Sonuçlar: Siz hangi oktanı kullanıyorsunuz.

Katılımcı sayısı
29. Sizin bu Ankette oy kullanma yetkiniz bulunmuyor
  • 95 oktan

19 65.52%
  • 97 oktan

8 27.59%
  • karısık

2 6.90%
16 sonuçtan 1 ile 16 arası

Konu: Starjet için 95 oktan mı 97 oktan mı?

uğur kamçı
    Kurallara uymadığı için forumdan uzaklaştırılmıştır. xcruelx - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Bursa
    Rengi
    Titanyum Gri
    Edilen teşekkür: 358

Standart Starjet için 95 oktan mı 97 oktan mı?

Arkadaşlar kitapçıkta 95-97 kullanabilirsiniz diyor. Sizce hangisi yada siz hangisini kullanıyorsunuz.?

Serdar Karaaslan
    BSK - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Ankara
    Rengi
    Rock Siyah
    Edilen teşekkür: 310

97 oktan kaldı mı ya ben shellden vpover alıyorum ancak o 97 oktan değil katkılı diye biliyorum. Açıkçası birkaç depodur kullanıyorum pek fark görmedim, çekiş artar daha uzun yol gidersin falan dedi pompacı ama.. Bilemiyorum.

Berkant Atay
    Rigel - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İzmir
    Rengi
    Beyaz
    Plaka
    35 DBA 35
    Edilen teşekkür: 52

5 senedir motorlara ve arabalara 97 oktan alıyorum. Sorun yaşamadım..

97 ile 95 arasındaki tek fark yüksek kompresyon oranına sahip motorlarda vuruntunun (erken patlama, yani buji çakmadan alev alma olayı) engellenmesidir. Hiçbir Tofaş benzinli motoru için 97 şart değil, çünkü hiçbirisinin kompresyon oranı 13:1 üzerinde değil. Bu motorlarda hiçbir şekilde performans veya ömrünü uzatma gibi bir etkisi yok.

Ben niye mi alıyorum..?

Bilmem..!

Mustafa FIRINCI
    mustafaf - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Mersin
    Rengi
    Yok
    Edilen teşekkür: 1569

valla bende, Fıat Benzınlı motorları ıcın 95 Oktan tavsıye edıyor dıye bılıyorum...
    Punto Forum | Bizi; Ege'de Komşuya, Kosova'da Sırplara, Kıbrıs'ta Rumlara Sorun...

Arda BULUT
    ABNEW - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Ankara
    Rengi
    Yok
    Edilen teşekkür: 4298

Bu konu önceden de konuşulmuştu çokca.Eğer yeni bir şey yoksa Fiat, motorları için 95 oktan önermekte.Dolayısıyla kullanılması gerekn yakıt 95 oktan...

uğur kamçı
    Kurallara uymadığı için forumdan uzaklaştırılmıştır. xcruelx - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Bursa
    Rengi
    Titanyum Gri

Alıntı ABNEW Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Bu konu önceden de konuşulmuştu çokca.Eğer yeni bir şey yoksa Fiat, motorları için 95 oktan önermekte.Dolayısıyla kullanılması gerekn yakıt 95 oktan...
    Ben neden sordum çünkü, aracı alırken servis tekiler 97 oktan alın dediler. Hatta opet kartı dan full force 97 dediler başka kullanma dediler.

Kullanma kılavuzunda sadece 95 ve üstü kullanabilirsiniz demişler. O nedenle ortada kaldım. kullanmış kişilerden fikir almak istedim. Hatta burda servis de arkaşlarımızda var onlarda fikir verir diye. Bu arkadaşlar beni kandırmışmı şimdi. 97 oktan aldırarak. Starjet bu motor 97 daha uygun falan filan dedilerdi.

Mehmet K.
    memox - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Bursa
    Rengi
    Rock Siyah
    Edilen teşekkür: 70

Alıntı Rigel Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    5 senedir motorlara ve arabalara 97 oktan alıyorum. Sorun yaşamadım..

97 ile 95 arasındaki tek fark yüksek kompresyon oranına sahip motorlarda vuruntunun (erken patlama, yani buji çakmadan alev alma olayı) engellenmesidir. Hiçbir Tofaş benzinli motoru için 97 şart değil, çünkü hiçbirisinin kompresyon oranı 13:1 üzerinde değil. Bu motorlarda hiçbir şekilde performans veya ömrünü uzatma gibi bir etkisi yok.

Ben niye mi alıyorum..?

