Sayfa 4/10 İlkİlk 12345678 ... SonSon
188 sonuçtan 61 ile 80 arası

Konu: City motor arızası gerçeği

Ertuğ Torun
    T-jet uzmani Romeo_er2 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Ankara
    Rengi
    Beyaz
    Plaka
    06 GTR 52
    Edilen teşekkür: 1032

valla bu bozulma korkusu yüzünden city moduyla aramız soğuk baya..kullanmıyorum bişey olucak diye..
    06 GTR 52

-Crossfit-
    Forging Elite Fitness

Murat Okay
    bebek maserati muratokay - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Ankara
    Rengi
    Titanyum Gri
    Plaka
    06 BU 6353
    Edilen teşekkür: 37

Alıntı Romeo_er2 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    valla bu bozulma korkusu yüzünden city moduyla aramız soğuk baya..kullanmıyorum bişey olucak diye..
    Valla ben de öyleyim. Arızalanır diye kullanmıyorum. Ama kullanıp kullanmamakla bi ilişkisi yoksa kullanayım bari
    Bir de 2009 modellerden şu ana kadar arızalanan olmuş mu?

Ertuğ Torun
    Nereden
    Ankara
    Rengi
    Beyaz
    Plaka
    06 GTR 52

benim 2009 araç 11.000km de hala tık yok allah nazardan saklasın..
    06 GTR 52

-Crossfit-
    Forging Elite Fitness

Barış Özdemir
    lagaluganet - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Tekirdağ
    Rengi
    Egzotik Kırmızı
    Edilen teşekkür: 3

Sevgili arkadaşlar direksiyonlarımız hidrolik değil elektrik destekli yani siz city modunu kullanın yada kullanmayın direksiyon elektrik motoru sayesinde çalışıyor. city modu direksiyonun sadece bi gösterişi düşük hızlarda bi rahatlığı. city modunu hep açık kullanmak direksiyonu bozmaz çünkü genellikle sorun direksiyon komple elektrikle çalıştığı için motorun içindeki sensörlerde. onlar direksiyonumuzu hep düz tutmaya ve sağa sola çevirdiğimizde bunu algılıyıp bize yardım etmek için tasarlanmış. Bu sensörlerde ve bağlı olduğu manyetik tırnaklarda bi sorun oluşunca direksiyon yönünü algılayamıyor ve hata verip elektrik motorunu kapatıyor. Ben dahil birkaç kişinin çektiği sıkıntı bundan ibaret. Konu başlığının aslında direksiyon elektrik motoru arızası diye olması gerekir, city motoru denince herkes city modu bu arızayı açıyor sanıyor ve kullanmayalım vs. diyor. lütfen yanılmayalım, yeterince açıkladığımı düşünüyorum, sevgiler saygılar

5. Bu mesaj için teşekkür edenler:

merve eagle
    merve - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Rize
    Rengi
    Tekno Gri

ya bişi sorucam city mode herkes kullanıyor mu ben mesela sevmedim bu özelliği ve kullanmıyorum da bi de bişi daha arabayı yeni aldım ve yavaş yavaş alışmaya çalışıyorum ancak 1. ve 3. vitesler o kadar yakın kii yaklaşık 2-3kez yanlış vites kurbanı oldum bilmiyorum bu sorunu yaşayan var mı?

Arda BULUT
    ABNEW - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Ankara
    Rengi
    Yok
    Edilen teşekkür: 4298

Alıntı merve Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    ya bişi sorucam city mode herkes kullanıyor mu ben mesela sevmedim bu özelliği ve kullanmıyorum da bi de bişi daha arabayı yeni aldım ve yavaş yavaş alışmaya çalışıyorum ancak 1. ve 3. vitesler o kadar yakın kii yaklaşık 2-3kez yanlış vites kurbanı oldum bilmiyorum bu sorunu yaşayan var mı?
    Çoğunlukla kullanılmakta bu özellik.Ancak uzun süre direksiyonu oldukça ağır araç kullanmış olanlar city moduna alışmakta zorlanıyorlar.1. ve 3. viteslerin karışması ise kullanımla ilgili.Yani belli bir süre sonra vites yolları kolayca öğrenilir...

