Sayfa 3/4 İlkİlk 1234 SonSon
74 sonuçtan 41 ile 60 arası

Konu: Ruhsat rehin kaldırma hakkında

emre_bayam - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İzmir
    Rengi
    Granit Gri
    Edilen teşekkür: 2

Standart banka rehni kaldirma?

araci akbanktan kred,yle almistim borcu yaklasik 1 hafta once bitti,bugun bankaya gittim ruhsat kimlik fotokopisi aldilar yarin gelin bi kagit vercez size o kagitla aynı gun notere gitmeniz gerekli dediler noterde yaklasik 50-55ytl aliyormus islem icin sonra trafige gidiyormussun bu anlatilanlar dogrumu noterden sonra trafige gitmek icin belli bir zamanı varmi?

Cem Cebeci
    civcivx - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İstanbul
    Rengi
    Yok
    Edilen teşekkür: 932

Noterde onaylattıktan sonra trafiğe gitmek için bir süre yokmuş. Bugün müşterim olan bir oto galerisine sordum, abi biz '98 yılında kredisi bitmiş araçların evrağını bile satış esnasında götürüyoruz trafiğe dedi.

Soner Atakan
    moiz moiz - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Hatay
    Rengi
    Titanyum Gri
    Plaka
    33 F 6302
    Edilen teşekkür: 25

Rehin kaldırma ile ilgili, bir bankacı olarak bilgi paylaşmak istedim:
    Rehin kaldırma yazısını almak için çok uzun süre beklenmesi bence riskli. Şubeler değişebilir ya da taşınabilir. Bu durumda yazıyı vermek hem bankacı açısından arşiv bilgisine ulaşıp bulmak zor olabilir, hem de yazıyı isteyen müşteri açısından zaman kaybı söz konusu olabilir. Yazının elden alınıp notere onaylatılması durumunda (bunu aynı gün yaptırmak gerekli), noter onaylı belge ile trafikte işlemi istediğiniz zaman yaptırabilirsiniz -yazıyı iyi saklamak lazım-.
    Bir diğer konu bankanın yazıyı kendisinin gönderiyor olması. Bu durumda, aradan bir süre geçtikten sonra trafikten aracın rehin durumunu sorabilirsiniz. Buradaki işlemin özü şu: Rehin yazısını yazan banka, yetkili imzaları ile trafiğe aracın rehninin kaldırılmasını bildiriyor. Trafik Tescil Şube Müdürlüğü'nde ilgili şubenin yetkili imzalarının örnekleri vardır. O örneklere bakarak işlem yapılır ve tekrar şubeye rehnin kaldırıldığı bilgisi yazı ile bildirilir. Aynı şekilde, araca rehin tesis edildikten sonra da trafik yazı ile ilgili banka şubesine araca rehnin tesis edildiğini yazı ile bildirmiştir. Her iki işlemde de kurumlar arasında karşılıklı yazışma olur.
    Herkese en kısa zamanda borçlarından kurtulmalarını diliyorum.
    (Bu ay sonu da sıra bende. Bakalım benden ne kadar komisyon istenecek. )
    Konu moiz tarafından (17/03/2009 Saat 22:51 ) değiştirilmiştir.

4. Bu mesaj için teşekkür edenler:

anvil - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Mersin
    Rengi
    Yok
    Edilen teşekkür: 1348

inanamıyorum benim de son 1 taksitim kaldı

kemal büyükgenç
    keykavus - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Eskişehir
    Rengi
    Titanyum Gri
    Edilen teşekkür: 88

Sayın arkadaşlar benim ibraname dün elime geçti, bugün trafik şubeye teslim ettim. Ben fiat finanstan almıştım. 90TL ücret ödedim. İbraname iki günde kargo ile geldi, trafiğe verdim tamam biz işleriz dediler. Başka bir işleme gerek yok diye de söylediler. Hepinize saygı sevgi ve kazasız günler dilerim.

