Sayfa 1/2 12 SonSon
38 sonuçtan 1 ile 20 arası

Konu: Direksiyon arıza ışığının yanması ve direksiyonun setleşme sorunu(7bin) msrf yrdm ltf

Mustafa Turmaz
    Mtturmaz - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Eskişehir
    Rengi
    Yok
    Edilen teşekkür: 0

Standart Direksiyon arıza ışığının yanması ve direksiyonun setleşme sorunu(7bin) msrf yrdm ltf

2008 model grande punto sahibiyim 2 senedir bende 85 binde aldım şuan 112 binde aracım 2 gün önce arabayla seyir halindeyken çok kücük tümsekten geçtim hemen direksiyon arıza ışığı yandı ve direksiyon sertleşti kontağı açtım kapattım düzeldi ilk defa başıma gelen bir şeydi araba konusunda pinpirikli olduğum için ertesi günü eskişehir Birmontta götürdüm sorunun direksiyonun motorunda olduğunun değişmesi gerektiğini söylediler. Öncesinde garanti. İyi niyet gibi başvurularda bulunuldu ama hepsi red edildi daha sonra parça yok biz yapamayız denildi daha bugun müşteri hizmetleri tekrar arayıp parçayı tedarik edebilceklerini işçilikle beraber 7 bin küsür lira masraf çıkartılar.6 bini parçanın geliş fiyatıymış. 7 bin küsür cidden akıl mantık işi gelmedi bu arızada sanırım en yüksek fiyat bana söylenmiş sanırım. Eğer dışarıdan yaptırağa bilceğim bir yer varsa eskişehir yalova yakını bildiğiniz önerebilceniz yer var mı . Birde aracımdan ilk defa arıza geldi bir daha yapmadı direksiyonda ses gıcırtı hiç bir şey yok bu şekilde ne kadar kullana bilirim.
    Konu Mtturmaz tarafından (27/11/2018 Saat 19:33 ) değiştirilmiştir.

mesut nmlky
    gpmesud - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Bursa
    Rengi
    Granit Gri
    Edilen teşekkür: 65

Standart Cevap: Direksiyon arıza ışığının yanması ve direksiyonun setleşme sorunu(7bin) msrf y

bursada bu ısle ılgılenen biri var benım tanıdıgım garantılı ıs yapıorlar. Birde forumda görmüştüm sanırım istanbuldada var bu işi yapan.

süleyman Ş
    General edll - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Mersin
    Rengi
    Evo Gri
    Plaka
    TR
    Edilen teşekkür: 834

Standart Cevap: Direksiyon arıza ışığının yanması ve direksiyonun setleşme sorunu(7bin) msrf y

Alıntı Mtturmaz Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    2008 model grande punto sahibiyim 2 senedir bende 85 binde aldım şuan 112 binde aracım 2 gün önce arabayla seyir halindeyken çok kücük tümsekten geçtim hemen direksiyon arıza ışığı yandı ve direksiyon sertleşti kontağı açtım kapattım düzeldi ilk defa başıma gelen bir şeydi araba konusunda pinpirikli olduğum için ertesi günü eskişehir Birmontta götürdüm sorunun direksiyonun motorunda olduğunun değişmesi gerektiğini söylediler. Öncesinde garanti. İyi niyet gibi başvurularda bulunuldu ama hepsi red edildi daha sonra parça yok biz yapamayız denildi daha bugun müşteri hizmetleri tekrar arayıp parçayı tedarik edebilceklerini işçilikle beraber 7 bin küsür lira masraf çıkartılar.6 bini parçanın geliş fiyatıymış. 7 bin küsür cidden akıl mantık işi gelmedi bu arızada sanırım en yüksek fiyat bana söylenmiş sanırım. Eğer dışarıdan yaptırağa bilceğim bir yer varsa eskişehir yalova yakını bildiğiniz önerebilceniz yer var mı . Birde aracımdan ilk defa arıza geldi bir daha yapmadı direksiyonda ses gıcırtı hiç bir şey yok bu şekilde ne kadar kullana bilirim.
    geçici hata verip tekrar etmediyse hiç bir yere gitmeyin boşuna. bu geçici bir sorun olabilir. tekrar ederse bir arayışa girin.
    şöyle diyeyim. değişim yapılıncada bu işten kurtulmuyoruz. yine aynı sorunun yaşanması muhtemel. diyelimki değişim yaptınız ve bu parça 2 yol sonra yine hata verdi yine başa dönersiniz. belkide şu an kullandığınız parça 10 sene daha arıza vermeden kullanacaksınız.

