Sayfa 3/6 İlkİlk 123456 SonSon
111 sonuçtan 41 ile 60 arası

Konu: 1.4 Fire neden 8 valf

Ümit Coşkun TURUCA
    Emekli Moderatör GP COSKUN - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İstanbul
    Rengi
    Yok
    Edilen teşekkür: 6069

Alıntı zyilmaz90 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Konu Valf den Acılmıs Ama Yakıtdan Bitmiş. Ben Tekrar Valfe Cevireyim. 99 Corsa Vardı 1.4 16V 90 bg. düşük beygirli 1.2 corsa 1.4 77 bglik Fiat Motoru İle Ş.içinde Pek Farkı Yok.Ama Otobanda 5. Vitesden Sonrasına İnanamıyorum ya Zaten 5. vitesene Gelene Kadar km 100 120 Civarında oluyor. Sonra Gaz Öyle Bi Güzel Kıvama Geliyorki Sertleşiyor Ve Kökleyince Cok İyi Hızlanıyor. Önüm Boş olsa 10 -20 Sanyiede 180 190 ı bulurdu. ama yol Dolu Oldugu Halde 170 Yapmıştım Zırt Pırt Şerit Değiştirerek Zaten Ölüyodum O günden Sonra Basmadım Bidaha ^^ Benim Öğrenmek İstediğim Bu Valf Lerin Uzun Yolda İşe Yarayıp Yaramadıgı. Yani Ş.içinde Valfin Yüksek Olması Gerkemiyor Doğrumuyum ?

öncelikle sorunuzu cevaplayayım
    valfler her türlü yolda ve her türlü şartta işe yarar
    yani şehir içi şehirler arası fark etmez
    öncelikle valf lerin görevlerini bilmelisiniz
    diğer birisimleri subap tır 8-16-24-32 olarak motora göre sayıları değişebilir
    genelde günümüz araçlarında silindir başına 4 adet bazı tip motorlarda ki buna fıre de dahil silindir başına 2 adettir
    fıre motoru ele alırsak silindir başına 2 adettir bir tanesi emme subapı diğeri eksoz subabı dır
    4 lü olanda ikisi emme ikisi eksoz görevi görür
    yanma odasına yakıt hava karışımı doldurulurken emme sübabı açılır yanma odasını hava ile doldurur
    yanma odasından yanma gerçekleştikten sonra da eksoz subabı açılır yanmış gazları manifolda göndererek dışarı atılmasını sağlar
    fıre motorda 8 valf kullanılmasının tek sebebi yakıt tasarrufu içindir
    aynı motorun 16 vakf olanı starjettir ki bunun da yakıt sarfiyatı fıre den daha fazla ancak doğru orantılı olarakta performansı daha fazladır
    arahızlanmalarda ve beygir gücünde her zaman avantaj daha fazla subab sayısı olan motordadır

Benim Sürdüğüm Hayatın Geri Vitesi Yok...Geçmişimi Sadece Dikiz Aynasından Seyrediyorum ; )

2. Bu mesajı için 7 kişi GP COSKUN'ye teşekkür etti:

zafer yılmaz
    zyilmaz90 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İstanbul
    Rengi
    Evo Siyah
    Plaka
    34 EY 2476
    Edilen teşekkür: 71

Eywallah Abi Bİlgi Verdiğin İçin.

4. Bu mesaj için teşekkür edenler:

Serhat SİPAHİOĞLU
    gurik - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Ankara
    Rengi
    Egzotik Kırmızı
    Plaka
    06 BT 4942
    Edilen teşekkür: 537

şehiriçi yoğun kullanımda 8v uzun yolda 16 v en uygun motordur. sürekli uzun yol yapıyorsan starjet uygundur. şehirdeysen 8v le 6.2 ortalam yakışla 675km yol yaparsın. daha ne istersin.
    Gezgin Gp.

bora turan
    PuNtOmAnİa !! tempesty - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Ankara
    Rengi
    Egzotik Kırmızı
    Plaka
    06 BE 8308
    Edilen teşekkür: 820

95 starjet ile 77 fire ın tork değerleri biribirine çok yakın , şehiriçinde fazla bir fark olmaz fakat uzun yolda starjetin 95 beygiri ve 6.vitesi daha avantajlı oluyor..

