Sayfa 2/3 İlkİlk 123 SonSon
44 sonuçtan 21 ile 40 arası

Konu: 2009'un En Çok Satan B Segmenti HB Modelleri

h. mutlu
    rodopian16 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Bursa
    Rengi
    Titanyum Gri
    Edilen teşekkür: 64

gp bu sınıfta değil bence. b-c arası bir yere koyulmalı...

Arda BULUT
    ABNEW - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Ankara
    Rengi
    Yok
    Edilen teşekkür: 4298

Alıntı Evo1 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Tofaş zamanında sağ aynayı bile opsiyon listeine koyarsa şu andaki müşteri algısını değiştirmesi haliyle biraz zor. Bir dönem satış danışmanlığını yaptığım marka fiat ve albea ve palioların sole modeli çıktığında tamponu boyasız arabamı kaldı diye showroomu terkeden çok müşteri oldu. Fiat'ın Türkiye'de üretilen modelleri, hem pazarlama hem de üretim ve ürün gamı açısından gerçekten sıkıntılı, Accent Era'ya Getz'e rağbetin artması şaşırtıcı değil. Linea'nın active modeli ilk çıktığında rezaletti ya arka koltuk kafalığı bile yoktu, yine sonradan biraz oynadılar da bi naneye benzedi. yani hyundai gibi markalar müşterisini showroomda avlıyo mesela her model de usb girişlerin olması, fiat ise showroomda kaybediyor o opsiyonel, bu opsiyonel diyerek. sonra övünecek tek şeyi motorlarımız iyi, servis giderimiz düşük, parçamız ucuz oluyor.
    Sercan, ben de sıkça Tofaşın vizyonsuzluğunu eleştiririm.İnsanların Fiat a karşı olan önyargısını değiştirebilmesi için Tofaşa büyük iş düşmekte.Öncelikle showroomda modellerin en donanımlısını bulundurmaları gerekmekte.Satmayacak bile olsa bir Croma, Abarth lar kesinlikle insanımıza gösterilmeli.En azından Birmot tarafından Fiat Grubunun diğer Lüks modelleri showroomlarda sergilenmeli.Bunlar biraz olsun marka imajını düzeltir bence,

Eski kuş serileri gibi donanımsız araçlar da vardı zamanında ya da tamponu boyasız satılan modeller hala mevcut.Ben Şahini Broadway e -eskiden ikisini de kullanmış birisi olarak- her zaman tercih ederim,

Linea için Tofaş en başından yanlış yaptı zaten.Aldı b segmenti Punto nun şasisini üstüne Lineayı koydu.Sonra c segmenti diye satmaya başladı.Focusla Megane ile baş etmesi beklendi.Halbuki bu aracın Albea yerine çıkması gerekiyordu.Safkan bir c segmenti için Tofaş Bravonun şasisini kullanarak çok oturaklı bir araç çıkarabilirdi...

3. Bu mesajı için 4 kişi ABNEW'ye teşekkür etti:

toofun toofun
    Tufan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İzmir
    Rengi
    Yok
    Edilen teşekkür: 46

dizel getz 90hp lik vardı hocamda .karda nasıl kullanıyorsun bu araç çok hafif dedim ruhsatı çıkarıp gösterdi araç 1300kg.ekonomi için alınan bir araç bu kadar ağır olursa ekonomiside pek iyi olmaz hocamda sattı grande aldı ve daha az yaktıgını söylüyor.

ne var 90 hp lik getz ile mazda 3 ile kalkmıştım kıl payı geçmişti mazda yani performansı baya iyi.

toofun toofun
    Nereden
    İzmir
    Rengi
    Yok

Alıntı ABNEW Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster

Linea için Tofaş en başından yanlış yaptı zaten.Aldı b segmenti Punto nun şasisini üstüne Lineayı koydu.Sonra c segmenti diye satmaya başladı.Focusla Megane ile baş etmesi beklendi.Halbuki bu aracın Albea yerine çıkması gerekiyordu.Safkan bir c segmenti için Tofaş Bravonun şasisini kullanarak çok oturaklı bir araç çıkarabilirdi...
    bende katılıyorum Bravo varken şasi olarak gp seçilmesi mantıksız.ne yaptılar çok ucuza satarız dediler sanırım 1.4 77 hp koydular o kasaya.

