Sayfa 2/10 İlkİlk 123456 ... SonSon
188 sonuçtan 21 ile 40 arası

Konu: City motor arızası gerçeği

serdar ince
    ince5757 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Sinop
    Rengi
    Yok
    Edilen teşekkür: 51

Ali teşekkürler süper bir bilgi paylaşımı olmuş.

uğur kamçı
    Kurallara uymadığı için forumdan uzaklaştırılmıştır. xcruelx - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Bursa
    Rengi
    Titanyum Gri
    Edilen teşekkür: 358

O platin ayakların kırılması senin dönüş açısını algılayamamasına sebeb olur. Direksiyonu kırmak isterken kıramaya bilirsin. Yada cok fazla kırarsın.çünkü senin dönüş açını farklı eğerde okucaktır ve servo motora yanlış değerde çalışmasını bildircektir. yüksek hızda böyle bişi başına gelse yapabileceğin kazayı hayal etmek istemiyorum. Sadece direksiyon kitlenmesi olarak düşünmeyin bence olayı.
    Bu olay sadece arkadaşımın gösterdiği açı sensötünden olursa böyle. Servo motor aşırı yüklenme durumunda kendini kitler. Biz CNC tezgahlarına yüklenmeden kitlenen servo motor arızası çok yaşadık. Eğer açı sensörü birden fazla değer göderirse servo motorların çalışma mantıgı na göre okadar elektirk sinyali göderecek servo motorda o değer de birden aşırı gelirse kitlenecektir. Kitlenme nadirde olsa yaşanacak bir durumdur. Sizlere tavsiye daha potansiyometrte " açı sensörünün" abuklarını görmeye başladıgınızda kitleme sorunu yaşa bileceğinizi düşünüp tamirini yaptırmanız. Yoksa yaşam tehlikesi arz edebilir.

Hüseyin Koyak
    h k - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Kocaeli
    Rengi
    Granit Gri
    Edilen teşekkür: 205

kitleme yapmıyor , sadece elektrikle çalışmayı kesiyor , oluyor size tam bir mekanik direksiyon (eski murat 124 ten farkı kalmıyor gp nin) . hiç hacı murat kullanmadıysanız kitlendi sanabilirsiniz doğal olarak ama esasında kitlenmiyor zorla ve iki elle dönüyor. ben bu şekilde kullanıyorum.
    Granit Gri F.I.R.E Dynamic KP + SP + AJ

Ali Hakan VURAN
    deerpurple - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İzmir
    Rengi
    Egzotik Kırmızı
    Edilen teşekkür: 117

Standart City motor arızası gerçeği

Bende hem lise de mezun olduğum elektrik bölümü hemde üniversite okuduğum makina bölümü nedeniyle bu konunun ciddiyetini çok iyi bilmekteyim. Uğur Bey'in söylemiş olduğu konu son derece doğrudur.
    Yüksek hızlarda tırnakların kırılması nedeni ile bir sorun olursa servo motor direksiyonu çok ani bir şekilde sağa veya sola doğru çevirecektir.
    Sürücü bu gibi bir durumda nolacak ki bende aksi yöne direksiyonu çeviririm olur biter diye düşünebilir. Asla bunu yapamazsınız çünkü servo motorun gücü nedeniyle direksiyona müdahale etme şansınız hiç olmayacak.
    Bu durumda da yüksek hızda yapacağınız kazayı açıklama şansınız hiç bir zaman olmayabilir. Hem kendi hayatınızı hemde çevredekilerin hayatını tehlikeye atabilirsiniz. Bu konu son derece önemlidir.

Benim düşüncem aslında bu konun ciddiyetinin FIAT'ın da farkında olduğunu yönündedir. Ciddiye almamış olsalar gösterge panosunda direksiyon ikazı ile ilgili bir ikaz işareti koymamış olurlardı. Bu ikaz lambası yandığında ve bunun ile ilgli servise gittiğinizde aracınızı bilgisayara bağlıyorlar ve direk verdiği "Direksiyon Açı Sensörü değeri yanlış" ikazı oluyor.

uğur kamçı
    Kurallara uymadığı için forumdan uzaklaştırılmıştır. xcruelx - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Bursa
    Rengi
    Titanyum Gri