Cemil Şen
    fotobelit - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İstanbul
    Rengi
    Yok
    Edilen teşekkür: 859

Direksiyon motoru yerine aracın motorunumu değiştirecekler ? Saçmalık...Çok yüksek fiyat..Sanayide güzel bir usta bulun,ona baktırın...

erkan nakre
    eko90 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Manisa
    Rengi
    Yok

aynı sorun benim araçtada var 2006 gp fıre actıve, 1 yıl oldu arabayı alalı ilk başta bişey yoktu kış olunca ve yağışlar başlayınca direksiyondan garrt gurrt diye sesler gelmeye başladı ve dönüşlerde direksiyon sertleşti kontağı açıp kapatınca bi müddet düzeliyo sonra yine dönüşte sertleşiyo neyse geçen yıl fiat servisine götürdüm bende direksiyon motoru dediler 5,500+işçilik dediler yaptırmadım tabi , saniyeye götürdüm bi kaç ustaya gösterdim onlarda 2500 lira gibi bi rakam dediler, internette baktım amasör takozu rulman gibi sorunlarda olabilir yazıyo, bu zaman zarfında havalarda ısındı araçta tık ses ve sertleşme olayı olmadı yazın sorunsuz kullandım. yine havalar soğudu ve araçta aynı problemler çıkmaya başladı uygun fiyata bu sorunu çözebilecek usta arıyorum bende

mesut nmlky
    gpmesud - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Bursa
    Rengi
    Granit Gri
    Edilen teşekkür: 65

Bugun sanayıde bır usta ıle bu durumu gorustum bizdeki city arıza sorunlarında açı sensöürünü değişiriyolar. Alibabadan yaklasık 90 dolara getırırlıyor. Ve sorun çözülüyor. Yani aslında o açı sensmrünü getirtirsek sanayıde ustaya taktırabılırız sadece ıscılık alır ozaman 200 300 neyse artık cok daha uyguna gelir maliyeti.
    Konu gpmesud tarafından (28/11/2018 Saat 14:50 ) değiştirilmiştir.

Mehmet Karlıoğlu
    huricane - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İzmir
    Rengi
    Beyaz
    Edilen teşekkür: 11

Selamlar,

Ortalama olarak direksiyon sisteminin demontajına ilişkin videoları taradım ve inceledim, 188 kasaların servo motor içindeki röle değişimi basit, ancak 199 kasalara ait video bulamadım ancak yine aynı yerde olduğunu düşünüyorum, gerek direksiyon mafsalı gerekse demontaj kısımları aynı gibi duruyor. En yakın olarak güncel direksiyon simdi olan Panda modelini baz alarak söyleyebilirim. Lakin açı sensörünün tam olarak yerini anlayamadım, demontajı biraz karışık zor olan kısmı sensörü elektronik kontrol ünitesinden ayırmak için pompalı havya gerek ve tabi iş bununla bitmiyor kalibrasyon ayarı yapılması gerek. Normal bir oto elektrikçi demontaj montaj yapar ancak kalibre için cihaz gerekli olacak.

Servis mantığı olmadı değiştir 7bin TL çok çok fazla üzerine birde buna montaj dahil değildir.

"51927085" bu orijinal parça kodu yurt dışında daha ucuz ve setin tamamı (ortalama 2bin TL), kaldı ki yurt dışında lokal parça satışı mevcut bizde satışı yok. sensor ise 800TL civarı.

inşallah umduğunuz gibi olur.