ee karşısında megane gibi focus jetta gibi araçlar olursa linea anca honda city ile baş eder anca.

erhan denizli
    erosistanbul - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İstanbul
    Rengi
    Tekno Gri
    Edilen teşekkür: 351

Fiat kedi olalı bi gp yakalı ama inşallah bunun kıymetini iyi bilir.daha 2009 da aldığım yeni aracımın üstünden daha 8-10 ay geçmeden evo saçmalığını çıkartması kızdırıyor beni.benim bildiğim yeni model çıkınca eski modele ek donanım hizmeti vermektir.daha neydiği belirsiz getz lerde,clio larda bile mp3 varken,usb yi standart hale getirirken kendi aracımda cd track saçmalığıyla tırmalamam da cabası.bana ek donalım hizmeti ver, ondan sonra evo yu çıkart.evo kullanan arkadaşlar kızmasın bana onlarında başına aynı şey gelebilir.
    Ondan sonra getz,clio gibi araçlara çamur atarak kendimizi rahatlatmaya, tatmin etmeye çalışıyoruz.adamlar satar tabii.17000 e verdiği şekilsiz aracın motoruda hak ediyo, donalımıda.kendi adıma söyleyim gp me 25000 verdim ama ortada şekilden başka bişey yok.

Mert Karaca
    Stalker - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Ankara
    Rengi
    Egzotik Kırmızı
    Edilen teşekkür: 135

Linea'ya başarısız demişsiniz ama bence gayet güzel iş çıkardılar, fiyat olarak rekabetçi bir araç yarattılar. Segment felan diye boşuna takılmayın, tr de sedan arabalar iyi satıyor, fiyat/donanım/performans olarak bakarsanaız linealar gayet başarılı. Kimse fiattan ilk bakışta aşık olunacak orta sınıf ya da lüks sınıf araç beklemesin.
    Bravo diyen arkadaşlar bravonun tr'de satışlarına bakarsanız pek başarılı olmadığını görürsünüz. Bana göre dış görünüşü mutlaka iyileştirilmesi lazım, performanslı motorlara sahip olmasına rağmen rağbet edilmemesinin sebebi bence çok albenisi olmadığı için.

Sercan Çelik
    Evo1 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Ankara
    Rengi
    Evo Siyah
    Plaka
    06EVA03
    Edilen teşekkür: 73

Alıntı Stalker Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Linea'ya başarısız demişsiniz ama bence gayet güzel iş çıkardılar, fiyat olarak rekabetçi bir araç yarattılar. Segment felan diye boşuna takılmayın, tr de sedan arabalar iyi satıyor, fiyat/donanım/performans olarak bakarsanaız linealar gayet başarılı. Kimse fiattan ilk bakışta aşık olunacak orta sınıf ya da lüks sınıf araç beklemesin.
    Bravo diyen arkadaşlar bravonun tr'de satışlarına bakarsanız pek başarılı olmadığını görürsünüz. Bana göre dış görünüşü mutlaka iyileştirilmesi lazım, performanslı motorlara sahip olmasına rağmen rağbet edilmemesinin sebebi bence çok albenisi olmadığı için.
    Katılıyorum Linea başarılı ama neden başarılı? Linea tamamen filo müşterilerine hitaben yapılan bir araç konumuna geldi, perakende müşteriler açısından başarısız. Dikkat ederseniz yollarda gördüğünüz lineaların çoğu gri renkte active ve rent a car arabası. Linea'nın şansı Tofaş'ın aracın perakendede başarısız olacağını görüp Filo indirim oranlarını yüksek tutması olmuştur. Dediğim gibi o zaten şansı olmuştur başarısı değil. Yani Başarılı olması için bizim gibi perakende ve nihai kullanıcıların gözünde evet bu sınıfın lideri focus değil de jetta değil de lineadır demeliyiz. Şu konuda da haklısınız "e kardeşim bi linea ile jettanın fiyatı aynı mı?". Zaten başarısızlık buradan kaynaklanıyor; Tofaş gümrük birliğinden önce bu halka arabaları kakalayıp imajını bozmasaydı, bugün full+full bir araç çıkardığında hiç kimse burun kıvırmazdı.