Alıntı deerpurple Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Bende hem lise de mezun olduğum elektrik bölümü hemde üniversite okuduğum makina bölümü nedeniyle bu konunun ciddiyetini çok iyi bilmekteyim. Uğur Bey'in söylemiş olduğu konu son derece doğrudur.
    Yüksek hızlarda tırnakların kırılması nedeni ile bir sorun olursa servo motor direksiyonu çok ani bir şekilde sağa veya sola doğru çevirecektir.
    Sürücü bu gibi bir durumda nolacak ki bende aksi yöne direksiyonu çeviririm olur biter diye düşünebilir. Asla bunu yapamazsınız çünkü servo motorun gücü nedeniyle direksiyona müdahale etme şansınız hiç olmayacak.
    Bu durumda da yüksek hızda yapacağınız kazayı açıklama şansınız hiç bir zaman olmayabilir. Hem kendi hayatınızı hemde çevredekilerin hayatını tehlikeye atabilirsiniz. Bu konu son derece önemlidir.

Benim düşüncem aslında bu konun ciddiyetinin FIAT'ın da farkında olduğunu yönündedir. Ciddiye almamış olsalar gösterge panosunda direksiyon ikazı ile ilgili bir ikaz işareti koymamış olurlardı. Bu ikaz lambası yandığında ve bunun ile ilgli servise gittiğinizde aracınızı bilgisayara bağlıyorlar ve direk verdiği "Direksiyon Açı Sensörü değeri yanlış" ikazı oluyor.
    Teşekkür ederim beni doğruladığınız için. Tofaş bencede bunu farkında direksiyon modifikasyonu için kitapcıgında vede garanti belgesinde bile uyarı var. Direksiyonla ilgili yapılan her hangi bir müdahale garanti kapsamı altında dır vede çok tehlikelidir ibaresi var.
    Birde basit bir otomatik kontrol devresi ile açı sensöründeki sapmaları kont ettirebilir. O nedenle uyarı ışıgı koyup bunun önüne geçmişler. ufak sapmalar gösterdiğinde sizi uyarmaya başlıyor. Vakit geçtikce tehlike ihtimali artar. Zaten onedenle bir süre sonra sistem kendini ve aracı kitleyerek aracın çalıştırılmasını engelliyor. "bakınız ali beyin mesajı"
    Sorun şu, avrupada bu sorun yaşaman ihtimali daha az yolardan dolayı. O nedenle türkiyedeki bir kaç problem onlar için cok şey ifade etmiyor.

2. olarak bu durumda toyota da müzdarip oldu. Türkiye için sıkıntı sayısı arttı. 10. şikayette fabrika bir çalışma başlattı. Ve bu pahalı olması ve setin komple olması Türkiye için sıkıntı oldugunu görerek masraf olayınıda halletmek için (sonucta garanti kapsamında onların cebinden cıkıyor) açı sensörü ile servo motoru ayırdılar. Ve servise gelen herkezin eskisini söküp yeni ayrılabilir halini taktılar. 2000 tl gibi onlardada bu değişim için para aldılar fakat sadece yarısını.
    Yani aracını getiriyorsun "eğer garanti kapsamı dısında isen" yarısı onlar yarısını sen karşılıyorsun 1000 tl gibi sonra birdaha rahatsın. Lamba yandı gidiyon acı sensörünü değiştiriyolar hemen yaklaşık 200 tl civarı na değiştiriyorlar. Toyota bunu yaparken Fiat neden yapmıyor bunu.
    2005 ten bu yana bu araç piyasada.

Cem Cebeci
    civcivx - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İstanbul
    Rengi
    Yok
    Edilen teşekkür: 932

Bu görüşe ben de katılıyorum. Sonuçta bu arıza bir tıkırtı burcu sorunu gibi, öyle hatırı sayılır bir sayıda ortaya çıkmadı, çıkmıyor. Böyle bir arızayı Tofaş'ın "ücretsiz" halletmesini istemek, benzeri bir şekilde arada sırada olabilen atıyorum; amortisör, vites kutusu, mazot pompası vb. gibi parçaların da arızalandığı zaman, "ücretsiz" değiştirilmesini istemekle aynı kapıya çıkıyor bence. Eminim bir mazot pompası problemi, şu ana kadar city motoru probleminden daha çok çıkmıştır. Onun bedeli de az buz değil.

