Sayfa 1/4 1234 SonSon
61 sonuçtan 1 ile 20 arası

Konu: Yeni araba için kan akıtılmalı mı?

EMİNE SERDAL ÇELIK
    eminecan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İstanbul
    Rengi
    Evo Beyaz
    Edilen teşekkür: 12

Standart Yeni araba için kan akıtılmalı mı?

ya bunu burda konuşmak belki saçma gelecek çoğunuza ama herkes bişeyler sölüyor ben içimden hep kuran okutucam diye geçirdim bide birilerine durumumuz el verdiğince alışveriş yapaağım diye düşündüm. ama galiba herkes kan akıtmak konusunda ısrarlı bende kendimi yanlış yapmış gibi hissediyorum.. ne yapmalıyım fikirlerinizi paylaşırsanız sevinirim ve nedenlerini de...
    şimdiden tsk herkese....

Eser HÜNER Emekli Moderatör
    Scottie - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Eskişehir
    Rengi
    Derin Mavi
    Plaka
    26 ABS
    Edilen teşekkür: 3581

böyle bir mecburiyet yok.... arabanız için adak adayıp keserek kanını plakasına sürmek halk arasında çok popüler.. araba için kurban kesilmez.. sadece Allah için kurban kesilir... bir hocadan duymuştum.. tabiki kesip etini dağıtabilirsiniz.. ama aracın tekerine kan sürmeler vb. şeyler batıl inanç.. herkes farklı düşünüyor olabilir.... benim düşencem bu... siz istediğinizi yapabilirsiniz...
    Konu Scottie tarafından (22/07/2010 Saat 14:16 ) değiştirilmiştir.

ALİ ASLAN
    sancak26 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Eskişehir
    Rengi
    Yok
    Edilen teşekkür: 207

hayırlı olsun kazasız sürüşler olsun inş.
    konu güzel. bende biçok kişiden duyarım kurban kesilmeli kan akıtılmalı yoksa kötü bir kaza geçirirsin senin kanın akar falan diye. bende arabayı sıfır aldım ama hala kan akıtmadım kanımda akmadı şükür. ama inşallah taksitleri bitince ilk işim bir kurban kesmek olacak.

Mehmet Özcan
    Basın-Yayın Sorumlusu femoli - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Ankara
    Rengi
    Beyaz
    Plaka
    YMS
    Edilen teşekkür: 7336

Emine hanım bu mecburi bir şey değilki içinizden geliyorsa yaparsınız yoksa yapacağınız her hayır allah içindir .. Yani akıt yada akıtma sizin mali durumunuza bağlı olan bir şey bir nevi adet meselesi ben babamdan öyle gördüm her sıfır aracımıza kan akıttık . yoksa kuran da böyle bir ayet yok her sıfır araca kan akıtılmalı diye ..

MURAT KAPLAN
    k@pl@n - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İzmir
    Rengi
    Yok
    Edilen teşekkür: 779

elbetteki bu sizinle , iç huzurunuz arasında olan bir konu. hepsini yapabiliyorsanız hepsini yapın. herkesin kendisine göre bir inancı vardır. diğer topikte dediğim gibi ..

sizin içinize hangisi huzur verirse o adağı yerine getirin bence. ben şimdiye kadar aldığım tüm arabalarda kan akıtıp ondan sonra sevdiklerimi öğle bindirdim araca.

adem tahiroğlu
    muhabbet üye ademtahir - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Konya
    Rengi
    Yok
    Edilen teşekkür: 1228

Alıntı scottie Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    böyle bir mecburiyet yok.... Arabanız için adak adayıp keserek kanını plakasına sürmek halk arasında çok popüler.. Araba için kurban kesilmez.. Sadece allah için kurban kesilir... Bir hocadan duymuştum.. Tabiki kesip etini dağıtabilirsiniz.. Ama aracın tekerine kan sürmeler vb. şeyler batıl inanç.. Herkes farklı düşünüyor olabilir.... Benim düşencem bu... Siz istediğinizi yapabilirsiniz...
    +100000000000

EMİNE SERDAL ÇELIK
    Nereden
    İstanbul
    Rengi
    Evo Beyaz

Eğerki bunu bir adak olarak söyleseydim araba alınca kurban keseceğim diye ozaman keserdim. Adağı yerine getirmemekten dolayı huzursuz hissederdim kendimi. Eniştem hemenkesti bir kaç yıl önce arabayla öyle bir kaza yaptıki araba pert oldu yani kurban kesmesi bişey değiştirmedi gerçi konuya şu açıdan da bakabiliriz belkide kurban kesmeseydi daha kötü şeyler olacaktı :s allaha şükür o arabanın içinden yara almadan çıktı... Kafam çok karışık..

