Sayfa 3/5 İlkİlk 12345 SonSon
84 sonuçtan 41 ile 60 arası

Konu: Debriyaj kullanımı hakkında

Umut AKTEPE
    kuvalya - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Ankara
    Rengi
    Granit Gri
    Edilen teşekkür: 0

Merhaba;

Alıntı Cihan Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    ... Bir frenle durmaya çalış bir de motor freni + frenle ...
    Araba kullanmayı yeni öğreniyorum da, aklım karıştı şimdi.
    Motor freni derken neyi kastediyorsunuz tam olarak? Vites küçültmeyi mi yoksa sadece debriyajsız fren kullanmayı mı?

batu fes
    batuhann80 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Mersin
    Rengi
    Yok
    Edilen teşekkür: 615

ayagınızı gazdan cektiginizde zaten motor freni baslar...
    motor freni nedir dersek;
    normal araba calısma devri rölanti yani 900 ile 1100 arası özel ayar yapılmamıssa budur..
    siz gaza bastıgınızda patlamaların hızı ve siddeti artar,güç patlama odasından cesitli parcalar ve ekipmanlarla lastige ulasır...biz gazdan ayagımızı cektigimizde ise patlama azalır güç düser bu sefer lastigin momentinden alınan güç hareketli parcalarla pistonlara iletiler ve patlama minumum oldugu için tüm sistem kasıntıya girer ve lastigin momentini azaltmaya baslar...(cok kabaca anlatmak istedim)işte bu momenti düsüren bir güc varken bizde frenle yardımcı olmaktayız...yalnız 900 ile 1100 gibi rakamlara gelmeden vites düsürmeliyizki motor freninin devamlılıgını saglayalım...dikkat edilecek hususlardan digeride yüksek devir de olan motor frenini vites kücültüp deviri asmamalıyız...buda ara ekipman ve parcaların zarar görmesini saglar...

3. Bu mesajı için 2 kişi batuhann80'ye teşekkür etti:

h. mutlu
    rodopian16 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Bursa
    Rengi
    Titanyum Gri
    Edilen teşekkür: 64

arkadaşlar nasıl rahat ediyorsunuz debriyaj üzerinde yan taraf gayet konforlu bence bu konfora alışın.

Nazmi DOĞAN
    nazmidogan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İstanbul
    Rengi
    Titanyum Gri
    Plaka
    34EY9277

Ben de debriyajın üzerinde tutuyorum genelde ayağımı, istanbul trafiğinde sürekli gerekli oluyor. Uzun yolda yan tarafa koyuyorum ayağımı, tabiki daha rahat oluyor. Bu arada aracım 30.000 i geçti ve balata ile ilgili bir sorunum yok. Ayrıca ayağın debriyaj üzerinde tutulması daha güvenli diye biliyorum ben, sıkıkışık trafikte ani frenlerde özellikle.

İbrahim Özgül
    castro33 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Mersin
    Rengi
    Rock Siyah

Alıntı anvil Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    ben de sürekli üstünde tutuyorum. hatta frene basacağım zaman da vites değiştirmesem bile otomatikman debriyaja basıyorum. başka türlü yavaşlayamıyorum.
    aynı sorun bendede var? araç vitesteyken debriyaja basmadan frene basarsak stop eder mi ?

Hüseyin Can
    hsyn28 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İstanbul
    Rengi
    Yok
    Edilen teşekkür: 339

frene basmadan önce debriyaja basmak aracın bir anda boşa gecip hızlanmasına sebep olmaktadır önce fren(ani bile olsa) daha sonra debriyaja basmak mantıklı olanıdır.bu alıskanlık bendede var ve önce debriyaja bastıgımdan dolayı toyota avensis aracımla panelvan minibüse arkadan carptım ve aracın şasesi iki parmak kaydı.hızım max 20km idi sıkısık trafikte bir anlık dalgınlıkla refleks olarak ilk debriyaja bastım. debriyaja basınca anlık tepki cok farklı oluyor.
    EVOEVOEVOEVOEVO

