Sayfa 2/8 İlkİlk 123456 ... SonSon
152 sonuçtan 21 ile 40 arası

Konu: Fiorino emotion yakıt tüketimi

murat akbaş
    muratx41 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Kocaeli
    Rengi
    Yok
    Edilen teşekkür: 123

Alıntı pilotender Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Ben böyle olacağını bilseydim 95 liğini alırdım. İstersen 95 lik verelim hocam dediler. Ama ben istemedim. Çünkü aralarında 2000 lira fiyat farkı vardı...Bilmiyorum ki 95 lik almamakla hata mı ettim acaba? 75 ve 95 lik motor seçeneklerinin yakıt tüketimleri arasında acaba ne kadar fark vardır? Düşününce 2000 lirayı çoookk uzun zamanda amorti edecekse zaten değmez.Çünkü bence performansı gayet yeterli arabanın.
    bende yeni aldım motor 10000 devirsin ona göre bakarsın yeni arac fazla yakar

2. Bu mesaj için teşekkür edenler:

ZAFER MURAT KOÇOĞLU
    Fiorino Combi Multijet zafer murat - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Edirne
    Rengi
    Yok
    Edilen teşekkür: 58

Fiorino bendede var 1.3 mjet 75bg sıfır aldığımda yakıt inanılmaz yüksekti.Servisin dediğine bakmayın 10000de yakıt düşmez 20.000 kmden sonra hissediceksin yakıtın düştüğünü 30.000 geldimi yakıtta cimrilik o zaman yapıyor.Aracı fazla sıkıştırmadan sakin kullandınmı bir depo ile şehir içi şehir dışı karışık 600-650Civarı km yapabilirsin.30.000Kmden sonra bir depo ile en fazla 750-850Km yol yapabilirsin.Tabi önümüz kış olduğu için ve araç yeni olduğu için senin bir depo ile en fazla yapıcağın km 450-500Km arasında olacaktır.
    Konu zafer murat tarafından (08/11/2010 Saat 21:04 ) değiştirilmiştir.

4. Bu mesaj için teşekkür edenler:

Ender Pala
    pilotender - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Aydın
    Rengi
    Beyaz
    Edilen teşekkür: 229

Alıntı zafer murat Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Fiorino bendede var 1.3 mjet 75bg sıfır aldığımda yakıt inanılmaz yüksekti.Servisin dediğine bakmayın 10000de yakıt düşmez 20.000 kmden sonra hissediceksin yakıtın düştüğünü 30.000 geldimi yakıtta cimrilik o zaman yapıyor.Aracı fazla sıkıştırmadan sakin kullandınmı bir depo ile şehir içi şehir dışı karışık 600-650Civarı km yapabilirsin.30.000Kmden sonra bir depo ile en fazla 750-850Km yol yapabilirsin.Tabi önümüz kış olduğu için ve araç yeni olduğu için senin bir depo ile en fazla yapıcağın km 450-500Km arasında olacaktır.

Hocam valla karalar bağladım şimdi senin bu yazdıklarını okuyunca. Keşke puntoyu satmasaydım..
    Alfa Romeo 156 2.0 TS - Fiat Grande Punto 1.4 Fire Active - Fiat Fiorino Combi Emotion 1,3 Multijet - Renault Clio Grandtour 1.2 16v Extreme Edition - Toyota Corolla 1.6 Otomatik

ZAFER MURAT KOÇOĞLU
    Nereden
    Edirne
    Rengi
    Yok

Satarken bayi anlatır bir depo ile 1000KM yakın yol alırsın yalan onu alabilmek için kmnin ilerlemesi ve aracı sürekli 80-90 geçmeden sürmek gerekir kim onu uygular sorgulamak lazım

ali veli
    alicanveliy - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İstanbul
    Rengi
    Titanyum Gri
    Edilen teşekkür: 54

