15 sonuçtan 1 ile 15 arası

Konu: City arızasının YouTube'da ki çözümü

Zafer Han
    Ezeldenberi - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Adana
    Rengi
    Evo Granit Gri
    Plaka
    Evo 1.3 ss 75bg
    Edilen teşekkür: 617

Standart City arızasının YouTube'da ki çözümü

Arkadaşlar meşhur City arızamızla karşılaştım. Aracı ilk çalıştırdığımda ve city mod devre dışı olduğu halde direksiyon amblemi ışığı yandı ve o an direksiyon resmen kitlenmiş durumdaydı. Hiç bir şekilde sağ sol yapmadı. Kontak aç kapa ile düzeldi. Sonra yine garajdan çıktım tekrardan tam hareket ederken anlık kitlendi. Akşam yine ilk çalıştırma da tekrarladı. Sorunun benim açımdan en büyüğü benim araç hasarlı olduğundan fiat büyük ihtimalle değişim istesemde onay vermez.
    Başlıkta da belirttigim gibi youtube da sorun hakkında araştırma yaparken bu videoyu buldum. Arkadaşlar sizcede asagidaki çözüm mantıklı mı? Görüntülere göre adamlar arızanın ana kaynağını kesin bulmuşlar gibi. Sizden ricam aramızda bu tür bir tamirat yaptıran var mı? En son çare olarak bu metodu uygularim gibi geliyor. Ancak öncelikle direksiyonu söktürmeden aşağıdaki röleler temin edip sonra tamir başlatırim.

2 Relay Tyco V23072 C1061 A308 for Fiat Punto Servo Motor Power Steering 02 | eBay
    Ayrıca bu röleler ebay harici Tr'de bulunur mu?

https://m.youtube.com/watch?v=1nwFh3RAVyE

Ayrıca videoda da göreceğiniz gibi direksiyonu yöneten motorun ne kadar büyük ve hiç arıza yapmayacağıda bir o kadar aşikar!!!
    <strong><i>Eklenmiş küçük resimler</i></strong><br/><br/> Eklenmiş küçük resimler

-l300.jpg  
    Konu Ezeldenberi tarafından (04/09/2016 Saat 02:13 ) değiştirilmiştir.

Emrey Zorunlu
    Emre9110 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İstanbul
    Rengi
    Yok
    Edilen teşekkür: 9

Standart Cevap: City arızasının YouTube'da ki çözümü

Sorun röleden kaynaklıysa hakkaten mantıklı denemeden doğruluğu hakkında birşey söylemek yanlış olur. Siz servis mevzusunu birazcık kovalayın olmaz ücretsiz yapmayız illa para vereceksin diyorlarsa en son ihtimal bunu denersiniz.

ALI ORS
    ORS15 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İstanbul
    Rengi
    Beyaz
    Edilen teşekkür: 257

Zafer bence servis ile görüş, aracın kazalı olması city arızası ile ilgili olacagını düşünmüyorum.eger degiştirmezlerse serviste o zaman tamir konusunun üzerine egiliriz.

sinan turgut
    SinanTR - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İstanbul
    Rengi
    Titanyum Gri
    Edilen teşekkür: 421

belki arıza servo motordan değil farklı bi parçadan da olabilir denemekte yarar var illa ki ama yinede bu kadar hayati bi parçayı serviste ücreti ile yaptırmayı düşünürdüm ben
    G.Punto 2008 1,3 m.jet dynamic

Zafer Han
    Nereden
    Adana
    Rengi
    Evo Granit Gri
    Plaka
    Evo 1.3 ss 75bg

Arkadaşlar zaten Birmottan bir randevu alıp bir şansımı deneyeceğim ancak pek ümidim yok.

Murat Kavruk
    MKavruk - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İstanbul
    Rengi
    Yok
    Edilen teşekkür: 253

Zafer Bey çok geçmiş olsun, en düşük maliyetle kurtulmanız dileğiyle. City modunu düzenli olarak kullanmakta mısınız? Ben hiç açmıyorum olası bir arıza ile karşı karşıya kalmamak için, işe yarayıp yaramayacağını merak ediyorum.

Zafer Han
    Nereden
    Adana
    Rengi
    Evo Granit Gri
    Plaka
    Evo 1.3 ss 75bg

Daha önceki City paylaşımlarında açıklamıştım, City modu sadece park için kullanıyorum. Haricinde sürekli olarak kapalı şekilde kullanıyorum. Çünkü City açıkken direksiyon aşırı yumuşak ve dolayısıyla yol tutuş minimum seviyelerde oluyur. İki defa U dönüşü yaptığım yerde 10-20km bir hızda araç önden savrulma yapmıştı. Yani bu City arazısı herkesinde bildiği üzere mahkeme kararıylada onaylı bir şekilde Fiat'ın bir ayıbıdır. Böyle aşikar bir arızayı bile üslenme noktasında müşterilerini mahkeme mahkeme süründüren Fiat'ı her şekilde kınıyorum. İnşallah hiç bir Fiat kullanıcısı City arızasından dolayı büyük bir kaza yaşamaz diyecem ancak. Dün akşam formda bir arkadaşımızın 110-120 ile direksiyon kitlenmesinden dolayı karşı şerite geçip ailesiyle büyük bir kaza atlattıklarını okudum.

