14 sonuçtan 1 ile 14 arası

Konu: Fiat Punto - EPS Direksiyon Sertleşme Sorunu KORKMAYIN ÇÖZÜM BURADA – Ekim 2018.

Bayram Türkoğlu
    teknomagic - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İstanbul
    Rengi
    Granit Gri
    Edilen teşekkür: 5

Standart Fiat Punto - EPS Direksiyon Sertleşme Sorunu KORKMAYIN ÇÖZÜM BURADA – Ekim 2018.

Fiat Punto - EPS Direksiyon Sertleşme Sorunu KORKMAYIN, ÇÖZÜM BURADA – Ekim 2018.

( Fiat Punto 2004 , Elektrikli Direksiyon EPS, Servo Motor Sorunu, City Sorunu ve Tavsiyelerim, Kendi Çözümüm.)

Merhaba Fiat Punto Kullanıcıları,

2006 dan beri Fiat Punto 2004 kullanıcısıyım. 2007 yılında City arızası oldu ve Eylül 2018 e kadar idare etti. 11 sene içinde toplamda 10 defa ancak sertleşmiştir. Sertleşince aracı durdurup tekrar çalıştırınca çalışıyordu. 11 sene direksiyon ışığı yanar vaziyette arabayı kullandık. Son 20 gündür artık sertleşme sorunu bizim geçici denediğimiz yöntemle gitmez oldu.

İlk bozulduğu ve sertleştiği zaman Fiat yetkili servise durumu anlattım ve 1.800 TL - 2.000 TL fiyat verdiler ve kronik sorunu olduğunu kabul etmediler. Düşünün ki arabayı 17.000 TL ye alıyorum ve 2.000 TL masraf çıkıyor.

Araştırmalarım sonucu gördüm ki bu sorun çok da büyütülecek ve korkulacak bir durum değilmiş. Bizi panikleten ve bunalıma sokan tek şey Ekim 2018 tarihi itibari ile Fiatın bu direksiyon servo motoruna 6.000 TL fiyat vermesidir. Böyle olunca bu işi yapan tamirciler de 1.200-1.500 TL fiyat veriyorlar. Ben de 1.400 TL karşılığında bu tamir işini Bostancıda Koç Tornaya yaptırdım.

Direksiyon çok yumuşaktı ve direksiyon servis ışığı yanıyordu. Şimdi yumuşaklık tam kıvamında ve servis ışığı sönmüş. 6 ay garanti verdiler. Zaman ne gösterir göreceğiz.

Aslında Bu tamir işini kendim yapmayı da düşündüm. Zamanım ve mekanım olmadığı için yaptırma yoluna gittim. Bu sorunun büyük olasılıkla sol taraftaki ve direksiyonun altındaki kapaklarının sökülmesi ile görüleceği üzere direksiyona destek kuvveti veren servo motor ve buna kumanda eden rölelerden kaynaklandığını düşünüyorum. Bu röleler Ali Express te ve Amazon.com da 3-5 dolara satılmaktadır. Youtube da Fiat Punto EPS diye aratırsanız Rusça ve İtalyanca tamir videolarını bulabilirsiniz. Bu videolarda bu servo motorun sökülmesi ve rölelerin değişimi görülmektedir. Zamanınız ve biraz da bilginiz veya anlayan arkadaşınız varsa bu işi deneyin.

Ben 11 sene boş yere bu sorunla gezmişim. Böyle bir yazıyı hazırlamakla bu sorunu yaşayan vatandaşlarımızın yüreklerine su serpmek istedim.

3-5 Dolarlık röle veya 20-30 dolarlık servo motor maliyeti ile 1.400 TL servis parası alan arkadaşlara da kul hakkında girmeyin derim. Fiat’ın 6.000 TL fiyat vermesinin yorumunu da size bırakıyorum.

İlk günler arabamdan o kadar soğudum ki neredeyse ölü fiyatına satacaktım. Araba bir hafta kapının önünde yattı. Forumlardan ve Youtube dan gördüm ki bu servo motor olmadan da araba gayet sorunsuz çalışırmış ama direksiyonla güreşmek şartıyla. Bozuk hali ile mahallede bir iki tur attım ve moralim düzeldi. Röleler ile ilgili bayağı bir araştırma yaptım. Siparişi, gelme süresini düşününce tamirciye yaptırma kararı aldım. Yaz tatilinde olsaydı kesinlikle kendim yapardım. Çünkü tamirci de servo motoru ve röleleri değiştirdi.

