Sayfa 1/2 12 SonSon
23 sonuçtan 1 ile 20 arası

Konu: Aracın KM'sinin düşürüldüğünü nasıl anlarım :(

O Ç
    Kurallara uymadığı için forumdan uzaklaştırılmıştır. Ziyaretçi049 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Antalya
    Rengi
    Egzotik Kırmızı
    Plaka
    07 NOC 90
    Edilen teşekkür: 265

Standart Aracın KM'sinin düşürüldüğünü nasıl anlarım :(

Arkadaşlar, aranıza 4 ay önce katılmıştım 2006 model GP 1.3Mjet Dynamic alarak, aracı aldığımda vitesler biraz sertti ama satan arkadaş debriyaj dipte kavrıyor sonuna kadar basman lazım felan deyince üstüne fazla durmamıştım, neyse aradan 4 ay geçti ve bende 4 ayda 8 bin km yapmışım

Vitesler biraz daha zor girmeye başladı geri takarken'de illaki önce 1 sonra geriye takınca giriyor onda da ya aracı geri doğru vurduruyor vites yada gacırrt diye ses çıkartıyor yinede. En sonunda artık canıma tak etti ustamdan fiyat aldım 200TL'ye malzeme + işçilik yaparız dedi (sadece baskı balata için verdiği fiyat)
    Biraz önce aracı bıraktım elemanlarından birisi ile turladık bu aracın 56bin de olduğundan eminmisin diye sordu, bende emin olmadığımı söyledim çünkü daha 56bin km'de ve deri kaplama direksiyonun üst kısmı hafif kabardı, müzik çaların tuşlarının bazıları deforme olmuş tabiiki birde 56bindeki aracın baskı balatası sorun çıkartınca insan tedirgin oluyor. Bu aracın km ile oynanıp oynanmadığını nasıl anlarım acaba?

Alırken Birmot yetkili servisine götürmüştüm aracı. Ama orada öyle km ile bir şey yapmadılar.

Sizce 56bin km de baskı balata değişimi normalmi yoksa anormalmi?

MURAT BALIKÇI
    PESCATORE - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İstanbul
    Rengi
    Vals Mavi
    Edilen teşekkür: 54

Ben palıo ıle 19 bınde degıstırmıstım tamamen kullanımla alakalıbırsey. Ancak km dusultturulmusse malesef anlaman bıraz zor. Arac eger duzenlı olarak servıs bakımına gıtmısse ancak oradan anlayabılırsın. Servıs kmlerı kayıt altına aldıgı ıcın dusultturuldugunde anlasılıyor. Ama servıse gıtmemısse baska pek secenek kalmıyor. Derı dıreksıyonun yıpranmasıda brıaz kullanımla alakalı sureklı avucıcı ıle kullanan bırı kullanmıssa olabılıyor. Artık almıssın bence mıdenı bulandırma eksıklerını yaptırıp bıne bıldıgın kadar bın derım

3. Bu mesajı için 2 kişi PESCATORE'ye teşekkür etti:

O Ç
    Kurallara uymadığı için forumdan uzaklaştırılmıştır. Ziyaretçi049 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Antalya
    Rengi
    Egzotik Kırmızı
    Plaka
    07 NOC 90

Araştırmamın nedenleri var ama

Şimdi bende yalan dolan yoktur ve bu aracı satarken adam bana soracak km si orjinalmi diye bende değiştirmediğim için ve öyle zannettiğimden dolayı hayır diyecem ama bi şekilde adam km'nin düşürülmüş olduğunu anlarsa ben orada utancımdan ölürüm. İşte bu yüzden km orjinalmi yoksa düşürülmüşmü öğrenmem şart.

Bir diğeride eğer km düşürülmüşse zaten adamın dükkanını biliyorum en azından gider sinirimi atarım böyle enayi yerine konulmayı kaldırmam imkansız

A. Can Şahin
    95+ HP Punto_Can - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Ankara
    Rengi
    Beyaz
    Plaka
    06DA1234
    Edilen teşekkür: 779

kesinlikle kullanım ile alakalı bir durum, baskı balatanın net bir ömrü yok, kimse şu kadar km gider diyemez
    10,000km de de biter, 100,000km'de bitmez

6. Bu mesaj için teşekkür edenler:

Eser HÜNER Emekli Moderatör
    Scottie - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Eskişehir
    Rengi
    Derin Mavi
    Plaka
    26 ABS
    Edilen teşekkür: 3581

Alıntı PESCATORE Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Ben palıo ıle 19 bınde degıstırmıstım tamamen kullanımla alakalıbırsey. Ancak km dusultturulmusse malesef anlaman bıraz zor. Arac eger duzenlı olarak servıs bakımına gıtmısse ancak oradan anlayabılırsın. Servıs kmlerı kayıt altına aldıgı ıcın dusultturuldugunde anlasılıyor. Ama servıse gıtmemısse baska pek secenek kalmıyor. Derı dıreksıyonun yıpranmasıda brıaz kullanımla alakalı sureklı avucıcı ıle kullanan bırı kullanmıssa olabılıyor. Artık almıssın bence mıdenı bulandırma eksıklerını yaptırıp bıne bıldıgın kadar bın derım
    +100

aynen kullanımla alakalı.... baskı balata ve deri kumaş...