Bilmem..!
    Bu açıklama kesinlikle doğru. yüksek sıkıştırma oranına sahip araçta 95 oktan kullanırsanız buji çakmadan yakıt patlayabilir ve bu durum motorun çok ciddi şekilde arıza almasına, pistonun motor bloğunu delip çıkmasına bile neden olabilir.
    ama 95 kullanan araçta 97 almanızın hiç bir yararı yok. hatta belki zararı bile olabilirmi diye düşünüyorum, yeterki sıkışma olmadan belki daha verimsiz yanar 97 oktan.. ama bundan emin değilim.

Arda BULUT
    Nereden
    Ankara
    Rengi
    Yok

Ben 95 oktan üstünün araçta arızaya yol açacağına inanmıyorum (aşırı fark olmadıkça) ama motora fazladan hiçbir katkısı olmayan yüksek oktanlı yakıta fazla para vermek pek mantıklı değil bence...

9. Bu mesaj için teşekkür edenler:

Selim Demirtaş
    Rote Baron ms777 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Rengi
    Yok
    Edilen teşekkür: 104

Alıntı ABNEW Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Ben 95 oktan üstünün araçta arızaya yol açacağına inanmıyorum (aşırı fark olmadıkça) ama motora fazladan hiçbir katkısı olmayan yüksek oktanlı yakıta fazla para vermek pek mantıklı değil bence...
    Kesinlikle katılıyorum, okulda gördüğüm kadarıyla. Oktan sayısı benzinin tutşma direncini arttırıyor yani oktanı arttığı zaman yakıt hava karışımı daha yüksek oranlarda sıkıştırılabilir. Ama aracınızın sıkıştırma oranı 95 oktana göre ayarlanmışsa, 97 oktan benzinden bir fayda elde edemezsiniz, zararda görmezsiniz giden sizin keseden gider. Bildiğim kadarıyla BMW yeni araçlarında sıkıştırma oranı 1:10 civarında olduğu için 97 oktan yakıtı şart koşuyor.

uğur kamçı
    Nereden
    Bursa
    Rengi
    Titanyum Gri

Benim anlatmak istediğim neden servis 97 ısrar ettirdi bana ben onu anlamadım yoksa makina müh. Bir insan oalrak motorlardaki sıkıştırma oranı ile motor avans ayarları davası olayını bilirim. 95 için ayarlısa motor 97 hiç faydası olmaz. 97 ayarlısa 95 zarar veri. Fakat neden servis ısra etti. Starjet motor 95 oktana göremi ayarlı 97 yemi ben ondan sordum.

Arda BULUT
    Nereden
    Ankara
    Rengi
    Yok

Starjet motor 95 oktana ayarlı diyelim o zaman...

Mert Karaca
    Stalker - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Ankara
    Rengi
    Egzotik Kırmızı
    Edilen teşekkür: 135

Belki denk geldi belki doğru ama ben 97 oktandan daha kötü performans aldım onu söyliyeyim, teorik olarak neden bilmiyorum ama öyle oldu. Motor t-jet, dip gaz esnek hızlanmalarda (3.viteste 40km'den başlıyarak ya da 4. viteste 50km'den başlıyarak gibi) 97 oktan benzin varken motor saçmaladı resmen 2000-3000 bandı arasında sarsıntı yaşadı.
    Arda'nın da belirttiği gibi kitapçık 95 demiş, Amerika'yı yeniden keşfetmeye gerek yok hem de daha pahalı iken..

uğur kamçı
    Nereden
    Bursa
    Rengi
    Titanyum Gri

Hepinize teşekürler. Kimya odasının bir araştırmasından elde ettiğim kaynakla oturumu kapatayım

