Sayfa 1/10 12345 ... SonSon
188 sonuçtan 1 ile 20 arası

Konu: City motor arızası gerçeği

Ali Hakan VURAN
    deerpurple - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İzmir
    Rengi
    Egzotik Kırmızı
    Edilen teşekkür: 117

Standart City motor arızası gerçeği

Merhaba,

Benim aracım 2006 model 1.3 90 BG. Multijet Grande Punto. İki kere City motor arızası yaşadım. Şu an da devam etmekte. Sorun city motorundan kaynaklanmıyor. City motorununda içinde bulunduğu ve servisler tarafından değiştirilen blok içinde bulunan "Direksiyon Açı Sensörü" olarak takılan parça nedeniyle olmaktadır. Bu blok ve içindekiler ülkemizde üretilmediği için İtalya'dan getirilmektedir. Yaklaşık fiyatı 2.000 TL olarak servisler tarafından değiştirilmektedir.

Şu ana kadar city motoru değişen arkadaşların hepsinin city motoru sağlam durumdadır. Fakat "Direksiyon Açı Sensörü" olarak isimlendirilen aslında bir elektrik potansiyometre olan parçanın arızasından kaynaklanmaktadır. Bu parça direksiyon miline bağlı olarak dönen bir bakır plaket, üzerinde 6 halka ve bu halkalara temas eden 6 adet iletken telden oluşmaktadır. Direksiyonun sağa ve sola dönmesi sırasında bu potansiyometre yardımı ile artan veya azalan elektrik dirençleri nedeniyle servo motora (city motor) elektirik enerjisinde artış olmakta sağa veya sola dönüşlerin elektrik motoru sayesinde daha kolay yapılması sağlanmaktadır. Prensip olarak çok mantıklı gelen bu sistem aslında çok ciddi bir sorunu içerisinde barındırıyor. Sağa veya sola dönüşler ile birlikte 6 halka üzerine basan 6 iletken tel zaman içerisinde yıpranmakta ve kırılmaktadır. Bu sorun aslında metal yorgunluğu olarak bildiğimiz sorundur. Uçaklarda karşımıza çıkan bu metal yorgunluğu, uçağın içindeki ve dışındaki basınç farkları nedeniyle zaman ile uçaklarda da bu metal yorgunluğu oluşmaktadır. Fakat aynı sistemin araçlarımız içinde olması ve aslında bir bakır plaket üzerindeki iletken tellerin bu sorunu oluşturması nedeniyle araçlarımız biz ne kadar dikkatli olsak dahi direksiyon nedeniyle hem kendi hayatımızı hemde diğer insanları hayatlarını tehlike altına atmaktadır.

Araçlarımız içindeki bu sistemin bir an önce imalat hatası olarak kabul edilmesi ve piyasa da bulunun tüm grande punto araçların bir an önce toplatılması ve bu sistemin değiştirilmesi gereklidir. Ekonomik değeri 5-10 TL bile olmayan bu "Direksiyon Açı Sensörü" olarak adlandırılan parça güvenlik nedeni gösterilerek ayrı olarak satılmamaktadır. Tüm blok yaklaşık 2.000 TL fiyat ile Italya'dan getirtilmektedir. Bu durum biz araç sahiplerini çok mağdur etmektedir. Bu sorunlu araçlar yollarımızda dolaştıkça hem bu araçlara binenler hemde trafikteki diğer araçlar ve yayalar güvende olmayacaklar. Bu parçaların arızalı olduğu araçlar bu sorunları ekonomik neden ile tamir ettiremezler ise çok ciddi kazalara neden olacaklardır.

Fiat ve distributor olan TOFAŞ Türk Otomobil Fabrikası A.Ş. bu konuya çok ciddi bir şekilde yaklaşmalı ve bu sorunu bir an önce çözüme kavuşturmalıdır.