8. Bu mesaj için teşekkür edenler:

Mustafa Turmaz
    Nereden
    Eskişehir
    Rengi
    Yok

Bursayı bilmiyorum ama araştırırım en azından kötüleşme durumunda bissüre idare etcek kadar yaptırırım çünkü aracımı çok sık kullanıyorum ve bu sorun harici bütün ağır bakımlarını yaptırdım satsam aynı paraya belki daha kötüsü alacağım için en iyi gittiği yere kullanıp sonra yaptırmak. Burda bi abi de yazmıştı yaklaşık 10 sene arızalı bi şekilde kullanmış istanbulda bi tornacıya yaptırmış onuda araştırıyorum.

Mustafa Turmaz
    Nereden
    Eskişehir
    Rengi
    Yok

Hocam dediniz gibi aracı hurda parasına satsam ya da parçalayıp satsam üzerine 7 bin koysam yine punto alabiliyorum

Mustafa Turmaz
    Nereden
    Eskişehir
    Rengi
    Yok

Benim aracımı bilgisayara bağlayarak sorunun bu olduğunu direksiyon motorunun değişmesi gerektiği söylendi belkide dediniz gibi direksiyon motorunun içindeki belki parça yada parçalar arızalı açıp bakmadan sorunun tam olarak ne olduğunu bilmeden yaptırmak mantıksız adam akıllı uğraşcak usta lazım zateb öyle ustaya işçiliği neyse verilir sonuna kadar da helal olsun ama servis bilgisiyara tak yeni parça al tak 7000 bin masraf.

Mustafa Turmaz
    Nereden
    Eskişehir
    Rengi
    Yok

Puntoların ön takımları çok narin ben sürekli amortisör takozu rod başlarını değiştiriyorum çünkü en ufak çukura hızlı girince dağılıyor allahtan bu parçalar çok ucuz olduğu için sorun yaratmıyor bir de dediniz gibi araba ısınınca sadece sola yavaş döndüğüm zaman benim aracımda da çat çat ses geliyor. Bu city arızasıda aslında kış lastiği taktırdım hemen sonrasında cukurdan geçtim o zaman verdi alakası varmı bilmiyorum ilk defa kış lastığı taktırdım normal lastiklerden baya ağır.

ilhan yeşilçimen
    punto430 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Manisa
    Rengi
    Yok
    Edilen teşekkür: 1

merhaba arkadaşlar

aynı sorun benim aracımda var ve bu konuda tecrübe sahibiyim.

şu anda kullanmış olduğum 2013 model punto aracımda direksiyon kilitlenme arızası 1 ay önce başıma geldi
    ardından manisa'da bulunan fiat yetkili servisine başvuruda bulundum ve 28/11 tarihine (dün) randevu verdiler.
    aracımı sabah bıraktım saat 12:00 gibi aracımın sorunu ile ilgili bilgi verdiler.
    aracımın direksiyon milinde arıza olduğunu ve 7000 kusur tl fiyat çıktığını bunun %60 fiat tarafından karşılanılacağı geri kalan % 40 ( 2820 tl ) tarafımdan ödenmesi gerektiği bilgisi verildi.

tecrübeme gelince

daha önceki aracım 2006 model 1.3 grande punto idi 2012 yılında aynı arıza o aracımda da meydana geldi ve akabinde aynı şekilde servise müracaat ettim.
    servis yetkilileri yaptıkları kontrollerden sonra arızanın direksiyondaki servo motordan kaynaklandığını ve değiştirilmesi gerektiğini söylediler
    fiyat olarak ta 3500 tl civarı olduğunu söylediler.
    tabiki arızanın tarafımla alakalı olmadığını ve uzun araştırmalarımın sonucu sorunun punto araçlarda kronik olduğunu belirtmem üzerine
    servis yetkilisi iyi niyet garantisi ile sorunun çözülebileceğini söyledi.
    ve sorgulamadan sonra aracımın iyi niyet garantisi ile ücretsiz onarımı kabul edildi.
    verilen randevu sonrası arıza giderildi.

gelelim mevcut aracımdaki arızanın giderilmesi olayına tabiki şu anki teklifi kabul etmiş değilim.
    çünkü arıza kullanıcı kaynaklı olmayıp özellikle punto araçlarda kronik fabrikasyon bir arıza fakat arızanın yüzdesi ( % 1-2 gibi ) zannedersem yüksek olmadığı için firma çok fazla üstüne düşmüyor.
    yani sizin anlayacağınız tabiri caiz ise kulağının üstüne yatıyor.
    sessiz kalırsanız hesap sizden..
    kalmazsanız iyi niyet garantisi..

allah korusun aracımla seyir halindeyken direksiyon kilitlense bunun hesabını kim verecek..
    yorum sizin
    Konu punto430 tarafından (29/11/2018 Saat 19:12 ) değiştirilmiştir.

