Sayfa 1/5 12345 SonSon
84 sonuçtan 1 ile 20 arası

Konu: Debriyaj kullanımı hakkında

Çağlıyan BAHÇETEPE
    AC2315 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Ankara
    Rengi
    Beyaz
    Plaka
    06 DU 9393
    Edilen teşekkür: 53

Dikkat Debriyaj kullanımı hakkında

Arkadaşlar herkese merhaba, benim bir sorum olacak;

Yaklaşık 12 yıldır araç kullanıyorum. Alışkanlık mı dersiniz, huymu bilmiyorum ama ben ayağımı debriyajın yanına hiç koymam. Vites değiştirir sol ayağımı debriyaj pedalının üzerinde tutarım. Tabii ki basılı tutmamaya özen gösteririm, gerçi ayağımda alıştığı için üzerinde sürekli duruyor. Belki çok hafif bir temasım oluyordur. Genellikle hep kalabalık trafikte araç kullandığım için oluştu bu alışkanlık heralde. Birkaç gündür bu alışkanlıktan vazgeçmek için çaba sarfediyorum ama sanki aracı kullanma kapasitem düşüyor. Rahat olamıyorum ayağımı debriyajın yanına koyduğumda. Bu durum araç için ne kadar sorun olur sizce veya sorun olur mu? Sonuç olarak debriyaj balatası da daha kısa zamanda aşınabilir. Ama bu ne kadar kısaltır kullanım ömrünü?

Yusuf DEMİR
    fgezgini - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Gaziantep
    Rengi
    Rock Siyah
    Edilen teşekkür: 19

Güzel bir soru ,aynı alışkanlık bende de var. Hatta yeni aracım GP de debriyaj frenden daha yüksekte olduğundan beni yoruyorda. Sanırım yeni jenerasyon araçlarda hafif basmak kavramanın ayrılması için yeterli olduğundan basılı tutmak debriyaj balatasını sıyırıyor diye duymuştum.

3. Bu mesajı için 2 kişi fgezgini'ye teşekkür etti:

Ziyaretçi047
    Ziyaretçi Ziyaretçi047 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Kesinlikle ne yapın edin bu huyunuzdan vazgeçin. Acemilik döneminden kalma bir harekettir. Artık acemi olmadığınıza göre ayağınızı ayak dayama yerine koyun. 1 saniyelik vites değişiyor bile olsanız.

Sürekli vites değiştirmesi gerek yarış pilotlarına bile bakınız pat küt sol ayaklarından ses gelir ayak dayama yerine vurmaktan.

Farkında olmadan bu huyunuz sizi daha çok acemiliğe götürecektir. Farkında olmadan da balatayı sıyırıyorsunuz ayrıca her ne kadar da basmıyorum desenizde...

5. Bu mesaj için teşekkür edenler:

erdi acar
    ERDİ - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İstanbul
    Rengi
    Granit Gri
    Edilen teşekkür: 43

aynı olay arkadaşımın başına gelmişti ayağını sürekli debriyaz üzerinde bırakmaktan 20000 km de debriyaj balatasını bitirmişti aracı pejo 206 dizel 2006 modeldi
    GRANDE PUNTO 1.4 FİRE ACTİVE 77 BG 3K

Arda BULUT
    ABNEW - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Ankara
    Rengi
    Yok
    Edilen teşekkür: 4298

Baskı balatayı aşındırdığı doğru ancak ne oranda onu bilemiyorum.Bence ilk etapta yapılacak şey ayağı debriyaj üstünde pedala temaz etmeden tutmaya çalışmak

Çağlıyan BAHÇETEPE
    AC2315 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Ankara
    Rengi
    Beyaz
    Plaka
    06 DU 9393
    Edilen teşekkür: 53

Deseniz ya, artık zorlayacağız kendimizi bu alışkanlıktan vazgeçmek için.

yusuf kahraman
    puntoloji - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İstanbul
    Rengi
    Titanyum Gri
    Edilen teşekkür: 69

Bende aynı sekilde kullanırım ve suana kadar 15 senedi 7 arac değiştim ama debriyaj balatası değişimi olmadı şuan aracım 40 bin km bakımdan cıktım değişim diyede bişey demediler ama benimde hoşuma gitmiyor deprajın üzerine olması ama bir yanı iii kalkışlarda biriyle kapısırken yada ani vites değişimde inanın cok gerekli ...

Mehmet Özcan
    Basın-Yayın Sorumlusu femoli - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Ankara
    Rengi
    Beyaz
    Plaka
    YMS
    Edilen teşekkür: 7336

Arkadaşlarım gerekli cevabı vermiş aslında yeni nesil debriyajlar az bir baskı ilede balatanın aşınmasına secep olacak şekilde üretilmişlerdir ..BU alışkanlık çabuk giderilir bir kaç defa kendinizi zorlamnız gerekecektir sonrası kendiliğinden gelir ..