Yakıttan tasarruf etmenin en etkili yolu sağ ayağına hakim olmak. Gaza her zaman hafifçe dokunmak çok ekonomiktir. Aynı şekilde freni de az kullanmak ekonomi sağlar. Çok kimse gaza yüklenip ani manevralarda bulunuyor önedeki arabayı veya yanan kırmızı ışığı gördüğü halde hızlanıp aniden frene basıyor. Arabayı hareket ettirmek için yakıt harcayarak elde ettiği enerjiyi fren disklerine boşaltıyor.
    Eğer dizel aracı 1750-2000 devirleri arasında kullanırsanız az yakar. 2500 devirde vites değiştirmek de en ekonomik olanı. Böyle kullanırsanız asgari 900km yol gidersiniz bir depoya. Yalnız bu sabır işidir, herkesin harcı değildir. Denerseniz görürsünüz.
    Anlık yakıt tüketimine bakarak aracınızı biraz kullanırsanız, size en ekonomik yolun bu olduğunu da gösterir. Veriler gerçeğe de uyuyor. Deneyin görün.
    Böyle kullanarak karmada bi depoya 1050km nin aşağısında gittiğimi bilmiyorum.

8. Bu mesaj için teşekkür edenler:

ZAFER MURAT KOÇOĞLU
    Nereden
    Edirne
    Rengi
    Yok

Sayın alican aracınız kaç kmde birde araç fiorinomu puntomu ?

MUSTAFA YİĞİT
    mgraf - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İzmir
    Rengi
    Beyaz
    Edilen teşekkür: 52

box takın %15 düşer yakıtınız

Ender Pala
    Nereden
    Aydın
    Rengi
    Beyaz

Alıntı mgraf Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    box takın %15 düşer yakıtınız

Sıfır aldım arabayı..Herhangi dışarıdan müdahale ne kadar doğru olur o tartışılır bence. Araba henüz garantide sonucta. Box nedir, nasıl takılır ve tam olarak ne yaparak motorda yakıt tasarrufu sağlar bir türlü anlamış da değilim sürekli duymama rağmen. Bu konuda bizi biraz aydınlatsanız. Tabi konuşmalar, verilen rakamlar Fiorino üzerine olursa daha iyi olur.. Yukarıdaki arkadaş önerilerinde haklı olabilir ama ben Fiorino ile 1000 km/1 depo sarfiyatı ben hiç duymadım.
    Konu pilotender tarafından (09/11/2010 Saat 23:48 ) değiştirilmiştir.
    Alfa Romeo 156 2.0 TS - Fiat Grande Punto 1.4 Fire Active - Fiat Fiorino Combi Emotion 1,3 Multijet - Renault Clio Grandtour 1.2 16v Extreme Edition - Toyota Corolla 1.6 Otomatik

ZAFER MURAT KOÇOĞLU
    Nereden
    Edirne
    Rengi
    Yok

Fark edildiği anda serviste ki tabi fark edilir araç garantiden çıkartılır.

ali veli
    Nereden
    İstanbul
    Rengi
    Titanyum Gri

Alıntı zafer murat Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Sayın alican aracınız kaç kmde birde araç fiorinomu puntomu ?
    Aracım grande punto 86bin km'de. Fiorino uzun yolda GP'ye göre biraz daha fazla yakar. Ama karmada aynı...
    Bu fiorino çok yaktığı kilometreleri çoktan geçmiş. Normal yakması lazım ama kullanım tarzından veya başka bir sorundan fazla yakıyor.

Hakan CAN
    taneren - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Mersin
    Rengi
    Evo Siyah
    Edilen teşekkür: 190

Alıntı alicanveliy Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    aracım grande punto 86bin km'de. Fiorino uzun yolda gp'ye göre biraz daha fazla yakar. Ama karmada aynı...
    Bu fiorino çok yaktığı kilometreleri çoktan geçmiş. Normal yakması lazım ama kullanım tarzından veya başka bir sorundan fazla yakıyor.
    fazla yakma sebebi aracın ağırlık farkı ve tasarım.

ali veli
    Nereden
    İstanbul
    Rengi
    Titanyum Gri

Aralarında 20 Kg fark var. Hava sürtünme katsayıları arasında da pek fark yok. Fiorino karmada daha bile az yakıyor çünkü yazılımı ona göre yüklenmiş, şehiriçinde de... Çok kişi kağıt üstündeki yakıt ortalamalarına inanmaz ama eğer bahsettiğim gibi kullanırsanız daha ortalamanın bile altında yakarsınız.
    Hatta çok seri araç kullansanız dahi gaza ve biraz da frene nasıl basacağınızı bilirseniz rahatlıkla yüzde 10 tasarruf edebilirsiniz.

