Sayfa 1/2 12 SonSon
26 sonuçtan 1 ile 20 arası

Konu: Kısa mesafe dizel kullanımı

Faruk Kaleli
    antibiyotik - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İstanbul
    Rengi
    Rock Siyah
    Edilen teşekkür: 1

Standart Kısa mesafe dizel kullanımı

İyi geceler arkadaşlar . Aracımı sabah işe gitmek için 4 km , akşamda yaklaşık 10km kullanıyorum. Yakın çevremde bazı arkadaşlar dizel aracı kısa mesafe kullanmamdan dolayı motorun çabuk arıza yapacağını söylüyorlar ve bu da beni biraz çekinceye itti. Yakıt ortalamam 6.7 civarında gezse de yine de minibüs ücretleriyle hemen hemen aynı oluyor aylık hesap. Kısa mesafe dizel kullanımı motoru çabuk bozar mı ? Sizin düşünceleriniz nelerdir ..

Ekstra bir merak ettiğim olay daha var. Bizim GP' lerimizde malum göstergeler turuncu renk. Bu renk olayını değiştirmek mümkünmü dür yapan var mıdır varsa da tuzlu mudur şekerli midir ? Gece mavisi ışık fena da olmaz diye düşünüyorum renk olarak .Siz ne dersiniz ?...

Can Yağcı
    Mazüt Powır :D Du Hast - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Ankara
    Rengi
    Titanyum Gri
    Plaka
    06 BA 9125
    Edilen teşekkür: 1028

Alıntı antibiyotik Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    İyi geceler arkadaşlar . Aracımı sabah işe gitmek için 4 km , akşamda yaklaşık 10km kullanıyorum. Yakın çevremde bazı arkadaşlar dizel aracı kısa mesafe kullanmamdan dolayı motorun çabuk arıza yapacağını söylüyorlar ve bu da beni biraz çekinceye itti. Yakıt ortalamam 6.7 civarında gezse de yine de minibüs ücretleriyle hemen hemen aynı oluyor aylık hesap. Kısa mesafe dizel kullanımı motoru çabuk bozar mı ? Sizin düşünceleriniz nelerdir ..

Ekstra bir merak ettiğim olay daha var. Bizim GP' lerimizde malum göstergeler turuncu renk. Bu renk olayını değiştirmek mümkünmü dür yapan var mıdır varsa da tuzlu mudur şekerli midir ? Gece mavisi ışık fena da olmaz diye düşünüyorum renk olarak .Siz ne dersiniz ?...
    6 7 ay boyunca bende kısa mesafe kullanıyorum - kullancağım.
    evden okula 4, okuldan eve 4 km yapıyorum. ilk çalıştırdığınızda 2 3 dk motora müsade verin birazcık ısınsın. stop etmeden öncede motoru 1 2 dk bekletinki turbo dönüşü yavaşlasın, stop edince yağlama kesilince turbo zarar görmesin.
    yol boyunca 2300 - 2400 deviri geçmeyin, gaza yarıdan fazla basmayın. kısacası nazik kullanın çünkü motor ısınmamış olacak.
    yukarıda yazılanlar tüm turbo araçlar için geçerlidir benzinli dizel için fark etmez.
    kısa mesafede sadece kışın ekzost sistemi fazla aşınacaktır terleme yapıp, su borunun içinde kalacağı için. yukarıda yazılanlara uyduğunuz taktirde başka hiç bir sorun olmaz.
    -
    gösterge ışıkları içinse; sadece içindeki ledler değişecek. güvendiğiniz bir elektirikçi kolayca işinizi ucuza maledecektir.
    eğer el yatkınlığınız ve kendinize güveniniz varsa kendiniz bile ledleri değiştirebilirsiniz..

Ozan K
    OzzY - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İzmir
    Rengi
    Granit Gri
    Plaka
    35HK***
    Edilen teşekkür: 2813

motorun çabuk arıza yapmasından kasıt ne kadar çabuk? kaç km yani?