Ali Hakan VURAN

karahan k kaya
    Rolantide çalışıyor... kukart - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Samsun
    Rengi
    Yok
    Plaka
    55
    Edilen teşekkür: 350

Bu mesaj şuana kadar direksiyonlarımızla ilgili en açıklayıcı bilgiydi teşekkürler Ali Hakan bey
    Bu mesajı nereye gönderdini merak ettim, sanırım Tofaşa yazılmış bir mail öyle değilmi?
    Buarada aramıza hoşgeldin bugün üye olup ilk mesajda kafadan kopardın bizi

o t o b i y o g r a f i :
    2006 Hyundai Getz 1.5CRDİ-90ps /
    2006 Grande Punto Dynamic 1.3multijet-75ps /
    2004 Alfa Romeo 147 Distinctive 120ps /
    2008 Grande Punto 1.3multijet-90ps dualogic /
    2010 Opel Astra Essentia cp 1.3 CDTi-113ps easytronic /
    2004 Volkswagen Golf 5 1.6Midline-102ps triptonic /
    2011 Peugeot 308 ComfortPack 1.6eHDİ-115psAuto6R /
    2009 Peugeot 308 ComfortPack 1.6HDİ-112psAuto6R /

█▌
    █ █ ▌▌▌║│

Semih Özkan
    herby - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Çanakkale
    Rengi
    Granit Gri
    Edilen teşekkür: 10

Bu olayla ilgili kesinlikle toplu bir harekete girişilmelidir... Direksiyon korkusuna garantiyi uzattık

Hüseyin Koyak
    h k - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Kocaeli
    Rengi
    Granit Gri
    Edilen teşekkür: 205

Fiat Punto Seconda Serie-Come riparare il Motorino Servosterzo Elettrico - Pagina 3 - PcTuner Forum

link italyanca ama motorlar-sensörler konusuda teknik bilgisi olan için gayet aciklayici. bu resimlere göre tamir edilmemesi mümkün degil diyorum ama henüz tamirci bulamadim
    Granit Gri F.I.R.E Dynamic KP + SP + AJ

5. Bu mesaj için teşekkür edenler:

Ali Hakan VURAN
    Nereden
    İzmir
    Rengi
    Egzotik Kırmızı

Standart City Motor Arızası Gerçeği

Forumu 2006 yılında aracı almadan önceki halinde takip ediyordum. O zaman sanırım başka bir adresteydi ben aracımı aldıktan sonra bu adrese geçti. Daha sonraki zamanlarda da aracımda sorunlar yaşadıkça forumu ve diğer siteleri üye olmadan takip ettim. 2000 yılından beri FIAT ın değişik araçlarını kullandım. Fakat Grande Punto da yaşadığım kadar çok hiç bir araçta sorun yaşamadım. İlk iki yıl garanti içerisinde iken servislerden yararlandım. Bir çok sorunumda çok yardımcı oldular. 2 yıl garanti bittikten sonra aracımda sorunlar bitmedi 10 ay önce bu direksiyon sorununu yaşamaya başladım. "Direksiyon Açı Sensörü" olan parça aşağıdaki beyaz yuvarlak potansiyometredir. Bu parçanın tamiri mümkün değildir. Tamir edilse bile daha sonra ciddi sorunlar yaşanabilir.

7. Bu mesajı için 16 kişi deerpurple'ye teşekkür etti:

ERDEM TULUNAY
    erdta - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İstanbul
    Rengi
    Yok
    Edilen teşekkür: 40

Hocam bu ne açık bir yazıydı böyle. Burada tek kafamın takıldığı konu söz konusu tasarımda nasıl böyle bir hata yapılmış olması. Sistem gereği dinamik bir yük altında olan malzemenin yorulmaya karşı daha yüksek dayanımı olan bir malzeme olarak seçilmesi gerekir ancak bakır bunun için çokda mantıklı bir seçim olmamış zaten sonuçlarıda ortada.
    Konu erdta tarafından (18/05/2009 Saat 22:35 ) değiştirilmiştir.