14. Bu mesaj için teşekkür edenler:

süleyman Ş
    General edll - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Mersin
    Rengi
    Evo Gri
    Plaka
    TR
    Edilen teşekkür: 834

Alıntı punto430 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    merhaba arkadaşlar

şu anda kullanmış olduğum 2013 model punto aracımda direksiyon kilitlenme arızası 1 ay önce başıma geldi
    ardından manisa'da bulunan fiat yetkili servisine başvuruda bulundum ve 28/11 tarihine (dün) randevu verdiler.
    aracımı sabah bıraktım saat 12:00 gibi aracımın sorunu ile ilgili bilgi verdiler.
    aracımın direksiyon milinde arıza olduğunu ve 7000 kusur tl fiyat çıktığını bunun %60 fiat tarafından karşılanılacağı geri kalan % 40 ( 2820 tl ) tarafımdan ödenmesi gerektiği bilgisi verildi.

tecrübeme gelince

daha önceki aracım 2006 model 1.3 grande punto idi 2012 yılında aynı arıza o aracımda da meydana geldi ve akabinde aynı şekilde servise müracaat ettim.
    servis yetkilileri yaptıkları kontrollerden sonra arızanın direksiyondaki servo motordan kaynaklandığını ve değiştirilmesi gerektiğini söylediler
    tabiki arızanın tarafımla alakalı olmadığını ve uzun araştırmalarımın sonucu sorunun punto araçlarda kronik olduğunu belirtmem üzerine
    ve sorgulamadan sonra aracımın iyi niyet garantisi ile ücretsiz onarımı kabul edildi.

gelelim mevcut aracımdaki arızanın giderilmesi olayına tabiki şu anki teklifi kabul etmiş değilim.
    çünkü arıza kullanıcı kaynaklı olmayıp özellikle punto araçlarda kronik fabrikasyon bir arıza fakat arızanın yüzdesi ( % 1-2 gibi ) zannedersem yüksek olmadığı için firma çok fazla üstüne düşmüyor.

allah korusun aracımla seyir halindeyken direksiyon kilitlense bunun hesabını kim verecek..
    yorum sizin
    Bu anlattığınız olayı 1.5 yıl öncesine kadar bir çok arkadaşımız aynı şekilde yaşadı. 10 yıla kadar olan araçlarda biraz onlar gibi çirkeflik yapınca ücretsiz değişimler yapıldı. Son 1.5 senedir firma politika değişikliği bahane edilerek hiç bir şekilde ücretsiz yapılmamakta. Hatta ankaradan bir kardeşimizin uzatılmış garantisi olmasına rağmen aynı paralar istendiği bilgisini verdi ve avukat aracılığıyla mahkemeye verip dava açacağını söyledi. Bakalım biride çıkıp davayı kazandım buda belgesi diyecekmi.

16. Bu mesaj için teşekkür edenler:

Tercan İs
    Tercan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Sakarya
    Rengi
    Yok
    Edilen teşekkür: 5

Alıntı punto430 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    merhaba arkadaşlar

tecrübeme gelince

yorum sizin
    Öncelikle geçmiş olsun ne yapmayı düşünüyorsunuz peki?

Tercan İs
    Nereden
    Sakarya
    Rengi
    Yok

R
    Konu Tercan tarafından (29/11/2018 Saat 20:59 ) değiştirilmiştir.