şöyle söyliyim babam cmaxi 3 yıl boyunca sabah 3 akşam 3 km kullandı, toplamdada senede 15bin km yapıyodu. şuan 80binde araç en ufak sıkıntısı yok motor ve turbo ile ilgili.

canın anlattıklarınıda yapan olmadı hiç sakin kullanır hiç bağırtmaz zaten ama kontağı açar çıkar varıncada kapatır direk.
    Ne Mutlu Türküm Diyene!

adem tahiroğlu
    muhabbet üye ademtahir - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Konya
    Rengi
    Yok
    Edilen teşekkür: 1228

benimde gidiş geliş mesafem 10 km yıllardırda dizel araba kullanırım tek yaptığım şey düşük devirde kullanırım dizel arabayı üzmeye gelmez zaten ağır sakin kullandığın sürece bişey olmaz..

Deniz Asil
    Desert Eagle Kriminal - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İzmir
    Rengi
    Egzotik Kırmızı
    Plaka
    35 AL 0864
    Edilen teşekkür: 2519

Merhaba senın 4 km dedıgın yer kontagı acar acmaz yanı hareket ettıkten sonra hemen dık rampalar var ıse evet motor daha ısınmamısken zorlanacak ve cabuk aşınacaktır benım gıbı 5 km sabah işe bunun 3 km sı rampa ınıyorum akşamda 2 km duz 3 km cıkıyorum cok yuksek yada dık bır rampada degıl ayrıca...

Korkma hıcbısey olmaz..150.000 de rent a car arabası var 2009 model hala taş gıbı
    Konu Kriminal tarafından (29/09/2010 Saat 09:30 ) değiştirilmiştir.
    I ' m c a p u l i n g . . .

6. Bu mesaj için teşekkür edenler:

AYKUT kayseri
    agabey3838 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Kayseri
    Rengi
    Rock Siyah
    Edilen teşekkür: 73

hurafe bunlar kısa mesafe diye extra sorunlar çıkmaz sadece kısa mesafede motor ideal sıcaklığa gelmediği için biraz fazla yakarsın hepsi bu

8. Bu mesaj için teşekkür edenler:

ZAFER MUTLU
    zafermutlu - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Sinop
    Rengi
    Evo Siyah
    Edilen teşekkür: 445

hiçbirşey olmaz.. kısa mesafede benzinli uzun mesafede dizel mi kullanacaz..

Deniz Asil
    Nereden
    İzmir
    Rengi
    Egzotik Kırmızı
    Plaka
    35 AL 0864

Abicim baktın olmuyo kısa mesafe dedıler kafanda soru ısaretı kalıyo 10-15 km dolaş öyle git işe ....

ZAFER MUTLU
    Nereden
    Sinop
    Rengi
    Evo Siyah

Alıntı Kriminal Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Abicim baktın olmuyo kısa mesafe dedıler kafanda soru ısaretı kalıyo 10-15 km dolaş öyle git işe ....
    deniz alemsin ya sabah sabah ne güldüm..dolaş km doldur öyle git vay hiç aklıma gelmediydi

12. Bu mesaj için teşekkür edenler:

Tutku Aydin
    tutkuaydin41 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Kocaeli
    Rengi
    Titanyum Gri
    Plaka
    41**200
    Edilen teşekkür: 270

Alıntı ademtahir Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    dizel araba kullanırım tek yaptığım şey düşük devirde kullanırım dizel arabayı üzmeye gelmez zaten ağır sakin kullandığın sürece bişey olmaz..
    adem abi uzmeye gelmez demıs dizelde dewir dusukmu kullanılması lazım. ben benzınlıye alısık oldughum ıcın arabayı her wıteste gıdecegı kadar zorluyorum sakıncası ne olablir.

Deniz Asil
    Nereden
    İzmir
    Rengi
    Egzotik Kırmızı
    Plaka
    35 AL 0864

Alıntı zafermutlu Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    deniz alemsin ya sabah sabah ne güldüm..dolaş km doldur öyle git vay hiç aklıma gelmediydi
    Madem sorun motor ısınması dımı haksızmıyım...Isıt oyle gıt...

15. Bu mesaj için teşekkür edenler:

Berkay Dindar
    BBERKAYY - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İzmir
    Rengi
    Rock Siyah
    Plaka
    35 DDD 71
    Edilen teşekkür: 30

Kısa mesafede motor veya turbo zarar görmez merak etmeyin.
    Tek zarar görecek egzoz kazanıdır.
    İdeal ısısına ulaşmadan kapattığınız için,içindeki nemi atamaz ve çürüme yapar.
    Pek mühim değil yani,gönül rahatlıgıyla kullanabılırsınız.