8. Bu mesaj için teşekkür edenler:

Ertuğ Torun
    Nereden
    Ankara
    Rengi
    Beyaz
    Plaka
    06 GTR 52

valla araçta çelik jant yoksa city olmadanda çok rahat ama ben 18 jantla kullanıyorum eski haline göre ağır geliyo bazen city kullanasım geliyo..tutyorum kendimi
    06 GTR 52

-Crossfit-
    Forging Elite Fitness

Mustafa Özkan
    Moosty - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Ankara
    Rengi
    Egzotik Kırmızı
    Plaka
    26 TZ 691
    Edilen teşekkür: 361

Alıntı merve Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    ya bişi sorucam city mode herkes kullanıyor mu ben mesela sevmedim bu özelliği ve kullanmıyorum da ...
    Ben severek kullanıyordum ancak eşim kullanamadı bir türlü, araba kullanmayı düz direksiyonlu Skoda ile öğrenmiş, 90 derece dönüşlerde direksiyonun kendini toplamasına alışmış. Bir kaç kere 90 derecelik dönüşleri 120 derece olarak almaya kalkınca City modunu kapatıp bir de böyle dene dedim, şimdi daha iyi kullanıyor.

City modunu kapattıktan sonra bir daha da açmadım çünkü zaten direksiyon yumuşak, ben de severim keskin dönüşlerde gaza basıp direksiyonu elimin altından kaydırmayı, sanırım benim de içimde bir yerlerde hala 90 model Doğan L canavarı yaşıyor.

Alıntı Romeo_er2 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    benim 2009 araç 11.000km de hala tık yok allah nazardan saklasın..
    Ben 2 ay önce aldığım aracımla 1100 km civarı yaptım, sadece bir kere motoru çalıştırdığımda direksiyon çok çok sertti. Motoru durdurup yeniden çalıştırınca düzeldi.

Bu İtalyanları anlamak çok zor, mutlaka her yaptıklarına saatli bomba gibi bariz tasarım hataları yerleştiriyorlar ama bu seferki çok riskli.

Yaptıkları otomasyon sistemleri öyle, makineleri öyle, yazılımları öyle, elektronik cihazları bile öyle. Bilerek yaptıklarına eminim.

Bir keresinde İtalyan yapımı bir robotun ana kartını görmüştüm, adamlar gitmiş elektrolitik kondansatörün yakınına dev gibi bir direnç yerleştirmiş. Cihaz ilk alındığında problemsiz çalışıyor, 2 yıllık garanti bitene kadar da o kocaman direnç ısındıkça elektrolitik kondansatörün içini kurutuyor. Garanti bitiminden kısa bir süre sonra da anakart bu nedenle arıza veriyor, resmen saatli bomba. (Bizim Türkler de o kapasitörü değiştirip, direnci de alüminyum soğutucu üzerine alarak cihazın ömrünü 10 katına çıkarıyorlar o da ayrı konu)

Tamam, makine mühendisi değilim ama az çok temel prensiplerine bir aşinalığım var. Mümkün olabildiğince sürtünme olmadan çalışan çözümlere gitmek lazım, çünkü sürtünme makinelerin en büyük düşmanı. Sen git, direksiyon gibi fıldır fıldır dönen bir şeyin konumunu potansiyometre ile algıla. Tamam saatli bomba konusunda uzman bir millet, ama bunu da direksiyon gibi bir şeyde uygulama yahu.