8. Bu mesaj için teşekkür edenler:

MURAT BALIKÇI
    PESCATORE - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İstanbul
    Rengi
    Vals Mavi
    Edilen teşekkür: 54

Alıntı sharloot Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    araştırmamın nedenleri var ama

şimdi bende yalan dolan yoktur ve bu aracı satarken adam bana soracak km si orjinalmi diye bende değiştirmediğim için ve öyle zannettiğimden dolayı hayır diyecem ama bi şekilde adam km'nin düşürülmüş olduğunu anlarsa ben orada utancımdan ölürüm. Işte bu yüzden km orjinalmi yoksa düşürülmüşmü öğrenmem şart.

bir diğeride eğer km düşürülmüşse zaten adamın dükkanını biliyorum en azından gider sinirimi atarım böyle enayi yerine konulmayı kaldırmam imkansız
    o zaman bır yolu var ben daha once yapmıstım. Adamı goturup ıcıreceksın kafası guzelolunca herseyı anlatır. Ama ben aracı almadan yapmıstım supelendıgım ıcın herseyı anlattı adam bende anahtarı bırakıp gıttım

10. Bu mesajı için 2 kişi PESCATORE'ye teşekkür etti:

adem tahiroğlu
    muhabbet üye ademtahir - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Konya
    Rengi
    Yok
    Edilen teşekkür: 1228

eğer serviste bakımları yapıldıysa hangi aralıklarla nasıl bakımları yapıldı ordan belli olur..km düşürüldümü 100000 km düşürülüyormuş öyle 5bin 10 bin 50 bin parça parça olmuyormuş diye kmci yaşar usta söylemişti...

12. Bu mesajı için 3 kişi ademtahir'ye teşekkür etti:

O Ç
    Nereden
    Antalya
    Rengi
    Egzotik Kırmızı
    Plaka
    07 NOC 90

Şimdi bi arkadaşımla görüştüm Rent a Car'da çalışıyor onların araçlarının km'lerini devamlı düşürüyorlarmış götürdüğü ustaya göstericez bi ara o anlar inşallah.
    Parça parçada düşüyormuş km bizim arkadaş defalarca düşürtmüş araçları, bende diyorum Ren a Car'da nasıl oluyorda 1 yaşındaki araç daha 20bin km de die

adem tahiroğlu
    muhabbet üye ademtahir - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Konya
    Rengi
    Yok
    Edilen teşekkür: 1228

Alıntı ShaRLooT Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Şimdi bi arkadaşımla görüştüm Rent a Car'da çalışıyor onların araçlarının km'lerini devamlı düşürüyorlarmış götürdüğü ustaya göstericez bi ara o anlar inşallah.
    Parça parçada düşüyormuş km bizim arkadaş defalarca düşürtmüş araçları, bende diyorum Ren a Car'da nasıl oluyorda 1 yaşındaki araç daha 20bin km de die
    bizim kmci yaşar usta bilmiyor bu işi demektir

15. Bu mesaj için teşekkür edenler:

O Ç
    Nereden
    Antalya
    Rengi
    Egzotik Kırmızı
    Plaka
    07 NOC 90

Alıntı ademtahir Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    bizim kmci yaşar usta bilmiyor bu işi demektir
    Vardır onunda bir bildiği

SERDAR ÖZLÜ
    serdar2362 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Ankara
    Rengi
    Titanyum Gri
    Plaka
    06 BY 7694
    Edilen teşekkür: 1623

Biz kullanıcıların anlama şansımız yok denecek kadar az. Ancak arabanın servise gösterilerek hangi parçaların değiştiğini görmesi ile tahmin edilebilir. Çok km yapmış arabalarda belirli parçalar özellikle motor aksamı, tecrübeli kişiler tarafından anlaşılabilir.

TOLGA YILDIRIR
    PLaTiNuN - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İstanbul
    Rengi
    Yok
    Edilen teşekkür: 884

Orhan inşallah korktuğun gibi bir durumla karşı karşıya gelmezsin ama sana iç aksamla alakalı bikaç şey söyleyeyim..Deri direksiyonun üst kısmının kabarması çok normal neden diceksin Antalya gibi sıcak bir memlekettesin o sıcağa gün boyunca sabit bir şekilde bende maruz kalsam bırak kabarmayı kavrulurum heralde Ben geçen yaz İzmir'e tatile gitmiştim vardığımda saat öğlen 2'ydi..düşüncesizlik edip arabayı güneşe bırakmıştım ve 3 saat sonra arabaya bindiğimde resmen alev gibiydi göstergede sıcaklık 49 dereceydi Sonuç direksiyonun üst kısmı 5 santim kadar kabarmış...Müzik çalar tuşlarının soyulmasıysa tamamen kullanımla alakalı ben mümkün olduğunca rakamların yada yazıların olduğu kısımlara el sürmeden basmaya çalışıyorum çünkü soyulmaya çok elverişli artık
    Sevgide güneş gibi ol, dostluk ve kardeşlikte akarsu gibi ol, hataları örtmede gece gibi ol, tevazuda toprak gibi ol, öfkede ölü gibi ol, her ne olursan ol, ya olduğun gibi görün, ya göründügün gibi ol...