Ancak Tofaş bu konuda biraz daha iyi niyetli davranmalı, tıkırtı burcu probleminde olduğu gibi insiyatifi eline alıp bir çözüme gitmeli ve -bu sorun kullanıcı ile pek de bağlantılı olmadığı için- kullanıcılardan talep ettiği bedeli çok daha aşağılara çekmelidir.

Bu sorunu farkeden kullanıcılar da, vakit kaybetmeden tamir yoluna gitmeli bence. Yoksa asıl büyük sorunlar anladığım kadarıyla, tamamen ihmal kaynaklı (bu da tamir maliyetinden kaynaklanmış maalesef) oluşuyor ki, bu da doğaldır.

Alıntı xcruelx Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Sorun şu, avrupada bu sorun yaşaman ihtimali daha az yolardan dolayı. O nedenle türkiyedeki bir kaç problem onlar için cok şey ifade etmiyor.

2. olarak bu durumda toyota da müzdarip oldu. Türkiye için sıkıntı sayısı arttı. 10. şikayette fabrika bir çalışma başlattı. Ve bu pahalı olması ve setin komple olması Türkiye için sıkıntı oldugunu görerek masraf olayınıda halletmek için (sonucta garanti kapsamında onların cebinden cıkıyor) açı sensörü ile servo motoru ayırdılar. Ve servise gelen herkezin eskisini söküp yeni ayrılabilir halini taktılar. 2000 tl gibi onlardada bu değişim için para aldılar fakat sadece yarısını.
    Yani aracını getiriyorsun "eğer garanti kapsamı dısında isen" yarısı onlar yarısını sen karşılıyorsun 1000 tl gibi sonra birdaha rahatsın. Lamba yandı gidiyon acı sensörünü değiştiriyolar hemen yaklaşık 200 tl civarı na değiştiriyorlar. Toyota bunu yaparken Fiat neden yapmıyor bunu.
    2005 ten bu yana bu araç piyasada.
    Konu civcivx tarafından (20/05/2009 Saat 20:19 ) değiştirilmiştir.

hasan ali Z.
    HasanAliz - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İstanbul
    Rengi
    Orleans Mavi
    Edilen teşekkür: 116

2006 model aracımın city direksiyon motoru hiç değişmedi ve arıza vermedi. ( ben ikinci sahibiyim). garantim devam ediyor acaba servise göstersem mi bir ara ? illa ki arıza yapar mı?
    tavsiyelerinizi bekliyorum.

8. 27/05/2009, 19:01

Sebep
    gereksiz panik ayıp etmişim arabama:))

uğur kamçı
    Nereden
    Bursa
    Rengi
    Titanyum Gri

ben belirtilerini hissedeceniğizi düşünüyorum. Lakin sunu unutmayın. Hangi marka olursa olsun. yolda birden elektrik sisteminizin çöküp kitklenme şansınızda var. Marka farketmeksizin yaşıyan insanlar var. Direksiyon sistemiyle alakası yok. Mesela hidrolik direksiyon bir arabanın bile elektrik sistemi çökerse direksiyon okadar ağırlaşırki kitlenmiş kadar olur. yani kaza geliyorum demez allah korusun.

zülfü durmaz
    ADI AŞK BU EZİYETİN. musisi - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Bursa
    Rengi
    Beyaz
    Edilen teşekkür: 4

amin

yakupca
    Ziyaretçi yakupca - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

sayın deerpurble Ali Hakan VURAN arkadasım
    Sorun ile ilgili yaptığım araştımalar sonucunda aslında city motoru ile bir sorunun olmadığını sorunun Direksiyon Açı Sensöründen kaynaklandığını öğrendim. demişşin. bu sensör servislerde mevcutmudur. çünki aynı sıkıntıyı bende çekiyorum. komple city motoru şeklinde mi satıyorlar yoksa sensor haricen var mı.
    bilgilendirirsen sevinirim

cengiz toksoz
    punto elx2001 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Yurtdışı
    Rengi
    Yaprak Yeşil
    Plaka
    C 906 BO 52
    Edilen teşekkür: 65