Ali Hakan VURAN
    Nereden
    İzmir
    Rengi
    Egzotik Kırmızı

Standart City Motor Arızası Gerçeği

Plaket bakır fakat baskı yapan teller platinden yapılmış. Platin tellerin uçları da özel işlenmiştir. Dayanım için parça üzerinde geliştirmeler yapılmıştır. Yine de bu yeterli olmamaktadır. Bu parça ya kolay şekilde sökülüp takılabilecek bir sarf ürün gibi dizayn edilmeli veya tüm blok garanti dışında bile olsa ücretsiz değiştirilmelidir. Bu hali ile çok ciddi hayati tehlike taşımaktadır.

Alp BELGEN
    Alp - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İstanbul
    Rengi
    Beyaz
    Edilen teşekkür: 326

Harika bir bilgi paylaşımı olmuş gerçekten çok teşekkürler. Aramızda bu mağduriyetimizi hukuksal platforma taşıyacak arkadaşlar var ise ben hem maddi hemde manevi her türlü desteği vermeye hazırım. Hayatımız bu kadar ucuz değillll !
    Multijet Grande Punto 1.3 75 hp -> 95 HP
    Multijet Grande Punto 1.3 90 hp -> 125 HP
    Multijet Bravo 1.6 105 hp -> 135 HP
    Clio RS 190 HP
    ve Şimdi...
    Multijet BRAVO GT1544 STAGE 2 180+ hp...

11. Bu mesaj için teşekkür edenler:

uğur kamçı
    Kurallara uymadığı için forumdan uzaklaştırılmıştır. xcruelx - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Bursa
    Rengi
    Titanyum Gri
    Edilen teşekkür: 358

Arkadasın yazdıklarından sonra benimde burda ki bazı arkadaşların dediği doğru çıktı. City fonksiyonun açık yada kapalı kullanma ile sonuç fark etmiyor. Metal yorulmasından dolayı iç ve dış baskılardan dolayı sadece kullanımla alakalı.
    İnş bu olay çözümlenir.

onur poyraz
    TıRSıK FaRe :) poyraz_o - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Ankara
    Rengi
    Beyaz
    Plaka
    26 TZ 855
    Edilen teşekkür: 73

çok güzel bir paylaşım...
    teşekkürler..
    emeğe saygı

FZA YKC
    feza33 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Mersin
    Rengi
    Titanyum Gri
    Edilen teşekkür: 52

teşekkurler cok faydalı oldu
    There are two Mustafa Kemals; one is flesh-and-bone Mustafa Kemal who now stands before you and will pass away. The other one is you, all of you who will go to the far corners of our land to speand the ideals which must be defended your s if necessary. I stand for the nation's dreams, and my life's work is to them come true.

ilker kara
    ik77 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Ankara
    Rengi
    Titanyum Gri
    Plaka
    06 AD3862
    Edilen teşekkür: 137

Henüz aracımı almadım ama herhangi bir dava sürecinde maddi ve manevi destek vermeye hazırım.zaten böyle adamların yada firmaların yüzünden yara yarıya servet düşmanı gibiyim.başkalarının hayatını önemsemeyen kurusallaşmış firmalar.

Hakan Onur
    narkoz30 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İstanbul
    Rengi
    Titanyum Gri
    Edilen teşekkür: 1020

Teşekkürler forumdaki en doyurucu teknik açıklama FİAT çakallık yapmış anladığım kadarı ile onlar çakallık yapacaklar diye Türk insanlarının ölümle burun buruna gelmesi bağışlanabilir affedilebilir bir hata değil eğer bu hatalı üretimi mercedes bmw yapmış olsalar hemen araçlarını geri çağırırlardı ki bunun da örnekleri mevcut ben fiat ın geri çağırdığı bir aracını şimdiye kadar duymadım duyan varsa yazsın. FİAT a çakal dediğim için özür dilerim ancak dediğimin aksini ispat ederek bizlere city güvencesi vermemesi ÇAKALLIKTAN başka birşey değildir Bence bu adamları silvio berlisconi ye şikayet edelim tüm foruymca ya

uğur kamçı
    Kurallara uymadığı için forumdan uzaklaştırılmıştır. xcruelx - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Bursa
    Rengi
    Titanyum Gri
    Edilen teşekkür: 358

