin ortaya çıkmasının ardından bir başka iyi haberde İtalyan Fiat’tan geldi. 2014’te yılda 6
    milyonadetlik üretime ulaşmak için bir taraftan Amerikan Chrysler’in yönetimini ele geçiren Fiat, diğer taraftan büyümek için uluslararası işbirliklerini artırıyor. Fiat, PSA (Peugeot-Citroen) Grubu’yla yaptığı ortak hafif ticari araç üretiminin bir benzerini Alman Opel’le de yapma kararı aldı.

NAFTA hariç heryere

Fiat ile Opel arasında dün imzalanan anlaşmaya göre,
    yeniFiat Doblo platformunda geliştirilecek Opel markalı yeni bir hafif ticari araç Bursa’da üretilecek. Yeni Doblo platformunda, Opel ve Vauxhall markaları için toplam 250 bin adet üretilecek olan yeni araç, Ocak 2011 yılının sonundan itibaren NAFTA ülkeleri hariç Avrupa ve tüm diğer pazarlarda satışa sunulacak.

Ortak tasarım

Mevcut Opel Combo’nun yerini alacak ve Fiat Doblo platformu Tofaş tarafından üretilecek olan yeni araç, Cargo, Combi ve Panaroma karoser versiyonlarına
    sahipolarak banttan inecek. Yeni aracın tasarımı için Russelsheim’daki Opel-Vauxhall tasarım ekibi ile birlikte Fiat Group’un Torino ve Tofaş’daki mühendislik ve tasarım ekipleri birlikte aktif çalışmaya başlayacak.

1.3 milyon Doblo üretimi

Tofaş, 2011’in sonunda ilk 6 bin adetlik partiyi üretmiş ve ihraç etmiş olacak. Fiat ve Opel arasında imzalanananlaşma, Tofaş tarafından Fiat-Opel işbirliği için üretilecek yeni Doblo bazlı 250 bin aracı kapsayacak. Böylece proje ömrü boyunca 1 milyon adet üretilmi planlanan Yeni Fiat Doblo platformudaki araç versiyonlarının toplam üretimi 1.3 milyon adete çıkacak. Anlaşmayla 2012’den itibaren Tofaş, Yeni Fiat Doblo üretim kapasitesini de 160 bin adete yükseltecek.

5 markaya aynı anda ticari araç üretecek
    7 bini aşkın çalışana sahip ve Linea’dan Minicargo’ya kadar hem binek hem de hafif ticari kimliğinde çok farklı modelleri üreten Tofaş, bu anlaşma ile 2 markaya daha üretim yapmaya başlayacak. Böylece Tofaş, stratejik ortağı Fiat’tan sonra Minicargo projesiyle birlikte çalışmaya başladığı Peugeot ve Citroen’e ilave Opel ve Vauxhall markaları için de araç üreterek üretim yaptığı marka sayısını 5’e yükseltecek, global otomotiv arenasında gücünü ve etkinliğini daha da arttıracak.

Opel Renault’yla da ticari araç üretiyor
    OPEL, Fiat’la yaptığı anlaşmayla Bursa’da Doblo platformunda yeni Combi’yi üretmeye hazırlanırken, diğer taraftan Fransız Renault’yla da bir üst segmentte 10 yıldır ortak üretim yapıyor. Renault, Master modelini Opel ve Vauxhall markaları için de Movano ismiyle üretiyor.

Kapasite 550 bine çıkıyor yeni otomobil geliyor

TOFAŞ, hafif ticari üretiminde yakaladığı bu başarıyı otomobilde de hedefliyor. Tofaş CEO’su Ali Pandır, sadece ticari araç üreticisi olmak istemediklerini belirterek, “Bunun için Albea’nın yerini alacak yeni model için görüşüyoruz. Ama planlarımız arasında yeni model yerine mevcut Albea’nın içini biraz boşaltıp ucuz otomobil olarak Afrika’ya da satabiliriz. Bu iki alternatifi görüşüyoruz” açıklamasını yapmıştı. Koç Holding Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Koç da geçtiğimiz hafta, Pandır’ın bu açıklamasını teyit ederek, “Fiat ile B veya C sınıfında yeni bir model üretimi için görüşüyoruz” açıklamasını yapmıştı. Pandır, 200 milyon
    Euro’luk yatırımla 3 yılda Bursa fabrikasının kapasitesini 400 bin adetten 550 bine çıkartacaklarını da belirtmişti.

