Sayfa 1/2 12 SonSon
28 sonuçtan 1 ile 20 arası

Konu: Linea multijet yakıt tüketimi hakkında

tuna demir
    twona - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Bolu
    Rengi
    Beyaz
    Plaka
    fiat linea multijet
    Edilen teşekkür: 2

Bilgilendirme Konusu Linea multijet yakıt tüketimi hakkında

slm dostlar. 1.3 multijet linea sahibiyim. daha öncede birçok dizel araç kullandım. merak ettiklerim şunlar; 1.3 dizel 90 bg punto kullanan arkadaşların yakıt tüketimi nedir? ben 1 lt mazot ile 15 km yi henüz geçemedim ve ortalama 17 kuruş civarı yakıyorumki bu bana çok fazla geldi. en son citr. c2 hdi aracımda 1 lt mazot ile 26 km yol gidebiliyordum ve 70 bg lik dizel motor çok performanslıydı. linea 90 bg olmasına karşın hem çok hantal( özellikle alt devirlerde) hem çok yakıt tüketiyor. acaba benim aracımdamı bir sorun var yoksa genel olarak arabanın karekterimi bumu??? yorumlarınızı bekliyorum...

bora turan
    PuNtOmAnİa !! tempesty - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Ankara
    Rengi
    Egzotik Kırmızı
    Plaka
    06 BE 8308
    Edilen teşekkür: 820

Hoşgeldiniz Tuna bey ; aracınızın yaklaşık yakıt tüketimi şehiriçi 6 ve ortalama da 5 litre civarı olması lazım eğer 100 km de 5,5 litre yakıt olarak hesaplarsak km.de 14 yeni kuruş yakmanız gerekiyor yani 17 kuruş bana da biraz fazla geldi -ki zaten ben benzinli aracımla şehiriçi kilometrede 22 kuruş yakıyorum..Sanırım aracı devirli ve atak kullanıyorsunuz..70 hp citroenle araçla lineanın kıyaslanması da biraz tuhaf olucaktır çünkü linea 90 hp = 1250 kg

Abdullah BOZKURT
    misli1 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İstanbul
    Rengi
    Rock Siyah
    Edilen teşekkür: 82

1250kg ağırlığa bence yakıt normal, Linea büyük bir araba .

Alp BELGEN
    Alp - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İstanbul
    Rengi
    Beyaz
    Edilen teşekkür: 326

Sevgili Tuna,
    lineayı test ettım. Düşüncelerinize aynen katılıyorum. Araç çok ağır ve hantal 90 hp yeterli degil. Tercih meselesi ancak 75 hp GP ondan çok daha atak ve konforlu.

Arda BULUT
    ABNEW - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Ankara
    Rengi
    Yok
    Edilen teşekkür: 4298

Yakıt tüketimi belirli bir km den sonra küçük bir miktar azalacaktır.Tabi buna bir de aracı tanımanın verdiği uygun sürüş tarzı eklenince tüketim 15YKR nin altına iner bence.1.4 Hdi C2, ağırlık,vites oranları ve aradaki 150cc lik farkın alt devirlere sunduğu tork nedeniyle size biraz daha atak gelebilir ama hızlanma ve son hız değerleri birbirine yakındır her iki aracın...

Ziyaretçi047
    Ziyaretçi Ziyaretçi047 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Arkadaşa hemen yardımcı olayım. Geçen birmottaydım ve Fatih Ustayla biraz sohbet ettim. Lineaların eski yazılımlarında sorun olduğunu ve aracın 90hp olarak gidemediğini söyledi. Yeni yazılım gelmiş. Bu yazılımla arabaları uçuruyorum artık dedi. Bence servisinize bir gidin ve linea 90hp nin son yazılımını yükletin.

7. Bu mesaj için teşekkür edenler:

- -
    Baracuda - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İstanbul
    Rengi
    Yok
    Edilen teşekkür: 97

Cihan bu söylediğin t-jetler için değil sanırım değilmi ilk çıkanlar için.
    Arabada anasını satayım cep telefonların versiyonuna döndü artık işin gücün yok güncellemeyemi gidecez Bravoda öyle olmasın amannn
    "Ne Mutlu TÜRKÜM Diyene"

Ziyaretçi047

hayır multijetler için . 90hp diye belirttim zaten. t-jetler zaten daha yeni

Mehmet Özcan
    Basın-Yayın Sorumlusu femoli - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Ankara
    Rengi
    Beyaz
    Plaka
    YMS
    Edilen teşekkür: 7336

Bence biraz kullandıktan sonra ve de araca alıştıktan sonra yakıt tüketimi baya bir düşüyor ben 8,0 8,5 lerde iken şimdi 6,5 lerde normal yani ileride iner..

tuna demir
    Nereden
    Bolu
    Rengi
    Beyaz
    Plaka
    fiat linea multijet

cihan kardeşim bu yazılımı nerde ve nasıl yükleteceğim hakkında bilgi verirsen çok sevinirim....

Ziyaretçi047

bilgi verdim özel mesajına cevap da verdim. servise gidip son yazılımı yüklemelerini istersen yardımcı olurlar.

