Sayfa 2/5 İlkİlk 12345 SonSon
84 sonuçtan 21 ile 40 arası

Konu: Debriyaj kullanımı hakkında

Mert Karaca
    Stalker - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Ankara
    Rengi
    Egzotik Kırmızı
    Edilen teşekkür: 135

ben de Cihan'a katılıyorum, ani frenlerden sol ayaktan destekn almak gerekiyor ve eğer debriyaj üstünde ise muhtemelen sonuna kadar basıp dibe vurduğu yerden destek alcaksınız. Bu durumda fren mesafesi artar ve özellikle yokuş aşağı giderken kontrol kaybına yol açabilir, balatanın ömrü de cabası.

Bu arada bende motor fren acayip kullanırım ama mevcut vitesten 2 vites aşağı atarak motor fren yapmıyorum artık, balatayı ucuruyor walla

Ferhan GÜL
    Ne alakası var yaa? ferojan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Ankara
    Rengi
    Yok
    Edilen teşekkür: 65

Tek bildiğim vites değiştirirken debriyaj pedalının köküne kadar basmak ve işlem bittikten sonra ayağı debriyajda tutmamak! Yukarıda arkadaşlarında dediği gibi zamanla siz farkında olmadan balatanızı sıyırıyorsunuz. İlk araba kullanmaya başladığımda babamdan ense köküme doğru bunun yüzünden şaplak yemiştim hala unutmuyorum Trafik kazalarının çoğunun sebebi budur bence gaz firen debriyaj karışımı ayağınızı debryj üzerinde tuttuğunuzda ilk vereceğiniz reflekste kayıba sebep oluyor. Sizce?

cengiz akyol
    Buremir - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İstanbul
    Rengi
    Yok
    Edilen teşekkür: 278

Bence hiç basmıyorum diyen arkadaşlar yalan söyler çünki siz aracınızı sürme modundayken ayağınızı unutursunuz ki buda istemeden havada ve kasıntıda bulunan ayağınızı istem dışı basmanızı sağlar

Bizim ve bir çok markanın debriyajı artık hidrolik sistem olduğu için nasıl ki frene dokunur dokunmaz kavradığı gibi (fren pedalı debriyajdan sert olduğu halde) debriyajda rahatlıkla sıyırır
    Debriyaj balatasının ömrünü km ile bağdaştırmamak lazım daha ziyade devirli ve sık debriyaj kullanımıyla alakalıdır

merve eagle
    merve - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Rize
    Rengi
    Tekno Gri
    Edilen teşekkür: 3

Alıntı anvil Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    ben de sürekli üstünde tutuyorum. hatta frene basacağım zaman da vites değiştirmesem bile otomatikman debriyaja basıyorum. başka türlü yavaşlayamıyorum.
    kesinlikle bende de aynı şekilde sanki her an bişey olacakmış gibi debriyaj da kötü bi alışkanlık hakkatan nasıı engel olunur bu duruma....

Ziyaretçi047
    Ziyaretçi Ziyaretçi047 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Kesinlikle hiç basmıyorum. Vites attıktan sonra pat diye sol ayağımın döşemeye geldiğini duyarsınız. 10 kere vites değişecek olsam bile tamamen bırakırım debriyajı ayağımı koyarım yerine. Bu çok çok çok önemli bir alışkanlıktır. Belki normal trafikte çok soruna yol açmıyordur ama yarış modundaysanız bu yüzden ayaklarınızı birbirine dolayabiliyorsunuz...

Mert Ulutay
    ae3494 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İstanbul
    Rengi
    Titanyum Gri
    Edilen teşekkür: 0

Merhaba,

Yaklasik 2 aydir sifir G. Punto kullaniyorum, 1.3 Mjet 75hp Dynamic. Aracimi 3'ten 4'e ya da 4'ten 5'e gecirirken eger ayagimi debriyajdan hizla cekersem, arabanin devri yuksek yani devrini almis bile olsa motordan ya da sanzimandan tok bir ses geliyor ve araba hizlanmaya devam ediyor. Bu problemi/tok sesi/ ayagimi debriyajdan yavas yavas cekersem hissetmiyorum. Sizce bu neyin sonucu olabilir?

Tesekkurler,

Saygilarimla

Ziyaretçi047

Alıntı ae3494 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Merhaba,

Yaklasik 2 aydir sifir G. Punto kullaniyorum, 1.3 Mjet 75hp Dynamic. Aracimi 3'ten 4'e ya da 4'ten 5'e gecirirken eger ayagimi debriyajdan hizla cekersem, arabanin devri yuksek yani devrini almis bile olsa motordan ya da sanzimandan tok bir ses geliyor ve araba hizlanmaya devam ediyor. Bu problemi/tok sesi/ ayagimi debriyajdan yavas yavas cekersem hissetmiyorum. Sizce bu neyin sonucu olabilir?

Tesekkurler,

Saygilarimla

Sürücü kursuna gittiniz mi?