Arda BULUT
    ABNEW - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Ankara
    Rengi
    Yok
    Edilen teşekkür: 4298

Alıntı GP COSKUN Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    öncelikle sorunuzu cevaplayayım
    valfler her türlü yolda ve her türlü şartta işe yarar
    yani şehir içi şehirler arası fark etmez
    öncelikle valf lerin görevlerini bilmelisiniz
    diğer birisimleri subap tır 8-16-24-32 olarak motora göre sayıları değişebilir
    genelde günümüz araçlarında silindir başına 4 adet bazı tip motorlarda ki buna fıre de dahil silindir başına 2 adettir
    fıre motoru ele alırsak silindir başına 2 adettir bir tanesi emme subapı diğeri eksoz subabı dır
    4 lü olanda ikisi emme ikisi eksoz görevi görür
    yanma odasına yakıt hava karışımı doldurulurken emme sübabı açılır yanma odasını hava ile doldurur
    yanma odasından yanma gerçekleştikten sonra da eksoz subabı açılır yanmış gazları manifolda göndererek dışarı atılmasını sağlar
    fıre motorda 8 valf kullanılmasının tek sebebi yakıt tasarrufu içindir
    aynı motorun 16 vakf olanı starjettir ki bunun da yakıt sarfiyatı fıre den daha fazla ancak doğru orantılı olarakta performansı daha fazladır
    arahızlanmalarda ve beygir gücünde her zaman avantaj daha fazla subab sayısı olan motordadır
    Coşkun, bazı motorlarda da silindir başına 3 sübap bulunur ama

Ümit Coşkun TURUCA
    Nereden
    İstanbul
    Rengi
    Yok

Alıntı ABNEW Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Coşkun, bazı motorlarda da silindir başına 3 sübap bulunur ama

evet baştada söyledim motora göre subap sayıları değişebilir
    3 subalı motorlarda 2 emme 1 eksoz subapı vardır
    bunun yanın da 5 subaplı versiyonda var arda
    bundada 3 emme 2 eksoz subapı bulunur
    Emme ve egsoz subapları yapı,şekil ve ölçü bakımından birbirlerine benzerler. Emme zamanında bol havanın girmesi, egsoz zamanında da yanmış gazların kolay ve çabuk atılmasını sağlayacak şekilde yapılmışlardır.Subaplar ağır şartlar altında çalıştıkları için bilhassa yüksek ısıya dayanıklı metal alaşımlardan yapılmaktadır. Aliminyum ve çelikten, son zamnalarda ise titanyumlu karışımlardan oluşan subaplar korozyana karşıda dayanıklıdır.
    Dört zamanlı bir motor, emme, sıkıştırma, yanma ve egzoz zamanlamalarına sahiptir. Ancak supap çalışması için sadece iki zamanlamaya gerek vardır: emme ve egzoz zamanlamaları. Bu yüzden supap mekanizması tek bir motor çevrimini tamamlamak için krank milinin her iki turunda eksantrik mili bir kez dönerek emme ve egzoz supaplarını çalıştıracak tarzda tasarlanmıştır.

Benim Sürdüğüm Hayatın Geri Vitesi Yok...Geçmişimi Sadece Dikiz Aynasından Seyrediyorum ; )

Ertuğ Torun
    T-jet uzmani Romeo_er2 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Ankara
    Rengi
    Beyaz
    Plaka
    06 GTR 52
    Edilen teşekkür: 1032

sadece 8v değil motor üst kapak 1.2 aklınızda bulunsun..
    06 GTR 52

-Crossfit-
    Forging Elite Fitness

murat demir
    jakabo_ank - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Ankara
    Rengi
    Titanyum Gri
    Plaka
    06 KB 1150
    Edilen teşekkür: 89

ya bu benzin değerleri harbi gerçekmi. bugün fulledim 30 kuruş yakmış. 8 litre civarı ve inanın yakacak diye nerdeyse inip ben itecem arabayı. o kadar sakin kullanıyorum. gerçi şehir içi ve ankara trafiği düşünülürse çok değil gibi geliyor bana. lpg araştırıyorum

Berkay YAVUZ
    berkayavuz - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Antalya
    Rengi
    Egzotik Kırmızı
    Plaka
    07RZ034
    Edilen teşekkür: 1