Mustafa Uysal
    fire - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Konya
    Rengi
    Yok
    Edilen teşekkür: 20

yazılan cevaplara baktım.anlamadığım noktalar var.

fiatfinansdan kredi kullanmıştım ödemelerim bitince
    *bankayı arayıp rehin kaldırma yazısı istersem benden ücret talep edecekler bu parayı krediyi ödediğim hesabımamı yatıracam dekontta bir şey yazdırmak gerekiyormu.

sanırım 4 aşama oluyor
    kredi bitecek
    bankaya para verilip kağıt alınacak
    kağıt aynı gün noterde onaylatılacak
    ruhsat değişimi için süre yok herhalde.

peki banka adresime gönderirse noter kabul ediyormu

Arda BULUT
    ABNEW - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Ankara
    Rengi
    Yok
    Edilen teşekkür: 4298

Alıntı fire Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    yazılan cevaplara baktım.anlamadığım noktalar var.

fiatfinansdan kredi kullanmıştım ödemelerim bitince
    *bankayı arayıp rehin kaldırma yazısı istersem benden ücret talep edecekler bu parayı krediyi ödediğim hesabımamı yatıracam dekontta bir şey yazdırmak gerekiyormu.

sanırım 4 aşama oluyor
    kredi bitecek
    bankaya para verilip kağıt alınacak
    kağıt aynı gün noterde onaylatılacak
    ruhsat değişimi için süre yok herhalde.

peki banka adresime gönderirse noter kabul ediyormu
    Eğer sizin araç satma gibi bir aceleniz yoksa birşey yapmanıza gerek yok.Bildiğim kadarıyla tüm bankalar bu işlemleri kendileri hallediyorlar.Yani sizin arayıp bunu yapın demenize gerek yok.Ancak elden takip etmek istiyorsanız (kısa sürede rehinin kalkması için) yukarıda saydığınız işlemleri yapmanız gerekiyor.

Bankadan alınan kredi bitti yazısının aynı gün içerisinde noterde tasdik edilmesi gerektiğinden bence banka bu belgeyi adresinize göndermez.Belki tanıdık bir bankacı sizin için bu belgeyi çıkartıp daha sonra noterde onaylatıp adresinize postalayabilir.

Dediğim gibi aceleniz yoksa birşey yapmanıza gerek yok.

Ben de zamanında Koç tan kredi kullanmıştım.Banka ve notere yaklaşık 100TL-150TL gibi bir rakam ödedim sanırım....

Mustafa Uysal
    fire - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Konya
    Rengi
    Yok
    Edilen teşekkür: 20

cevap için teşekkürler.
    aracı satmayı düşünmüyorum.
    anladığım kadarı ile kredi bitince ben herhangi bir işlem yapmadan bekliyecem vede bankaya ücret ödemiyecem öylemi.bu durumda işleyiş nasıl olacak

ben konyadayım eğer rehin kalksın istiyorsam istanbula gidip işlem yapacam
    (bankadan yazı alınıp aynı gün noterden onaylalatılacak konyaya dönülecek)

Arda BULUT
    ABNEW - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Ankara
    Rengi
    Yok
    Edilen teşekkür: 4298

Alıntı fire Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    cevap için teşekkürler.
    aracı satmayı düşünmüyorum.
    anladığım kadarı ile kredi bitince ben herhangi bir işlem yapmadan bekliyecem vede bankaya ücret ödemiyecem öylemi.bu durumda işleyiş nasıl olacak

ben konyadayım eğer rehin kalksın istiyorsam istanbula gidip işlem yapacam
    (bankadan yazı alınıp aynı gün noterden onaylalatılacak konyaya dönülecek)
    Bence bankanızla bir görüşün önce.Araç İstanbul Plaka ise oradaki emniyete götürmek gerekebilir.Kredi çekilen banka İstanbulda ise Konya daki şubeden yazı alınıp Konya Emniyetine gidilir bence...

Gürcan ÖZPENPECİ
    scarrow - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İzmir
    Rengi
    Titanyum Gri
    Edilen teşekkür: 102

Konuyu hortlatmak gibi olacak ama şöyle bir yazıya denk geldim. Ben de bu ay aracımın rehnini kaldıracağım inşallah. İnternette aşağıdaki yazıya denk geldim. Acaba burada yazılanların gerçeklik payı nedir. Bu yazıda geçen tebliğe nasıl ulaşabilirim.

İlgili yazı:

