12 sonuçtan 1 ile 12 arası

Konu: Otomatik klimalı araçta klimayı açmadan fan çalıştırmak?

Mehmet K.
    memox - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Bursa
    Rengi
    Rock Siyah
    Edilen teşekkür: 70

Standart Otomatik klimalı araçta klimayı açmadan fan çalıştırmak?

Benim garip bir sorum olacak.

Aracımda çift bölgeli otomatik klima var.. Gayet güzel memnunumda bir problemim var.

Örneğin sabah evden çıkarken hava gayet serin güzel oluyor ve ben klimayı açmak istemiyorum... ama camı açıp gürültü duymakta istemiyorum. Doğal olarak dışarıdaki havanın ısıtmadan ve soğutmadan içeriye üflemesini istiyorum.

Otomatik klimanın FAN ayarı düğmesine basınca üflemeye başlıyor ama örneğin 24 dereceye ayarlıysa (klimayı genelde bu ayarda kullandığım için) bazen dışarıdaki havayı ısıtarak vermeye çalışıyor.. Isıtmasın diye bende sıcaklığı minimuma indiriyorum (16 yada LO ayarına) ama ben böyle düşürüncede kendisi klimayı açıyor. Bende hemen tekrar klima tuşuna basıp kapatıyorum.

Bu işlem sonunda klima ekranında dereceler bir süre yapıp sönmeye başlıyor. (bu sıcaklık için klimaya ihtiyacın var demek istiyor sanırım) Sonra vazgeçiyor ve LO ayarında dışarıdaki havayı ısıtmadan ve soğutmadan fan ile üflemeye başlıyor.

İyide bu işin bir kolayı varmı acaba ya? Klimayı durduk yere açıp kapatmış olmakta istemiyorum, kompresöre zarar verebilirim gibi geliyor..
    hiç ellemesem önceden ayarlı olan 24 derecede dursa bu sefer kendi kendine ısıtmaya yada soğutmaya başlayabilir onuda istemediğim için böyle uğraşıyorum..
    Konu memox tarafından (29/05/2009 Saat 11:39 ) değiştirilmiştir.

Ferhan GÜL
    Ne alakası var yaa? ferojan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Ankara
    Rengi
    Yok
    Edilen teşekkür: 65

16 dereceye ayarla mono tuşuna bas yani tuş açik kalsin üfleme derecesini de kendin ayarlarsin artik. Yalniz dişaridaki sicaklik 16 derecenin altina düşerse isitmaya başlar.

Mehmet K.
    memox - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Bursa
    Rengi
    Rock Siyah
    Edilen teşekkür: 70

Bende öyle yapıyorum ama kendi kendine klimayıda açıyor (klima tuşunun ışığı yanıyor ve kompresör devreye giriyor) bende 1 sn sonra klimatuşuna basarak klimayı tekrar kapatıyorum. Boşu boşuna kompresör deyreye girip çıkıyor..

Şakir Yalçın
    makineman - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Konya
    Rengi
    Yok
    Edilen teşekkür: 92

Evet bu durum benim de pek hoşuma gitmiyor aman malesef yapacak bir şey yok. Klima yazılımı bu şekilde ayarlanmış. Burada direk dışarıdaki havaya içeri verme gibi bir tuş olsaydı bu durum yaşanmazdı. Neyse fazla büyütmemek lazım. Zaten bu havalarda 18 dereceye de de ayarlasanız, klimayı açmadığınızda havayı ısıtmadan direk dışarıdan aldığı gibi içeri vereceğinden bir sıkıntı olmaz.

fatih emekli
    fatihhhh - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Elazığ
    Rengi
    Orleans Mavi
    Edilen teşekkür: 241

aracın dış ısısı ile aracın iç ısısını aynı rakama ayarlayıp, klima tuşunu da kapalı tuttuğunuzda klima çalışmış olmuyor, böylelikle dışardaki havayı direkt olarak içeriye almış oluyorsunuz die biliyorum ama?
    aracın dış ısısı, sizin ayarladığınız iç ısıdan daha düşük ise ve klima tuşu kapalı ise,bırakın arabanın motor ısıssı ve kaloriferi arabayı ısıtsın, ne sakıncası var?
    aracın dış ısısı, sizim ayarladığınız iç ısıdan çok fazla ise zaten klimaya ihtiyacınız var demektir. o zamanda klimanın çalışması en mantıklı hareket olacaktır.

uğur kamçı
    Kurallara uymadığı için forumdan uzaklaştırılmıştır. xcruelx - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Bursa
    Rengi
    Titanyum Gri
    Edilen teşekkür: 358