Alıntı narkoz30 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Teşekkürler forumdaki en doyurucu teknik açıklama FİAT çakallık yapmış anladığım kadarı ile onlar çakallık yapacaklar diye Türk insanlarının ölümle burun buruna gelmesi bağışlanabilir affedilebilir bir hata değil eğer bu hatalı üretimi mercedes bmw yapmış olsalar hemen araçlarını geri çağırırlardı ki bunun da örnekleri mevcut ben fiat ın geri çağırdığı bir aracını şimdiye kadar duymadım duyan varsa yazsın. FİAT a çakal dediğim için özür dilerim ancak dediğimin aksini ispat ederek bizlere city güvencesi vermemesi ÇAKALLIKTAN başka birşey değildir Bence bu adamları silvio berlisconi ye şikayet edelim tüm foruymca ya
    İyi fikir

Cem Cebeci
    civcivx - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İstanbul
    Rengi
    Yok
    Edilen teşekkür: 932

Bu sensör bozulunca ne oluyor? Sadece elektrik desteği mi kayboluyor? Eğer öyle ise, eskiden Şahin, Doğan gibi hidrolik direksiyonu falan olmayan araçları kullananlar bilir, direksiyon öyle mi oluyor?

Emir A.
    Fuzuli - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Balıkesir
    Rengi
    Titanyum Gri
    Edilen teşekkür: 352

Bir başka komplo teorisi
    Tofaş değiştirilen city motorlarını toplayıp italyada bu küçük parça değişimini yaptırıyor olsa
    Ve 10 liralık arızayı 2000 tl.ye mal etse...
    Ne güzel bir ticaret olurdu değil mi?
    Hepimize 25 tl ederinde trafik seti verir...Koku,kolonya verirlerdi...
    Yahudilerin bir lafı vardır...
    Pazarlığı karşındakinin bileğini büktüğünde yapacaksın diye...

Garatimi 2 sene uzattım...2.5 sene daha city sorunundan uzağım diye düşünüyorum...İnşallah güzide yurdumun sanayi ustaları bu sorunu çözer...

Mustafa Akçay
    pdr42 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Rengi
    Titanyum Gri
    Edilen teşekkür: 625

arkadaslar ben bundan sonra arabaya binerken bu endiseyi tasıyarak binecegim ustelik benm iki defa direksiyonum arıza yaptı ve degisti degisen ne bilmiyorum ama city motrou degisti denildi simdi ben korkmuyumda kim korksun

Mehmet Ali ..
    makeles - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İstanbul
    Rengi
    Yok
    Edilen teşekkür: 240

city motor arızası yaşayıp hareket halinde direksiyonu kitlenen oldu mu acaba?.. arıza verebilen bir ünite olduğu gerçek yalnız bunun biraz da abartıldığını düşünüyorum.. metal yorgunluğu 2-3 yılda oluşabilecek bir şey midir? yada direksiyonu fazla sağa sola dönüş yapmış kişilerde mi daha çok meydana geliyor? fotolar çok güzel açıklamalar aydınlatıcı yalnız hayati tehlikesi varmış gibi insanları endişeye sürüklemek doğru değil.. benim de city değişti (nadiren tıkırtı ve lok lok sesi yaptığından) gereksiz bir değişimdi amortisör takozundan girip direksiyondan çıktılar.. garantisi olmasa değiştirmezdim..

Cem Cebeci
    civcivx - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İstanbul
    Rengi
    Yok
    Edilen teşekkür: 932

Bana da biraz abartılıyor gibi geldi. O yüzden yukarıdaki soruyu sordum. Sadece direksiyon ağırlaşması oluyor ise bu durum bence ciddi bir durum değil. Direksiyonu zaten bu şekilde olan binlerce araç şu an trafikte kullanılıyor. Abimin Bora'sının direksiyonu, benim GP'nin city modu kapalı halinden bile daha ağır ve gayet rahat kullanıyor. Tabii tecrübesiz bir sürücü bir anda bu durumla karşılaşırsa panikleyebilir, o da ayrı konu. Sanırım en tatsız olanı ise, garantisi bitmiş araçlardan bunun değişimi için 2 bin lira istenmesi, bu iyi değil işte.
    Konu civcivx tarafından (20/05/2009 Saat 09:09 ) değiştirilmiştir.