Ender Pala
    Nereden
    Aydın
    Rengi
    Beyaz

Alıntı alicanveliy Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Aralarında 20 Kg fark var. Hava sürtünme katsayıları arasında da pek fark yok. Fiorino karmada daha bile az yakıyor çünkü yazılımı ona göre yüklenmiş, şehiriçinde de... Çok kişi kağıt üstündeki yakıt ortalamalarına inanmaz ama eğer bahsettiğim gibi kullanırsanız daha ortalamanın bile altında yakarsınız.
    Hatta çok seri araç kullansanız dahi gaza ve biraz da frene nasıl basacağınızı bilirseniz rahatlıkla yüzde 10 tasarruf edebilirsiniz.

Aracın 1750-2000 devirler arasında kullanılması, 2500 devri geçirmeden vites büyültülmesi, 80-90 km hızla sabırla gidilmesi, frene basmak yerine daha önceden ayağın gazdan çekilmesi gibi gereklilikleri zaten biliyorum ve bunları harfiyen uygulayan birisiyim ben Alican Veli Bey. Tüm bunlara rağmen aracımın yakıt tüketimini düşürememekten bahsediyorum ben. Arabayı aldığım yer olan Tokat'taki Fiat servisi Dinç Otomotiv'e de gittim gösterdim. Sorun yok hocam 10000 den sonra yakıt düşer biraz dediler. Pek inandırıcı gelmedi bana. Geçen sene Doblo alan arkadaşım, ilk aldığı günden bu yana yakıtının söylenilen gibi düşüşe uğramadan şehiriçinde 800 km çok rahat gittiğini söylüyor. Doblo aynı motor ama daha ağır kasa olmasına rağmen böyleyse, cidden benimkinde sorun var galiba diye endişeleniyorum ve Tokat'taki servisin bana yardımcı olamamasını da garipsiyorum. Ne dersiniz bu konuda yorum olarak? Araç kullanırken dikkat edilmesi gereken noktalara uyamayan birisi olsaydım daha önceki aracım olan 1,4 Fire GP ile 1100 km olan Kuşadası-Tokat arasında 5,1 ortalama yakıt tük. yakalayamazdım herhalde. O halde, aynı, sabırlı sürüş tarzımla neden bu aracımda ekonomiyi yakalayamıyorum sizce? Somut düşünecek olursak, mesela fren balatalarım diskleri fazla sıkıyor olabilir mi acaba?? Benim aklıma gelen nedenlerden birisi bu. Nasıl farkedilir ki bu ?

ZAFER MURAT KOÇOĞLU
    Nereden
    Edirne
    Rengi
    Yok

Bugün servisteki usta başı ile telde görüştük servise gelen araçlar ortalama şehir dışı kullanırsan 750-800Km arası rakam verdi aracı bakıma getirirken getir bilgisayara bağlıyalım bir kontrol edelim dedi normal bir durum değilmiş araç 18.000Kmde şuanda 20000bakımında baktırcam ilk olarak enjektörlerden mazot pompasından şüpheleniyorlar ne çıkarsa halletsinler yoksa satıcam bu aracı geçen sene kasım ayında almıştım aracı geçen bir hesap ettim 1 senede 5Bin Liralık Yakıt almışım bir araba parası

ali veli
    Nereden
    İstanbul
    Rengi
    Titanyum Gri

Aracınızı gerçekten sakin, ekonomik kullanıyorsanız araçta bir sorun var demektir.
    Aracınızı çok az hareket ettirip frene basmadan debriyaja basın araç boşa alınır alınmaz duruyorsa, meyilli bir yerde boştayken hareket etmiyorsa fren diskleri fazla sıkı olabilir.
    İstanbulda olsanız İzmite kadar denerdik, ne kadar çok yaktığını iyice anlardık. Bu konuda çok tecrübe ettim.
    Yalnız benzinli ve dizel arabaların kullanımı biraz farklıdır. Benzinliye alıştığınız gibi kullanmayın. Dizel daha düşük devirde kullanılır, torku yüksektir. Aracınız 1750 devirde azami torka ulaşıyor.