AKIN KOCAMAN
    Puntosuna Aşık Bir Adam HugemaN - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Antalya
    Rengi
    Beyaz
    Plaka
    07 ABM 37
    Edilen teşekkür: 69

Aynı dert bendede vardı. Allahtan kurtuldum. Fakat şimdide ışıklarda beklediğimde ayağımı debriyajın üstünde basılı tutuyorum... Bun zararının olduğunu duymuştum hakikaten zararı varmı?
    GRANDE PUNTO 1.3 MTJ FUN BEYAZ CO-PİLOT - BLUE ME - FIAT HI-FI 100W SES SISTEMI
    Eski Nick:07sea07

anvil - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Mersin
    Rengi
    Yok
    Edilen teşekkür: 1348

ben de sürekli üstünde tutuyorum. hatta frene basacağım zaman da vites değiştirmesem bile otomatikman debriyaja basıyorum. başka türlü yavaşlayamıyorum.

onur poyraz
    TıRSıK FaRe :) poyraz_o - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Ankara
    Rengi
    Beyaz
    Plaka
    26 TZ 855
    Edilen teşekkür: 73

bende yan tarafa değilde debriaajın hemen önüne koyuyorum...

savaş karaca
    blue - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Erzurum
    Rengi
    Rock Siyah
    Edilen teşekkür: 13

her yiğidin bir yoğurt yiyişi olur derler benim kayınpeder rampada hiç fren kullanmaz arabayı hep kavrama noktasında tutar yenemedi bu laşkanlığını 1974 model şöför işte.tabiki en doğrusu debriyaja gerekmedikçe basmamak fakat bence ayağınızı debriyajın üzerine koydunuz diye balata aşınmaz tamam yeni debriyajlar çok yumuşak hemen ayırıyor kavramayı ama bunun için en az 1 yada 1.5 cm aşağı inmesi lazım debriyajın buda üzerine ayak koymayla olmaz bence ha basıyorsanız o başka.Akın kardeşimin sorusuna gelince ayagı sürekli debriyajda basılı tutmak birincisi ayağını boşuna yorar ikincisi debriyaj baskı yayının tansiyonunu zamanla düşürür ancak bu çok uzun zamanda oluşan bir problemdir basılı tutmasan daha iyi.burada çokbilmişlik yapmak değil amacım sadece doğru bildiğimi paylaşmak herkese kolay gelsin.
    Konu blue tarafından (08/05/2009 Saat 12:41 ) değiştirilmiştir. Sebep: eklenti

15. Bu mesaj için teşekkür edenler:

uğur kamçı
    Kurallara uymadığı için forumdan uzaklaştırılmıştır. xcruelx - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Bursa
    Rengi
    Titanyum Gri
    Edilen teşekkür: 358

Alıntı blue Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    her yiğidin bir yoğurt yiyişi olur derler benim kayınpeder rampada hiç fren kullanmaz arabayı hep kavrama noktasında tutar yenemedi bu laşkanlığını 1974 model şöför işte.tabiki en doğrusu debriyaja gerekmedikçe basmamak fakat bence ayağınızı debriyajın üzerine koydunuz diye balata aşınmaz tamam yeni debriyajlar çok yumuşak hemen ayırıyor kavramayı ama bunun için en az 1 yada 1.5 cm aşağı inmesi lazım debriyajın buda üzerine ayak koymayla olmaz bence ha basıyorsanız o başka.Akın kardeşimin sorusuna gelince ayagı sürekli debriyajda basılı tutmak birincisi ayağını boşuna yorar ikincisi debriyaj baskı yayının tansiyonunu zamanla düşürür ancak bu çok uzun zamanda oluşan bir problemdir basılı tutmasan daha iyi.burada çokbilmişlik yapmak değil amacım sadece doğru bildiğimi paylaşmak herkese kolay gelsin.
    Doğru söylüyorsun aslında bende hafif değcek gibi tutyorum genelde. Ama benim pedal sertti. Teyzede vardı mercedes (a serisi senic tarzı bişidi) bindiğimde aynı hafiflikte tutmama rağmen fakettiğimde 1-2 cm inmiş oldugu idi. Zaten teyzede devrajını bitirmişti ilk sendede daha. Yani aractan aracada fark var. Bazı araclarda pedal cok yumusak. Başta yüklenmiyormuş gibi tutmanıza rağmen bir süre sonra saldıgınızdan ayagınızın ağırlıgı 1-2 cm indirmiş olabiliyor. O nedenle aracınızın pedal yumusaklıgına bakın basmadan ağaıgınızı serbert olarak saldıgınızda pedal oynuyo gibiyse huyunuzu değiştirin. Ben öyle yapacagım.