1.4motor secenegi 77 hp 8v sorum su yonde yardimci olursaniz sevinirim zavolli sirali sistem taktirmak istiorum sizce performans dusuklugu nsl olur birde sizin onerebileceginiz sistem var mi yoksa taktiracak oldugum sistem iyi mi,yukarida okuduklarim az yaktigini soyluyr ama 150 km 50 lira yakio aldigim arac bir problem mi var yoksa normal mi arkadaslar;lpg taktirmama gerek var mi yoksa bakimini yaptirsam yakit tasarrufu duser mi suanda arabam 60000nde...

murat demir
    jakabo_ank - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Ankara
    Rengi
    Titanyum Gri
    Plaka
    06 KB 1150
    Edilen teşekkür: 89

bakım makım hikaye kardeş.en babasından düşse düşse 3-5 kuruş düşer. bende zavoliyi araştırdım. brc den daha kaliteli olduğunu söylediler. atiker 900 e kadar bulabiliyorsun zavoli 1350-1400 arası. karar veremedim bende. pintilik yapıp sanırım atiker taktıracam

Berkay YAVUZ
    berkayavuz - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Antalya
    Rengi
    Egzotik Kırmızı
    Plaka
    07RZ034

bence bıraz daha sık kendını zavoli taktır derım herkes cok memnun...

Ümit Coşkun TURUCA
    Nereden
    İstanbul
    Rengi
    Yok

1.4 Fire neden 8 valf
    arkadaşlar konumuz bu lpg ye dönmeyelim
    lpg ile ilgiliyazışmalarımızı
    lpg sistemleri konu başlıklı bölümden devam edelim
    saygılar

murat yelmen
    muye19 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Bursa
    Rengi
    Beyaz
    Plaka
    16 ADM 89
    Edilen teşekkür: 0

arkadaşlar merhaba aranıza yeni katıldım.bu araçtan almayı düşünüyorum bugün netten bir araca baktım grande 1.4 fire dynamic bu araçlar 8 valf miş bunuda buradan öğrendim benim öğrenmek istediğim bu araç şehirler arası 5.viteste 3000 devirde araç kaç km.hızla gider?bu 3000 deviride geçersen çok yakar mantığından soruyorum.saygılar
    Konu muye19 tarafından (16/10/2010 Saat 22:00 ) değiştirilmiştir.

Faruk Bilgin
    frç - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Bursa
    Rengi
    Orleans Mavi
    Plaka
    16
    Edilen teşekkür: 92

Alıntı muye19 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    arkadaşlar merhaba aranıza yeni katıldım.bu araçtan almayı düşünüyorum bugün netten bir araca baktım grande 1.4 fire dynamic bu araçlar 8 valf miş bunuda buradan öğrendim benim öğrenmek istediğim bu araç şehirler arası 5.viteste 3000 devirde araç kaç km.hızla gider?bu 3000 deviride geçersen çok yakar mantığından soruyorum.saygılar
    85/90 km hız yaparsın.
    PUNTODAN SONRA PUNTO..!

ümit başaran
    uzuncocuk - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Mardin
    Rengi
    Yok
    Edilen teşekkür: 480

selam.oncelıkle para performans ılıskısıne bakıp bır aracı degerlendırmek cok yalnıs ozzy ye katılıyorum. hem palıo da hem dobloda hem lıneada hem brawo da hem puntoda ayrıca hemde evo da bu 77 bg lık aracı fıat nasılda satıyor anlamıyorum bu sekılde baska bır fırmada yok... fıestada oaln motor focusta yok... corsadakı motor vectrada yok getz dekı motor elentrada yok fabıadakı motor octavıada yok... fiatın alt sınıf aracı albea ve palıo onlarda bu motora tamam... ama bu aracta mınımum 1.6 motor ve en azından 100 bg cıvarı benzınlı motor kullanılmalı...starjet tjet falan bunlar gercekten hıkaye arkadaslar... bu aracın en az bg gucu zaten 100bg cıvarı olmalı 1.4 era 100 bg.. cok yakıyo dıyebılırız ama sırf az yakıyor ve ucuz dıyemı alacagız bu arabayı.... bazı arkadasların dedıgı gıbıde bu arac hıcde alt devırlerde serı bır arac degıl...180 falan yapanlar varmıs... slx 1.6 ı ede yapıyor 180 yokusta bır kamyonun arkasından ıkıncı vıtese cekıp sollamaya cıkın bakalım sıze bu arac cekısı gostersın... ben bu aracı ınsanlara sadece dıs gorunusuyle bırasda dynamıc wersıyon ve ustunuu opsıyonuyla onerırım...77 bg lık bu arac aynı zamanda aynı satıs stratejısıyle 1.4 8 v olarak symboldede kullanılıo... ayrıcada yanma odası da buyuse cooook eskı bır teknolojı...ben neden 16 valf sorusunu bu arac ıcın neden 1.6 degıl dıye duzeltıyorum yada neden fıat 1.6 motor kullanmıyor bu araclarda.... CEWAP ACIK PEUGEOT VE FIATIN SATIS STRATEJISI AYNI: BOL SEKIL AZ KALITE... SIMDI SATAYIM DA ILERISI ALLAH KERIM....