Ayrıca araç 2011 1.3 Euro5 ss 39binkmde.
    Konu Ezeldenberi tarafından (04/09/2016 Saat 13:09 ) değiştirilmiştir.

Zafer Han
    Nereden
    Adana
    Rengi
    Evo Granit Gri
    Plaka
    Evo 1.3 ss 75bg

Youtube da ki City çözümü kesin gözüküyor. Oto elektirikçi komşumla sağ olsun direksiyonun altındaki sisteme baktık videodaki röleler benim araçta yoktu. Sadece elektronik kart sistemi vardı. Büyük ihtimalle motor içi ana sigortaya yerleştirilmiş olabileceğini söyledi. Ustam aracın motor içindeki sigorta kutusuyla oynadı City arızası ışığı söndü. O bölgedeki sigortaları hareket ettirdiğimiz de City arızası gidip geliyor. Sonuç benim Sigorta kutusu yine başıma sorun çıkartıyor. Şuan sorunun kaynağını bulmuş gibiyiz. Ancak bu sigorta kutusu tek parça satılmadığı için komple tesisatla beraber geliyormuş. Şimdilik arıza yok ancak kesin çözüm sigorta kutusu ve komple tesisat değişimi görünüyor.
    City modu aktifleştiren ve devreden çıkmasına sebep olan şuan için anladığım sadece bir röle!!; sigortayı baktım bulamadım. Yalnız üzerinde direksiyon amblemi olan bir röle vardı. Yine iyi bir elektronikçi bulmam gerekiyor vessalem.

Yine bir yabancı formda röleler ve açı sensör tamiri;

Fiat Punto Seconda Serie-Come riparare il Motorino Servosterzo Elettrico - Pagina 3 - PcTuner Forum
    Konu Ezeldenberi tarafından (04/09/2016 Saat 16:31 ) değiştirilmiştir.

grande punto
    klavikula - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Mersin
    Rengi
    Egzotik Kırmızı
    Edilen teşekkür: 55

videodaki araç Fiat Punto , Grande PUNTO , punto EVO da ordaki çözüm işe yaramaz . yapabileceğiniz en uygun çözüm internette tamirini yapan direksiyon firmaları var googledan arayın 500-800 arası para isterler diye düşünüyorum oto elektrikçiye söktürüp kargoya verirsiniz tamir edip yollarlar. Onlarda tork sensörü diye bir sensör var dairesel onu değiştirip kalibrasyon sıfırlama yapıp gönderiyorlar sanırım 2 yılda garanti veriyorlar.kendiniz o sensörü 150 dolar vesaire veya daha ucuza bir şekilde getirseniz bile kalibrasyon yapamıyacağınız için çözemezsiniz youtube da videoları var o sensör değişimi ve sıfırlamasının

Naklov Deniz
    PUNTOCU volkan1065 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Bartın
    Rengi
    Egzotik Kırmızı
    Edilen teşekkür: 1081

Punto lardaki city arızasının kaynağı roleler le ilgili değildir. Acı sensörünün içindeki plaketin üzerindeki bakır yolların belli bir süre sonra aşınıp temassızlığından kaynaklanmaktadır.

Yani city modu kapalı yada açık olup olmaması bozulması ile alakalı bir durum değildir. Bakır yollar aşınıp oksşitlenme ve temassızlık yapınca değmeyen kısım ile değen kısmın verdiği konuta göre araç direksyonu birde diğer tarafa dönebiliyor.

Bu kısımın tamiri zahemetli olduğu ve kalibrasyon gerektirdiği için servislerde direk değişim yapılıyor. Dairesel olan plaketin üzerindeki bakır yolları ile ona temas eden yaylı tırnakların bakır oranlarına daha sert ve iletkenliği fazla olan bir malzeme ile yapılması şart.

Bu plaketin aynısını yaptırıp direk değişim sağlayarak 2000 TL lik değişimi 100 tl ye hallettirebilirsiniz . Plaketi yapmak için elektronik kart üreten yerlere başvurulabilir. Bir yerden bu acı sensörü temin edilip aynısından yapılıp sorun çözülebilir.

sinan turgut
    Nereden
    İstanbul
    Rengi
    Titanyum Gri

valla eğer elektriksel bi temassızlık varsa zaten sistem sağlıklı çalışıyor demektir o sıkıntıyıda düzelttirirseniz sorun kalmaz

yalnız şu herkesce yanlış bilineni belirtmek istiyorum city modunu açık kullanmak direksiyon sistemini bozmaz ki en sorun çıkaran 2006 modellerden birini kullanan bi abimiz arabayı ilk aldığında city modunu açıp 260 bin kilometreye kadar kullandığı gibi city düğmesine hiç dokunmadan 40 bin km de arıza yapan araçlarda oluyor kısacası siz hangi modda kullanırsanız kullanın direksiyonu yumuşatan mil sensörler ve motor her zaman aktif durumda o yüzden bu arıza city modunu kullanıp kullanmamakla alakalandırılamaz bence ve serviste konuştuğum bu arızaya bakan teknisyende aynısını söyledi.Yazık etmeyin kullanın bu özelliği

