Sayfa 1/3 123 SonSon
45 sonuçtan 1 ile 20 arası

Konu: Kendi tespitlerim :)

Can Yağcı
    Mazüt Powır :D Du Hast - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Ankara
    Rengi
    Titanyum Gri
    Plaka
    06 BA 9125
    Edilen teşekkür: 1028

Mutlu Kendi tespitlerim :)

Aslında ne zamandır böyle bir konu açacaktım ancak bu geceye nasipmiş
    Aşağıda anlatacaklarım 1.3 Multijet motor 75 hp içindir. aracını yeni almış ya da zaman bulamayıp araştıramayın üyelerimiz için iyi olacağını düşünüyorum.

aracı ilk aldığımdan beridir sürekli yakıtını takip etmekteyim. nasıl daha az yaktırırım falan derken bir kaç gün önce kırıkkaleden ankaraya gelirken yol tenha idi ve punto ile baş başa kalıp adam gibi izleme fırsatım oldu.

öncelikle aracın devrini tutturmak çok önemli yakıt tasarufu için. bu araçlar turbo şarjlı olduğu için, turbo belli devirde ancak yeterli havayı basıp motoru canlandırabiliyor. 1.3 multijetin max torku verdiği devir 1750 dir. bu devir az biraz sapma şansı vardır. aracın torkunu ne kadar çok kullanabilirsek o kadar çok çekiş ve tasarruf sağlarız.

önce düz yol tespitimi anlatayım

araç 5. vites de 100 km yi gösterirken GPS'de 95 - 98 arası hız okudum. bu süratte devir 2200 - 2300 civarlarında. araçta benden hariç 2 kişi vardı ve bagaj yoktu.
    yol tam düz ve sürati sabitleyerek gittiğimde 2.8 ile 3.3 arası (L / 100 km) değerler gösterdi ve bu değeri yaklaşık 10 km kadar korudu. bence şapka çıkartılacak değer budur

aynı şekilde devir 1700 1800 civarlarında düz yolda hızı sabitleyim dedim 3.3 (L / 100 KM)ün aşağısına düşmedi.yine bu testte 10 km lik düz yolda yapıldı.

yokuş yukarı tespitlerim.

aynı şekilde 5. vites 100 km sabit hızla elmadağ yokuşunu çıkarken ekranda 8.5 ile 9.5 arasında gidip gelmeler oldu.

ancak 85 km dolaylarında (devir 1800 civarında) yokuş yukarı 10.5 lt aşağısına düşmedi.

neticede genel değerlendirmem km sapmasını hesaba katmadan takodaki 100 km sabit hızla 5. vitesde olmak kaydı ile araç süper tasarruf sağlıyor, koklamıyor bile çünkü bu devirde turbo yeteri basıncı sağlıyor, gaza basma ihtiyacı min seviyede oluyor. aynı zamanda araç hiç bir yokuşta yığılmıyor. uzun yolda aracı bu şekilde kullanırsanız sizde tasarufu göreceksiniz.

vites değiştirme olayına gelirsek; vitesi yükselttiğinizde, sevir saati min. 1750 devirde kalacak şekilde vites değiştirin. yani 2500 dolaylarında vites atarsanız bahsettiğim max tork devrini yakalamış olursunuz. böylece vites yükselttikten sonra aracın çekişi düşmemiş olur, şehir içinde daha fazla yakıt tasarrufu sağlarsınız.

teşekkür ederim.

ORÇUN ÇABUK
    aŞK 3 HaRF BMW WiSTaRiA - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Tekirdağ
    Rengi
    Yok
    Edilen teşekkür: 2431

Bravo güzel tespitler.. İnsanın kendi arabasını tanıması çok güzel birşey... Tebrik ederim seni kardeşim...

3. Bu mesajı için 3 kişi WiSTaRiA'ye teşekkür etti:

Ozan K
    OzzY - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İzmir
    Rengi
    Granit Gri
    Plaka
    35HK***
    Edilen teşekkür: 2813

güzel bi inceleme olmuş ama biyere kafam takıldı. max tork 1750 devirde, peki min tüketim neden 1750 devirde değil?
    Ne Mutlu Türküm Diyene!