Tercan İs
    Nereden
    Sakarya
    Rengi
    Yok

[QUOTE=Tercan;1029433]Arkadaşlar,

Ben de bu arızanın mağdurlarındandım. Temmuz 2010'da aldığım, ikinci el, 2005 model Punto'da Ağustos ayında bahsedilen direksiyon mili sorunu çıktı. Hatta ilk başıma geldiğinde otobanda 150 ile gidiyordum; oldukça korkutucu bir deneyimdi!

Aracı Ankara Ağaçlı Fiat servisine götürüp gösterdim. Bana, direksiyon milinin değişmesi gerektiğini, bunun ücretsiz karşılanması için Fiat merkezinden onay almaları gerektiğini söylediler ve tabii ki, Fiat onay vermedi. Ben de çağrı merkezini arayıp talebimi ilettim. 2-3 gün sonra Fiat Müşteri Hizmetlerinden arayan kişi, benim aracımın servis bakımlı olmadığını, aracın 5 yaşında olduğunu, garantisinin bitmiş olduğunu ve bu sebeplerle masrafın %100'ünü karşılayamayacaklarını; ancak müşteri memnuniyetini sağlamak amacıyla, servisin karar vereceği, %50-60 gibi bir oranda indirim yapılabileceğini söyledi. Ben de aracı ikinci el aldığımı, daha önce bu şekilde ücretsiz değişimler yapıldığını bildiğimi (gerçekten de arkadaşımın şirketinde kullanılan 18 tane Punto için bu işlem yapılmıştı), bunun fabrikasyon hatası olduğunu bildiğimi ve bu sebeple garanti durumu her ne olursa olsun, masrafın %100'ünün karşılanması gerektiğini söyledim. Bu sefer de karşımdaki bana "ama sizin aracınız daha önce iki defa önden darbe almış; ne malum bu arızanın darbe sonucu oluşmadığı?" şeklinde ağız değiştirince, sadece teşekkür edip telefonu kapattım. Hemen avukat bir arkadaşımı aradım ve durumu anlattım.

Bundan sonrası çok ilginç gelişti:
    Arkadaşım ufak bir araştıma yapıp beni arayan müşteri temsilcisiyle görüştü. Görüşmede bu sorunun *BU NOKTAYA DİKKAT* güvenlikle ilgili olduğunu, müşterinin güvenliğini tehdit edecek bir hataya sahip bir malı piyasaya sürmenin suç olduğunu ve eğer talebimizi karşılamazlarsa yalnızca yapılan masrafı kendilerinden geri almakla kalmayıp ayrıca bu işle uğraşacağını, bu konuyu isterlerse kendi hukukçularına da danışabileceklerini, ona göre kararlarını verip bizi aramalarını söylemiş. Ertesi gün arkadaşım arandı, masrafın %60'ının Fiat tarafından, kalanının da yetkili servis tarafından karşılanacağı söylendi. Ben de doğrudan Ankara Ağaçlı Fiat servisine giderek aracımı yaptırdım.

Tabii ki, benim için kimin neyi karşıladığı hiç önemli değildi. Önemli olan benim bu sorunuma Fiat'ın bir şekilde, beni mağdur etmeden çözüm bulmuş olmasıydı. Keşke işi uzatmadan baştan uzlaşsalardı...

Sonuç olarak demek istediğim şu ki, bu sorun bazı şase numarası serisinden olan tüm Punto'larda başgösteren, sürücüsünü gerçekten tehlikeye düşürme ihtimali yüksek olan ve kesinlikle üretimden kaynaklanan bir sorun! Hiçbir üreticinin de kendilerine güvenerek kendilerinden araba alan müşterilerinin can güvenliğini riske atmaya hakkı yok!

Bundan sonra bu sorunla ilgili hak arayacak arkadaşlara duyurulur.

https://mobile.donanimhaber.com/punt...iyor--32682902[/QUOT

Yanlis anlaşılmasın Benim başıma gelmedi geçenlerde forumları okurken rast geldim paylaşmayın istedim

20. Bu mesaj için teşekkür edenler:

Çağatay Koçak
    fawori - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Ankara
    Rengi
    Evo Gri
    Edilen teşekkür: 221

İstanbul'da hakem direksiyon var ora ile görüşün.Garantili yapıyorlar deniyor.