Arkadaşlar bende 15 gündür bu konu ile uğraşıyordum Vakıfbankdan kredi ile aldığım aracın kredimi ödedikten sonra aracın tescil kaydının bulunduğu ildeki trafik tescile yetkili imzalı ibranamenin iadeli taahütlü olarak postayla gönderilmesini istediğimde bana ancak noter kanalı ile işlemin gerçekleşebileceği söylenmişti fakat bende onlara bununla ilgili İç İşleri Bakanlığnın Valiliklere ve Bankalar Birliğine tebliğ olduğunu konuyu genel müdürlüğünüze bildireceğimi söyledikten sonra ilgili ibranameyi 03/12/2009 da posta ile tescile gönderdiler bugün internetten araç plaka sorguladığımda aracımın hak mahrumiyetinin kaldırıldığını gördüm.Bu konuda banka yetkilileri ile lütfen ısrarcı olun yoksa sizi başından savmaya çalışıyorlar unutmayın olmadı bankanızın genel müdürlüğüne mail atın 30 gün içinde size cevap yazmak zorundalar.Size gelen müspet yada menfi cevabı bankalar birliği tüketici hakem heyetine dilekçenizi posta ile bildirebilirsiniz.Unutmayın kanun nispetinde tebliğ var bankaların işgüzarlığına pabuç bırakmayın eğer zamanız varsa bekleyin hakkınızı alın

Cem *
    Realtime xnode - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İzmir
    Rengi
    Beyaz
    Edilen teşekkür: 268

İş Bankası'nda geçtiğimiz aşağıdaki metindeki tarih itibarıyle ben de benzer sorunu yaşadım. Kredili satın aldığım aracın rehin yazısını kaldırtabilmek için başvurduğumda, 157 TL ücret talep ettiler. Bunun noter masrafı vs. derken 250 TL civarında bir tutarla karşı karşıya kalacaktım.

Epey bir telefon diplomasisine rağmen Nuh dediler Peygamber demediler. Ben de aşağıdaki dökümanı hem genel merkezlerine, hem de ilgili banka şubesine faksladım. 2 gün sonra telefonla beni bilgilendirdiler ve rehin kaldırma yazısının Trafik Tescil Şubesi'ne posta yoluyla gönderildiğini bildirdiler. 250 TL gibi bir para ödemekten kurtulmuş oldum..

Benzer durumda olanlar olabilir, ben bu şekilde davrandım kâr ettim.. Aşağıda gönderdiğim FAX'ın metnini veriyorum.
    Saygılar

Rehin kaldırma sorunu olan kimseler benzer şekilde başvururlarsa ceplerinden para çıkmamış olur. Bankalar Trafik Şubesi'ne direkt rehin kaldırtabiliyorlar ve bu durumda NOTER vs. gibi işlemlere gerek kalmıyor. Bilginize...
    Beneficium accipere libertatem est vendere

ti ner
    tiner - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İstanbul
    Rengi
    Granit Gri
    Edilen teşekkür: 44

24 Eylül 2010 Dan sonra egm ve bankalar elektronik rehin sistemine geçtiler.Bu tarihten sonra konulan rehinler bankadan anında kaldirilabiyor.Önceki tarihlerde işlenen rehinlerde bu imkan yok maalesef

Zynl krcn
    ZAK1980 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Antalya
    Rengi
    Egzotik Kırmızı
    Plaka
    07ÜJİ34
    Edilen teşekkür: 1924

Alıntı tiner Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    24 Eylül 2010 Dan sonra egm ve bankalar elektronik rehin sistemine geçtiler.Bu tarihten sonra konulan rehinler bankadan anında kaldirilabiyor.Önceki tarihlerde işlenen rehinlerde bu imkan yok maalesef
    Tiner yorumuna gore bankaya gıdıp yazı almayacakmıyız.1 ay sonra Ziraat Bankasındakı kredım bıtıyor bu yazıyı alayımmı almayayımmı ne yapam ?
    Zeynel KARACAN

"Allah bir ülkeye yardım etmek isterse, onun elinden tutmak isterse başına Mustafa Kemal gibi lider getirir"

Zynl krcn
    ZAK1980 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Antalya
    Rengi
    Egzotik Kırmızı
    Plaka
    07ÜJİ34
    Edilen teşekkür: 1924

Toyota forumdan alıntı:
    Arkadaşlar çoğumuz arabamızı kredi ile alıyoruz ; krediyi öedemeden bir çok değişik isimler altında bankalara para ödüyoruz (dosya masrafı sigorta vb..)ve kredimiz bittiğinde ise bankalar rehini kaldırmak için noterdenden bankanın verdiği borçu yoktur kağıdı onaylatıp bununla trafik tescilden rehin kaldırma işlemi yapmamızı istiyor . noter parası ödemedende bu işlem yapı biliyor çoğu banka bunu bize söylemiyor o kadar faizle para kazandırmamıza rağmen birde notere para ödettiriyorlar.Aslında borçu yoktur kağıdını posta yolu ile bağlı bulunduğunuz(rehin işlemi yaptırdığınız)trafik tescil bürosuna gönderirlerse otomatikman rehin düşme işlemi dosyanıza giriyor ve noter masrafı ortadan kalkıyor.Bunu çoğu arkadaş bimiyor................... paylaşmak istedim..............yaklaşık noter masrafı 40 ila 50tl arası değişiyor
    2006 da zamana gore NOTERE PARADA VERNIYECKMISIZ
    https://www.memurlar.net/haber/48068
    Zeynel KARACAN