5. Bu mesaj için teşekkür edenler:

mustafa yılmaz
    aeron - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Iğdır
    Rengi
    Yok
    Plaka
    35 AYH 97
    Edilen teşekkür: 90

Alıntı OzzY Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    güzel bi inceleme olmuş ama biyere kafam takıldı. max tork 1750 devirde, peki min tüketim neden 1750 devirde değil?
    bunu bende düşünüyorum, galiba turbo devrede olmadıgı için

7. Bu mesaj için teşekkür edenler:

Ç T
    ITALIAN STALLION LeoN48 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İzmir
    Rengi
    Yok
    Edilen teşekkür: 1011

Düz yolda vites farkı gözetmeksizin min yakıt sarfiyatının olduğu devirler 1750, 2250 ve 2750 arkadaşlar.
    2020... Fiat 500L
    2014... Alfa Romeo MiTo
    2012... Lancia Delta
    2009... Fiat G.Punto

9. Bu mesajı için 3 kişi LeoN48'ye teşekkür etti:

Caner ÖZDEMİR
    gitarist27 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İstanbul
    Rengi
    Rock Siyah
    Plaka
    34 TF 4118
    Edilen teşekkür: 2

Bende bi ara denemiştim. Arkadaşların tespitleri benimkiyle aynı. Gayet doğru tespitler. Tebrikler kardeşim.

11. Bu mesaj için teşekkür edenler:

Emre Emre
    Human Rogue (WoW) bvulgari - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İstanbul
    Rengi
    Evo Siyah
    Edilen teşekkür: 186

Gzel Çalışma Teşekkür ederim..Bencede en güzeli 100km hızla 2250 Devir de gitmek..Eline sağlık
    This is not personel, just business..

13. Bu mesaj için teşekkür edenler:

ORÇUN ÇABUK
    aŞK 3 HaRF BMW WiSTaRiA - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Tekirdağ
    Rengi
    Yok
    Edilen teşekkür: 2431

Bizim puntişlerimiz 100le giderken hiç sıkmıyor aksine daha zevkli bir sürüş veriyor..

15. Bu mesajı için 2 kişi WiSTaRiA'ye teşekkür etti:

adem tahiroğlu
    muhabbet üye ademtahir - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Konya
    Rengi
    Yok
    Edilen teşekkür: 1228

yeni gp ci olarak bu bilgi çok işime yarayacak emeğin ve zahmetin için teşekkürler....

17. Bu mesaj için teşekkür edenler:

Koray Nalbant
    Punt∞ Evo.. EvoKoray - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Bursa
    Rengi
    Evo Siyah
    Plaka
    16 EV 0..
    Edilen teşekkür: 368

teşekkürler bilgi için emeğine sağlık ,zaten multijet kullananlar bunun farkındadır 1750 aşağısı ve 3.000 üstü fazla zorlamaya gelmiyor
    2010-Nisan , Punto Evo 1.3 Multijet Dynamic

19. Bu mesaj için teşekkür edenler:

vedat çevik
    vtec368 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İstanbul
    Rengi
    Arizona Bej
    Edilen teşekkür: 42

bende istanbul tekirdağ arası aracı sakin kullanarak 100 km´yi fazla geçmeden test etmiştim fabrika verilerinin altını görebiliyorsun ama aynı yolda istanbul tekirdağ arası sadece gidişte 40tl yakmışlığımda var.

21. Bu mesaj için teşekkür edenler:

Murat Okay
    bebek maserati muratokay - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Ankara
    Rengi
    Titanyum Gri
    Plaka
    06 BU 6353
    Edilen teşekkür: 37

Alıntı OzzY Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    benim kendi deneyimim minimum tüketimin 1750 devirde olduğu yününde. eğer çok hafif de olsa aşağı doğru bir eğim varsa, (ki sadece insan gözü eğim olup olmadığını anlayamaz, hatta aldanabilir de) o takdirde tabi daha yüksek bir devirde daha fazla yakıt yakmadan gidilebilir.

benim deneyimim, düz yolda en az yakıtı 5. vites 1750 devir, 80 km hızda yakıyor.

23. Bu mesaj için teşekkür edenler:

Can Yağcı
    Nereden
    Ankara
    Rengi
    Titanyum Gri
    Plaka
    06 BA 9125

Alıntı muratokay Nickli Üyeden Alıntı
    benim deneyimim, düz yolda en az yakıtı 5. vites 1750 devir, 80 km hızda yakıyor.
    yokuşta bayılacağı için düz yoldaki verim bu kadarda önemli değil, çünkü gaza yüklenmek zorunda kalacaksınız. bir süre sonra da devir iyice düşeceği için vites küçültmek zorunda kalacaksınız.. aynı değeri 5. vites 100 km de de sağlayabilirsiniz. üstelik bu devirde motor bayılmayacağı için daha az gaza basacaksınız rampalarda.

max torku 1750 de veriyor ancak 2000 den sonra patlama yaşanıyor. bu devirden sonra motor en iyi çekişini sağlıyor denebilir. bu durumda da en iyi yakıt tüketimi demek oluyor
    bunun açıklaması güzel bir yazı ile yazılmış:
    TURBOŞARJLI ARAÇLARI DOĞRU KULLANMANIN YOLLARI

tüketim olayını sadece düz yol olarak hesaplamayın derim. çünkü Türkiye'de ne kadar uzun düz yol varki? elbet bir dağ tepe çıkıyor 5 6 km sonra
    Konu Du Hast tarafından (13/06/2010 Saat 23:00 ) değiştirilmiştir.