Ad bilgisi yanlış. Soyad bilgisi yanlış.
    azenn - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Kayseri
    Rengi
    Yok
    Edilen teşekkür: 6

bendede bu alışkanlık hat safhada bazen o debrıyaj boşluguna kadar geldıgını hıssedıyorum ayagımın ne komik bişi yanlış oldunu düşündüğümüz birşeyi istemsiz yapmak ve itiraf etmek itiraf ediyorum diger alışkanlığımda sağ elim tabıkı sol olcak hali yok sürekli el freninde bunun nedenini çözemedim ,arkadaşlarım fark edince çekiyorum ama şimdiye kadar hiç çekmedim yani ani bir durum içinde deil nedeni belli diil ama bilinç altı nedenini araştırıyorum kışın bi dönsem öyle sanırım geçicek hevesmi ne

Volkan Kaban
    Delidavsan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İstanbul
    Rengi
    Beyaz
    Edilen teşekkür: 79

Alıntı azenn Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    bendede bu alışkanlık hat safhada bazen o debrıyaj boşluguna kadar geldıgını hıssedıyorum ayagımın ne komik bişi yanlış oldunu düşündüğümüz birşeyi istemsiz yapmak ve itiraf etmek itiraf ediyorum diger alışkanlığımda sağ elim tabıkı sol olcak hali yok sürekli el freninde bunun nedenini çözemedim ,arkadaşlarım fark edince çekiyorum ama şimdiye kadar hiç çekmedim yani ani bir durum içinde deil nedeni belli diil ama bilinç altı nedenini araştırıyorum kışın bi dönsem öyle sanırım geçicek hevesmi ne
    bu el frenini tutma aliskanligi bir arkadasimda da vardi. Panik frenle birlikte el frenini cekip o saskinlikla gaza yuklenince durduk yere kaza yapmistik. Refleksle el frenini cekebilirsiniz, bir an once vaz gecin o aliskanliginizdan.

Mert Ulutay
    ae3494 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İstanbul
    Rengi
    Titanyum Gri

Alıntı Cihan Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Sürücü kursuna gittiniz mi?
    Merhaba,

Surucu kursuna gittim . Demek istedigim, bu durumla Ford Focus, Linea ya da Mitsubishi'de karsilasmadim. O arabalarda cok hizli da ceksem arabadan gelen o cok kisa sureli sesi ya da hareketi hissetmiyordum. Aslinda cok onemli bir durum degil ama G.Punto yeni oldugu icin, acaba arabanin fabrikasyon sorunumu var onu merak ettim. Aslinda burada hizli cekmek kisiden kisiye degisiyor. Yani her zamanki kullanimimdaki gibi kullaniyorum Punto'yu, digerlerinde problem yokken bu arabada oluyor. Ben debriyajdan supheleniyorum ama araba daha 1100km'de.

Saygilarimla,

Ziyaretçi047

Aracınızda hiçbir problem yok. Gönül rahatlığı ile kullanınız.

12. Bu mesaj için teşekkür edenler:

atahan mumcu
    Ryu06 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Ankara
    Rengi
    Egzotik Kırmızı
    Plaka
    140 hp
    Edilen teşekkür: 72

bu kadar onemlı bısı deıl arkadaslar ya eger kı oyle rahat araba kullanıorsanız bırakın oyle kullanın 25.000 km gıdıcenıze 23.000 km gıdersenız. eger ayaganız debrıjaın uzerınde rahat duruosa cok fazla bı oynama yapmaz. tmm tutmasanız daha ıyı de . bu sefer ayaklarınza dıkkat edıceksınız dıe kaza yaparsanız. bu kadar onemlı bısı deıldir.

Ayrıca motor frenii ıle yavaslasmak gercektenden aracı guvenlı bır sekılde durdumak ıcın de buyuk faktordur . fren debraj durmaya calıstııgınız kontrolu kaybetme olaganız yuksek aarac vıtes de ıken yola daha ıyı tutunur. motor freni sık sıkda kullabılırsınız hıc bır sakıncası yoktur

Ertuğ Torun
    T-jet uzmani Romeo_er2 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Ankara
    Rengi
    Beyaz
    Plaka
    06 GTR 52
    Edilen teşekkür: 1032

abi balata değilde ayak bileğin bayağı bi aşınır bence ağrıyo benim trafikte hemen..
    06 GTR 52

-Crossfit-
    Forging Elite Fitness

ismail DEMİRCİ
    Bravo07 style07 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Antalya
    Rengi
    Rock Siyah
    Plaka
    07 ACY 50
    Edilen teşekkür: 188

Selam cihan araba vitesteyken yavaşlamak hayat kurtarır demişsin bu nasıl oluyor?
    Konu style07 tarafından (10/07/2009 Saat 09:31 ) değiştirilmiştir.