"Allah bir ülkeye yardım etmek isterse, onun elinden tutmak isterse başına Mustafa Kemal gibi lider getirir"

tayfun aydın
    tayfux - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İstanbul
    Rengi
    Yok
    Edilen teşekkür: 2123

benim eski aracım rehinliydi arkadaş bankaya kredisini ödedi yazı direk koç un ana merkezinden bana posta ile gönderildi sonra ben polise gittim ve kaldırttım o kadar başka hiçbirşey istenmedi..

ti ner
    tiner - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İstanbul
    Rengi
    Granit Gri
    Edilen teşekkür: 44

Alıntı ZAK1980 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Tiner yorumuna gore bankaya gıdıp yazı almayacakmıyız.1 ay sonra Ziraat Bankasındakı kredım bıtıyor bu yazıyı alayımmı almayayımmı ne yapam ?
    24 eylül 2010 dan sonra işlenen rehinler için geçerli bu.

cem özer
    llcemll - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İstanbul
    Rengi
    Beyaz
    Edilen teşekkür: 21

Teknik Konu

Arkadaslar aracimin borcu bitti borcu yoktur yazisi aldiktan snra ruhsatta yazan tescil subeye mi gitmem gerek en yakin yere olmaz mi?ve satisi gerceklescek ruhsati yenileyip mi satmak gerekio rehin kaldirdiktan sonra satsam olmuomu

Engin Pişkin
    comanchee - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İstanbul
    Rengi
    Evo Metalik Beyaz
    Plaka
    34lüyüz biz
    Edilen teşekkür: 222

Alıntı llcemll Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Arkadaslar aracimin borcu bitti borcu yoktur yazisi aldiktan snra ruhsatta yazan tescil subeye mi gitmem gerek en yakin yere olmaz mi?ve satisi gerceklescek ruhsati yenileyip mi satmak gerekio rehin kaldirdiktan sonra satsam olmuomu

aracınıza rehin işlemi 24.09.2010 dan önce yapıldı ise bankadan aldığınız borcu bitmiştir.rehnin kaldırılmasına muvafakat ediyoruz şeklinde 2 nüsha yazı alıp o yazıyla önce banka şubesinin anlaşmalı olduğu notere onaylatıp akabinde emniyete müracat ediyorsunuz.eğer bu tarihten sonra ise bankanıza müracat ediyorsunuz onlar kendileri kaldırıyorlar.zaten yeni ruhsatlarda rehin şerhi yoktur.
    YENİ HYUNDAİ İ20 1,25 STYLE+PAN 1,25
    PUNTO EVO 1.4 FIRE ENGINE DUALOGIC METALIC EVO WHITE SKYDOM GÜZEL ARAÇTI MAZİDE KALDI

20. Bu mesaj için teşekkür edenler:

Hakan Arda
    Ardevo - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Ankara
    Rengi
    Evo Siyah
    Plaka
    Edilen teşekkür: 110

Alıntı comanchee Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    zaten yeni ruhsatlarda rehin şerhi yoktur.
    Evet rehinli olduğuna dair ruhsatta bilgi yer almıyor.

BAHADIR TOLGA SAYDAM
    SAYDAM - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Bursa
    Rengi
    Yok
    Edilen teşekkür: 48

Alıntı comanchee Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    aracınıza rehin işlemi 24.09.2010 dan önce yapıldı ise bankadan aldığınız borcu bitmiştir.rehnin kaldırılmasına muvafakat ediyoruz şeklinde 2 nüsha yazı alıp o yazıyla önce banka şubesinin anlaşmalı olduğu notere onaylatıp akabinde emniyete müracat ediyorsunuz.eğer bu tarihten sonra ise bankanıza müracat ediyorsunuz onlar kendileri kaldırıyorlar.zaten yeni ruhsatlarda rehin şerhi yoktur.
    evet konuyu çok güzel özetlemişsin. noterden tasdik ücreti de 56 TL'dir. trafik tescil'e gidince de oradaki işlem de 10 dakika sürmez.

23. Bu mesaj için teşekkür edenler:

Sayfa 3/4 İlkİlk 1234 SonSon