25. Bu mesaj için teşekkür edenler:

yusuf ekinci
    yusufekinci06 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İzmir
    Rengi
    Evo Siyah
    Plaka
    35 YE 506
    Edilen teşekkür: 8

Alıntı Du Hast Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    yokuşta bayılacağı için düz yoldaki verim bu kadarda önemli değil, çünkü gaza yüklenmek zorunda kalacaksınız. bir süre sonra da devir iyice düşeceği için vites küçültmek zorunda kalacaksınız.. aynı değeri 5. vites 100 km de de sağlayabilirsiniz. üstelik bu devirde motor bayılmayacağı için daha az gaza basacaksınız rampalarda.

max torku 1750 de veriyor ancak 2000 den sonra patlama yaşanıyor. bu devirden sonra motor en iyi çekişini sağlıyor denebilir. bu durumda da en iyi yakıt tüketimi demek oluyor
    bunun açıklaması güzel bir yazı ile yazılmış:
    TURBOŞARJLI ARAÇLARI DOĞRU KULLANMANIN YOLLARI

tüketim olayını sadece düz yol olarak hesaplamayın derim. çünkü Türkiye'de ne kadar uzun düz yol varki? elbet bir dağ tepe çıkıyor 5 6 km sonra
    bendede 1.3 evo var.. 1750 - 2000 devir arası az yakıt tüketimi sağlıyor fakat o devirde aracı sabit hızda tutamıyorum. çünkü çekiş az olduğundan hız ve devir düşüyor. dolayısıyla tekrar gaza devam.... sonuçta arabayı tekrar devrine gatirmek için fazladan mazot tüketiyoruz.
    en önemliside o devir aralıklarında kullanmak insanı çok yoruyor. 100 km ile kullanmak ideal bence.

HAKAN SABANCI
    karaduman forever... :) sabanci - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İzmir
    Rengi
    Yok
    Plaka
    35 AN 1933
    Edilen teşekkür: 403

bende 6.viteste 110 km hızla 2000 devirde gidiyorum ufak bir rampada hemen yığılmaya yada yakıt tüketimi fırlamaya başlıyor ama 120 ile 2200 devırde gittiğim zaman daha stabil gidiyorum...

Utku OKTAY
    utku952 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İstanbul
    Rengi
    Yok
    Edilen teşekkür: 179

çok doğru tespit burda torkun avantajı sözkonusu tabi ben birde bişey farkettim mesela 3.viteste 50 60 civarında 3000devirde az gazla gittiğimde de aynı değerler oluşabiliyor bu devirde torktan çok kw güç devrede oluyor heralde tabi araç yüklü olunca torkta gitmek daha mantıklı ??!!

Kaan Acurol
    Kurallara uymadığı için forumdan uzaklaştırılmıştır. Budweiser - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İstanbul
    Rengi
    Evo Siyah
    Edilen teşekkür: 524

o Elmadağ yokuşu adamı deli eder gerçi şimdi yollar yapıldı ama

Deniz Asil
    Desert Eagle Kriminal - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İzmir
    Rengi
    Egzotik Kırmızı
    Plaka
    35 AL 0864
    Edilen teşekkür: 2519

Elmadagmı kaldı sayın cumhurbaskanımız kayserılı oldugu ıcın e tek kayserıye gıdıs guzergahıda orası oldugu ıcın (konya yolu harıc) halıyle cok kısa bır surede ınanılmaz guzel yapıldı..Yıllarca onca vatandasımız o yol yuzunden kazalarda hayatını kaybetmıstı...
    I ' m c a p u l i n g . . .

Murat ŞEKER
    Murat 1979 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Çorum
    Rengi
    Yok
    Edilen teşekkür: 24

emeği geçenlere teşekkür ederim benim için çok faydalı oluyo

Can Yağcı
    Nereden
    Ankara
    Rengi
    Titanyum Gri
    Plaka
    06 BA 9125

Alıntı Kriminal Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Elmadagmı kaldı sayın cumhurbaskanımız kayserılı oldugu ıcın e tek kayserıye gıdıs guzergahıda orası oldugu ıcın (konya yolu harıc) halıyle cok kısa bır surede ınanılmaz guzel yapıldı..Yıllarca onca vatandasımız o yol yuzunden kazalarda hayatını kaybetmıstı...
    elmadağ yokuşu kalmadı evet gerçekten güzel oldu.
    kaç hükümet eskitti orası yapılması için neyseki yapıldı bitti ama yer şekli nedeniyle gerçekten dik ve uzun bir yokuş çıkmanız gerekiyor kırıkkale tarafından gelirken.

Sayfa 1/3 123 SonSon