Kendi isteğiyle forumdan uzaklaştırılmıştır. Misafir - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Rengi
    Yok
    Edilen teşekkür: 660

"Sevgili Çalışma Arkadaşlarımız,

Fiat Group ile Opel, Yeni Fiat Doblo platformunda geliştirilecek bir aracın Bursa’daki tesislerimizde üretilmesi için bir işbirliği anlaşmasına imza attılar. Yeni Fiat Doblo platformunda, Opel ve Vauxhall markaları için üretilecek olan bu araç, Ocak 2012’den itibaren NAFTA hariç Avrupa ve tüm diğer pazarlarda satışa sunulacak.

Mevcut Opel Combo’nun yerini alacak ve Fiat Doblo platformu bizim tarafımızdan üretilecek olan yeni araç, Cargo, Combi ve Panaroma karoser versiyonlarına sahip olarak banttan inecek. Yeni aracın tasarımı için Opel-Vauxhall tasarım ekibi ile birlikte Fiat Group’un Torino ve Tofaş’daki mühendislik ve tasarım ekipleri birlikte çalışmaya başlayacak.

2011 yılının son aylarında ilk 6 bin adetlik partiyi üretmiş ve ihraç etmiş olacağız. Fiat ve Opel arasında imzalanan anlaşma, biz Tofaş tarafından Fiat-Opel işbirliği için üretilecek Yeni Fiat Doblo bazlı 250 bin adet aracı kapsayacak. Böylece proje ömrü boyunca 1 milyon adet üretilmeyi planladığımız Yeni Fiat Doblo platformu üzerindeki araç versiyonlarının toplam üretimi 1.3 milyon adete yükselecek.

Fiat ve Opel arasında imzalanan bu önemli antlaşmanın etkisiyle 2012 yılından itibaren Tofaş’ımızın Yeni Fiat Doblo üretim kapasitesi de 160 bin adete yükseltecek.

7 bini aşkın ailemiz ve Linea’dan Minicargo’ya kadar hem binek hem de hafif ticari kimliğinde çok farklı modelleri üreten şirket olarak, bu anlaşma ile 2 markaya daha üretim yapmaya başlayacağız.

Böylece, stratejik ortağımız Fiat’tan sonra Minicargo Projesi ile birlikte çalışmaya başladığımız Peugeot ve Citroen’e ilave, Opel ve Vauxhall markaları için de araç üreterek üretim yaptığımız marka sayısını 5’e yükseltecek, hem yerel hem de global otomotiv arenasında gücümüzü daha da artıracağız.

Hepimize hayırlı olsun…

HEPİMİZ BİRİZ, GELECEK BİZİZ!"

Kurumsal İletişim Direktörlüğü

uğur kamçı
    Kurallara uymadığı için forumdan uzaklaştırılmıştır. xcruelx - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Bursa
    Rengi
    Titanyum Gri
    Edilen teşekkür: 358

Beni doğruladığınız için teşekkürler.

Kendi isteğiyle forumdan uzaklaştırılmıştır. Misafir - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Rengi
    Yok
    Edilen teşekkür: 660

Alıntı xcruelx Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Beni doğruladığınız için teşekkürler.
    Estağfurullah.. Doğrulamak maksatlı değildi. Bazı veriler vardı gelen mailde bunları paylaşmak istedim..

YUNUS KAYA
    ykaya1983 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Gaziantep
    Rengi
    Rock Siyah
    Edilen teşekkür: 719

Demedi demeyin bu fıat ın kafası çalışıyor.Görürsünüz 5-10 yıla kadar dünya araç üretiminde zirveye çıkacak.

Kendi isteğiyle forumdan uzaklaştırılmıştır. Misafir-1 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Rengi
    Yok
    Edilen teşekkür: 66

bildiğim kadarıyla opelin %51 i şu an fiat ın elinde zaten...