Zynl krcn
    ZAK1980 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Antalya
    Rengi
    Egzotik Kırmızı
    Plaka
    07ÜJİ34
    Edilen teşekkür: 1924

Alıntı kuvalya Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Merhaba;

Araba kullanmayı yeni öğreniyorum da, aklım karıştı şimdi.
    Motor freni derken neyi kastediyorsunuz tam olarak? Vites küçültmeyi mi yoksa sadece debriyajsız fren kullanmayı mı?
    3 vıteste 3000 devırde ve 60 km ıle gıderıken baktım 300 mde kırmızı yanıyor ayagını gazdan cek ama arac halen 3 vıeste olsun devırın yavas yavas duser 1800 de falan (2000 devırde dusururısen vıtesı 2 vıtese attıgında bu sefer devır 3000-400 ne fırlaya bılır araba yıgılır) gelınce vıtesı 2 ye al devırın 2200 falan olur oda yıne devır 1800 cıvarı oldugunda yıne devır duser arac hızıda duser sende ısıklara cok yaklasmıs olursun ve neredeyse arac 10-20 km kadar duser ozamnada hafıften frene basarak durabılırsın boylece fren balatalarının omtu uzar.Bu verıdıgm 1800 devır mısal ben ara sıra dalıyorum 3 ten 2 ye 2200 devırde attıgımda devır cıkıyor 3000 ne falan ama ayagım debrıyajda oldugundan yıne 3 e takıyorum devır uygun olunca ıkıye cekıyorum genelde 2000 devırın aldına dusunce kucultuyorum 1700-2000 arası yanı
    Zeynel KARACAN

"Allah bir ülkeye yardım etmek isterse, onun elinden tutmak isterse başına Mustafa Kemal gibi lider getirir"

9. Bu mesaj için teşekkür edenler:

Mert Sözge
    Yıllanmış Moderatör StrawBeeRy - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İstanbul
    Rengi
    Yok
    Edilen teşekkür: 3539

Alıntı castro33 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    aynı sorun bendede var? araç vitesteyken debriyaja basmadan frene basarsak stop eder mi ?
    aracı tam durdurmayacak şekilde basarsanız stop etmez ama tavsiye etmem debriyaja basın bence ayağınız alışmasın öbür türlü

Eren *
    rubin_e - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Giresun
    Rengi
    Yok
    Edilen teşekkür: 4

vallahi o alışkanlık bende de vardı yeni yeni bırakabildim ama bırakmadan önceki arabamla 100.000 km yaptım baskı balata hiç problem çıkarmadı..

Mehmet Sç
    υпвεʟıεναвʟε edelsang - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İzmir
    Rengi
    Evo Metalik Beyaz
    Plaka
    35 KoLeRa 23
    Edilen teşekkür: 243

araba kullanmayı öğrendiğim zamanlarda dayım sayesinde bu özelliğim hiç olmadı ama çok duydum bu şekilde kullananları,arabaya zarar verdiği doğrudur

Can Yağcı
    Mazüt Powır :D Du Hast - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Ankara
    Rengi
    Titanyum Gri
    Plaka
    06 BA 9125
    Edilen teşekkür: 1028

diyelim önümüzde 400 mt ötede kırmızı ışık yandı. ayağımı gazdan çekiyorum cute off sistemi devreye giriyor ve yakıt yakmıyor araç. devir 1000 devire yaklaştığı zaman vites küçültüyorum (yüksek devirde sakın vites küçültmeyin gerekli olmadıkça) ve hafiften frene dokunuyorum. yine aynısını tekrarlıyorum devir düşünce. ışığa yaklaşınca zaten hız baya azalmış oluyor sonra frene basıp duruyorum. bu şekilde viteste yavaşlarken 900 devrin altına düşmezseniz hiç bir sorun olmaz merak etmeyin, korkmayın. niye bir zararı olsunki yani? hem aracın teknik özelliklerini hesaba katıp düşünürsek hemde kanıtlanmış birşey olmadığını varsayarsak ?

ayrıca anlattığım şekilde kullanırsanız hem balata tasarufu hemde yakıt tasarufu sağlarsınız. hergün kaç kere kırmızı ışığa duruyoruz. bunu yıla hesabı yaparsak az çok kar etmiş oluruz..
    Konu Du Hast tarafından (27/06/2010 Saat 13:19 ) değiştirilmiştir.