Arkadaşlar bi de şu husus var; İtalyan markası fiat, Punto (ördek kasa) modelini çıkarmadan önce malumunuz büyük bir ekonomik buhran yaşıyordu. Sonra punto'yu "artık nokta...; bu da olmazsa... ; noktayı koyuyorum.." diyerrek çıkarış ve nihayetinde bu araç Avrupa'da büyük rağbet görmüştür. (Türkiye'de o kadar büyük görmemiştir.) Sonra efsanevi Multijet motor teknolojisi fiatın yeniden doğuşunu getirmiştir, daha sonra bir hamleyle kurtarıcı model Punto büyümüş Grande Punto olmuş. Aslına bakarsak fiatın efsanevi 500, mirafiori gibi modellerinin dışında en büyük başarısı Grande Punto olmuş. Son 5-6 yılda bile bi dünya model harcadı fiat; idea, panda, kıl, yün vs. Fiat tutturamıyor Türkiye'de maalesef, ama bunun sorumlusu modeller, fiyatlar, pazarlama stratejisi vs. değil Tofaş'ın çizdiği kötü imajdır... Yavaş yavaş düzeltir, düzeltiyordur, orası ayrı

9. Bu mesaj için teşekkür edenler:

Arda BULUT
    Nereden
    Ankara
    Rengi
    Yok

Alıntı Stalker Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Mert, bence de Linea başarılı bir araç ama ben onu karşılaştırdıkları diğer araçlarla aynı segmente koyamayacağımı ifade etmek istedim sadece...

11. 27/01/2010, 14:26

Sebep
    hatalı

Mert Karaca
    Stalker - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Ankara
    Rengi
    Egzotik Kırmızı
    Edilen teşekkür: 135

Benim demek istediğimde insanlar genelde segment olayına pek bakmıyorlar. Sonuçta linea ebad olarak albea kadar ufak değil, motor ve donanım olarak da daha fazlasını sunuyor, sedan olarak fiatın bu aralığa uygun bir araç çıkarması bana mantıklı geldi açıkcası. Daha hummalı bir çalışma ile daha güzeli tabiiki olurdu ama arada kaybedilecek zaman ve pazar payından dolayı kolayı seçtiler diye düşünüyorum. Ben o kadar çok beğenmedim açıkcası ama trafite gayet fazla sayıda linea görüyorum ve şirket aracı olmayanları da hayli mevcut.
    Minik bir ayrıntı; linea "focus sedan" ve "toyota" corolladan sonra bu yıl en çok satan 3. C segment sedan modeli (focus ve corolla da filo aracı olarak alınıyor bu arada).

toofun toofun
    Nereden
    İzmir
    Rengi
    Yok

fiatı batma noktasından kurtaran şey bence multijet motoru yoksa fiat çoktan opel durumuna düşmüştü.

linea aslında tam türk ailesine göre yapılmış bir araç ucuz olcak sedan olcak tamam ama artık milletinde gözü açıldı en ummadığım adamalr bile 0 araç alırken 3 farklı marka bayisini geziyor test sürüşüne çıkmasada içine oturup ne nedir soruyor işte bu yüzden linea geride kalıyor eskiden olsa şahin gibi satılırdı o kesin.