MEhmet kardesim. Bende fan ı acıyorum arada. Fakat unutmaki fan daki sogutma kısıtlı. Mesela fan acıtında bir süre klimadaki gibi auto yazısı falan görünüyor fakat klima ışıgı yanmıyor. bir süre sonra autolar kayboluyor. Klima devreye girmiyor diye biliyorm. Ben senin duruma denk gelmedim. Çünkü zaten fanın sogutamayacıgını düşünerek 19 derece nin altına indirmiyorum. Ozman klima falan devreye girmiyor. Bilgiğim kadarı ile dış sıcaklıga göre fazla fark açarsan otomatik klima devreye giriyor. Bence dereceyi 19 civarına ayarla ama fan şiddetini yüksek tut. İşini görür. Ben bazen öyle yapıyorum. Ama daha çok klima kullanıyorum. çünkü 19 tutsanda şiddeti artırsanda bir süre sonra gürültüsü rahatsız ediyor yada sıcaklık.

Ferhan GÜL
    Ne alakası var yaa? ferojan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Ankara
    Rengi
    Yok
    Edilen teşekkür: 65

Arkadaşlar klimanın deveye girmemesi için mono tuşu açık olucak mono tuşu açık olduğunda klima otom. devreye girmez biraz önce tekrar denedim.

Mehmet Ali ..
    makeles - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İstanbul
    Rengi
    Yok
    Edilen teşekkür: 240

klima kapalı iken tüm havalandırmayı kapatıp (off) yine "kapatma tuşu" ile açarsanız klima devreye hiç girmeyecektir.. auto tuşuna basarak açıyorsanız mutlaka klima da çalışıyor..

Mert Karaca
    Stalker - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Ankara
    Rengi
    Egzotik Kırmızı
    Edilen teşekkür: 135

Alıntı ferojan Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Arkadaşlar klimanın deveye girmemesi için mono tuşu açık olucak mono tuşu açık olduğunda klima otom. devreye girmez biraz önce tekrar denedim.
    Mono tuşu ile ne alakası var canım, mono tuşu sağ ve sol tarafı birbirinden bağımsız soğutma/ısıtma işlemi yapmak için konulmuş. Belki yazılımsal olarak belirttiğin durum bazı araçlarda görülebilir ama normalde dışarıdan çok daha düşük sıcaklık ayarı yapmazsanız klima da otomatik devreye girmemiş olur, en kötü girince klima tuşuna basıp kapatırsınız

Benim merak ettiğim farklı bir durum var.
    Mesela dışarıda hava 30derece olsun. Klima açık ve 25derece ayarlı iken yaptığı soğutma miktarı ile klima açık ve 20derece ayarlı iken yaptığı soğutma miktarları aynı mı? (aynı üfleme şiddetinde)

Aklıma takıldı çünkü manuel klimalarda üfleme şiddeti & sıcak-soğuk miktarını ayarlar iken bizde üfleme şiddeti & son sıcaklık ayarlanıyor.
    Mesela manuel olanlarda üflenen havanın şiddetini düşürmeden içeriye üflediği havanın soğutulma derecesini düşürerek arka tarafın da hızlı bir şekilde soğutulurken ön tarafta oturanlara direkt çok soğuk hava vurmasını engelliyebiliyordum.
    Konu Stalker tarafından (02/06/2009 Saat 22:43 ) değiştirilmiştir.

Mehmet Ali ..
    makeles - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İstanbul
    Rengi
    Yok
    Edilen teşekkür: 240

klima devredeyken soğutma kapasitesi tam verimde çalışıyor yalnız soğutma derecesini düşürmek klimanın devreye girip çıkmasını arttırır (sistemden çektiği güç sabit).. otomatikteyken eğer istenilen soğukluğa erişilmişse hem fan hızını düşürüyor hemde klima aralıklarla devreden çıkıyor.. manuel klimalarda devreden ara sıra çıkıyor mu bilmiyorum ancak kendi aracımda klimanın devreden çıktığını hissedebiliyorum (özellikle rölantide klima açıkken farkedebiliyorsunuz)
    Konu makeles tarafından (02/06/2009 Saat 22:57 ) değiştirilmiştir. Sebep: eksik

CELAL YİĞİT
    celalyigit - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Gaziantep
    Rengi
    Orleans Mavi
    Plaka
    27 BS 818
    Edilen teşekkür: 0

Klima çalışmadan fanın nasıl çalıştırılabileceğini birisi net olarak açıklayabilir mi? Yukarıda farklı bilgiler var. Teşekkürler

uğur kamçı
    Kurallara uymadığı için forumdan uzaklaştırılmıştır. xcruelx - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Bursa
    Rengi
    Titanyum Gri
    Edilen teşekkür: 358

Kar işaretine basıp kapatırsan(lamba yanmıcak) birde sıcaklığı en soğuğa getirmez ise(low yazar ekranda) diğer hallerde hep fan çalışıyor.