SONUÇ :

1. Arabanızdan soğumayın. Ölü fiyata satmayın.
    2. EPS arızası olursa panik yapmayın. Yavaşça kenara çekin. Tekrar arabanızı çalıştırın. Düzelmezse korkmayın sert direksiyonla da arabanız istediğiniz yere gider. Dörtlüleri yakın ve devam edin. Dönüşlerde direksiyona iyice yüklenin. Sağdan gidin. Yoğun trafiğe girmeyin. Tenha saatlerde trafiğe çıkın. Bayanların gücü dönüşlerde yetmeyebilir. Çok sert oluyor.
    3. Fiat’a 6.000 TL kaptırmayın. En kötü 1.400 TL ye tamiri var. Gayet mantıklı ve güvenilir tamiri yapılıyor. Çünkü arıza öyle büyük bir şey değil. Bu işin yapanlar İstanbul Bostancıdadır.
    4. Kesinlikle bir daha Fiat araba satın almayın. Bu işlerin tek müsebbibi Fiat’tır. Müşteri hizmetleri sıfır. Servis de sıfır. Arabaya bakmadan 6.000 TL fiyat verdiler. Son 10 yıllık arabanın % 50 sini karşılıyormuş. 3.000 TL. Bu bile çok fazla.100-200 TL tamir maliyeti var.
    5. Bu arabanın bu EPS arızası Türkiye’de çok büyütülüyor. Elektronikçi yakınlarınızla kendiniz de değiştirebilirsiniz. Gerekirse bir ustaya söktürün ve Servo motoru bir elektronikçiye götürün. Rölelerin değiştirilmesi büyük olasılıkla sorunu çözecektir.Elektronikçi akrabalarınıza/arkadaşlarınıza da
    yeni bir ekmek kapısı açmış olursunuz.

Umarım bu sorunu yaşayanlara yardımcı olmuşumdur. Bir Allah razı olsun demeniz yeterlidir.

20/Ekim/2018

B.Türkoğlu
    <strong><i>Eklenmiş küçük resimler</i></strong><br/><br/> Eklenmiş küçük resimler

-01.jpg   -02.jpg  

2. Bu mesajı için 5 kişi teknomagic'ye teşekkür etti:

süleyman Ş
    General edll - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Mersin
    Rengi
    Evo Gri
    Plaka
    TR
    Edilen teşekkür: 834

Standart Cevap: Fiat Punto - EPS Direksiyon Sertleşme Sorunu KORKMAYIN ÇÖZÜM BURADA – Ekim 201

Bilgi için teşekkürler. City arızalanınca nasıl oluyor diye merak eden arkadaşlar İçin çok faydalı olmuş. Sizede geçmiş olsun. Her ne kadar siz çok yumuşak şekilde anlatsanızda, yavaş gidin sağdan gidin mahalleden çıkmayın gibi, bu olay uzun yolda başına gelip büyük kazalar atlatan arkadaşlar var. 1000 liraydı birkaç ay önce verdikleri fiyat. Uzman direksiyondu sanırım. Deiğiniz gibi her ne kadar maliyetli bir iş olmasada çok nadir yerlerin ve kişilerin yaptığı bir iş olduğundan bu paralar rahatlıkla istenmekte ve verilmekte. Bu sorunuda cc gibi yapan yerler çoğaldığında bu fiyatların altına yaptırılabilecektir.
    Yetkili Servislerde ustalık yoktur. Parçanın yenisi gelsin eskiyi sök yeniyi tak olayı vardır. Bir tornavida ucunun düzeltebileceği en küçük sorunda dahi parça değişimi olması gerekiyor denmekte. Servis konusunda az bile şey söylemişsiniz. Oraya selam veren borçlu çıkıyor. Zaten oralardaki bu haksızlıklara dayanamayan bir çok usta ayrılıp ke ndi yerini açıyor. Benim ustam öyle mesela. Yeter insanları kazıkladığımız demekte.
    Servisin mantığı ne onuda anlamış değilim. Garantisi devam eden araçlardan para almadan arabanın kapısını açmıyor. Kronik arızaya kullanıcı hatası diyor yine para istiyor. La arkadaş direksiyonun içine girdimde oralarla oynayıp kısa devremi yaptırdım yada başka bir haltmı yedim. Yada airbag nasıl çatlar. Bunu diğer arabalarda isteyerek yapamazsın orayı çatlatamazsın. Ama bizde hiç bir şey yapmana gerek yok hiç bişeyden olmasa bile nazardan çatlıyor. Kazasız belasız sürüşler dilerim.

4. Bu mesaj için teşekkür edenler:

Naklov Deniz
    PUNTOCU volkan1065 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Bartın
    Rengi
    Egzotik Kırmızı
    Edilen teşekkür: 1081

Standart Cevap: Fiat Punto - EPS Direksiyon Sertleşme Sorunu KORKMAYIN ÇÖZÜM BURADA – Ekim 201

6. Bu mesaj için teşekkür edenler:

mesut nmlky
    gpmesud - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Bursa
    Rengi
    Granit Gri
    Edilen teşekkür: 65

City arızası sebebiyle Allah korusun ama kaza yapsak kaskomuz var ise bunu kaskodan halledebilirmiyiz.

8. Bu mesaj için teşekkür edenler:

Bayram Türkoğlu
    teknomagic - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İstanbul
    Rengi
    Granit Gri

Yüzde yüz hata sizde olsa bile kasko zararınızı karşılıyor.