19. Bu mesaj için teşekkür edenler:

O Ç
    Nereden
    Antalya
    Rengi
    Egzotik Kırmızı
    Plaka
    07 NOC 90

Haklısın Tolga çok sıcak bir memlekette ikamet ediyoruz, ben yinede tam emin olmak için göstereyimde 2 gün sonra satıcağımda bari neyi sattığımı bileyim

İnşallah dediğin gibidir benimde canım sıkılmaz durduk yere.

Teşekkürler hepinize...

Mustafa Atam
    atom43 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Kütahya
    Rengi
    Orleans Mavi
    Plaka
    43DD903
    Edilen teşekkür: 107

o geri vitese takarken gırrt diye ses cıkarması ara ara benimde olmuyor değil ama bu baskı balatadan ötürü değil başka sıkıntısı vardır zannetmiyorumki baskı balata olsun direksiyon simitinin durumu vites topuzu pedallar koltuk kılıfı nekadar kullandıgını belli eder teypin deforme olması normal benimkide üstü soyuldu hatta kendim kazıyorum bile arada kapıların acılırken kademe kademe mi yoksa hızlıca acılıyormu yani bunlar kullanım sıklıgını belli eder sürekli debriyaja basıyorsan eğer baskı balata 20binde bile değişebilir eger arabayı seviyorsanız boşverin kafaya takmayın
    IPunto

İrfan Demirer
    kaptan_ahab - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Adana
    Rengi
    Granit Gri
    Edilen teşekkür: 378

Km kontrolü kesinlikle serviste yaptırılmalı.Motor aksamına bilgisayar bağlayıp bilgisayarda çıkan km ile araç ekrandaki km yi karşılaştırıyorlar.

23. Bu mesaj için teşekkür edenler:

alper aslan
    alpimmm - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İstanbul
    Rengi
    Yok
    Edilen teşekkür: 1091

Orhan inşallah düşürülmemiştir, arkadaşlarımın dediğin gibi kullanımla da alakalı olabilir bu yıpranmalar.

peki ben nasıl anladım ??, ben daha önceki aracımı aldım 80000 de, 2 sene bindim 100bine e geldi. satarken bi servise girdik, orada plaka kayıtlıymış.2 sene önce 150bin den 75bine düşürülmüş kötü bi durum. kimsenin başına gelmesin. bu arada adam arabamı almadı doğal olarak

Emre Güzel
    ..:: GP BağımLısı ::.. emrequzel - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İstanbul
    Rengi
    Rock Siyah
    Plaka
    34 EG 1661
    Edilen teşekkür: 298

benım direksiyon ve vites topuzum 40bin küsürlerde değişti. bu km ile alakalı değil fiatın o berbat kalitedeki malzemesiyle alakalı arkadas bole bişi yok yaa .. tavanım 2. kez değişicek ne malzeme malzeme nede servisler ole banamı denk gelio bilmiorumkii..

Can Yağcı
    Mazüt Powır :D Du Hast - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Ankara
    Rengi
    Titanyum Gri
    Plaka
    06 BA 9125
    Edilen teşekkür: 1028

km anlamanın en iyi yollarından birisi fren kampana ve disklerine bakmak olur.
    benimki orijinal 75000 binde tornaya girdi.
    frenci diskin tornalandığını ya da değiştiriği çok rahat anlar. özellikle arka kampanadaki aşınmalardan daha çok belli oluyor.

inşallah bir problem çıkmaz.

O Ç
    Nereden
    Antalya
    Rengi
    Egzotik Kırmızı
    Plaka
    07 NOC 90

KM olayını daha sonra kesinleştiricem artık, dün akşam 21:30'da aldım aracımı debriyajı ben yumuşak biliyordum şimdi ise debriyaj yok gibi birşey
    Ama birde hidrolik alt takımı demişti galiba onuda değiştirdiler toplam 385TL'ye patladı bana

BARIS UCAR
    suvari_84 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Ankara
    Rengi
    Bolero Kırmızı
    Plaka
    06 BD 1257
    Edilen teşekkür: 153

bencede kullanımla alakalı bişey debriyaj a çok bamak ilgili benim araç 61000 de ama vitesler e geçmekte zorlanmıyor ama başka bir aracımızında 54000 de debriyaj balatası değişti hatta vites kitlendi bu yüzden değiştirdik. km değişmesi işlemi ise kardeşşşş bura Türkiye burda herşey olurrrrrr o yüzden değişmiş olabilir diyorummmm

Sayfa 1/2 12 SonSon