adem tahiroğlu
    muhabbet üye ademtahir - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Konya
    Rengi
    Yok
    Edilen teşekkür: 1228

emine hanım kendinizde doğrusunu söylemişiniz zaten eğer ki aracı almadan önce deseydiniz arabamı alınca kurban kesecem şu anda borçlu olurdunuz kesmeniz mecburiydi ama böyle bişeyiniz yok mecburiyetinizde yok ve adak kesilince başınıza bir şey gelmeyecek diye kerimullahta böle bişey yazmıyor eğer ki mali durumunuz uygun ise hayr hasenat olarak kesip etinden sütünden postundan kendiniz yararlanmamak kaydı ile yapabilirsiniz.
    BAKMAKTA YÜKÜMLÜ OLDUKLARINIZIN RIZIKLARIN KESİP KURBAN KESERSENİZ ECRİ OLMAYACAKTIR. (HADİSİ ŞERİF)

9. Bu mesajı için 2 kişi ademtahir'ye teşekkür etti:

EMİNE SERDAL ÇELIK
    Nereden
    İstanbul
    Rengi
    Evo Beyaz

Tabiki peşinat falan derken sarsıldık biraz zorlarsak kesebiliriz belki ama önümüzdeki aylarda bize sıkıntı olarak yansıyacak eminim

Hüseyin Can
    hsyn28 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İstanbul
    Rengi
    Yok
    Edilen teşekkür: 339

arac krediliyse bişe yapmanıza gerek yok.borcu olan kişiye yükümlülük getirmez bu gibi şeyler.ama madem bi aileye birseyler alacam demişsiniz eliniz bolarınca yapın ama kendinizi maddi acıdan zora sokarak bişey yapmanız mantıksız olur bence.
    EVOEVOEVOEVOEVO

TOLGA YILDIRIR
    PLaTiNuN - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İstanbul
    Rengi
    Yok
    Edilen teşekkür: 884

Emine hanım dert etmeyin kurban kesmeyipte başınıza bişey gelecek gibi birşey söz konuzu değil sonuçta düşünceniz önemli biraz zaman geçsin eliniz bollaşınca kesersiniz...İnsanın fikri neyse zikri de o dur..
    Sevgide güneş gibi ol, dostluk ve kardeşlikte akarsu gibi ol, hataları örtmede gece gibi ol, tevazuda toprak gibi ol, öfkede ölü gibi ol, her ne olursan ol, ya olduğun gibi görün, ya göründügün gibi ol...

GURUR DEMİR
    GRDEDE - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Ankara
    Rengi
    Beyaz
    Edilen teşekkür: 624

Mrb Emine hanım.Arkadaşlarında bahsettiği gibi bir adak sözkonusu değilse bu tamamen batıl bir inanç,yani ibadet değil, Âdet.Ben kendi adıma söyleyebilirimki belki 20 aracım oldu bu güne kadar bir kısmı ikinci el son dört tanesi sıfır ve hiç kurban kesip kan akıtmadım ve bu güne kadar üç beş sürtme dışında kaza yaşamadım.Sonuçta aldığınız aracın bedelini ve dahi vergilerini ödüyorsunuz.Bu tip âdetler bana göre eskilerden günümüze gelmiş ve o zamanlarda belki bir takım mantıklı sebepleri olsada bu günlerde anlamını yitirmiş alışkanlıklardan ibaret.O parayla yakıt alın güle güle kazasız belasız kullanın aracınızı...
    1.4,120hp,tjet,emotion,duolojik,skydome,teknopaket ,GRDEDEpaket,BEYAZ BRAVO

Tehlikeli olan sürat değil ,KONTROLSÜZLÜK tür.

Mustafa Özkan
    Moosty - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Ankara
    Rengi
    Egzotik Kırmızı
    Plaka
    26 TZ 691
    Edilen teşekkür: 361

Mecburiyet yok tabii ki, bu içinizden gelen bir şey. Bu konuda çok yeterli bir insan değilim, bu nedenle çok ciddiye almayın beni ama bildiğim kadarıyla ve düz mantık yürüterek sesli düşünüyorum.

Kurban kesmek İslamın 5 şartı içerisinde yer almayan bir ibadet. Sadece maddi durumu iyi olanlar yerine getirebiliyor. Borcunuzun olmaması gerekiyor.

Aldığınız aracın da bir lüks değil, ihtiyaç olduğunu düşünüyorum. Zaten Punto da öyle lüks sayılabilecek bir araç değil. Zekat verirken bile kendi ihtiyacınız olan malları zekat haricinde tutuyorsunuz bildiğim kadarıyla.

İçinizden böyle bir şeyin geçmesi çok güzel, ama dediğiniz gibi sizi zorlayacak ise, daha sonraya ertelenebilir. Önemli olan sizin niyetiniz.