Diyeceksiniz ki 'sen olsan ne koyardın oraya?' Valla en basitinden aklıma gelen çözüm, eski bilgisayar farelerindeki (hani şu yuvarlanan bir topu olan) konum algılayıcısına benzer bir sistem daha uzun ömürlü olurdu. Ha şunu diyenler de çıkabilir, 'Aynı sensörü ESP için de kullanıyordur, incremental encoder mantığı çuvallayabilir' o zaman derim ki üzerinde ESP olan araba için de absolute encoder kullan.

Şu an 2009 model arabamı 5 yıllık garantili olarak aldığıma göre direksiyonun ömrünü 5 yıla çıkartmışlar, 5 buçuk yıl sonra korkmaya başlarım artık.

İtalyanlar hakkında atıp tuttum o kadar ama bizde de çok bu tür numaraları yapanlar. Bir keresinde mecbur kalıp bir ay kadar bir asansör firmasında çalışmıştım. İki çeşit asansör kontrol kartı vardı, kontörlü ve kontörsüz.

Kontörlü asansör daha pahalıydı , çünkü asansörün önceden ayarlanabilir bir sayıda inip çıkmasını sağlayan 3 bacaklı bir entegre vardı içinde. Bir asansörcü olarak daha fazla para veriyorsunuz satın alırken ama istediğiniz sayıya göre programlıyorsunuz ve sattığınız asansör arıza yapıp durunca bakıma gidip o kartın parasını çıkarmak için elinizden geleni yapıyorsunuz, kullanacağınız bahaneler ise size kalmış: "Abi 4 kişilik asansöre 6 kişi binmişler bi de bu yaz sıcağı da olunca yanıyo devreler, iyi ki motor yanmamış"
    Konu ABNEW tarafından (06/07/2009 Saat 18:03 ) değiştirilmiştir.

serdar ince
    ince5757 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Sinop
    Rengi
    Yok
    Edilen teşekkür: 51

Bende kullanmıyorum.Nedenide benim arabamın direksiyorunu çok yumuşadığı için başka arabaları kullanınca sert geliyor ondan dolayı hiç açmıyorum.

ismail DEMİRCİ
    Bravo07 style07 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Antalya
    Rengi
    Rock Siyah
    Plaka
    07 ACY 50
    Edilen teşekkür: 188

Selam arkadaşlar antalya birmotta teknisyen bir arkadaşım var bana direksiyon sisteminin arıza yapabileceğini bunun için arabamın garantisini uzatmamı söyledi bende uzattım rahatça kullanıyorum ama korktuğum bir nokta varki o da direksiyon arızalandığında kendi kendine bir anda sağa doğru çeviriyormuş bunu bana söyleyen servis şefiydi bu durumun hareket halinde olabileceği ihtimali beni biraz tedirgin ediyor.

Bu bilgileri sizinle paylaşmak istedim.Arızasız ve kazasız sürüşler dilerim.

GÖKHAN IŞIKLI
    gokhan.bey - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Bursa
    Rengi
    Evo Metalik Beyaz
    Edilen teşekkür: 53

Standart bozulunca garanti karşılamıyormu

bu city direksiyon bozulunca garanti karşılamıyormu

ismail DEMİRCİ
    Nereden
    Antalya
    Rengi
    Rock Siyah
    Plaka
    07 ACY 50

Direksiyon garanti kapsamına giriyor fakat araçta jant ve lastik ebetlarında değişiklik yapılmışsa problem çıkartıyorlar.

mustafa levent elmas
    lelmas - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İstanbul
    Rengi
    Granit Gri
    Edilen teşekkür: 0

Çok net ve açık çok teşekkür ederim iki günlük punto saihibiyim ben bile gayet iyi anladım..
    1.2 2006 triptonik Punto...

GÖKHAN IŞIKLI
    gokhan.bey - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Bursa
    Rengi
    Evo Metalik Beyaz
    Edilen teşekkür: 53

arkadaşlar geçen hafta arkadaşımın eski kasa puntasında düşük hızda direksiyonda kitlenme olmuş giderken servise gidiyor city motor problemi deyip 2200 TL fiyat çıkarıyorlar garantiside dolmuş aracın tabi köpürüyor veriyor veriştiriyor olmaz olsun böle araba falan sonuç ne dersiniz üretim hatası deyip parçaları komple ücretsiz değiştiriyorlar herkesin haberi olsun saygılar.