Fiatın yapması gereken tek şey imaj imajıda lüks kaliteli rekabetçi araçlarla yakalarsınız.

vw cilere bakıyorum 2000 model 10 yaşında boraya adamlar 24.500 istiyor sırf vwnin isim satması bu konuda önemli.

uygun fiyatlı araç yapmakla saygınlık gelmez artık.

Serhat SİPAHİOĞLU
    gurik - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Ankara
    Rengi
    Egzotik Kırmızı
    Plaka
    06 BT 4942
    Edilen teşekkür: 537

punto bu sınıfta bir araç değil. Yanlış olmuş Punto üst B segment bir araç. Hatta donanım seviyesi ile c sınıfında da değerlendiriliyor.
    Gezgin Gp.

Serhat SİPAHİOĞLU
    gurik - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Ankara
    Rengi
    Egzotik Kırmızı
    Plaka
    06 BT 4942
    Edilen teşekkür: 537

Sercan, ben de sıkça Tofaşın vizyonsuzluğunu eleştiririm.İnsanların Fiat a karşı olan önyargısını değiştirebilmesi için Tofaşa büyük iş düşmekte.Öncelikle showroomda modellerin en donanımlısını bulundurmaları gerekmekte.Satmayacak bile olsa bir Croma, Abarth lar kesinlikle insanımıza gösterilmeli.En azından Birmot tarafından Fiat Grubunun diğer Lüks modelleri showroomlarda sergilenmeli.Bunlar biraz olsun marka imajını düzeltir bence,

Eski kuş serileri gibi donanımsız araçlar da vardı zamanında ya da tamponu boyasız satılan modeller hala mevcut.Ben Şahini Broadway e -eskiden ikisini de kullanmış birisi olarak- her zaman tercih ederim,

Kesinlikle katılıyorum imaj ancak böyle düzeltilir. Satsın satmasın Croma'nın Türkiye'ye gelmesi gerekli. Ben şahsen alırım eğer inceleyip uygun bulursam.
    Gezgin Gp.

Gp gp
    Ya Hep Ya Hiç. KaGaN - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Ankara
    Rengi
    Yok
    Edilen teşekkür: 819

Abarth gelse bile satılması çok zor olucaktır fiyat vergilerden dolayı.Ama showroomda durması bencede gerekli.İnsanlar vay be fiat böyle araç üretiyormu diyebilsinler..

erhan denizli
    Nereden
    İstanbul
    Rengi
    Tekno Gri

Zaten gp farkımızda buradan çıkıyor.halk araba alırken wv-toyota-honda- bi zamanlar opel gib markalarına göre isim arabası alıyorlardı.hala da öyle.kendi adıma söyleyim ki gp alanlara hep sorarım biz arabamızı markaya göre (fiat) değil, gp mizi sevdiğimiz için aldık.
    Piyasa potalsiyeli belli,nüfus belli,alınabilecek araba sayısı belli.Fiatın yaptığı en büyük yanlışlık satana kadar mantığı.elindeki müşterileini korusa oda yeter ona.satış sonrası hizmeti gelişletse, aksesuar imkanını genişletse, ek donalım altyapısını geniş tutsa bugün fiatın toyotadan-hondadan hiç farkı kalmaz.En basit örneği corolla alan bi arkadaşım 3 ay sonra double din orjinal üretim (araca göre yapılmış) bi teyp takabilmesi.biz ise daha bırakın özel yapımı double dini takacak yerimiz bile yok.daha cd track larla tırmalıyoruz.ha diyebilirsiniz onlar tonlarca para veriyor, e bizde az para vermiyoruz hani.gp yi bugün toyota yapsa gene gp alırdım.tek farkı 25000 değil,35000 verirdim.olsun toyotanın verdiği hizmet,aksesuar,altyapı,üstyapı,donalım ekleme imkanını eklerseniz bizde hemen hemen o kadar masraf yapmıyormuyuz.
    sıkıntım gp değil, sonuna kadar da gp mi severim.sıkıntım fiatın hizmet politikası.