Diğer yandan, sizi kazadan beladan koruyan şeyin de araba üzerindeki kan lekelerinin değil, yaptığınız iyilikten yararlanan insanların duaları ve iyi dilekleri olduğunu düşünüyorum.

Zaten ilk yıkamada da o kan izleri çıkıp gidecek, koruyan şey o olsa bile izi bile kalmayacak bir süre sonra.

Bir de, kurban kesmenin asıl sebebi üzerinde de iyi düşünmek lazım; asıl neden 'kaza ve belayı uzak tutmak' ise açıkçası bu benim içime pek sinmiyor. 'Teşekkür etmek' için kesilmesi daha iyi olurmuş gibi geliyor.

Eğer içinizden böyle bir şey geldiyse vazgeçmeyin derim, mutlaka yapın, ama hemen yapmanıza gerek yok , kan sürmeye de gerek yok bana göre.

Kurban bayramında genellikle Mehmetçik Vakfı, Kızılay gibi kurumlar vekaleten kurban kesiyorlar, zamanı gelince onlar da değerlendirilebilir.

Aracınızı da güle güle kullanın, hayırlı olsun. Kasasız belasız

Muharrem AYTÜRK
    fraust - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İstanbul
    Rengi
    Yakut Kırmızı
    Edilen teşekkür: 162

Açıkçası benim fikrim kan akıtmaktan yana. Ama illa kurbanın kanını arbanın orasına burasına sürmek falan değil. Önemli olan iç huzurunuz. Böyle bir konu açtığınıza göre(bana göre güzel bir konu) pek de huzurlu sayılmazsınız. Kurbanı bulunduğunuz yerde değişmekle birlikte 150/250-TL arası bulabilirsiniz. İlla kurbanı siz keseceksiniz diye de birşey yok. Mesala Vekalet verirsiniz kesenler fakira/fukaraya sizin hayrınıza/arabanızın sadakası olarak dağıtır. Genelde kan akıtmanın kazayı/belayı/kotu şeyleri başımızdan def dettiği gibi bir inanış varsa, emin olun boşuna değildir boyle bir inanç. Son olarak kurban kesip kesmemek sizin takdiriniz ve iç huzurunuz ile ilgili. Huzurlu olacam diyorsanız kesin. Yok kesmesem de huzurlu olacam derseniz o zaman da kesmeyin.
    Ya kendine bir yol seçmelisin, ya da kendi çizdiğin yoldan gitmelisin!..

16. Bu mesaj için teşekkür edenler:

mustafa çelik
    aslam0740 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Burdur
    Rengi
    Titanyum Gri
    Edilen teşekkür: 185

hiç yapamasan başın gözünün sadakası için bir şeyler dağıt,

EMİNE SERDAL ÇELIK
    Nereden
    İstanbul
    Rengi
    Evo Beyaz

127- Ev veya araba aldığımız zaman kurban kesmek gerekir mi?
    Ev veya araba almak kurban kesmeyi gerektirmez. Ancak, bu konuda adak yapılmışsa adağın yerine getirilmesi gerekir veya elde edilen bu nimetlerden dolayı Allah'a şükür için, şükür kurbanı kesilebilir.
    Bir diğer husus daha vardır ki; "Sadaka belaların def'ine vesile olur." Böyle bir nimetten dolayı kurban kesip tasadduk etmenin (fakirlere dağıtmanın) muhtemel bir takım kaza ve belaların def'ine vesile olacağı da umulur.
    ???????

TOLGA YENİCE
    Intelligence Officer magic - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Ankara
    Rengi
    Vals Mavi
    Edilen teşekkür: 420

Helal parayla alınmış mala hiçbirşey olmaz, siz içinizden ne geliyorsa onu yapın. Önemli olan sizin niyetinizdir, her şekilde kabul olur mutlaka. İlk başta öyle niyetlenmişsiniz, onu uygulayın bence... Kazasız sürüşler olsun...

EMİNE SERDAL ÇELIK
    Nereden
    İstanbul
    Rengi
    Evo Beyaz

herkese teşekkür ederim vakit ayırıp cevap yazdığınız için....
    kararımı verdim...

Hüseyin Can
    hsyn28 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İstanbul
    Rengi
    Yok
    Edilen teşekkür: 339

Alıntı eminecan Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    herkese teşekkür ederim vakit ayırıp cevap yazdığınız için....
    kararımı verdim...
    kararın kurban kesmek yerine o parayı çatır çatır yemek mi acaba şaka şaka sonucuda yazarsan seviniriz o kadar cevap verdik dimi.
    EVOEVOEVOEVOEVO

EMİNE SERDAL ÇELIK
    Nereden
    İstanbul
    Rengi
    Evo Beyaz

valla böyle söyleyince yine kötü hissettim bak yine başa dönmeyelim yaa ilk düşündüğümü yapıcam allah izin verirse....

Sayfa 1/4 1234 SonSon