ZAFER MUTLU
    Nereden
    Sinop
    Rengi
    Evo Siyah

Madem sorun motor ısınması dımı haksızmıyım...Isıt oyle gıt...
    haklısın kardeşim işe geç kalmak için güzel bahane .. arabayı ısıtıyordum biraz dolaştım...

TOLGA YENİCE
    Intelligence Officer magic - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Ankara
    Rengi
    Vals Mavi
    Edilen teşekkür: 420

çok çakal bi adamsın sen yaa...

Deniz Asil
    Nereden
    İzmir
    Rengi
    Egzotik Kırmızı
    Plaka
    35 AL 0864

Alıntı magic Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    çok çakal bi adamsın sen yaa...
    Tolgacım mantık lazım...

adem tahiroğlu
    muhabbet üye ademtahir - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Konya
    Rengi
    Yok
    Edilen teşekkür: 1228

Standart umarım yeterli gelir bu bilgiler

Dizel otomobillerin, benzinli otomobillere oranla satış fiyatları daha yüksektir. Ancak dizeller daha ekonomik oldukları için daha fazla rağbet görürler lakin dizel otomobillerin kullanımı ve bakımı benzinli otomobillere göre daha da zordur. Öyleki bilgi eksikliği nedeniyle dizel motorlarda yapılan küçük yanlışlar büyük zararlar meydana getirebilmektedir. Bu nedenle dizel motorların bakımı ve kullanımı hakkında bilgi sahibi olmak çok önemlidir.
    Eğer otomobilinizi uzun süre ve sağlıklı bir şekilde kullanmak istiyorsanız bazı konularda dikkatli olmalısınız.
    Öncelikle şunu belirtmek gerekir ki dizel araçlar uzun yollarda ekonomiktir yani yılda 20-30 bin kilometreyi geçmeyen bir tüketiciyseniz ekonomi sağlamış olmazsınız. Otomobilini kısa mesafelerde kullanan sürücüler için benzinli otomobiller daha uygundur.
    Dizel kullanırken dikkat edilmesi gerekenler ;
    Motoru çalıştırmadan önce kontağı yarım çevirerek uyarı ışıklarının sönmesini bekleyin. Çünkü ilk çalıştırmada motor soğuk olacağı için aracı zorlayabilirsiniz.
    Kalitesiz yakıt kullanmayın. Tek seferlik kullanılan kalitesiz yakıt bile motorda ciddi sorunlara neden olabilir.
    “Aracı vurdurmayın” Dizel motorlarda yapılan en büyük hatalardan biri de budur. Yeni nesil dizellerde motor çalışır durumda değilse yağ basıncı oluşmaz bu nedenle vurdurma esnasında dizel pompasına aşırı yük biner ve ciddi zarara yol açabilir. Zaten aracınızın klavuzunda da “aracınızı iterek çalıştırmayın” yazar.
    Aracınızı düzenli olarak servise götürün. Periyodik bakım dizel otomobillerde daha fazla önem arz eder. Çünkü bildiğiniz gibi dizel yakıt, benzinli yakıta oranla daha çok partikül taşır. Bu partiküller mazot filtresinde birikir ve aracın performans kaybetmesine neden olur.
    Eğer kullandığınız araç turbo dizel ise bu konuda da bilmeniz gereken birkaç önemli nokta var ;
    Öncelikle bilinmelidir ki turbo dizel motora sahip olan araçlar gaz verilerek ısıtılmamalıdır. Motoru ısıtmak için en az 30 saniye rölantide çalıştırmak yeterlidir. Diğer önemli nokta ise motor soğukken yüksek devirde kullanılmamalıdır. Çünkü motor soğukken yüksek devire çıkması aynı zamanda yüksek basınç oluşmasına neden olur bu durum turbo türbinlerine zarar verebilir. Yani motor soğukken 2500 devri aşmamakta fayda var.
    Turbo araçları çalıştırmak kadar stop etmekte büyük önem arz eder. Tıpkı ilk çalıştırmada motorun gaz verilmeden ısıtılması gerektiği gibi stop edilirkende en az 30 saniye gaz verilmeden çalıştırılması gerekir. Bunun nedeni motor çalışırken turbo türbinlerini birbirine bağlayan milin yağlanmasıdır. Kontağı kapattığınızda motor durur buna bağlı olarak yağlama da durur. Ancak turbo yağsız olarak bir süre daha dönmeye devam eder. Bu durum turboda büyük zararlar açabilir. O yüzden motoru stop etmeden önce rölantide bir süre çalıştırarak turbo türbinlerinin normal devrine inmesi beklenmelidir.
    Eğer turbo dizel aracınızı sağlıklı olduğu kadar ekonomik olarak da kullanmak istiyorsanız “maximum tork” durumuna dikkat etmeniz gerekir. Yani dizel araçlar için maximum tork gücü üreten devir aralığını geçmemelisiniz. Zaten turbo dizel araçlarda maximum güç genellikle 1750 ile 3750 devirleri arasında üretilir. Bundan fazlası gereksiz ve zararlıdır. Araç hareket halindeyken de maximum güç aralığını geçip geçmediğinizi aracın çekişinden de anlayabilirsiniz.
    İkinci önemli nokta ise kalkış ; kalkışlarda aracınızı kesinlikle rölanti (1000) devrine düşürmeyin. Bu durumda mazot pompası zarar görebilir. Aynı şekilde rölanti de gidiyorsanız gaz pedalına bir anda abanmayın, turbo yüksek basınç altında kalacağı için zarar görebilir.