Hür General
    feyzullah - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Rengi
    Rock Siyah
    Edilen teşekkür: 653

Aracımı alalı yaklaşık 40.000 km. olacak. Toplam km. ise yaklaşık 89.000. İki yıllık bu süre zarfında city modu şehir içerisinde hep açıktı. Uzun yolda ise yüksek hızlara çıktığım zaman kapatırım. Belli hızdan sonra devreden çıktığını biliyorum ama direksiyona daha fazla hakim olduğumu hissettiğim için kapatıyorum. Volkan beyin dediği gibi, eski konular da zaten aynısını teyit ediyor "city modun açık veya kapalı olması city arızası ile doğrudan alakalı bir durum değil". Dolayısıyla bu özelliğin keyfini her daim yaşamak lazım. Sıkışık trafikte -bilhassa istanbulda- city modu ile çok kıvrak manevralar yapılıyor.

Zafer Han
    Nereden
    Adana
    Rengi
    Evo Granit Gri
    Plaka
    Evo 1.3 ss 75bg

City arıza ışığı yanmadan halen direksiyon anlık sertleşip tekrardan kendi kendine toparlamaya çalışıyor, anladığım kadarıyla açı sensörlerden kaynaklı bir arıza. Ve bu şekilde ne kadar giderim bilmiyorum .
    Sinan beye katılıyorum elektro servo motor ve sensörler zaten sürekli olarak aktif. City modun sürekli devrede olması veya aç kapa ile kullanmak malesef Servo direksiyonun ömrünü uzatmıyor.

14. Bu mesajı için 3 kişi Ezeldenberi'ye teşekkür etti:

Zafer Han
    Nereden
    Adana
    Rengi
    Evo Granit Gri
    Plaka
    Evo 1.3 ss 75bg

Farklı bi konuda açıklamıştım. Fakat kendi açtığım konu başlığında yazmayı unutmuşum. Tahminlerimiz doğru çıktı, sigorta kutusunda ki açık. Mavi renk 60amperlik sigortanın bacakları altta temassızlık yaptığını kendim buldum. Araç en son yazın kutu tamiri yapılmıştı, aradan bir iki ay sonrada city arızası oluşmuştu. Malesef usta bu sigortanın gevşek olduğunu fark etmemiş. Sigortanın bacaklarını ters açı karga burunla eğerek yerine montajladım ve sorun kesin olarak çözüldü. Zaten o sigortayı söktüğümüz zaman direk city motoru devre dışı kalıyor.
    Bu arada birmota götürdüm , garantisiz ve hasarlı olduğundan ücretli olarak yapılabileceğini ve araç güya cibaza cevap vermemiş, beyin değişmesi, komple tesisat, ve city değişimi ile 13-15 bin masraf olur dendi servis sorumlusu!
    Ben bir tl bile masraf etmeden sigorta bacağını eğerek sorunu çözmüş bulunuyorum. Servise selamlar😃 maşallah adamlar işini hakkıyla yapıyor.
    Bu sigortanın montaj yeri direk aşağıda.
    Ayrıca yukarıda ilk açtığım konu başlığında ki olayın peşine düşmek lazım.

16. Bu mesajı için 5 kişi Ezeldenberi'ye teşekkür etti:

sinan turgut
    Nereden
    İstanbul
    Rengi
    Titanyum Gri

Alıntı Ezeldenberi Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Farklı bi konuda açıklamıştım. Fakat kendi açtığım konu başlığında yazmayı unutmuşum. Tahminlerimiz doğru çıktı, sigorta kutusunda ki açık. Mavi renk 60amperlik sigortanın bacakları altta temassızlık yaptığını kendim buldum. Araç en son yazın kutu tamiri yapılmıştı, aradan bir iki ay sonrada city arızası oluşmuştu. Malesef usta bu sigortanın gevşek olduğunu fark etmemiş. Sigortanın bacaklarını ters açı karga burunla eğerek yerine montajladım ve sorun kesin olarak çözüldü. Zaten o sigortayı söktüğümüz zaman direk city motoru devre dışı kalıyor.
    Bu arada birmota götürdüm , garantisiz ve hasarlı olduğundan ücretli olarak yapılabileceğini ve araç güya cibaza cevap vermemiş, beyin değişmesi, komple tesisat, ve city değişimi ile 13-15 bin masraf olur dendi servis sorumlusu!
    Ben bir tl bile masraf etmeden sigorta bacağını eğerek sorunu çözmüş bulunuyorum. Servise selamlar😃 maşallah adamlar işini hakkıyla yapıyor.
    Bu sigortanın montaj yeri direk aşağıda.
    Ayrıca yukarıda ilk açtığım konu başlığında ki olayın peşine düşmek lazım.
    bu motorda akünün yanındaki sigorta kutusumu?bilgi sahibi olmadığım ama gördüğümü söylüyorum benimki bu kadar içi kirli değil bu kutuya su giriyor mu biraz çamurlu gibi geldi bu arada çözüm bulunması güzel