- -
    Baracuda - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İstanbul
    Rengi
    Yok
    Edilen teşekkür: 97

Linea sahibi arkadaşa bir sorum var bugün eve gelirken trafik sıkışıktı önümde linea vardı t-jet sanırım yeni siyah almış emotion iidi belli araba çok güzeldi gece gece parlıyordu sorum ise park ışığı ledmi onun?Kullanıcı frende bastıkça iyide stop lambaları parlıyordu.GÜzel görünüyor arkadan.Biraz daha keskin hatlar olabilirmiş arka kısım tombalak kalıyor
    "Ne Mutlu TÜRKÜM Diyene"

barış dikici
    Dikici - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İstanbul
    Rengi
    Rock Siyah
    Plaka
    42 Ps ***
    Edilen teşekkür: 536

led değil alper abicim...bizim puntolarda parklar açıkkn ledli gibi gözüküyor..

Arda BULUT
    ABNEW - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Ankara
    Rengi
    Yok
    Edilen teşekkür: 4298

Barışın da belirttiği gibi led görünümlü

tuna demir
    Nereden
    Bolu
    Rengi
    Beyaz
    Plaka
    fiat linea multijet

ewet led değil. stop un içindeki nikelajlar kristak şeklinde yapılmış frene basınca kare kare yanıyor ve led gibi görünüyor.

kabushsyn - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Rengi
    Rock Siyah

tuna bey aracınızın o kdar yakması normal çünkü 1250 kg bir araç hantallığına gelince ben fiat servisinde çalışıyorum şikayetiniz eğer birinci viteste kalkarken çok zorlanıyorsa bir servise götürün program yuklemesi yapılsın ondan sonra duzelir.benim çalıştığım servise çok geliyor bu şikayetten dolayı müşteriler.

tuna demir
    Nereden
    Bolu
    Rengi
    Beyaz
    Plaka
    fiat linea multijet

tşk ederim hüseyin. bu pazartesi yazılımı yükleticem umarım düzelir....

Hakan Demiray
    dmRy - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Zonguldak
    Rengi
    Orleans Mavi
    Edilen teşekkür: 269

Aslında bir de şu var;

Şehir içi kavramı?

İstanbul - Ankara gibi büyük şehirlerde, eğer trafikte kalarak sürekli dur-kalk yapmadığınızı düşünürsek yakıt tüketimin ortalama değerlerde olabilir.

Ancak ben aracımı Zonguldak şehir içinde kullanıyorum ve okul-ev arasında gidip-gelirken ciddi rampalarda inip çıkıyorum. Bu rampalardan tırmanırken anlık tüketim 20lt/100 değerlerine kadar tırmanabiliyor. Ve neticesinde böyle bir yolda 100km sonunda ortalama 8-9 lt harcamış oluyorum. Bence bu gayet doğal. Ama şu bir gerçek ki benimki de şehir içi = Yani koşulları da değerlendirmek ve bunları da belirtmek lazım.

Benzer bir örnek olarak ise Zonguldak-Ereğli arasında birçok kez gittim geldim. Bu taraftan geçenler, bu iki nokta arasında yolculuk edenler, yolun sürekli dağ tepelerine tırmanıp inerek geçildiğini bilirler. İlk seferinde epey basarak gittim ve dönüşte arkadaş ile kapıştık biraz Hava yağmurluydu ve yoldan sel gidiyordu diyebilirim. gidiş-dönüş 9 lt gibi harcandı. Toplam alınan yol ise 124 km 'ydi.

Ertesi gün aynı yolu kuru havada ve sakin olarak gittim. Yani fazla yüklenmedim araca. Bu kez şehir içinde fazla takılmadım ve işim bitince erkenden döndüm. Toplam 94 km yol almıştım ve bunun için tüketim 5lt/100km gösteriyordu. 94 km için 4,9 lt civarına geliyor harcama. Bu örnek ise şehir dışı

Yani şehrin coğrafi konumu ve sizin kullanış stiliniz çok etki edecektir tüketime

OĞUZHAN ÜLGEN
    MACHINE - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Rengi
    Rock Siyah
    Plaka
    34 EF 3797
    Edilen teşekkür: 22

Ben bugün 120hp lik lineayı test ettim.Gerçekten güzel kaçıyor. Ama güzelde yakıyor 100 kmde yaklaşık 10lt civarı.

Emre @
    ekorkut - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Ankara
    Rengi
    Titanyum Gri
    Edilen teşekkür: 437

Benim de 90 lık dizel aracım şehir içinde şu anda 7,3 lerde geziyor. Bakalım bu azalma işi ne zaman ne kadar olarak gerçekleşecek. Şu anda bu arabayı almadan önce satın almayı düşündüğüm akrabamın otomatik honda Jazz ından bile fazla mazot yakıyorum. Ykrş olarak hesaplayınca da hesap aynı miktara geliyor. Şirketteki arkadaşımda 80 lik Clio Dizel var ve adamın tüketimi şehir içinde 5,3 lt/100 km. Gerçi onun yolu hep şehirlerarası yol gibi o da ayrı konu. Ben ciddi trafiğe giriyorum ve ortalama süratim de 26 km/h civarında. Yine de tüketim fazla..
    Bu arada bu yazılım güncelleme olayı acaba sadece Linea lar için mi geçerli acaba? 90 lık araçların hepsinde bu 1 nci viteste gitmeme problemi var sanırım. Sanki 1 de boost kısılmış gibi. Bu durum Fiat Coupe 5 silindir Turbo aracın da 1 nci vitesi için mucit fiat muhendisleri tarafından düşünülmüş ve uygulanmış bir durumdu zamanında.
    Acaba tüm 90 lık dizellerin durumu aynı mı 1 nci viteste? Boost limitörü gibi birşey hissediyorum resmen. 2 ye çektim mi tamam mis gibi uzuyor araba. zatan en guzel ivme 2 ve 3 te hissediliyor benim arabada..

Sayfa 1/2 12 SonSon