Hakan Onur
    narkoz30 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İstanbul
    Rengi
    Titanyum Gri
    Edilen teşekkür: 1020

Bir bravo kullanıcısı olarak aracımın vw den (fiyat performans) daha üstün özellikleri olduğunu ve daha ekonomik olduğunu biliyorum (her açıdan) o yüzden dünya yıkılsa hatta bu araçlar 10bin liraya düşse 2. eli yine de umurumda değil canı cehenneme satmıyorum kullanmak için aldım hakkını vererek de kullanırım nice jetta golf görüyorum ki şekil olarak görünüm olarak performans olarak benim bravom çok daha üstün. Ben bunu biliyorum onlar bilmiyorlar işte benim farkım bu gerisi umurumda da değil yok marka cartmış curtmuş vw birçok arabasını ispanyada seat fabrikalarında üretiyor gerçek alman değil ki artık tek araba tanırım o da mercedes dir. Onu da almaya TR de yürek ister. (paranız olsada alsanız almakla dert bitmiyor sonrasında bir dolu sıkıntı yaşıyorsunuz önecsinde kapalı bir otoparkınız ve bulunduğunuz semtin nezih olması gerekli bu arabayı alırken yoksa vergisine yetişseniz bile kasko ve diğer sebeplerden dolayı kısa zamanda sogursunuz araçtan.) Benim fikrim araç binmek için alınır tutulması için veya başkalarının fikirlerinden dolayı değil. Benim aracım dünyanın en rezil en dandik aracı da olsa sorunsuz kullanıyorsam maximum tatmini veriyorsa varsın türkiyede az satılsın böylece sıradışı olduğunuzu daha iyi anlıyorsunuz. Hani bi laf var nerede çokluk orada .....luk Trafikde o kadar az bravo var ki sanırım 20 ayda toplam 1500 tane satamamışlar ama aynı segmentte golf 5000 aracı geçmiştir.

erhan denizli
    Nereden
    İstanbul
    Rengi
    Tekno Gri

Hakan bey kesinlikle katılıyorum sana.bravonuza bravo olduğu için biniyorsunuz.bende gp ye gp olduğu için biniyorum.ahh bide fiat araçlarına sahip çıksa, bak o zaman ne kadar güzel olacak.satana kadar mantığından kurtulsa ne güzel olacak.mesela kolçağı bana 300 e değilde 100 e verse, mp3 lü teybi 900 e değilde 300 e verse, kronik arızalarına sahip çıksa, 4 kapı otomatik cam alt yapısını düzgün yapsa, usb yi sonradan takma imkanı sağlasa.... bunlar saymakla bitmez. bunlar içi fiatı arıyorum muhattap bulamıyorum.önceden müşteri memnuniyeti için sık sık ararlardı, bunları dile getirtikten sonra mimlediler galiba daha aramıyorlar
    Fiat elindeki müşterilere sahip çıkmazsa daha çok krizin eşiğine gelir.

Arda BULUT
    Nereden
    Ankara
    Rengi
    Yok

Alıntı KaGaN Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Abarth gelse bile satılması çok zor olucaktır fiyat vergilerden dolayı.Ama showroomda durması bencede gerekli.İnsanlar vay be fiat böyle araç üretiyormu diyebilsinler..
    Kağan, satışı düşük olur ama nedeni vergilerden değil de motor ve donanımı gereği fiyatı pahalı olur.Sonuçta onda da 1400cc lik motor mevcut.Sadece şu bildiğimiz 1.9 mjtd ler gelmez vergi nedeniyle...