22. Bu mesaj için teşekkür edenler:

utku bostan
    utkubostan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Ankara
    Rengi
    Beyaz

Aynı sorun birkaç hafta önce 2012 model 113000 km 'de benim de başıma geldi ve yukarıda anlatılan süreçlerin aynısını yaşadım. %60 oranında Fiat'ın karşılayacağını %40 oranında da benim ödemem teklif edildi. Servisle hiç bir şekilde polemiğe girmedim. Konuyla ilgili araştırma yapmıştım lakin bir önceki gitmiş olduğum yetkili serviste %60-ının kendileri tarafından karşılanmasının aslında hatayı kabul ettiklerini gösterdiğini, serviste bunu ücretsiz değişimin yapılması gerektiğini belirtmeme rağmen adamlar bırakın yardımcı olmayı işi yavaşlatmak gibi bir yola girebileceklerini bile üstü kapalı bir şekilde ima ettiler. Bu yüzden ikinci gitmiş olduğum serviste tamamen konuyla bilgisiz gibi göründüm. Aracı yaptırdım yani %40-lık ödemeyi kabul ettim. Bu olay başından sonuna kadar bece saçmalık ve Fiat'ın bence önünde iki seçenek var. Ya Avrupa'da olduğu gibi bu araçlara "Recall" yapacak ya da ömür boyu bu hatayı serviste ücretsiz onaracak.Forumdan elde ettiğim belgelerle birlikte tüketici hakem heyetine başvurdum. Bakalım ne olacak? Bekliyorum.

Yusuf solitario
    Solitario - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İstanbul
    Rengi
    Titanyum Gri
    Edilen teşekkür: 6

Alıntı utkubostan Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Aynı sorun birkaç hafta önce 2012 model 113000 km 'de benim de başıma geldi ve yukarıda anlatılan süreçlerin aynısını yaşadım. %60 oranında Fiat'ın karşılayacağını %40 oranında da benim ödemem teklif edildi. Servisle hiç bir şekilde polemiğe girmedim. Konuyla ilgili araştırma yapmıştım lakin bir önceki gitmiş olduğum yetkili serviste %60-ının kendileri tarafından karşılanmasının aslında hatayı kabul ettiklerini gösterdiğini, serviste bunu ücretsiz değişimin yapılması gerektiğini belirtmeme rağmen adamlar bırakın yardımcı olmayı işi yavaşlatmak gibi bir yola girebileceklerini bile üstü kapalı bir şekilde ima ettiler. Bu yüzden ikinci gitmiş olduğum serviste tamamen konuyla bilgisiz gibi göründüm. Aracı yaptırdım yani %40-lık ödemeyi kabul ettim. Bu olay başından sonuna kadar bece saçmalık ve Fiat'ın bence önünde iki seçenek var. Ya Avrupa'da olduğu gibi bu araçlara "Recall" yapacak ya da ömür boyu bu hatayı serviste ücretsiz onaracak.Forumdan elde ettiğim belgelerle birlikte tüketici hakem heyetine başvurdum. Bakalım ne olacak? Bekliyorum.
    Geçmiş olsun. Umarım %100 haklı olduğumuz bu konuda paranızı geri alabilirsiniz. Size de 7000 TL mi masraf çıkardılar? Daha önceden bildiğim kadarıyla %80 ini karşılıyorlardı şimdi %60 a düşürmüşler görünüyor ki ödetilen %40 lık pay da hiç az değil...

utku bostan
    utkubostan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Ankara
    Rengi
    Beyaz

Alıntı Solitario Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Geçmiş olsun. Umarım %100 haklı olduğumuz bu konuda paranızı geri alabilirsiniz. Size de 7000 TL mi masraf çıkardılar? Daha önceden bildiğim kadarıyla %80 ini karşılıyorlardı şimdi %60 a düşürmüşler görünüyor ki ödetilen %40 lık pay da hiç az değil...
    Evet. 2800 tl'sini odedim. Kesinlikle cok fazla bir miktar.

Sayfa 1/2 12 SonSon