Naklov Deniz
    Nereden
    Bartın
    Rengi
    Egzotik Kırmızı

City sorunun asıl kaynağı aşağıdaki EPS zemberek sensörüdür. İçindeki metal fırçalar zamanla döne döne özelliğini yitirip aşınıp ark yapıyor bakır yolları bozuyor. Bir iki kişi city açık iken akım çektiği için daha çabuk arızalandığını idda ediyorlar. Ama bana göre değil. Daha çok iç kısımdaki yağlamayı sağlayan yağın zamanla iletkenliğinin artması ve fırçaların kalitesizliğinden kaynaklanıyor. Arıza çözümü için aşağıdaki parçanın alınıp değişmesi gerekiyor. Çinden alış fiyatı bile yüksek. Bunu Alibabadan ya toptan yada çinden mal getiren birilerini bulup direk üreticiden alınırsa city arızası işçilikle beraber 500 Tl gibi rakamlara çözülebilir. parça linki aşağıdadır.

1. City arızasını tetikleyen kasisler sert şekilde çarpma
    2. Araç çukuru düştü ise lastiklerin sağa sola dönmesine engel etken varsa direksiyonu zorlamak.
    3. Ani patinajlı sağa soladireksiyonu çevirip kalkmak.
    4. Aracı park ettiğinizde direksiyonu tam sağ yada sol çevirerek parrketmek.
    4. Lastikleri kaldırımlara dayamak.

Bu hataları yaparsanız city sensörünün ömrü kısalıyor.

https://tr.aliexpress.com/item/Fiat-...91b67bb3b960-0
    Konu volkan1065 tarafından (20/10/2018 Saat 20:20 ) değiştirilmiştir.

11. Bu mesaj için teşekkür edenler:

mesut nmlky
    Nereden
    Bursa
    Rengi
    Granit Gri

Alıntı teknomagic Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Yüzde yüz hata sizde olsa bile kasko zararınızı karşılıyor.
    evet doğru karsılıyor fakat mekanik sorunlarıda karsılıyor mu ? city arızası gibi.

süleyman Ş
    General edll - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Mersin
    Rengi
    Evo Gri
    Plaka
    TR
    Edilen teşekkür: 834

Alıntı gpmesud Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    evet doğru karsılıyor fakat mekanik sorunlarıda karsılıyor mu ? city arızası gibi.
    Kaza anında zarar görmüşse karşılar. Çünki tek tek hesaplanıyor diye biliyorum.

YUNUS KAYA
    ykaya1983 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Gaziantep
    Rengi
    Rock Siyah
    Edilen teşekkür: 719

Allah razı olsun güzel bilgiler
    Millet düğün salonunda kızlara bakarken ben dışarıda arabalara bakarım.

Tercan İs
    Tercan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Sakarya
    Rengi
    Yok

Bişey sormak istiyorum bu city sorunu ve airbag sargısı sorunu sadece puntolara mi özgü? Benim aracım 2013 model 94 binde aldım aldığımda direksiyona yamukluk vardı muhtemelen yani direksiyon sökülmüş takarken yamuk takılmış benim tahminimce bu sargı yüzünden. Anlamadığım olay şu 2006 modeli bu hatayı verdi diyelim 2010 modeli veya 2013 modeli niye aynı arızayı veriyor? Bu zaman zarfında hiç mi insan bunu düzenlenmez, kendini geliştirmesi?

Naklov Deniz
    Nereden
    Bartın
    Rengi
    Egzotik Kırmızı

Direksiyonu yamuk takamazsın. Rotcuya baktırın

17. Bu mesajı için 2 kişi volkan1065'ye teşekkür etti:

Mustafa Turmaz
    Mtturmaz - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Eskişehir
    Rengi
    Yok
    Edilen teşekkür: 0

Teşekkürler sizin yazınıza kadar arabayı sinirime hurda parasına satacaktım 2 senedir punto kullanıyorum 85 binde aldım şuan 112 binde 3 gün önce aracım seyir halindeyken direksiyon arıza ışığı yandı ve sertleşti dediğiniz gibi kontağı açtım kapattım düzeldi araba konusunda pinpirikli olduğu içim ertesi günü servise götürdüm eskişehir birmonta direksiyon motoru değişmesi gerektiğini söylediler daha sonra parça yok dediler yapamayız denildi ertesi gün aradılar işçilik dahil 7 bin küsür maliyet çıkartıldı 6 bini parçanın geliş fiyatıymış. Araçım 10 yaşını açtığı için garanti kapsamına girmiyormuş şimdi ben sizce ne yapmayalım. Aracım daha ilk defa arıza verdi direksiyonda ses gıcırtı hiç bir şey yok ayda 1200 km yol yapıyorum uzun yolda kullanıyorum servis harıcı nereden yaptıra bilirim yalova eskişehir yakını bir yer var mı.
    Konu Mtturmaz tarafından (27/11/2018 Saat 19:03 ) değiştirilmiştir.

mesut nmlky
    Nereden
    Bursa
    Rengi
    Granit Gri

Bursada var. 1200 tl gibi rakama yapıyorlar Nilüfer / Küçük Sanayi'de. 1 yılda garanti veriyorlar sanırım.

Dursun Kaptan
    dursun081 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Rengi
    Yok
    Edilen teşekkür: 0

merhabalar bu tork sensörü grande puntolar içinmi acaba. 2006 sonrasımı