17. Bu mesaj için teşekkür edenler:

serdar ince
    ince5757 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Sinop
    Rengi
    Yok
    Edilen teşekkür: 51

Yapma be çok iyi olmuş o zaman onun açısından.Nasıl olmuşta değiştirmişker böyle fiat bu arızanın üretim hatası olduğunu kabul ediyormuyduki.

ismail DEMİRCİ
    Nereden
    Antalya
    Rengi
    Rock Siyah
    Plaka
    07 ACY 50

Aslında bu şikayeti olan bütün arkadaşlar bir dava açsak faydası olurmu ne dersiniz hani birlikten kuvvet doğar ya o misali

uğur kamçı
    Kurallara uymadığı için forumdan uzaklaştırılmıştır. xcruelx - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Bursa
    Rengi
    Titanyum Gri
    Edilen teşekkür: 358

sorunu yaşıyan 1 kişi elindeki belgelerle burdaki şikayetlerle mahkemeye verse sonuna kadar götürse olay biticek ama iş mahkemeye kalmadan anlaşma yoluna gidiyorlar.

Hüseyin Koyak
    h k - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Kocaeli
    Rengi
    Granit Gri
    Edilen teşekkür: 205

arkadaşlar mahkemeye gerek kalmadan tofaş ücretsiz hallediyor , başvurun talep edin yeter. hiç servisinize falan başvurmayın direk tofaşa mesaj yazın.
    sıkıntısı olanın sıkıntı çekmesine değmez , ben aylarca bozuk bozuk kullandım ama sağolsun Tofaş ücretsiz değiştirdi , hemde garantisi biteli 11.5 ay olmuşken.
    Granit Gri F.I.R.E Dynamic KP + SP + AJ

22. Bu mesaj için teşekkür edenler:

Barış Özdemir
    lagaluganet - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Tekirdağ
    Rengi
    Egzotik Kırmızı

evet arkadaşlar fiat a başvurun bu konuyla ilgili. sıkıntı çeken arkadaşlarla ilgileniyorlar. bende bugün aracımı teslim aldım. garanti bitmesinin üstünden 9 ay geçmesine rağmen ücretsiz değiştirdiler. gayet ilgililer ve ücret talep etmemeleri mutlu edici. lütfen mahkeme vs uğraşmayın. fiat'a msj atın veya arayın.

uğur kamçı
    Kurallara uymadığı için forumdan uzaklaştırılmıştır. xcruelx - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Bursa
    Rengi
    Titanyum Gri
    Edilen teşekkür: 358

Alıntı lagaluganet Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    evet arkadaşlar fiat a başvurun bu konuyla ilgili. sıkıntı çeken arkadaşlarla ilgileniyorlar. bende bugün aracımı teslim aldım. garanti bitmesinin üstünden 9 ay geçmesine rağmen ücretsiz değiştirdiler. gayet ilgililer ve ücret talep etmemeleri mutlu edici. lütfen mahkeme vs uğraşmayın. fiat'a msj atın veya arayın.
    Arkadaşlar bilmiyorum ama burda Tofaş mail atmasına aramasına rağmen mağdur olan kavga gürültü şeklinde olan arkadaşlarımızda vardı. Onlarıda unutmayalım. Tofaş a yazmalarına defalarca aramalarına rağmen işlerini halettiremeyenlerde yazdı buraya onlar ne olacak.

PEki siz sorununu hallerden neler söylediniz onu merak ettim. Çağrı merkezinimi aradınız aradısanız neler söylediniz. merak ettim açıklarsanız sevinirim.

Sayfa 4/10 İlkİlk 12345678 ... SonSon