abdullah ilhan
    apocan63 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Şanlıurfa
    Rengi
    Evo Siyah

1.4 dynamıc punto evolar kaç valfe bılıyomusunuz

Mustafa Akçay
    pdr42 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Rengi
    Titanyum Gri
    Edilen teşekkür: 625

konu hortlamıs senin soruya ben cevap vereim 8 valf

mustafa özbey
    reddragon - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İstanbul
    Rengi
    Granit Gri
    Edilen teşekkür: 166

Alıntı uzuncocuk Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    selam.oncelıkle para performans ılıskısıne bakıp bır aracı degerlendırmek cok yalnıs ozzy ye katılıyorum. hem palıo da hem dobloda hem lıneada hem brawo da hem puntoda ayrıca hemde evo da bu 77 bg lık aracı fıat nasılda satıyor anlamıyorum bu sekılde baska bır fırmada yok... fıestada oaln motor focusta yok... corsadakı motor vectrada yok getz dekı motor elentrada yok fabıadakı motor octavıada yok... fiatın alt sınıf aracı albea ve palıo onlarda bu motora tamam... ama bu aracta mınımum 1.6 motor ve en azından 100 bg cıvarı benzınlı motor kullanılmalı...starjet tjet falan bunlar gercekten hıkaye arkadaslar... bu aracın en az bg gucu zaten 100bg cıvarı olmalı 1.4 era 100 bg.. cok yakıyo dıyebılırız ama sırf az yakıyor ve ucuz dıyemı alacagız bu arabayı.... bazı arkadasların dedıgı gıbıde bu arac hıcde alt devırlerde serı bır arac degıl...180 falan yapanlar varmıs... slx 1.6 ı ede yapıyor 180 yokusta bır kamyonun arkasından ıkıncı vıtese cekıp sollamaya cıkın bakalım sıze bu arac cekısı gostersın... ben bu aracı ınsanlara sadece dıs gorunusuyle bırasda dynamıc wersıyon ve ustunuu opsıyonuyla onerırım...77 bg lık bu arac aynı zamanda aynı satıs stratejısıyle 1.4 8 v olarak symboldede kullanılıo... ayrıcada yanma odası da buyuse cooook eskı bır teknolojı...ben neden 16 valf sorusunu bu arac ıcın neden 1.6 degıl dıye duzeltıyorum yada neden fıat 1.6 motor kullanmıyor bu araclarda.... CEWAP ACIK PEUGEOT VE FIATIN SATIS STRATEJISI AYNI: BOL SEKIL AZ KALITE... SIMDI SATAYIM DA ILERISI ALLAH KERIM....
    Söylediklerinin hepsi doğru arkadaş.. Fakat fiat bu araca 1.6 motor koysa 32 liralık benzinli punto olacaktı 40 lira sade motor değişmez bütün ara elemanlar da değişir bu da ar-ge ve ekstra masraflar demektir...
    1.6 olması mümkün değil de starjet 1.4 motorunu standart yapabilirdi. Yine maliyet kaynaklı düşünüyor fiat....Rakipleriyle baş etmenin yolunu daha kalitesiz ve daha ucuz araç satmakta buluyor. Benim de puntişimi tercih etme sebebim rakiplerine göre fiyat avantajıydı...
    Dualogic var, ESP paketi ve hillholder var... hız yapmasak da olur napalım bu paraya anca bu kadar...
    Keşke 1.2 16v motor üzerine çalışıp vergiden kurtarsaydı bizi fiat ama demek ki böylesi daha işlerine geldi...