Erhan OĞUZHAN
    LINEA erhan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Ankara
    Rengi
    Beyaz
    Plaka
    06RB401
    Edilen teşekkür: 158

ayağınızı debriyajın üzerinde tuttuğunuz zaman farkında olmadan pedala baskı yaptığınızı varsayarsak baskı ve balata aynı oranda dönmeyecek ve birbirine sürtünme başlayacak zaman içerisinde balata üzerinde yanıklar oluşacak ve yepyeni balatanız kullanılmaz hale gelecek.

ayrıca debriyaj pedallarında belli bir miktar boşluk vardır. ancak genede debriyaj üzerinde ayağınızı tutmak ayak kaslarına ve ayak bileğine çok büyük bir yük bindirecektir.
    Linea Dynamic 1,4 Fire

Mehmet Ali ..
    makeles - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İstanbul
    Rengi
    Yok
    Edilen teşekkür: 240

Alıntı HugemaN Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Aynı dert bendede vardı. Allahtan kurtuldum. Fakat şimdide ışıklarda beklediğimde ayağımı debriyajın üstünde basılı tutuyorum... Bun zararının olduğunu duymuştum hakikaten zararı varmı?
    kavrama başladığında balata aşınır.. debriyaja tamamen basmak boşa atmak gibidir sadece ayağın yorulur..

yılmaz yondemir
    detay - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Gümüşhane
    Rengi
    Yok
    Edilen teşekkür: 42

Ayağın debriyaj üzerinde tutmanın baskı balataya ne kadar zarar verdiğini tam bilemem ama, ayağı kenara koymak çok rahatlık sağlıyor. Düşünsenize bir kere. Ayağınız orda yüklenmeden kasıntılı bir şekilde duruyor. İnsanın bilekleri ağrır. Bastım mı, basmadım mı diye sıkıntı gelir. En iyisi ne yapıp, edip ayağı kenara koymaya alıştırmak. Adamlar sırf bunun için yer bile yapmışlar. Aynı duyarlığı eşya gözlerinin genişliği konusunda göstermemişler, bu da ayrı konu. He he he.

süleyman çiftcioğlu
    sull - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İzmir
    Rengi
    Egzotik Kırmızı
    Edilen teşekkür: 13

valla ayağım her zaman debriyajın üzerinde neler ettim vazgeçemedim bu alışkanlıktan ancak....
    aracım 120000 kmde ve hala fabrika çıkışı debriyaj canavar gibi...

remzi akkoyun
    RAMSEY - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Tokat
    Rengi
    Egzotik Kırmızı
    Edilen teşekkür: 2

ayağın debriyaj üzerinde durmasi ile balataların yıpranması arasında bir bağlantı kuramadım..debriyaj üzerinde ayakların durması ayak ve bacaklarını yorar.
    ...balataların aşınma ve yıpranma durumu kullanımla alakalıdır...
    insan kendini en iyi nasıl rahat ediyorsa öyle kullanmalıdır.her yiğidin yoğurt yiyişi farklıdır.

Okan ERKOÇ
    Anestezist okan-erkoc - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Tokat
    Rengi
    Bravo Lav Kırmızı
    Plaka
    60AN **
    Edilen teşekkür: 10

Alıntı AC2315 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Arkadaşlar herkese merhaba, benim bir sorum olacak;

Yaklaşık 12 yıldır araç kullanıyorum. Alışkanlık mı dersiniz, huymu bilmiyorum ama ben ayağımı debriyajın yanına hiç koymam. Vites değiştirir sol ayağımı debriyaj pedalının üzerinde tutarım. Tabii ki basılı tutmamaya özen gösteririm, gerçi ayağımda alıştığı için üzerinde sürekli duruyor. Belki çok hafif bir temasım oluyordur. Genellikle hep kalabalık trafikte araç kullandığım için oluştu bu alışkanlık heralde. Birkaç gündür bu alışkanlıktan vazgeçmek için çaba sarfediyorum ama sanki aracı kullanma kapasitem düşüyor. Rahat olamıyorum ayağımı debriyajın yanına koyduğumda. Bu durum araç için ne kadar sorun olur sizce veya sorun olur mu? Sonuç olarak debriyaj balatası da daha kısa zamanda aşınabilir. Ama bu ne kadar kısaltır kullanım ömrünü?
    dostum seninki çok iyi bir alışkanlık değil... benim çevremde arbadan motordan anlayan pek çok insan var kaldıki sürücü kurslarının motor hocaları bile aynı şeyi söylerler ayağın debriyajın üstünde -hafifde olsa- basılı kaldığı zaman kaldığı zaman debriyaj balatası zarar görebilir yok basmıyorum sadece üstünde bekletiyorum dersen kendini yorarsın...
    FIAT BRAVO
    MULTİJET 1.6 16V 105HP
    ***EMOTİON***
    2008
    LAV KIRMIZI

Ziyaretçi047
    Ziyaretçi Ziyaretçi047 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Üstünde bekletiyorum modundaki arkadaşlar bazen basıyorsunuz farkında değilsiniz. Kendinizi 1-2 kez aa fazla basmışım diye yakalarsanız anlayacaksınız.

Yavaşlamak için her zaman motor freni kullanırım fren balatalarım çok aşınmaz ama baskı balatam çok aşınıyor aslında. Her frene ayak gitmesinde debriyaj köklemek iyi bir hareket de değildir aklınızda olsun. Araba vitesteyken yavaşlamak hayat kurtarır.
    Konu Ziyaretçi047 tarafından (09/05/2009 Saat 21:18 ) değiştirilmiştir.

24. Bu mesaj için teşekkür edenler:

ESH

Sayfa 1/5 12345 SonSon