13. Bu mesaj için teşekkür edenler:

14. 29/05/2009, 13:46

Hakan Onur
    narkoz30 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İstanbul
    Rengi
    Titanyum Gri
    Edilen teşekkür: 1020

Dostum yukarıdaki açı sensörü ayrı olarak satılıyor ise neden biz komple dreksiyonu değiştiriyoruz ki? bir de bunu takacak iyi bir usta elektronikçi lazım fiyatı 70 euor ise 100 euroya kadar da gümrük de ödemiyoruz süper bir haber bu aslında whalla helal olsun. Sana extra teşekkür ederim.
    Tek korkum emotion dinanik ve fun modellerindeki açı sensör ile hepsi aynımıdır? Yani yedek almayı düşünüyorum da.

Cem Cebeci
    civcivx - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İstanbul
    Rengi
    Yok
    Edilen teşekkür: 932

O parçada dikkat ederseniz Punto 188 yazıyor, bizim GP'lerin kodu 19'lu birşeydi.

yılmaz yondemir
    detay - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Gümüşhane
    Rengi
    Yok
    Edilen teşekkür: 42

Bizim gp'lerde 199 yazıyor.

ismet arısal
    ismetarisal - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Çanakkale
    Rengi
    Rock Siyah
    Edilen teşekkür: 11

arkadaşlar servisten aracın ve parçanın tam kodunu öğrenip bu parça hakkında kesin bir sonuca varılsa çok iyi olur.sanırım bir çok gp kullanıcısı bu parçayı yedeklemek isteyecektir.aramızda serviste çalışan bir arkadaş vardı yanlış hatırlamıyorsam o bize bu konuda yardımcı olabilir mi acaba?

Ali Hakan VURAN
    deerpurple - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İzmir
    Rengi
    Egzotik Kırmızı
    Edilen teşekkür: 117

Standart City motor arızası gerçeği

e-bay sitesinde bu konuda başka sayfalarda bulunuyor.

SENSORE DI COPPIA NUOVI RELE' MOTORINO CITY FIAT LANCIA su eBay.it Impianto Elettrico, Ricambi Auto, Auto ricambi e accessori

yukarıdaki sayfa dan anladığım bu parçanın FIAT dışında LANCIA ve OPEL de de kullanıldığı ayrıca hem 188 kodlu hemde 199 kodlu puntolarda kullanılabildiği oldu.

Bir başka Italyan sitesinde ise bu parçanın yeni üretimine geçtini haber olarak girmişler.

SENSORE DI COPPIA

Engin DURUER
    Fire in the hole ! Genius - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Ankara
    Rengi
    Beyaz
    Edilen teşekkür: 674

Benim merak ettiğim city fonksiyonunun mk2b puntolarda da bu kadar sorun çıkarıp çıkarmadığı?
    GP in mirror is faster than they appear !

Arda BULUT
    ABNEW - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Ankara
    Rengi
    Yok
    Edilen teşekkür: 4298

Alıntı Genius Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Benim merak ettiğim city fonksiyonunun mk2b puntolarda da bu kadar sorun çıkarıp çıkarmadığı?
    Engin, oranını bilmiyorum ama bendeki mk2b nin servo motoru yenilendi zamanında.Sitemizde city arızası yaşayan başka mk2b sahipleri de vardı yanlış hatırlamıyorsam...

altan bölük
    jarahar - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İstanbul
    Rengi
    Tekno Gri
    Plaka
    34eu9697
    Edilen teşekkür: 16

çok teşekkürler gerçekten,
    son günlerde benim arabadada sağ önden bir sürtme sesi geliyor,balatalardandır diye önemsemedim değiştirdim ama sadece ses %70 gitti,demekki başka bir şey daha var çözemedim ve şimdi tırsmaya başladım,bu city motor arızası sağ önde bir sürtme emaresi ile başlarmı acaba,tecrübesi olan arkadaşlarımızdan cevap bekliyorum
    çok teşekkürler

YSN YSN
    byasin - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Ankara
    Rengi
    Yok
    Edilen teşekkür: 35

Mesajları okuduğumda direksiyon ışığının yanması açı sensörüyle alakalı olduğunu gördüm o ışık bendede yanıyor fakat aracı yürütünce sönüyor ?Acaba benimkininde mi açı sensörü bozuk

Sayfa 2/10 İlkİlk 123456 ... SonSon