ALINTI

21. Bu mesajı için 7 kişi ademtahir'ye teşekkür etti:

ZAFER MUTLU
    Nereden
    Sinop
    Rengi
    Evo Siyah

adem dizeli iyi ki degiştirmişim ne kadar zormuş kullanmak.. yemek yapmak gibi ki ben yemek yapmaktanda anlamam .. ısıt sogut gaza şu kadar bas.. ben 143000 kullandım demek bunları yapsam 600000 filan gidermiş.. bunların hiçbirini bilmiyordum..

Onur Yılmazer
    Kafa biDüny@ evolodi - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İzmir
    Rengi
    Evo Siyah
    Plaka
    35½
    Edilen teşekkür: 742

dizel kullanimi harbiden zor arabayi belli bir süre çaliştircan stop ederken ayni şekilde.ilk kullanimda hararet ibresi ortaya gelene kadar arabayi fazla zorlamamak gerek.mazot ışiği yandiğinda fazla kullanmamak,işiği fazla tutmamak gerek falan filan dert anacim araba dert dizel dert
    Hem çekilmezim hem vazgeçilmez Allah başka dert vermesin

24. Bu mesaj için teşekkür edenler:

Mehmet Ali ..
    makeles - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İstanbul
    Rengi
    Yok
    Edilen teşekkür: 240

ince motor yağı 5-30w , 0-30w gibi kısa mesafeden motorun yağlanması arttırılamaz mı? mobil1 5-30w esp mesela..

Can Yağcı
    Mazüt Powır :D Du Hast - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Ankara
    Rengi
    Titanyum Gri
    Plaka
    06 BA 9125
    Edilen teşekkür: 1028

Alıntı les Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    ince motor yağı 5-30w , 0-30w gibi kısa mesafeden motorun yağlanması arttırılamaz mı? mobil1 5-30w esp mesela..
    evet daha iyi yağlama sağlar. yanlız motorda aşınma varsa düşük vizikolitedeki yağlar daha çabuk eksiltme yapar.

Alıntı Ozzy Nickli Üyeden Alıntı
    motorun çabuk arıza yapmasından kasıt ne kadar çabuk? kaç km yani?

şöyle söyliyim babam cmaxi 3 yıl boyunca sabah 3 akşam 3 km kullandı, toplamdada senede 15bin km yapıyodu. şuan 80binde araç en ufak sıkıntısı yok motor ve turbo ile ilgili.

canın anlattıklarınıda yapan olmadı hiç sakin kullanır hiç bağırtmaz zaten ama kontağı açar çıkar varıncada kapatır direk.
    ben görürüm onun turbosunu 150 binden sonra
    eğer turboyu ömürlük kullanayım dersen dediklerimi yapacaksın, ha ben beklemeye gelemem arkadaş diyorsan ilerde verirsin 750 lira değiştirirsin turbocuğu

Sayfa 1/2 12 SonSon