"Oktan sayısı, teknik anlamıyla, benzinin vuruntu kalitesinin değerlendirilmesi için kullanılan bir ölçüttür. Bir yakıtın oktan sayısı, yanma kalitesinin ve özellikle de zor koşullara dayanma yeteneğinin ölçüsüdür. Araç performansının düşmesinden ve motorun hasar görmesinden kaçınmak için benzinin motora uygun bir oktan kalitesine sahip olması gerekmektedir. Motorlarda kullanılacak benzin, motorun yapısına ve teknolojisine göre seçilir.
    Oktan sayısı ölçümleri iki şekilde yapılır.
    1. Araştırma Oktan Sayısı {ing. RON-Research Octane Number): Bu değer, motorun yüke binmediği ve düşük devirlerde çalıştığı durumdaki vuruntu ölçümüdür.
    2. Motor Oktan Sayısı (ing MON-Motor Octane Number): Motor zorlandığında, yük altında olduğu andaki vuruntu ölçümüdür.
    Birçok ülkede benzinlerin vuruntu özelliği sayısı, yani gerçek oktan sayısı, yukarıdaki iki değerin toplanarak ikiye bölünmesiyle elde edilir.[1]
    Benzinli motorlarda sıkıştırma zamanında silindir içerisindeki yakıt + hava karışımının sıcaklığı sıkıştırmadan dolayı artar. Bu sıcaklık artışından dolayı, karışımın zamanından (buji ateşlenmeden) önce tutuşması vuruntuya neden olur. Vuruntu motorun performansını düşüren ve de ömrünü azaltan bir durumdur.
    Vuruntunun olmaması için benzinin daha zor tutuşması sağlanmalıdır. Benzinin "oktan sayısı" ne kadar fazla ise o benzin o kadar zor tutuşur. Bu yüzden yüksek oktanlı benzin vuruntuya karşı daha dirençlidir.
    Aynı zamanda benzinin zor tutuşması (yani oktan sayısının gereğinden fazla olması) da istenmeyen bir durumdur. Çünkü bujinin ateşlendiği anda benzinin tutuşması istenir. Oktan sayısı ne kadar fazla ise benzinin gerektiği anda tutuşması o kadar zor ya da geç olur. Bu da motorun performansını düşüren bir durumdur.
    Örneğin araçların kitaplarında şöyle bir şey yazar "minimum 95 oktanlı, kurşunsuz benzin kullanılmalıdır". Bu, o aracın 95 oktanlı benzin ile vuruntusuz çalışmaya başladığını ifade eder. O arabada 98 oktanlı benzin de kullanabilirsiniz ama motorun performansı 95 oktana göre daha düşük olacaktır.
    Piyasada "ne kadar yüksek oktanlı benzin kullanılırsa motorun peformansı o kadar artar" gibi yanlış bir düşünce var. Sayının artması insanlarda psikolojik olarak performansın da artacağı düşüncesini uyandırıyor. Aksine düşük oktanlı benzin daha performanslıdır ama vuruntuya neden olduğu için motorun performansı düşmektedir.
    Sonuç itibariyle, araçların kitabında minimum 95 oktanlı benzin kullanın yazıyorsa 95 oktanlı benzin kullanılmalı. Bundan daha düşüğü ya da fazlası yukarıda belirtilen sebeplerden ötürü motorun performansını düşürmektedir."

Ee sonuç olarak kitapçıkta minimum 95 ve üstünü kullanın yazdığına göre burdaki arkadaşlarında dediği gibi 95 oktan kullanmak gerekiyor starjet te. Sonuçta bu aldıgım yerdeki servis teki arkadaşlar gazlamış bana bir güzel.

Lamba yanmıştı yeni depoyu 95 oktan alıcam. Bakalım km de performansta bir fark edicekmi.

MURAT IŞIK
    mm_isik - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İstanbul
    Rengi
    Yok
    Edilen teşekkür: 223

ben 95 kullanıyorum. kuzenim yetkili serviste. o özellikle uyardı 95 oktan kullan die.

ismail güler
    istugu - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İzmir
    Rengi
    Orleans Mavi
    Plaka
    35 HDD 04
    Edilen teşekkür: 34

Standart Ne yazıyorsa onu kullanmak gerek.

Benim bundan önceki araç Nissan Almera 1,5 benzinli idi. Servis müdürüyle bir arkadaş vasıtasıyla tanışınca bu konuda açıklamada bulunmuştu. Çok arkadaşında yazdığı gibi araç hangi oktana göre ayarlanmışsa onu kullanmak gerekiyor. Pistonun sıkıştırma oranı ve patlama ile devrini tamamlaması 95 e göre ayarlıysa yükseği veya düşüğünü kullanmak gereksiz olacaktır. Aynı şey tüp içinde geçerli olduğu için araca tüp takamamıştım. Bu yüzden artık multijet'im var.

Mustafa Özkan
    Moosty - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Ankara
    Rengi
    Egzotik Kırmızı
    Plaka
    26 TZ 691
    Edilen teşekkür: 361

Punto da hiç 97 oktanı denemedim, hep 95 kullanıyorum. Bir kaç yerde araştırdım, xcruelx in dediği gibi, min. 95 oktanlı deniyor ise en iyi performansı 95 oktan ile verir, daha yüksek oktan kullanılırsa sadece motordaki vuruntu azalır sonucu ile karşılaştım. 95 oktanla da motor zaten yeteri kadar sessiz çalışıyor, bu nedenle 95 kullanmaya devam edeceğim.