A. Can Şahin
    95+ HP Punto_Can - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Ankara
    Rengi
    Beyaz
    Plaka
    06DA1234
    Edilen teşekkür: 779

arkadaşlar 2010 model palio almak isterseniz ve abs olsun istiyorsanız ekstradan "güvenlik paketi"ni de almanız lazım yoksa kuş serisinin frenlerinden hiçbir farkı yok...

yıl 2010 ve hala abs'siz 0km araç var

ayrıca 2010 model palio'nun active modelinde
    *elektrikli ön cam
    *uzaktan kumanalı merkezi kilit,
    *cd çalar
    *klima
    OPSİYONEL,

Dynamic modelinde ise,
    *ABS,
    *Klima,
    *mp3 çalar
    *çelik jant
    OPSİYONEL

Teşekkürler FİAT
    Konu GP COSKUN tarafından (27/01/2010 Saat 21:12 ) değiştirilmiştir.

Ç T
    ITALIAN STALLION LeoN48 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İzmir
    Rengi
    Yok
    Edilen teşekkür: 1011

Alıntı narkoz30 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Bir bravo kullanıcısı olarak aracımın vw den (fiyat performans) daha üstün özellikleri olduğunu ve daha ekonomik olduğunu biliyorum (her açıdan) o yüzden dünya yıkılsa hatta bu araçlar 10bin liraya düşse 2. eli yine de umurumda değil canı cehenneme satmıyorum kullanmak için aldım hakkını vererek de kullanırım nice jetta golf görüyorum ki şekil olarak görünüm olarak performans olarak benim bravom çok daha üstün. Ben bunu biliyorum onlar bilmiyorlar işte benim farkım bu gerisi umurumda da değil yok marka cartmış curtmuş vw birçok arabasını ispanyada seat fabrikalarında üretiyor gerçek alman değil ki artık tek araba tanırım o da mercedes dir. Onu da almaya TR de yürek ister. (paranız olsada alsanız almakla dert bitmiyor sonrasında bir dolu sıkıntı yaşıyorsunuz önecsinde kapalı bir otoparkınız ve bulunduğunuz semtin nezih olması gerekli bu arabayı alırken yoksa vergisine yetişseniz bile kasko ve diğer sebeplerden dolayı kısa zamanda sogursunuz araçtan.) Benim fikrim araç binmek için alınır tutulması için veya başkalarının fikirlerinden dolayı değil. Benim aracım dünyanın en rezil en dandik aracı da olsa sorunsuz kullanıyorsam maximum tatmini veriyorsa varsın türkiyede az satılsın böylece sıradışı olduğunuzu daha iyi anlıyorsunuz. Hani bi laf var nerede çokluk orada .....luk Trafikde o kadar az bravo var ki sanırım 20 ayda toplam 1500 tane satamamışlar ama aynı segmentte golf 5000 aracı geçmiştir.

Valla Hakan Abi, aracının değerini biliyorsun ya, helal olsun. Ben de gp'mi çok seviyorum. Bazen düşünüyorum daha çok param olsa bugünün ortamında ne alırdım diye. Yemin ediyorum dizel Bravo'nun dışında tek bir modeli alasım yok. Bravo, Fiat'ın yıllar süren seviyesizliğinin toplu bir dışavurumu bence.
    2020... Fiat 500L
    2014... Alfa Romeo MiTo
    2012... Lancia Delta
    2009... Fiat G.Punto

23. Bu mesaj için teşekkür edenler:

Gp gp
    Ya Hep Ya Hiç. KaGaN - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Ankara
    Rengi
    Yok
    Edilen teşekkür: 819

Kağan, satışı düşük olur ama nedeni vergilerden değil de motor ve donanımı gereği fiyatı pahalı olur.Sonuçta onda da 1400cc lik motor mevcut.Sadece şu bildiğimiz 1.9 mjtd ler gelmez vergi nedeniyle...
    Sonuçta o arabanın bir fabrika çıkış değeri var arda.Benim vergiden kastım gümrüğe girdiğindeki vergi.Motorlu taşıtlar vergisinden bahsetmiyorum.Gümrikten türkiyeye geçerkenki vergiden bahsediyorum..35,000 liraya gelen a3 2,0 türkiyeye girdikten sonra 77-78 civarı fiyat koyuyolar..Onu kastettim ben

Sayfa 2/3 İlkİlk 123 SonSon