eski puntocu yeni lineacı
    halils2 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Tekirdağ
    Rengi
    Titanyum Gri
    Edilen teşekkür: 1276

walla bazen düşünüyorum aynı fare motoru mu kullanıyoruz diğer arkadaşlarla diye. bir çok araçtan daha seri kalkıyorum 2de 90 görüyorum, yakıtı güzel, konforlu bilmiyorum yani. dragona da katılıyorum yani sadece 1,6 motor koyarak olmuyo bu işler aktarma organı frenler lastikler vs hep değişecek. bu da maliyet demek. fiat kullanıyosanız fiyatı uygun olduğundan ve bana göre motoru diğer araçlara göre daha sağlam. en azından bana dayanabiliyor ve sanayide rektefe olan 2006 2008 arası bi fiat görmedim daha. beğenmeyen binmesin 1,6 16V 110 hp megane sedan hb ler var piyasa da onlara binin, dci motor, elektronik kartla uğraşın rahat edersiniz

YUNUS KAYA
    ykaya1983 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Gaziantep
    Rengi
    Rock Siyah
    Edilen teşekkür: 719

1.4 fire motoru ve fıatı bu yüzden eleştiren arkadaşların bu konuda ciddi yanlışları var.1.4 motor yerine 1.6 motor konulması lazım denilmiş.Fıat düşük kalitede olduğu için 1.4 motorları satmaya devam ediyor demiş arkadaşlar.Öncelikle şunu belirtmek isterim ki forumda birçok kişinin kaliteli permıum marka olarak gördükleri vw de 1.6 16 v benzinli motor yok.Sadece 1.6 8v 102 beygirlik benzinli motor var.Bu motoru çıkarma sebebi de aynen fıatın düşündüğü gibi dayanıklı lpg ile mükemmel uyumlu ekonomik bir motor olmasındandır.1.4 8v birçok kişiyi performans yönünden tatmin etmeyebilir fakat bu motor sanki lpg için üretilmiş gibi lpg de mükemmel bir uyum sağlıyor ve bayağı ekonomik kullanım sunuyor.Valla 1.4 1.6 birçok araç kullandım ama bu kadar lpg ile uyumlu motor görmedim.Buz gibi soğukta benzinden lpg ye geçtiğini bile hissetmiyorum.Bu motorun yağını suyunu koy bas gaza canını çıkarırcasına kullan banamısın demez.Öyle birçok markanın 16 v motorları gibi sürekli lpg de titreme sarsıntı yapmaz.zırt pırt kelebek boğaz temizliği istemez.Bu yüzden fire motor sorunsuz bir kullanım isteyen herkes için devamlı tercih edilesi bir motor olacaktır.Ayrıca fıatın 1.6 benzinli motorlar yerine 1.4 motorları tercih etmesi maliyeti kısması veya kalitesizliğini göstermez.Hepimiz de biliyoruz ki artık devir küçük silindir hacminden yüksek verim bu sayede düşük tüketim elde etme devri.Tsı ve multiair motorlar boşuna yılın motor ödüllerini almadı.Artık renault dahil birçok marka yavaş yavaş 1.4 hacimli yüksek verim elde eden motorlara geçmeyi planlıyor.Örnek opelin 1.4 140 hp lik benzinli ve renaultun 1.4 130 hp benzinli motorları...Yani puntolara öyle 1.6 16 valf benzinli motor koymak fıatın kalitesini artırmaz.Aksine vw fıat renault gibi markalar 1.4 turbolu motorları kullanırken peugeut hyundaı cıtroen kıa vs birçok marka hala kaç yıldır değişmeyen artık eski sayılabilecek teknoloji olan 1.6 16 valf benzinli motorları kullanması fıatın kalitesini artırır.Düşünün 1.4 t-jet motor 120 hp 206 nm tork üretiyor.Bu değer zaten piyasadaki birçok 1.6 16 v motorların değerlerinden daha iyidir.Onun için ille de 1.6 motor olacak diye birşey yok.Alfa romeodaki multiair motor 170 hp 250 nm tork üretiyor.Bu değerleri firmalar 1.6 motorlarla bile yakalayamıyorlar.Fıat bunu 1.4 motordan elde ediyor.Bu firmanın kalitesizliğini değil kalitesini gösterir.

Fire motora gelirsek;bu benzin fiyatları ile lpg ile çok iyi uyum sağlayan 8v fire motorlara bence her zaman ihtiyaç vardır.Ve olmaya devam edecektir.
    Konu ykaya1983 tarafından (11/12/2011 Saat 22:25 ) değiştirilmiştir.

23. Bu mesajı için 3 kişi ykaya1983'ye teşekkür etti:

Sayfa 3/6 İlkİlk 123456 SonSon