Zafer murat arkadaş kilometrede 250bin liradan fazla yakıyor. Anlaşılan arabasında bi sorun var. Bu kadar yakabilmek için çok uğraşması lazım. El freni çekik olarak gitse ancak bu kadar yakar.

Ender Pala
    Nereden
    Aydın
    Rengi
    Beyaz

Evet ilk ciddi anlamda uzun yolumu yaptım arkadaşlar. Depomu doldurup yola çıktım Tokat'tan Kuşadası'na doğru. Tekrar benzin istasyonuna girdiğimde 43 litre mazot aldı depo. Gittiğim yol 923 km idi... Arabanın bagajı tam dolu idi. Ben hariç iki yolcu daha vardı ve arka koltuğum üzerinde 50 kg kadar yük vardı ekstra olarak. Bu durumda arabamda hiçbir sorun yok galiba öyle değil mi??? Bayramın birinci günü Kuşadası'ndan İzmit'e gideceğim. O zaman yapacağım ölçümü de burada sizlerle paylaşırım.

ZAFER MURAT KOÇOĞLU
    Nereden
    Edirne
    Rengi
    Yok

Ender bey

yanlış anlamıyorum değilmi bir depo ile 923KM gittiniz ?

murat akbaş
    muratx41 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Kocaeli
    Rengi
    Yok
    Edilen teşekkür: 123

Alıntı pilotender Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Evet ilk ciddi anlamda uzun yolumu yaptım arkadaşlar. Depomu doldurup yola çıktım Tokat'tan Kuşadası'na doğru. Tekrar benzin istasyonuna girdiğimde 43 litre mazot aldı depo. Gittiğim yol 923 km idi... Arabanın bagajı tam dolu idi. Ben hariç iki yolcu daha vardı ve arka koltuğum üzerinde 50 kg kadar yük vardı ekstra olarak. Bu durumda arabamda hiçbir sorun yok galiba öyle değil mi??? Bayramın birinci günü Kuşadası'ndan İzmit'e gideceğim. O zaman yapacağım ölçümü de burada sizlerle paylaşırım.
    tokatlımısınız hocam yakıtınız gayet güzel

Ender Pala
    Nereden
    Aydın
    Rengi
    Beyaz

Evet arkadaşlar bir depo mazotla 923 km gittim. Daha giderdi tabi ki ama bittiği yerde yolda kalmamak için girdim benzinliğe ve doldurdum depoyu. Doldurduğumda gördüm ki 43 litre mazot yakmışım geçen 923 km'de. Ben beğendim bu yakıt tüketimini şahsen. Demekki ben şehiriçinde biraz spor filan kullanıyor olmalıyım ya da dizel kullanımına alışamadığım zamanlar olsa gerek ki fazla yakıyor diye başlık açmıştım... Şu anda sorun yok servisin ve tanıdıkların 10000 km den sonra yakıt daha da düşer dediklerini de hesaba katarsak herşey mükemmel gözüküyor.

Ender Pala
    Nereden
    Aydın
    Rengi
    Beyaz

Alıntı muratx41 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    tokatlımısınız hocam yakıtınız gayet güzel

Murat Bey ben Niksar/TOKAT'ta çalışıyorum. Ama, işe başladığımdan beri Niksar'da yaşadığımı söyleyebilirim. Niksar'da doğduktan sonra, annemin memleketi olan Aydın'a yerleşmişiz. Büyüdüğüm yer Söke'dir yani. Doğumum sadece Niksar. İngilizce öğretmeniyim orada. Hayırdır sizde mi Tokatlısınız?

Sayfa 2/8 İlkİlk 123456 ... SonSon