Şafak Yirmibeş
    safajk - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Karabük
    Rengi
    Egzotik Kırmızı
    Edilen teşekkür: 16

Benim bildiğim aracı ani frenlerde sadece frene basmak yerine debriyaj+fren yapmanın daha kısa mesafede durdurduğu

Doğru mu ki

Ziyaretçi047

Alıntı style07 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Selam cihan araba vitesteyken yavaşlamak hayat kurtarır demişsin bu nasıl oluyor?

Bunu denemeden göstermeden anlatmak zor. Çok yüksek hızda çok kısa mesafede durmaya çalış. Bir frenle durmaya çalış bir de motor freni + frenle.,

Demek istediğimi anlayacaksın.

Bunun dışında arabanın viteste olması ve ayağın debriyajdan çekili olması arabanın daha stabil yol almasını sağlayacaktır. Diferansiyel devrede olacaktır. Çekiş tekerlekleri bağımsız değil aynı anda aynı hızda dönecektir. Bu da aracınızı savrulmalardan spinlerden büyük ölçüde koruyacaktır.

Bundandır ki sürücü kurslarında üstüne basa basa aracı boşta kullanmayın derler.

18. Bu mesaj için teşekkür edenler:

selçuk çağlayan
    caglayans - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İstanbul
    Rengi
    Titanyum Gri

Daha önce bir programda ve Ntvmsnbc'nin internet sitesinde okumuştum, trafikte doğru sanılan yanlışlar diye. Bunlardan bir tanesi de
    "Ani frenlerde önce frene basıp, durmaya yakın debriyaja basarsak, motor kompresyonundan faydalanıp daha kısa mesafede durur" bunun yanlış bir yöntem olduğu doğrusunun "En etkin yavaşlama frenle debriyaja aynı anda basılarak yapılır. Böylece fren anında motor devre dışı bırakılarak, motorun aracı ileri götürme kuvveti yok edilir."

Ziyaretçi047

O dediğin durma anına yakın yapılan harekettir. Motor arabayı tekrar götürmeye çalışmasın diye. En doğru yavaşlama araç vitesteyken sadece frene basılarak durmaya yakın tehlike geçtikten sonra debriyaja basılarak yapılandır.

Not: Arabanın bulunacağı vites önemlidir. Vites küçülterek debriyajı bırakıp yapılan hareket en doğrusudur.

Ayrıca ben sürekli aynı anda frene basarak debriyaj bırakma hareketi kullanırım. Frene fazla ihtiyacım olmaz. Debriyajı yarım yarım bırakarak arabayı yormadan en güzel yavaşlamayı elde ederim.

21. Bu mesaj için teşekkür edenler:

Arda BULUT
    ABNEW - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Ankara
    Rengi
    Yok
    Edilen teşekkür: 4298

Alıntı caglayans Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Daha önce bir programda ve Ntvmsnbc'nin internet sitesinde okumuştum, trafikte doğru sanılan yanlışlar diye. Bunlardan bir tanesi de
    "Ani frenlerde önce frene basıp, durmaya yakın debriyaja basarsak, motor kompresyonundan faydalanıp daha kısa mesafede durur" bunun yanlış bir yöntem olduğu doğrusunun "En etkin yavaşlama frenle debriyaja aynı anda basılarak yapılır. Böylece fren anında motor devre dışı bırakılarak, motorun aracı ileri götürme kuvveti yok edilir."
    Motorun aracı ilerletmeye çalışması ancak rolanti devirlerinde ve altında mümkündür.Zaten gazdan ayak çekilince devir hemen azalmaya başlar ve vitesteki aracı motor yavaşlatır.Rolantiye gelince motor durmamak için gaz miktarını arttırabilir rolanti regülatörü sayesinde bu esnada motor itici bir güç uygulayabilir sadece.Zaten bu aşamada da debriyaja basılmış olunur ya da olunmalı.Ancak bu aşamaya kadar yapılması gereken şey viteste frene basmaktır.Tabi çok sert ve ani frenlerde debriyaj ve fren uygulanmalı...

23. Bu mesaj için teşekkür edenler:

batu fes
    batuhann80 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Mersin
    Rengi
    Yok
    Edilen teşekkür: 615

Alıntı caglayans Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    denemesi basit...
    daha rahat hissetmeniz için bu farkı,yokus asagı 70 km ve 3 viteste inin inerken frene dokunun(durduracak kadar degil yavaslatacak kadar) az bir mesafe aldıktan sonra debriyaja basın....debriyaja bastıgınızda basar basmaz arabanın freninde bir zayıflık hissi olusur...yani arabayı aynı sekilde yavaslatmak için biraz daha frene çökmelisiniz...DİKKAT bu cabuk ve hızlı yavaslamadır...bahsettiginiz olay ise panik frendir ve debriyaj kullanmalıdır yoksa bu sefer siz kitleyince diskleri komprasör gücünü yavaslatma yerine ataklastırma olarak kullanır...(cihan dostumun bahsettigi gibi)

Sayfa 2/5 İlkİlk 12345 SonSon