Ali Hakan VURAN
    Nereden
    İzmir
    Rengi
    Egzotik Kırmızı

Standart City motor arızası gerçeği

Merhaba

Benim başıma gelen city arızası ile ilgili deneyimlerim şu şekilde oldu. ilk olarak bu sorun direksiyonun sola dönüşü sırasında ses gelmesi ile başladı.
    Gelen ses bir motor zorlanması sesi olarak gerçekleşti. İlk zamanlar bu sesi fazla önemsemedim.
    Zamanla bu sola dönüş sırasındaki ses artmaya ve dönüş miktarına bağlı olarakta daha geniş bir dönüş capı içine yayılmaya başladı.
    Bu ses ile birlikte direksiyon sertliğim city modu açık olmamasına rağmen aşırı yumuşak hale geldi.
    O günlerde forumda ve başka sitelerde takip ettiğim kadarı ile benim yaşadığım direksiyon yumuşamasını başka arkadaşlar direksiyonun aşırı sertleşmesi olarak yaşamışlar.
    Bu sorunlar ortaya çıkması ve sesin aracıma binen arkadaşlarımı iyice korkutması ile servise danıştım City motorunun arızalı olduğunu, ellerinde olmadığını Italyadan 3-4 hafta içinde getirebileceklerni ve yalnızca motor bloğunun 2000 TL olduğunu işçilik ile birlikte daha da artacağını söylediler.
    O sıralar zaten forumda da bu şekilde yazan arkadaşlar vardı. Bende ses ve yumuşama olayını pek önemsemedim nasılsa aracım bir şekilde gidiyordu direksiyonun sola dönüşü sırasında yalnızca ses geliyordu.
    Günler ilerledikçe aracıma ilk binişte kontağı çevirmem ile gösterge tablosundaki direksiyon lambası yanması ve direksiyon ikazı vermesi olayı gerçekleşmeye başladı.
    Bu lamba yandığı sırada direksiyonun ne sağa ne de sola çevrilmesi mümkün olmuyor. Fakat bu sorunun olduğu ilk zamanlar kontağı tekrar çevirmede direksiyon açılıyor ve hareket halinde de bir problem olmuyordu.
    Bu da bir süre bu şekilde devam etti. Araça binişte iki kez kontak çevirme ile bu sorunu aşıyordum. Daha sonraları bu sayı da artmaya başladı bir gün on dakika uğraşmam, defalarca kez kontağı açıp kapatmam ile aracımı çalıştırabildim.
    Yine de o günlerde eğer bu sorun yolda hareket halinde oluşursa ve direksiyon kilitlenirse diye trafik içinde dikkatli olmaya çalışıyordum.
    En son bir sola dönüş sırasında çok yavaş hız ile manevra yaptığım bir sırada aracım hareket halinde iken gösterge tablosu ikaz verdi ve direksiyon kilitlendi.
    Aracım hareket halinde ve çok yavaş bir hızda bu gerçekleştiği için kolay bir şekilde durabilmiştim. O gün artık bu aracı bu halde trafikte kullanamayacağıma karar verdim. Araçta gerekli değişiklikleri yaptırdım. Sorun çözüldü.
    Sorun ile ilgili yaptığım araştımalar sonucunda aslında city motoru ile bir sorunun olmadığını sorunun Direksiyon Açı Sensöründen kaynaklandığını öğrendim.
    Bunu forumda paylaşmaya karar vermem ise bir arkadaşımın da başına bunun geldiğini gördüğüm için oldu. Arkadaşım en son bu sorunu forumda yazan Alp Doğ.

Bir tek şunu öğrenmek istiyorum değişen blokların eskilerini servislerden alan arkadaşlar var mı?

24. Bu mesajı için 3 kişi deerpurple'ye teşekkür etti:

Sayfa 1/10 12345 ... SonSon