14. Bu mesajı için 2 kişi Du Hast'ye teşekkür etti:

Kemal Atalay AR
    atalayx - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İzmir
    Rengi
    Beyaz
    Plaka
    35 UE
    Edilen teşekkür: 262

Alıntı Du Hast Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    diyelim önümüzde 400 mt ötede kırmızı ışık yandı. ayağımı gazdan çekiyorum cute off sistemi devreye giriyor ve yakıt yakmıyor araç. devir 1000 devire yaklaştığı zaman vites küçültüyorum (yüksek devirde sakın vites küçültmeyin gerekli olmadıkça) ve hafiften frene dokunuyorum. yine aynısını tekrarlıyorum devir düşünce. ışığa yaklaşınca zaten hız baya azalmış oluyor sonra frene basıp duruyorum. bu şekilde viteste yavaşlarken 900 devrin altına düşmezseniz hiç bir sorun olmaz merak etmeyin, korkmayın. niye bir zararı olsunki yani? hem aracın teknik özelliklerini hesaba katıp düşünürsek hemde kanıtlanmış birşey olmadığını varsayarsak ?

ayrıca anlattığım şekilde kullanırsanız hem balata tasarufu hemde yakıt tasarufu sağlarsınız. hergün kaç kere kırmızı ışığa duruyoruz. bunu yıla hesabı yaparsak az çok kar etmiş oluruz..
    sizin dediğiniz yöntemle baskı balatayı daha çabuk bitirmezmiyiz ,freni daha çabuk değiştirmeyi tercih ederim malzeme fiyatı ve işciliği düşünürsek, fren malzemeleri daha ucuza mal olucaktır.bence saygılarımla

Can Yağcı
    Mazüt Powır :D Du Hast - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Ankara
    Rengi
    Titanyum Gri
    Plaka
    06 BA 9125
    Edilen teşekkür: 1028

Alıntı atalayx Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    sizin dediğiniz yöntemle baskı balatayı daha çabuk bitirmezmiyiz ,freni daha çabuk değiştirmeyi tercih ederim malzeme fiyatı ve işciliği düşünürsek, fren malzemeleri daha ucuza mal olucaktır.bence saygılarımla
    yarım debriyaj yapmıyoruz, aracı aşırı kompresöre bindirmiyoruz haliyle zorlamıyoruz. baskı balataya zararı olmayacaktır

Mustafa Özkan
    Moosty - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Ankara
    Rengi
    Egzotik Kırmızı
    Plaka
    26 TZ 691
    Edilen teşekkür: 361

Alıntı Du Hast Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    diyelim önümüzde 400 mt ötede kırmızı ışık yandı. ayağımı gazdan çekiyorum cute off sistemi devreye giriyor ve yakıt yakmıyor araç. devir 1000 devire yaklaştığı zaman vites küçültüyorum (yüksek devirde sakın vites küçültmeyin gerekli olmadıkça) ve hafiften frene dokunuyorum. yine aynısını tekrarlıyorum devir düşünce. ışığa yaklaşınca zaten hız baya azalmış oluyor sonra frene basıp duruyorum. ....
    Otomatik vites (dualogic) de aynen bunu yapıyor. Yakıt tasarrufu açısından işe yarıyor. İçerideki yolcular rahatsız olmuyor. Gayet yumuşak, konforlu ve tatlı bir kullanım tarzı. +1

18. Bu mesaj için teşekkür edenler:

Emre Emre
    Human Rogue (WoW) bvulgari - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İstanbul
    Rengi
    Evo Siyah
    Edilen teşekkür: 186

Benim alışkanlığım aracı sürekli viteste kullanmak ve eğer durucak gibi değilsem kesinlikle debriyaja basmam en son dururken debriyaja basarım..Zaten her frende debriyaj köklenirse araba atar..En güvenli fren motor freni..Zaten boştayken araçların yakıtıda artıyo..Viteste tutmak arabayı en iyisi..
    Konu bvulgari tarafından (28/06/2010 Saat 19:05 ) değiştirilmiştir.
    This is not personel, just business..

ceyda akbaş
    CEYDAD3 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Bursa
    Rengi
    Tekno Gri
    Plaka
    35 pju 09

Standart debrıyaj ve yakıt tüketimi??

merhabalar.. benım dıkkatımı çeken bı şey var aracımda..ben (maalersef) nerdeyse devamlı debrıyajla bırlıkte araba kullanıyorum..çok yokuşlu bır yerde oturuyorum ve süreklı kavramada araç kullanıyorum..frene basmadan önce debrıyaja basıyorum..ışıklara yaklşatıkça debrıyaja sonuna kadar basıp öyle yavaşlayorum...bunu yaparken dıkkatımı bışey çektı..gaza basmıyorum ayağım debrıyajda tam basılı bıgısayarda yakıt tüketımım 2ye düşüyor yol meyıllı olduğundan araç bıraz hızlanıyor ben de frene dokunup çekıyorum işte tam bu arada gaza hıç basmammama rağmen yakıt tüketım anlık mıktar 4lere fırlıyor.ayağım debryajda, gaz yok, frene basıp ayağımı çekınce yakıt tüketımın artmış gösterıyor.. aynı işlemi sadece gaz frenle yaprasam yanı debrıyaja basmassam 2 yıne 2 olarak kalıyor..bu ne demek???aracımı izmirde tüvden sertıfıkalı araç muayene ıstastyonuna soktıum araçta problem yok bunun dışında izmir izcar da 80bın bakımı yaptırdım özellıkle bunu da anlatıp debrıyaja bakmalarını söledım problem yok dedıler..

c®ax .........
    krakercocuk - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İzmir
    Rengi
    Yok
    Edilen teşekkür: 1512

bencede bir sorun yok..anlık tepkime sonucu o değerler ekranda oluşuyor diye düşünüyorum
    ----------Captain Crax ------------
    gün gelecek benimde puntom olacak

Servet Çay
    servogp - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İstanbul
    Rengi
    Egzotik Kırmızı
    Plaka
    34 BU 9645
    Edilen teşekkür: 4

Aslında bu bir sorun deil. neden oluyor biliyomusunuz..

Arac düz yolda boşta iken depodaki mazot sabit duruyor ve şamandıra normal okuyor.
    Ama yolda giderken frene bastığınızda dpodaki mazot sallanıyor ve şamandıra anlık tüketim miktarını yanlış okuyor.

c®ax .........
    krakercocuk - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İzmir
    Rengi
    Yok
    Edilen teşekkür: 1512

bende onu demek istemistim
    ----------Captain Crax ------------
    gün gelecek benimde puntom olacak

MEHTAP DANIŞIR
    cesur - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Ordu
    Rengi
    Evo Beyaz
    Edilen teşekkür: 6

bende acemiyim ve iyice şaşırdım birisi diyor önce debriyaj fren birisi diyor fren dururken debriyaj hangisi doğru acaba aklım karıştı iyice .birde bu debriyajla ben anlaşamıyoum kırmızı ışıkta sürekli stop ediyorum arkamdaki araçlar korna basıyor belkide küfrediyor bayan sürücü görünce zaten huzursuz oluyorlar bende malzeme veriyorum ((

25. 24/01/2011, 00:11

Sayfa 3/5 İlkİlk 12345 SonSon